Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 22-01-07, 20:30   #16
Psycho
2 Roti

Stage 5
 
Psycho's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 8,063
Member of:
[Super Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[Echipa de sprijin]
[2 Roti]
Default Re: Conducere fara permis

Quote:
Originally Posted by Alexutzzz View Post
psycho........crezi ca ce scrie in legislatie ii sperie?....da stiu sunt niste inconstienti.... ca merg cu masinile fara permis.....da si eu am o doza....dar daca ne gandim care sunt sansele sa se ia dupa tine daca esti cu maisna sau motoru...sunt dal draqu de disproportionate......si in + eu de obicei mergeam in grup...si stiu ca aveam o doza de inconstienta....acum m-am calmat.....ca nu merita riscu

legiile sunt facute pentru a fii incalcate zicea cineva .. si zicea bine ... ptr droguri iei inchisoare .. ptr viol iei 15 ani .. ptr crima pe viatza etc .. si tot se intampla
__________________
Nu sunati , ies eu din cand in cand

Psycho is offline   Reply With Quote
Old 23-01-07, 13:10   #17
platon911
Opel Driver

Stage 5
 
platon911's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,838
Member of:
[Opel]
Default Re: Conducere fara permis

Quote:
Originally Posted by sebaaa View Post
daca nu te prinde garda..niciuna
dar ..daca esti prins (un prieten de al meu a patit-o urat ..si stationa!!)
ideea e urmatoarea: nu te baga la asa ceva
e prea mare riscul ca sa se merite distractia
merge.. zic eu ..pe drumuri de tara (adik neasfaltate..doar praf) si cu posesorul masinii langa tine.. asa te poti risca..
nu risti doar tu..e si riscul lui!
daca vrei sa pleci cu masina lu taica-tu din garaj.. atunci e urat rau
crede-ma ..nu te baga..mai ales cu codul asta nou
daca esti prins acuma la 17 ani.. o sa ai cazier pe treaba asta..si crede-ma k nu da bine sa te duci la scoala de soferi (knd o sa ai voie sa te inscrii dupa ce ai facut) si sa vada aia ce ai facut..si daca taica-tu vrea sa se scape de orice vina(adik daca iei tu masina din garaj fara sa ii spui) atunci e baiu mai mare
deci..pe scurt NU TE BAGA!!
nici printre blocuri k sunt o groaza de pietoni, de copii si de masini parcate aiurea si nu ai indemanarea sa le / ii eviti .. cum explici tu un accident?
a patit-o un alt tovaras de al meu.. a lovit o masina parcata ..tot asa ca tine..la 17 ani ..mai avea 2-3 luni si facea 18 .. si s-a cacat pe el instant ..si a dus masina la loc si a avut bulan cu ta-su intelegator
io nu inteleg cum raq a patit-o ala dak stationa......n-are ce sa-mi fak dak stau pe loc............
platon911 is offline   Reply With Quote
Old 23-01-07, 14:28   #18
gelu_r

Stage 5
 
gelu_r's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 2,442
Default Re: Conducere fara permis

si eu am condus o gramada fara permis...da unde ziceti voi ca e mai simplu"pe stradute"de fapt e cel mai riscant...cel mai simplu e sa conduci pe autostrada unde sunt sunt slabe sanse sa te opreasca..te ia doar radaru..pe stradute e cel mai riscand ca poate sa intre unu in tine..si "nevinovat"te prinde
gelu_r is offline   Reply With Quote
Old 23-01-07, 15:53   #19
sebaaa

Stage 5
 
sebaaa's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,662
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Conducere fara permis

@ crys .. credeam k ai facut cascadoria asta knd erai pustan si n-aveai carnet.
k il ai suspendat acuma si ai mers fara el e complet altceva..
@platon911 ..tov ala al meu l-a luat la control politia comunitara..era cu mai multi in masina..si aia beau in masina..era si el baut....o faza d-asta
@alexutzz.. tu plecai cu motorul in grup? mama frate..asta e direct tupeu fara limite frate..fara frica.. nu pot sa cred.. presupun k respectai regulile de circulatie ,nu? ..adik nu faceai fel de fel de figuri prin trafic..dupa ce k nu aveai carnet,nu-i asa?
si ti-a dat psycho textul de lege unde zicea de bulau..
@doctorul..toti incep asa.. ba printre blocuri..ba pe la tara..un pic un pic..dupa aia knd se descurca ceva mai bine se baga si in trafic..si prind din ce in ce mai mult tupeu..si atunci sunt probl..
sebaaa is offline   Reply With Quote
Old 23-01-07, 23:53   #20
Alexutzzz

Stage 5
 
Alexutzzz's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 1,349
Default Re: Conducere fara permis

seba......haha
alexutzz.. tu plecai cu motorul in grup? mama frate..asta e direct tupeu fara limite frate..fara frica.. nu pot sa cred.. presupun k respectai regulile de circulatie ,nu? ..adik nu faceai fel de fel de figuri prin trafic..dupa ce k nu aveai carnet,nu-i asa?
de obicei mergeam...in grup....de mai multe motore...evident ca respectam regulile.....faceam si fel de fel de figuri prin trafic......
daca ai zis o ironic.....esti un mare retard..... fac pariu ca tu ai tupeu nici sa muti cazanu din loc daca nu ai permis
Alexutzzz is offline   Reply With Quote
Old 24-01-07, 21:20   #21
Dimitris

Stage 5
 
Dimitris's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 643
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Conducere fara permis

la 17 ani consideri ca ai tupeu... dupa ce ajungi pe la 20 iti aduci aminte si iti dai seama ca erai inconstient.

eu am patit o faza foarte nasoala acum vreo 2 sapt. vineri seara, veneam de la pescarush si pe drum s-a luat un golf 4 alb cu gemuri fumurii dupa mine, ca tot omu i-am dat tare si ala dupa mine. am ajuns la kogalniceanu, la statuie, cine stie zona, stie si acea statuie din mijloc. eu am facut dreapta sa o iau spre casa, ala nu a mai luat curba si a intrat intr-un jeep, care era parcat cam 15-20 de cm pe strada. impactul l-am vazut perfect, si a fost foarte nasol. M-am dus sa vad daca ce a patit si surpriza... pusti de 16 ani la volan, matusa lui in dreapta (femeie la 30-40 de ani) si in spate 2 prieteni.

A avut noroc ca au iesit toti din masina ca altfel dosar penal scria pe el... deci, mai usor, ca nu se stie cand omorati pe cineva...
Dimitris is offline   Reply With Quote
Old 25-01-07, 21:37   #22
RA_2fast4u
Ford Driver

Stage 5
 
RA_2fast4u's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 2,611
Member of:
[FORD]
[FOTO]
Default Re: Conducere fara permis

ham.. si eu faceam din astea.. pe strada, pe la tara tot timpu, prin parcari pe la magazine.. odata, cand era sa o si incurc, am mers si pe un drum national destul de circulat si dupa 500 de m m-am trezit cu baietzii cu loganu in spate (eu mergeam incet ca vroiam sa parchez).. vedeti atuncea sperietura.. any way din fericire am scapat si eu fara nimica si am ajuns sa vad si cartonashu mic si roz cu poza mea pe el :P
RA_2fast4u is offline   Reply With Quote
Old 25-01-07, 21:59   #23
mikkai

Stage 5
 
mikkai's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 1,121
Member of:
[DACIA]
[RENAULT]
[Old School Cars]
Default Re: Conducere fara permis

Eu nu zic sa nu mergi cu masina cand nu ai permis.Dar sa nu fie prin locuri publice ca nu se stie.Eu cred ca daca m-ar lovi unu fara carnet as face crize.E urat cand te loveste unu si e vinovat si iti vine sa il iei la pumni dar cand nu are nici permis chiar ca o iei razna.Iar tu daca nu ai permis poate sti sa conduci chiar foarte bine dar vine un dobitoc si da peste tine si te-a linistit de tot.Il mai si platesti.
mikkai is offline   Reply With Quote
Old 25-01-07, 22:44   #24
sebaaa

Stage 5
 
sebaaa's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,662
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Conducere fara permis

dmitris .. ai avut noroc k nu te-a lovit ala..
am un coleg kre are 16 ani, dar 110 kg..cam asa ..si arata de 30..si mai conduce din cand in cand golfu lu maica-sa..cu ea langa el, bineinteles.. doar k la el nu se vede varsta adevarata asa usor..doar in buletin:P
@ra_2... ai dreptate..una e sa conduci pe un drum de tzara, pustiu , in plina zi.. sau pe nush unde , la mama dreq.. (aici in ideea sa nu fie in oras si nici pe drumuri nationale/ judetene / expres .. etc.. ) doar pe drumuri comunale..si parca nici acolo ..pe alea neasfaltate
si alta e sa te plimbi prin oras cu masina parintilor sau a unui prieten..
cu masina parintilor ..mai e cum mai e..unii sunt mai temperati , altii sunt teribilisti.. depinde cati bani au parintii si cat de "bazati " sunt..
dar knd conduci masina unui prieten.. cu el langa tine bineinteles..apare o oarecare provocare sa zic asa..sau mai mult nevoia de a te dovedi in fata respectivului.sa zicem k vrei sa ii dovedesti k poti conduce bine..dar el zice..nu poti face asta... - la faza asta ..ce se intampla ..si-a facut-o cu mana lui k te-a provocat si nu o sa refuzi 99,9% garantat..si de aici incep sa apara belele..
@ alexutzz.. nu am zis-o ironic.. am fost mirat mai mult. chiar nu mi-a venit sa cred ce "tupeu" au unii..am pus in ghilimele ca sa fie clar k nu laud/aprob asa ceva. din cate stiam eu, din unele pct de vedere , mersul in grup (de motociclisti e vb) este periculos pt incepatori, chiar si pt avansati daca nu sunt atenti.. si m-am mirat k nu ati avut nici un incident..ai avut noroc la faza asta.
de mutat "cazanul" ( nush de care cazan vb tu..dar am folosit acelasi termen) , crede-ma k aveam tupeu si ink am:P; doar k nu mi s-a dat ocazia de ceva vreme. colegii nu au incredere sa isi lase masina pe mainile mele (de la numeroasele betii ale mele.. ei considera ca am baut ceva in fiecare dimineata si nu se risca sa ma lase sa conduc..nici intre ei nu si-au dat masinile , deci nu ma simt jignit deocamdata); diff intre mine si tine...si intre cel cu golful kre l-a prins tasu..este k eu nu am facut asta..pur si simplu..nu era vorba de tupeu sau de nush ce.. k am facut o groaza de prostii cu tupeu garla..
dar totusi am ales sa nu fac asta..pur si simplu .
acuma ai A1..si e altceva,nu?..recunoaste k esti mai linistit cand treci pe langa un loganel cu politia rutiera pe el (fata de perioada knd mergeai fara carnet)
cum a spus si dmitris,dar cu o mica adaugire POATE CAND TE VEI MATURIZA, vei realiza ce iresponzabil ai fost. si eu m-am uitat "in spate" ca sa zic asa la prostiile mele ..si nu pot sa imi explic cum am putut sa fac asa ceva
mai ales la o faza de la mare knd era sa mor inecat( acum 2 ani).. eu nu stiu sa inot..si era cer innorat si ploua un pic.. eram cu prietenii mei la mare..eram in apa pana la gat ,cam asa.. si astia jucau handbal ..si eu stateam in apa.. si au inceput valurile ,dar nu am reusit sa ma apropii de mal(tragea curentul ceva mai mult decat ma asteptam in ziua aia), dar totusi nu ma deranja nivelul apei ..si au venit valuri mai mari..si am incercat sa ma apropii..dar totusi nu am putut.. si k boul ce am fost nu am strigat sa ma ajute, ci mi-am tinut respiratia.am reusit sa ii fac semn cu mana unui prieten de pe mal, si acesta a venit cu ceilalti sa ma ia din apa (el avea vreo 50 kg si io 75 pe atunci, si knd incercasera sa ma invete sa inot ( cu o zi sau 2 inainte ) s-au chinuit sa ma ridice/traga prin apa , adaugam forta curentului la treaba asta si au venit 3 sa ma ajute.. si a venit un val ditai..chiar knd veneau ei spre mine.. si atunci..cateva secunde, tocmai dupa ce trecuse valul de capul meu, m-am panicat..dc? m-am uitat in spate.. valuri mari. in fatza..valuri mari.chiar nu mai vedeam plaja..si am stat cateva secunde asa..nu cred k a durat f mul, dar pt mine timpul ala a trecut foarte incet..in fine..ma scot astia din apa..nu patisem nimic, doamne ajuta!.. si ne-am vazut de drumul nostru spre hotel..
si ei ma intrebau..seba..tu stii k era sa mori,nu?..si pana atunci nu ma gandisem exact asa la treaba asta, dar am zis da, stiu..
si abia dupa ceva timp..am realizat cat de mare a fost pericolul..
asa e situatia..pe moment nu poti sa realizezi..trebuie sa treaca ceva timp sa poti sa reflectezi situatia in mintea ta..
ai sa vezi tu mai tarziu .. sper .. pt siguranta ta
sebaaa is offline   Reply With Quote
Old 25-01-07, 23:30   #25
ast3riCS

Stage 5
 
ast3riCS's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 678
Member of:
[BMW]
Default Re: Conducere fara permis

Eram cu o vectra A de 2L..:P ......oricum nu conteaza!!
ast3riCS is offline   Reply With Quote
Old 26-01-07, 13:53   #26
platon911
Opel Driver

Stage 5
 
platon911's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,838
Member of:
[Opel]
Default Re: Conducere fara permis

io iesisem cu masina lu tata pan la un tov de al meu care are un magazin acolo in cartier la mine....noi acolo ne strangem la ala la magazin mai bem o bere,mai o pzda plm......si naveam permis pe vremea aia.......stateam langa masina acolo plm ....mzk tare alea alea...aveam la me actele masinii.....vine o masina de gabori...opreste la magazin isi cumpara suc si snacks....si knd ies din magazin se ia bulangii de mine.......k ce-i cu masina asta aici?
e a mea,zic io de colo.....aia:da' arata-mi si me actele pe ea.....ia frate daci ..uite acte...legala tot....da ei de colo:si permisu'.....zic io:nam permis.....vreau sa dau acuma...da ei pey cum nai permis?!!....zic io:nam permis care-i treaba?......cum ai ajuuns tu aici?....k vad k stai pe alta strada(eram la vreo 500m de strada mea)....zic io: nu conteaza cum am ajuns........
si s-au cacat pe ei k n-au avut ce sa-mi fak.................
platon911 is offline   Reply With Quote
Old 26-01-07, 14:12   #27
Dimitris

Stage 5
 
Dimitris's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 643
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Conducere fara permis

si daca stateau si te pandeau cand pleci nu aveai tu ce sa le faci...
Dimitris is offline   Reply With Quote
Old 26-01-07, 14:37   #28
Aaronnel^

Stage 5
 
Aaronnel^'s Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 2,643
Member of:
[VW]
[PEUGEOT]
[Old School Cars]
Default Re: Conducere fara permis

Unchiu meu a condus 1 an in Bucuresti fara permis si nu la oprit politia
L-au prins fara permis doar odata cand la atins pe unu cu un break si ia spart tripla si nu sa inteles cu ala ... si a tras tare ... cu spaga ca alt fel nu mai lua permis in vecii vecilor
Si asta pe vremea lu Ceausescu
__________________
Aaronnel^ is offline   Reply With Quote
Old 26-01-07, 15:10   #29
Alex-Rahova

Stage 5
 
Alex-Rahova's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 874
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Conducere fara permis

fara suparare...
dupa parerea mea( in general...tipul de pusti 16-17 ani..chiar peste dar fara permis) asta e tipul de 'sofer' care accidenteaza mortal pietoni si ii abandoneaza prin padurile de la marginea orasului.. Mai "soferi" de 17 ani.. stapanitzi-va dorinta de Fast & Furious, ca nu se stie cum trosniti masina sau vre`un om ceva... si cred ca la ditamai morcovu` care o sa il simtiti cand vedeti masina de politie fugiti pana opriti la 'semnalul' regulamentar al unui stalp de curent sau vre`un copac..
totusi la polul opus de tot ce am spus este zicala : Suntem in Romania/banii rezolva totul..
pentru toti care au chef sa comita vreo prostie..daca nu sunteti Foarte Foarte bazati sau.. Foarte Foarte bogati si cu ceva relatii... abtineti-va !!
__________________
2011 Bayerische Motoren Werke AG E92
Alex-Rahova is offline   Reply With Quote
Old 28-01-07, 12:07   #30
alex_nebunu

Stage 2
 
alex_nebunu's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 29
Default Re: Conducere fara permis

mah io zic ca cea mai buna solutie pentru aia fara carnet este sa mearga si sa se plimbe sau alceva pe poligoane
si io merg cu taicamiu la aeroport in timisoara aproape in fiecare sapt si ma plimb cu masina si am doar 14 ani
acolo va garantez ca nici un gabor nu se ia de voi
alex_nebunu is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -