Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 03-03-09, 18:57   #646
calibrazor
Opel Driver

Stage 5
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 845
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[Opel]
Default Re: Conducere fara permis

Quote:
Originally Posted by aleks View Post
aia a şi făcut, rezultatul īnsă...
bine ca nu au mai intrat si in altcineva vb ta.te mai si omorau tiganii ca niciodata nu e vina shatrei ci a romanilor
calibrazor is offline   Reply With Quote
Old 03-03-09, 19:15   #647
pHlow
4Tuning International Member


Stage 5
 
pHlow's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 610
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Conducere fara permis

Quote:
Originally Posted by CuzKo View Post
nuj cum sa spun... dar ma simt oarecum vinovat pt acest accident.

inainte cu maxim 5minute sa se intample acest accident... m-am intalnit cu protagonistii la semafor (arcul de triumf).
aveau cauciucul lasat rau pe dreapta spate si janta indoita... initial am spus ca stiu despre problema si ca la o asemenea masina (range rover sport) au run-flaturi.
tovarasul meu din dreapta mi-a spus sa ii anunt ca au pana pe spate dar am ezitat.. argumentand k e run flat, k nu e kiar pe janta, ca dak eu am senzor de presiune pneuri sigur are si el la bomba aia de masina... in sf, m-a convins si am deschis geamul ca sa le spun de pana.
masina se afla la 5-7m de masina mea.. manelele erau in blana, aveau si geamuri fumurii nu puteam sa strig la ei k oricum nu auzeau nimik din cauza muzicii...
s-a pus verde. eu am luat-o inainte pe kiseleff si ei de pe banda 4 au facut stanga spre cashin. (directia 1 mai)

dupa 2 ore am fost anuntat de un accident "cum nu am mai vazut" pe 1mai cu un 4x4.. care s-a intamplat in urma cu .. 2 ore..

curios, m-am dus acolo si am intzepenit cand am vazut masina...
1-nu ma asteptam vr-odata sa vad un RRsport in halul ala.
2-nu mi-a venit sa cred k era aceeasi masina de la semafor.
3-am ramas uimit de faptul ca o masina poate smulge un copac (mare, gros) din radacini.

politistii gresesc in declaratii. nu aveau cum sa traga frana de mana k nu este pe maneta ca la celelalte masini... ci pe buton, care din cunostintele mele nu poate fi activata la viteze mari din motive de siguranta. http://www.autocult.com.au/img/galle...geddon1572.jpg (butonul de frana de mana este cel din spatele schimbatorului.. (P) )

sa va spun cum s-a intamplat...
probabil cei din masina nu stiau de pana de pe spate.. si pe 1mai i-au dau talpa la masina.
la un moment dat cauciucul a dejantat (a sarit de pe janta) si atunci s-a pierdut controlul la masina... aceasta circuland cu mult peste limita legala (de pe autostrada).

pt sustinerea ipotezei sunt urme vizibile pe asfalt de zgarieturi cu cel putin 150m pana la locul accidentului,in directia accidentului; garieturi facute de janta care in timp ce rula se spargea... (diferite bucati din janta fiind gasite pana la locul accidentului).
de altfel singura janta distrusa este cea cu pana... din care nu a mai ramas decat zona de prindere a prezoanelor... restul fiind bucati pe carosabil.

sincer imi pare rau de ceea ce s-a intamplat, ma consider vinovat din punct de vedere moral, si ma gandesc oare dak s-ar mai fi intamplat accidentul dak i-as fi anuntat ca au pana pe dreapta... oare ii mai dadeau talpa.. oare mai dejanta.

aveti mare grija la viteza... si la mesajele pe care le transmite masina. una e sa depasesti viteza intr-o depasire.. si alta e sa alergi de nebun.

Aparent nu a fost chiar asa...
pHlow is offline   Reply With Quote
Old 03-03-09, 19:35   #648
calibrazor
Opel Driver

Stage 5
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 845
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[Opel]
Default Re: Conducere fara permis

Quote:
Originally Posted by pHlow View Post
Aparent nu a fost chiar asa...
orice ar fi avea 17 ani si mergea fara carnet. si nu pe stradute.mergea la nesimtire pe ditamai b dul si viteza mare...
calibrazor is offline   Reply With Quote
Old 04-03-09, 08:05   #649
Mustang
Daewoo Driver

Stage 5
 
Mustang's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,399
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Conducere fara permis

Eu o spun si o repet: n-ai permis, n-ai ce cauta pe strazi in spatele volanului.
Reprezinti un pericol pentru toata lumea, inclusiv pentru tine.

Si inca un lucru: nu mai dati spagi pentru dobandirea permisului la capitolul "traseu". Ramaneti tot bombe la capitolul asta! Si se vede destul de bine in trafic.
Mustang is offline   Reply With Quote
Old 04-03-09, 11:35   #650
apache

Stage 5
 
apache's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,150
Default Re: Conducere fara permis

Imi aduc aminte de dragul Comisar-sef Lechea Vasile din Brasov. De ar da toti traseul cu el ,ce bine ar fii
apache is offline   Reply With Quote
Old 08-03-09, 18:13   #651
RA_2fast4u
Ford Driver

Stage 5
 
RA_2fast4u's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 2,611
Member of:
[FORD]
[FOTO]
Default Re: Conducere fara permis

Ce ironic. S-au oprit in gardul unei scoli de soferi.
RA_2fast4u is offline   Reply With Quote
Old 10-03-09, 19:56   #652
Kruger.
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
Kruger.'s Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 929
Member of:
[4 Speed Squad]
Default Re: Conducere fara permis

Ai voie sa stai la volanul unei masini oprite daca nu ai permis ?
Intreb pentru ca la intalniri de obicei o las pe prietenea mea sa stea la volan cat eu sunt la vorbe cu baietii, si isi pune muzica, citeste, se joaca pe tel, etc.
COnteaza daca ai cheia in contaqct sau nu, daca merge motorul sau nu, etc ?


Multam
__________________
BMW e36 coupe 320i
Kruger. is offline   Reply With Quote
Old 10-03-09, 20:00   #653
Gabi
Super Moderator

Stage 5
 
Gabi's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 14,537
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
Default Re: Conducere fara permis

Atāta timp cāt maşina nu este īn mişcare, nu !
Gabi is offline   Reply With Quote
Old 10-03-09, 23:42   #654
paunionutz

Stage 4
 
paunionutz's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 268
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Conducere fara permis

Quote:
Originally Posted by Gabi View Post
Atāta timp cāt maşina nu este īn mişcare, nu !
Cred ca ai vrut sa spui DA. Ai voie sa stai la volanul masinii (fara permis), atata timp cat masina nu este in miscare.
paunionutz is offline   Reply With Quote
Old 11-03-09, 09:09   #655
Gabi
Super Moderator

Stage 5
 
Gabi's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 14,537
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
Default Re: Conducere fara permis

Ionut, este corect ce-ai spus tu, īnsă referitor la pasajul ăsta
Quote:
Originally Posted by Kruger. View Post
[...] COnteaza daca ai cheia in contaqct sau nu, daca merge motorul sau nu, etc ? [...]
şi ce-am spus eu e corect
Gabi is offline   Reply With Quote
Old 19-03-09, 16:03   #656
road_beast

Stage 2
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 72
Default Re: Conducere fara permis

mi se pare un pic cam drastica ideea unora care condamna pe cei care merg cu permisul suspendat. sunt de acord ca acei care circula fara permis comit o ilegalitate dar asta nu inseamna ca dintr odata au uitat sa conduca. de multe ori si politia te vaneaza sa ti ia permisul. cel putin in perioada sarbatorilor. in fine nu iau apararea nimanui. daca ai gresit platesti. oricum asta nu inseamna ca nu ai ce cauta pe sosea. nu esti un pericol daca esti prudent. crezi ca daca ai permisul in buzunar ai dreptul sa faci orice? multi care circula pe drumurile din romania si sunt in situatia de drum cu prioritate cred ca li s-a pus covorul rosu si indiferent de situatie ei nu treb sa incetineasca (ei treb sa claxoneze) sau sa opreasca (intra in celalalt participant la trafic ca vorba aia are casco omul). deci constiinta ta ca om e cea care te poate impiedica sa conduci bine sau nu. eu cunosc persoane care au mers ani intregi fara permis in tara si 2 ani in strainatate (unde esti mort daca te prinde) pana cand a reusit, culmea, sa si ia permisul tot cu bani. chiar daca nu esti un sofer bun in trafic fii un pic mai calm si mai constiincios ca e viata ta in joc. la fel e valabil si pt cei care sunt pietoni si atunci cand se pune rosu la semafor pt masini ei cred ca treb sa traverseze fara sa se uite ca ce naiba soferul ajunge la puscarie.... DAR surpriza tu poti muri iar soferul poate scapa cu spaga la cine trebuie ca asa e in romania.
road_beast is offline   Reply With Quote
Old 22-03-09, 18:35   #657
M D L

Stage 1
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 12
Default Re: Conducere fara permis

salut !!! de nevoie am faqt contul.!!!! tocmai am fost prins Marti de politie cu masina in oras fara permis.... am 17 ani.... mi-au faqt dosar... si am o gramada de pile nimeni nu a putut face nimic nici cu bani nici cu nimic...peste 3 luni intra dosaru in tribunal... o sa primesc o amenda penala habar nu am c suma.. dar cred k nu 2-300 ron......nu era prima data aveam in jur de 3 mii d km cu masina ...... si nu m-au oprit k gresisem... am fost turnat !!...... pe 19-03 facusem 17 ani d ziua mea... ~X(..... mi-am ratat viata..... vroiam sa dau la Academie..... va sfatuiesc sa numai incerkti.... numai dak.... e taticu... mamica.. vreun procuror.. vreun avocat.. cu nume mare....
M D L is offline   Reply With Quote
Old 22-03-09, 19:12   #658
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Conducere fara permis

Asta e, ghinion... dă-o naibii de Academie, mai sunt destule opţiuni...
aleks is offline   Reply With Quote
Old 22-03-09, 19:39   #659
Dodo_998

Stage 5
 
Dodo_998's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,353
Default Re: Conducere fara permis

Pai daca te stiai driver fara acte, nu aveai si tu ceva pregatit pentru ocazii speciale? sau ai incercat sa "vorbesti" cu domnii politisti cat era treaba calda?
Dodo_998 is offline   Reply With Quote
Old 22-03-09, 20:44   #660
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Conducere fara permis

S-au cam schimbat poliţistii, e ca la ruletă, s-ar putea să nimereşti un echipaj care nu ţine cont de toate atenţiile tale, şi e belea
aleks is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -