Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 16-01-07, 20:30   #1
ast3riCS

Stage 5
 
ast3riCS's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 678
Member of:
[BMW]
Default Conducere fara permis

Imi spune si mie cineva care este pedeapsa daca conduci fara permis...???
ast3riCS is offline   Reply With Quote
Old 16-01-07, 20:56   #2
sebaaa

Stage 5
 
sebaaa's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,662
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Conducere fara permis

daca nu te prinde garda..niciuna
dar ..daca esti prins (un prieten de al meu a patit-o urat ..si stationa!!)
ideea e urmatoarea: nu te baga la asa ceva
e prea mare riscul ca sa se merite distractia
merge.. zic eu ..pe drumuri de tara (adik neasfaltate..doar praf) si cu posesorul masinii langa tine.. asa te poti risca..
nu risti doar tu..e si riscul lui!
daca vrei sa pleci cu masina lu taica-tu din garaj.. atunci e urat rau
crede-ma ..nu te baga..mai ales cu codul asta nou
daca esti prins acuma la 17 ani.. o sa ai cazier pe treaba asta..si crede-ma k nu da bine sa te duci la scoala de soferi (knd o sa ai voie sa te inscrii dupa ce ai facut) si sa vada aia ce ai facut..si daca taica-tu vrea sa se scape de orice vina(adik daca iei tu masina din garaj fara sa ii spui) atunci e baiu mai mare
deci..pe scurt NU TE BAGA!!
nici printre blocuri k sunt o groaza de pietoni, de copii si de masini parcate aiurea si nu ai indemanarea sa le / ii eviti .. cum explici tu un accident?
a patit-o un alt tovaras de al meu.. a lovit o masina parcata ..tot asa ca tine..la 17 ani ..mai avea 2-3 luni si facea 18 .. si s-a cacat pe el instant ..si a dus masina la loc si a avut bulan cu ta-su intelegator
sebaaa is offline   Reply With Quote
Old 16-01-07, 21:15   #3
bano

Stage 5
 
bano's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 474
Default Re: Conducere fara permis

Amenda penala. si racoare 1_5 ani
bano is offline   Reply With Quote
Old 16-01-07, 21:24   #4
ast3riCS

Stage 5
 
ast3riCS's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 678
Member of:
[BMW]
Default Re: Conducere fara permis

zici sa nu ma bag........
acu 5 luni faceam dinastea in fiecare zi si nu exagerez timp de 2 sapt....
printre blocuri.....langa politie....si eram tampit rau de tot schimbam si plecam numah 6000rpm...pe strada plina de masini......booon...
O sapt am facut pauza, dupa o sapt am mai luat-o odata, am vrut sa ma duc intr-un parc in care duminica se aduna multe pizde, smecherasi cu masinile si alte alea.......
ce fac.ma duc si eu sa ma sparg in figuri de idiot ce sunt. ajung acolo, fac "raliuri"(explicatia turnatorului care era gabor) pe acolo pana cand........
ma suna tatamiu(care ii instructor) si ma ia la niste injuraturi. Opresc masina...
o trag unde era mai putina lume sa nu ma fac de oha. si sa vezi ce bataie am mancat.
ok eu unu m-am mai potolit.
Dar cu mine a mai fost unu care acum face la fel ca mine........(pana il prinde)
si nu stiu cum sa-l potolesc!!!
__________________
ast3riCS is offline   Reply With Quote
Old 18-01-07, 19:23   #5
Viduka11

Stage 3
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 75
Default Re: Conducere fara permis

aici e treaba lui....dar un sfat...duceti-va la poligon seara si faceti acolo ce vreti...eu ma duceam cu tata...apropo Polignul NU este autorizat...cel din Colentina
Viduka11 is offline   Reply With Quote
Old 19-01-07, 22:15   #6
MARI_NSL

Stage 5
 
MARI_NSL's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 5,097
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Design Team]
[PARTICIPANT CURSE]
[Virtual Tuning]
[BMW]
[VW]
Red face Re: Conducere fara permis

daca te bazezi sa stii toate datele unui tovaras si nu te balbai cand vb cu gaboru mai mere . da numai sa nu te duca la sectie sa te controleze la poza.ca asa poate mai scapi cu o amenda ,ii zici ca nu ai actele la tine, dar oricum e periculos .
MARI_NSL is offline   Reply With Quote
Old 20-01-07, 22:15   #7
CRyS`
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
CRyS`'s Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 3,107
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[RENAULT]
[FORD]
Default Re: Conducere fara permis

Quote:
Originally Posted by ast3riCS View Post
zici sa nu ma bag........
acu 5 luni faceam dinastea in fiecare zi si nu exagerez timp de 2 sapt....
printre blocuri.....langa politie....si eram tampit rau de tot schimbam si plecam numah 6000rpm...pe strada plina de masini......booon...
O sapt am facut pauza, dupa o sapt am mai luat-o odata, am vrut sa ma duc intr-un parc in care duminica se aduna multe pizde, smecherasi cu masinile si alte alea.......
ce fac.ma duc si eu sa ma sparg in figuri de idiot ce sunt. ajung acolo, fac "raliuri"(explicatia turnatorului care era gabor) pe acolo pana cand........
ma suna tatamiu(care ii instructor) si ma ia la niste injuraturi. Opresc masina...
o trag unde era mai putina lume sa nu ma fac de oha. si sa vezi ce bataie am mancat.
ok eu unu m-am mai potolit.
Dar cu mine a mai fost unu care acum face la fel ca mine........(pana il prinde)
si nu stiu cum sa-l potolesc!!!

Nu ai avut minte!Ia si stai cuminte si zii si la fel prietenului tau!

Si eu nu am avut minte!Am fost pana la Constanta si inapoi!Tocmai din Iasi!Ma bazam si ma bazez pe 2 pile,un prim procuror si un avocat si cu 500 E in masina mereu!.....Acum mi`am luat permisu...si..?Mi l`au suspendat 3 luni.Pt ce?Viteza.....acum nu ma mai tzine!Cu toate ca ma bazez...nu ma mai tzine sa fac prostii!E prea riscant....prea riscant!Am condus fara permis cel putin .... 6000 km sa nu exacerez!Asa ca ....stai cuminte....Statzi cumintzi!Nu isi are rostu!Potzi sa fii Columbeanu...daca i se scoala la unu....Ajungi o furnica in bulau!
__________________

Eşti prost ? Aprinde proiectoarele de ceaţă, cu xenon ! Eşti cel mai prost ? Aprinde şi stopul de ceaţă cu led !
CRyS` is offline   Reply With Quote
Old 20-01-07, 23:07   #8
sebaaa

Stage 5
 
sebaaa's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,662
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Conducere fara permis

e bine k te-ai cumintit..si tu bou la faza aia knd ai vrut sa te dai mare..asa te-a observat gaborul kre te-a turnat lu tactu..
bine ti-a facut tactu k ti-a tras o bataie..si io la fel iti faceam
crys..si tu esti nebun..nu gluma.. pana la mare si inapoi?.. frate..ce parinti ai avut? ..adik observa si ei k ai plecat cu masina ..chiar nu le-a pasat?
tov tau e chiar prost..in loc sa invete din ce ai patit tu, se risca k prostul..urat asa..
sebaaa is offline   Reply With Quote
Old 20-01-07, 23:09   #9
ast3riCS

Stage 5
 
ast3riCS's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 678
Member of:
[BMW]
Default Re: Conducere fara permis

Eu unu m-am potolit.......am facut-o dar nu ash mai face-o
De pretenu meu ce sa mai zic....l-am lasat sa tot mearga singur, ii mai dau soferi sa-l duca pana la drumuri mai necirculate.
El la inceput fara mine nu mergea......pana i-am zis dute singur ca eu cu tine in parnaie nu intru.......s-a suparat.
Acu ata ete.....
ast3riCS is offline   Reply With Quote
Old 21-01-07, 01:32   #10
CRyS`
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
CRyS`'s Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 3,107
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[RENAULT]
[FORD]
Default Re: Conducere fara permis

Ce parintzi ba?Am 16 ani !Am 23 de ani...sunt om la casa mea,firma mea! Ce crezi ca stia mama daca era ceva?
CRyS` is offline   Reply With Quote
Old 21-01-07, 01:56   #11
Alexutzzz

Stage 5
 
Alexutzzz's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 1,349
Default Re: Conducere fara permis

se lasa cu dosar penal.......ori iti da cu suspendare...ori amenda penala de te ustura curu......cititi si voi legea inainte sa vb...mai ales sebaaaa...prea mult tra lala...bla.bla.bla...si eu am mers fara permis...fara sa stiu date fara sa stiu nimic...m-am bazat pe motor nu pe relatii chestii...acu am luat sala cu 25...si nu mai ies pana nu iau si poligonu si ma vad cu permisu in mana ca nu merita riscu(ps nu m-au prins :P nici macar semn sa opresc )
Alexutzzz is offline   Reply With Quote
Old 21-01-07, 02:02   #12
Doctorul

Stage 5
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 311
Default Re: Conducere fara permis

si eu ma gandeam sa ies usor printre blocuri,dar nu tare doar o plimbarica....desi e naspa ca-s oameni si dak te prinde.....
Doctorul is offline   Reply With Quote
Old 21-01-07, 11:13   #13
Psycho
2 Roti

Stage 5
 
Psycho's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 8,063
Member of:
[Super Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[Echipa de sprijin]
[2 Roti]
Default Re: Conducere fara permis

Art.78 - (1) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul ori a unui tramvai de catre o persoana care nu poseda permis de conducere se pedepseste cu inchisoare de la 1 la 5 ani.
(2) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau tramvai de catre o persoana al carei permis de conducere este necorespunzator categoriei sau subcategoriei din care face parte vehiculul respectiv ori acesta i-a fost retras sau anulat ori exercitarea dreptului de a conduce i-a fost suspendata sau care nu are dreptul de a conduce autovehicule in Romania se pedepseste cu inchisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amenda.
(3) Cu pedeapsa prevazuta la alin (2) se sanctioneaza si persoana care incredinteaza cu stiinta un autovehicul sau tramvai, pentru conducere pe drumurile publice, unei persoane care se afla in una dintre situatiile prevazute la alin.(1) si (2) sau unei persoane care sufera de o boala psihica ori se afla sub influenta alcoolului sau a unor produse ori substante stupefiante sau medicamente cu efecte similare acestora.��
__________________
Nu sunati , ies eu din cand in cand

Psycho is offline   Reply With Quote
Old 22-01-07, 00:45   #14
Alexutzzz

Stage 5
 
Alexutzzz's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 1,349
Default Re: Conducere fara permis

psycho........crezi ca ce scrie in legislatie ii sperie?....da stiu sunt niste inconstienti.... ca merg cu masinile fara permis.....da si eu am o doza....dar daca ne gandim care sunt sansele sa se ia dupa tine daca esti cu maisna sau motoru...sunt dal draqu de disproportionate......si in + eu de obicei mergeam in grup...si stiu ca aveam o doza de inconstienta....acum m-am calmat.....ca nu merita riscu
Alexutzzz is offline   Reply With Quote
Old 22-01-07, 14:13   #15
PH-04-WPD

Stage 5
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 660
Default Re: Conducere fara permis

daca esti stationat si cu motoru oprit nu poate sa iti faca nimic ... poti sa ai 10 ani poti sa ai 20 nu poate sa iti ceara acte sau mai stiu eu ce. Am taiat linia continua la paralela pe dn1 si politia la 2 metri mai incolo oprea pt. controale ... si eu cand i-am vazut am tras pe dreapta si nici n-au venit la mine pt. ca nu au voie ... oricum inconstieti cei care conduc fara permis... ganditi-va la viitoru vostru ... cu el suspendat e altceva decat fara ... mai ai dovada aia mai sunt multe altele ...
PH-04-WPD is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -