Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 22-03-09, 21:48   #661
Mustang
Daewoo Driver

Stage 5
 
Mustang's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,399
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Conducere fara permis

Quote:
Originally Posted by M D L View Post
salut !!! de nevoie am faqt contul.!!!! tocmai am fost prins Marti de politie cu masina in oras fara permis.... am 17 ani.... mi-au faqt dosar... si am o gramada de pile nimeni nu a putut face nimic nici cu bani nici cu nimic...peste 3 luni intra dosaru in tribunal... o sa primesc o amenda penala habar nu am c suma.. dar cred k nu 2-300 ron......nu era prima data aveam in jur de 3 mii d km cu masina ...... si nu m-au oprit k gresisem... am fost turnat !!...... pe 19-03 facusem 17 ani d ziua mea... ~X(..... mi-am ratat viata..... vroiam sa dau la Academie..... va sfatuiesc sa numai incerkti.... numai dak.... e taticu... mamica.. vreun procuror.. vreun avocat.. cu nume mare....
N-am ce sa iti zic decat ca iti cam meriti soarta...
Iar cel care te-a "turnat" e posibil sa se fi gandit mai mult decat tine la siguranta ta si a altor participanti din trafic.
Stai linistit: o sa scapi cu o amenda penala si poate cu 5 ani in care nu ai voie sa dai de permis.
Mustang is offline   Reply With Quote
Old 22-03-09, 21:54   #662
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,101
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: Conducere fara permis

Zici ca scapa cu vechea amenda de 62 de mii si 500 de lei (adica 6.25 RON) ) ,asa de lejer vorbesti.
eMH is offline   Reply With Quote
Old 23-03-09, 06:54   #663
Mustang
Daewoo Driver

Stage 5
 
Mustang's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,399
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Conducere fara permis

Daca ar fi legea super stricta si s-ar da numai pedepsele maxime, i-ar conveni o amenda penala decat un timp petrecut la mititica.

Si da: vorbesc lejer pentru ca sunt multi copii din astia inconstienti care ies pe strazi, fac gafe si te trezesti ca auzi la stiri ceva in genul: "un pieton a fost spulberat pe trecere de catre un sofer care nu detinea nici macar permis de conducere." - nu zic o varsta pentru ca acesti tip de "copii" nu se maturizeaza nici la 20-23 de ani...

Last edited by Mustang; 23-03-09 at 06:57.
Mustang is offline   Reply With Quote
Old 23-03-09, 14:13   #664
M D L

Stage 1
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 12
Default Re: Conducere fara permis

am incerkt pe toate partile dar numai era nimic de faqt prima data m-au legitimat unii p strada de la ordine publik .. si au intrebat cine e cu masina.... erau becurile din interior aprinse... si am zis k nu e nimeni.... apoi m-am dus sa ma plimb pe jos....si ei tot acolo au stat m-au pandit... si knd am plekt BELEA !! oriqm fusesem si turnat.. ori asa m-au mintiti aia d ela rutiera..... nu au mai vrt bani nu au vrt nik.. de fapt unul dintre ei vroia.. dar celalalt era un fost prieten de al lui tata ku kre avusese un conflict...
M D L is offline   Reply With Quote
Old 23-03-09, 14:14   #665
Gabi
Super Moderator

Stage 5
 
Gabi's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 14,537
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
Default Re: Conducere fara permis

Măi nene, că ai circulat fără permis şi te-a turnat nenea poliţistul am înţeles cu toţii, dar la şcoală nu te-a trimis ?
__________________
DelSol D13Z6
Gabi is offline   Reply With Quote
Old 23-03-09, 14:17   #666
M D L

Stage 1
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 12
Default Re: Conducere fara permis

frate si sa fim seriosi... mortii lui permisu e doar o hartie ce e drept valoroasa.. kti sunt cu permis....si omoara oameni... eu kiar dak am fost inconstient.... conduc mult mai bine.... k multi altiii ... eu nu am postat aici.. sa va arat voua "kt de tare sunt eu k am condus fara permis" am postat pt k st multi altii kre fac asa.... si sper sa invete cva din greselile altora.... si la academie tot dau pt k dupa c expira cazieru am dreptu ... Doamne ajuta !!!
M D L is offline   Reply With Quote
Old 23-03-09, 14:19   #667
M D L

Stage 1
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 12
Default Re: Conducere fara permis

dak citeai mai cu atentie am 17 ani c s ma trimita la scoala peste 17 ani?? cum spun multi p aici sunt inconstient.... !!!!! abia aqm am realizat k da... dar nu faceti diferenta k dak ai permis conduci mai bine... ce sa zic d tataie kre are 60 d ani.. si tine d volanu ala si habr nu are sa schimbe vitezele si se numeste sofer profesionist........... cum am zis nu postez aici sa arat eu kt de jmeker st si sa vada alti inconstienti k nu e de joak oricine ai fi !!!!!!!!
M D L is offline   Reply With Quote
Old 23-03-09, 14:26   #668
Sasha
Girl on Road

Stage 5
 
Sasha's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 5,483
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
Default Re: Conducere fara permis

Quote:
Originally Posted by M D L View Post
dak citeai mai cu atentie am 17 ani c s ma trimita la scoala peste 17 ani?? cum spun multi p aici sunt inconstient.... !!!!! abia aqm am realizat k da... dar nu faceti diferenta k dak ai permis conduci mai bine... ce sa zic d tataie kre are 60 d ani.. si tine d volanu ala si habr nu are sa schimbe vitezele si se numeste sofer profesionist........... cum am zis nu postez aici sa arat eu kt de jmeker st si sa vada alti inconstienti k nu e de joak oricine ai fi !!!!!!!!
ai 17 ani si scrii mai rau ca un copil din clasele I-IV, eu zic intai sa inveti gramatica limbii romane si apoi sa ne povestesti cat de inconstient esti
__________________
Menorah Hora
Sasha is offline   Reply With Quote
Old 23-03-09, 14:32   #669
M D L

Stage 1
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 12
Default Re: Conducere fara permis

Nu e problema ta cum scriu eu daca te deranjeaza cu ceva nu bagai chestia asta in seama. Scriu cum vreau eu , aici am mentionat altceva dar daca va place sa va bagati aiurea treaba voastra ....Dai dovada de proasta crestere cand judeci un om . In primul rand asa m-am obisnuit sa scriu dupa mess , asta nu inseamna ca sunt analfabet, dar nici tocilar nu sunt . Sunt un elev mai mult decat mediu . In fine nu asta era problema nici nu trebuia sa ma complic sa iti raspund . Aici am vrut sa spun altora sa nu repete greseala mea pe care o sa o regret toata viata mea , si daca cineva era in stare sa imi mai dea si niste sfaturi le-as fi primit foarte bucurost ! Mult respect si numai judeca oamenii aiurea !

Last edited by M D L; 23-03-09 at 14:38.
M D L is offline   Reply With Quote
Old 23-03-09, 14:36   #670
Gabi
Super Moderator

Stage 5
 
Gabi's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 14,537
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
Default Re: Conducere fara permis

Felul în care scrii ţine de buna creştere pe care ar fi trebuit s-o ai.
Gabi is offline   Reply With Quote
Old 23-03-09, 14:37   #671
Sasha
Girl on Road

Stage 5
 
Sasha's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 5,483
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
Default Re: Conducere fara permis

Quote:
Originally Posted by M D L View Post
Nu e problema ta cum scriu eu daca te deranjeaza cu ceva nu bagai chestia asta in seama. Scriu cum vreau eu , aici am mentionat altceva dar daca va place sa va bagati aiurea treaba voastra ....
nu ai dreptate, aici nu scrii cum vrei tu, sunt niste reguli de postare pe forum pe care ai face bine sa le respecti.
Sasha is offline   Reply With Quote
Old 23-03-09, 14:41   #672
M D L

Stage 1
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 12
Default Re: Conducere fara permis

Bun atunci imi cer scuze , am mentionat ca am facut contul mai mult de nevoie , poate gasesc pe cineva de la care sa primesc niste sfaturi si sa numai ma repet in multe chestii . Daca ai dreptate , iti multumesc ca mi-ai atras atentia , dar nu era cazu sa jignesti: " ca scriu ca un copil de clasa a III a - a IV a ....". Niciodata nu poti sa cunosti un om , si nimeni nu are dreptul sa jigneasca un om ..... ce e drept am gresit , sunt un infractor
M D L is offline   Reply With Quote
Old 23-03-09, 14:44   #673
M D L

Stage 1
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 12
Default Re: Conducere fara permis

Inca odata imi cer scuze , oricum nu am jignit sau sa fac altceva decat am scris ca un pusti. Imi pare rau pentru neintelegeri . Totusi daca se gaseste cineva sa imi dea un sfat astept reply ! multumesc
M D L is offline   Reply With Quote
Old 23-03-09, 14:52   #674
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Conducere fara permis

Ok, să primeşti un sfat, pe ce direcţie?
Ce poţi face vis-a-vis de dosarul tău? Sau?
Au fost martori, în ce stadiu e acum dosarul tău?
aleks is offline   Reply With Quote
Old 23-03-09, 15:49   #675
M D L

Stage 1
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 12
Default Re: Conducere fara permis

Dosarul se prelucreaza inca si va fi trimis in tribunal , am inteles azi ca voi scapa doar cu amenda si nu amenda penala , pentru ca nu am facut accident sau chestii dastea ...... Unii spun ca expira peste 2 ani dosarul si tot.... nu prea stiu . Sincer habar nu am ce soarta am de aia am cautat forumuri .... Mi-a spus un prieten al carui parinte lucreaza in SRI ca ce dosar imi face mie nu e chiar asa de grav , cu alte cuvinte scap ieftin . Sper sa fie asa oricum mintea la cap mi-a venit ce e drept mai tarziu dar e bn si asa !
M D L is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -