Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 13-08-09, 20:43   #751
Alex_pitesti

Stage 5
 
Alex_pitesti's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 611
Member of:
[SKODA]
Default Re: Conducere fara permis

Quote:
Originally Posted by paunionutz View Post
Vorbesti din auzite, sau chiar asa ai facut tu si a mers? Treapta 2 si 3, la cutiile automate, sunt pentru greutate (cand tractezi spre ex.) si pentru tractiune ( la o rampa abrupta) si nu se comporta ca si treptele de viteza 2 si respectiv 3 de la cutiile manuale, iar 1 eu chiar nu am vazut pana acum, (poate exista, dar eu nu am vazut si nici nu am auzit), tinand cont ca masinile automate pleaca cu a2a dupa loc, iar a 1 a este folosita, numai la plecarea dupa loc, cu kick down , iar la motoarele mari, de peste 2000 cc, la 60 km/h, daca o dai pe a2a este egal cu zero, ca masina se tureaza, dar viteza nu scade indeajuns derepede, incat sa opresti!
scuza-ma ,dar glumesti nu?cum sa plece cu a 2-a dupa loc?sincer aberezi mult in ce zici mai susP.S.si da camioanele au cutie automata eu acu fac scoala de soferi pt C.si fa pe un MAN tga si are cutie automata
onn:cand eram mai mic.."conduceam" si eu..pe la tara..etc..
acu am crescut,acu se poate zice ca,conduc!aia..ce face marea lume..ma refer la cei de 15-16-17ani..care zic ca,conduc pe camp..ala nu e condus..condusu se invata in jungla numita oras..acolo e o simpla kestie care se numeste "tinut de volan"...eventual mai pune si tatii mana pe el..si copilu' e foarte bucuros ca a mers cu masina si crede ca stie..si ca e cel mai tare..o mare iluzie!asa..ca..nu mai crede-ti ca stiti sa merge-ti pana nu dati ochii cu adevaratul condus..si eu am foat oarecum in situatia asta..si stiu cum e..
__________________
I love SKODA
https://forum.4tuning.ro/229-masina-mea-skoda/113417-09-skoda-superb-2-0tdi-dsg.html-new skoda superb

SKODA SUPERB 2.0tdi-170cai

Last edited by Alex_pitesti; 13-08-09 at 20:48.
Alex_pitesti is offline   Reply With Quote
Old 13-08-09, 21:43   #752
morpheusmaster

Stage 5
 
morpheusmaster's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,966
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[Fiat]
[SKODA]
Default Re: Conducere fara permis

Quote:
Originally Posted by NebooNu View Post
Daca tot vrei sa te fereasca dumnezeu spui sa te fereasca si de taximetristi care habar n-au ce-i ala semnal sau cedeaza trecerere ori de cei cu supercars' gen ferari .....
Daca te-ai intalni cu mine la semafor te-ai schimba radical parere despre mine si comportamentul meu .... de accident nici nu se pune vorba doar in caz ca intra vre-un dobitoc in mine ,de ce ? pentru ca conduc prundent .
!
1) Din cate tin eu minte ai 17 ani si nu ai permis, nu?
2) In baza punctului 1) de mai sus mi se pare ca ai o doza de nesimtire sa spui "daca teai intalni cu mine la semafor..."...observ la tine ca coduci fara carnet si esti mandru de tine, incepi chiar sa te lauzi ca esti un sofer prudent. Ba chiar blamezi nesimtitii aia de taximetristi care au facut o scoala de soferi, care tu nu ai facuto, care au carnet, care tu nu il ai...dar care nu semnalizeaza schimbarea directiei firma mama lor de taximetristi ca grija lor o ai tu in trafic cand iesi fara permis.
3) Tu copile nu intelegi ca nu poti invata "SA CONDUCI" pe camp??? Acolo inveti sa tragi de volan stanga dreapta, sa bagi in viteze...cum sa sari in sant...cum sa faci powersliding cu frana de mana...chestii de genu. Nu cred ca ai reflexele formate sa anticipezi situatii, distante, viteze, miscari ale altor soferi in anumite conditii pe banda lor etc deci nu mai incerca sa ne convingi ca poti invata sa conduci pe camp ca daca ar fi asa nu ar mai umbla masinile de scoala prin oras ci pe camp, correct? Tu ai dreptul "sa conduci" acolo unde ai invatat si ar fi bine sa te limitezi la astfel de locatii. Ai putea ajunge sa fii surprins de cat de nepregatit esti in unele situatii. Un copil umpic mai mare ca tine care asteapta nerabdator pe scaunul din dreapta sa ajunga la politie ca sa isi ridice permisul ar putea sa nu mai ajunga acolo din cauza inconstientei tale intr'un anumit moment. Prietene, incearca sa ma asculti. Nu zic ca esti un teribilist fara permis, te privesc ca cel mai prudent si atent in trafic (desi asa ceva in buc e o utopie) dar poate fi un moment provocat de un alt nebun in care TU sa te blochezi...eram in dreapta si am asistat la o astfel de situatie...e ca si cum ai auzi glontul cum iti suiera pe langa ureche. Nu iti doresc. Nu te inteleg...ce e asa placut sa conduci in traficul de bucuresti? 1a, 2a frana, stat la stop...1a, 2a frana...alt stop...ce e asa frumos?? Asta intro mare de masini in care mai nimeni nu se asigura, mai nimeni nu semnalizeaza, toti is grabiti si cu gandul in alta parte...mai ales intro dacie (scuzama)...tu faci cum stii...daca as convinge macar unul care conduce fara permis sa mai astepte eu mas simti mai bine...

Te salut cu respect
morpheusmaster is offline   Reply With Quote
Old 14-08-09, 08:01   #753
Messerschmitt
Dacia Driver

Stage 5
 
Messerschmitt's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 669
Member of:
[Opel]
[DACIA]
Default Re: Conducere fara permis

Quote:
Originally Posted by morpheusmaster View Post
1) Din cate tin eu minte ai 17 ani si nu ai permis, nu?
2) In baza punctului 1) de mai sus mi se pare ca ai o doza de nesimtire sa spui "daca teai intalni cu mine la semafor..."...observ la tine ca coduci fara carnet si esti mandru de tine, incepi chiar sa te lauzi ca esti un sofer prudent. Ba chiar blamezi nesimtitii aia de taximetristi care au facut o scoala de soferi, care tu nu ai facuto, care au carnet, care tu nu il ai...dar care nu semnalizeaza schimbarea directiei firma mama lor de taximetristi ca grija lor o ai tu in trafic cand iesi fara permis.
3) Tu copile nu intelegi ca nu poti invata "SA CONDUCI" pe camp??? Acolo inveti sa tragi de volan stanga dreapta, sa bagi in viteze...cum sa sari in sant...cum sa faci powersliding cu frana de mana...chestii de genu. Nu cred ca ai reflexele formate sa anticipezi situatii, distante, viteze, miscari ale altor soferi in anumite conditii pe banda lor etc deci nu mai incerca sa ne convingi ca poti invata sa conduci pe camp ca daca ar fi asa nu ar mai umbla masinile de scoala prin oras ci pe camp, correct? Tu ai dreptul "sa conduci" acolo unde ai invatat si ar fi bine sa te limitezi la astfel de locatii. Ai putea ajunge sa fii surprins de cat de nepregatit esti in unele situatii. Un copil umpic mai mare ca tine care asteapta nerabdator pe scaunul din dreapta sa ajunga la politie ca sa isi ridice permisul ar putea sa nu mai ajunga acolo din cauza inconstientei tale intr'un anumit moment. Prietene, incearca sa ma asculti. Nu zic ca esti un teribilist fara permis, te privesc ca cel mai prudent si atent in trafic (desi asa ceva in buc e o utopie) dar poate fi un moment provocat de un alt nebun in care TU sa te blochezi...eram in dreapta si am asistat la o astfel de situatie...e ca si cum ai auzi glontul cum iti suiera pe langa ureche. Nu iti doresc. Nu te inteleg...ce e asa placut sa conduci in traficul de bucuresti? 1a, 2a frana, stat la stop...1a, 2a frana...alt stop...ce e asa frumos?? Asta intro mare de masini in care mai nimeni nu se asigura, mai nimeni nu semnalizeaza, toti is grabiti si cu gandul in alta parte...mai ales intro dacie (scuzama)...tu faci cum stii...daca as convinge macar unul care conduce fara permis sa mai astepte eu mas simti mai bine...

Te salut cu respect

morpheus incearca sa te invete ceva...daca nu vrei sa intelegi /sa te ajutam/indreptam etc mai bine oprestete din postat!..nu poti invata sa conduci bine fara permis in mana..PUNCT! acum 2 nopti a intrat un bogatan in mine..(accident)si numa din cauza ca el are bani si o fi luat permisu pe blat....nu stie ce e ala sens giratoriu deci .....sigur nu sti nici tu multe reguli!!!
Messerschmitt is offline   Reply With Quote
Old 14-08-09, 21:31   #754
NebooNu

Stage 3
 
NebooNu's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 146
Default Re: Conducere fara permis

Quote:
Originally Posted by Messerschmitt View Post
morpheus incearca sa te invete ceva...daca nu vrei sa intelegi /sa te ajutam/indreptam etc mai bine oprestete din postat!..nu poti invata sa conduci bine fara permis in mana..PUNCT! acum 2 nopti a intrat un bogatan in mine..(accident)si numa din cauza ca el are bani si o fi luat permisu pe blat....nu stie ce e ala sens giratoriu deci .....sigur nu sti nici tu multe reguli!!!

mare om , foarte buna comparatia ... cred ca eu eram ala de acum 3 nopti ...
NebooNu is offline   Reply With Quote
Old 16-08-09, 17:09   #755
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Conducere fara permis

Poftim juniorii fără permis şi cu vise ude, idolii voştri: http://video.bihon.ro/video/43789/ne...ina-prin-bacau
aleks is offline   Reply With Quote
Old 16-08-09, 19:24   #756
Alex_pitesti

Stage 5
 
Alex_pitesti's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 611
Member of:
[SKODA]
Default Re: Conducere fara permis

cat de prosti..cat de tare si de aproape trec de masini...si ca sa fie "jzmekeri" 1 din 2 cuv era injuratura..

Last edited by Alex_pitesti; 16-08-09 at 19:27.
Alex_pitesti is offline   Reply With Quote
Old 16-08-09, 19:29   #757
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Conducere fara permis

Ăla nu conducea rau, adică stapānea el cumva maşina, dar nu norocul lui a fost că nu i-a ieşit nimic īn faţă, sunt convins că reflexele lui sunt = cu zero
aleks is offline   Reply With Quote
Old 16-08-09, 21:05   #758
addicted2trance

Stage 5
 
addicted2trance's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 313
Default Re: Conducere fara permis

vai de ei...
addicted2trance is offline   Reply With Quote
Old 16-08-09, 21:24   #759
paunionutz

Stage 4
 
paunionutz's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 268
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Conducere fara permis

Quote:
Originally Posted by Alex_pitesti View Post
scuza-ma ,dar glumesti nu?cum sa plece cu a 2-a dupa loc?sincer aberezi mult in ce zici mai susP.S.si da camioanele au cutie automata eu acu fac scoala de soferi pt C.si fa pe un MAN tga si are cutie automata
onn:cand eram mai mic.."conduceam" si eu..pe la tara..etc..
acu am crescut,acu se poate zice ca,conduc!aia..ce face marea lume..ma refer la cei de 15-16-17ani..care zic ca,conduc pe camp..ala nu e condus..condusu se invata in jungla numita oras..acolo e o simpla kestie care se numeste "tinut de volan"...eventual mai pune si tatii mana pe el..si copilu' e foarte bucuros ca a mers cu masina si crede ca stie..si ca e cel mai tare..o mare iluzie!asa..ca..nu mai crede-ti ca stiti sa merge-ti pana nu dati ochii cu adevaratul condus..si eu am foat oarecum in situatia asta..si stiu cum e..
Eu am zis ca nu stiam ca exista, nu am spus ca sigur nu exista, este o mare diferenta!!! Iar despre cutiile automate, inainte sa-mi spui mie ca aberez, mai informeaza-te!!!! Iar faptul ca, "conduceai" tu pe la tara, nu are nici o legatura cu postul meu, asa ca te rog, sa te abtii!!! Presupun ca la cei 18 ani ai tai, poti da multe sfaturi despre condus, experienta ta fiind una foarte vasta! Inainte de a da sfaturi, ar fi cazul, sa mai pui mana pe gramatica limbii romane si sa inveti cum se scrie corect si cand si cum se folosesc semnele de ortografie!!! Spre exemplu "kestie" se scrie in limba romana "chestie", iar doua puncte ".." nu exista in acest format in limba romana, iar condusul se invata in oras, daca tu traiesti in jungla si conduci acolo, toata stima mea! In continuare, daca ai vreo replica pentru mine, te-as ruga sa o adresezi in limba romana, cu semnele de ortogafie corespunzatoare si nu cu messengerisme pe care doar tu le intelegi! In alta ordine de idei, citeste cu atentie ceea ce am scris eu si apoi tranteste cate o replica "inteligenta", ca eu am scris in limba romana, spre deosebire de tine!
__________________
Mercedes 190 in the past
Volvo S60 for the moment
Mercedes XXX ... will be next

Last edited by aleks; 16-08-09 at 21:42.
paunionutz is offline   Reply With Quote
Old 16-08-09, 21:33   #760
Victor_Is

Stage 5
 
Victor_Is's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 477
Default Re: Conducere fara permis

Quote:
Originally Posted by aleks View Post
Poftim juniorii fără permis şi cu vise ude, idolii voştri: http://video.bihon.ro/video/43789/ne...ina-prin-bacau
daca va uitati la inceputul clipului..ce fata de...concentrat are ))
parca ar conduce limuzina de vreo 14ani..atat de sigur pe el...atat de morcovit.
Doamne fereste sa nu dau peste unu de asta pe strada...adica..sa nu dea el peste mine..el si reflexele lui
__________________

Nu alerga mai tare decat poate ingerul tau zbura.
Glumeste in iubire dar nu iubi in gluma.
- Cumpar Trabant 1.1 (sau doar actele) pm , mail sau topic [click]

Jucarie pentru oameni mari - prezentare
Victor_Is is offline   Reply With Quote
Old 16-08-09, 22:27   #761
Alex30

Stage 5
 
Alex30's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 2,417
Member of:
[DACIA]
[4Wheels]
Default Re: Conducere fara permis

Condusul fara permis mi se pare o prostie! Toti sunt jmecheri si zic ca au condus, ca nu stiu ce dar daca i-ar prinde gaborii nu ar mai gandi asa. Nici nu vreau sa ma gandesc cum ar conduce un pusti de 16 ani pe un drum aglomerat. Eu zic sa va calmati astia care tot iesiti pe strazi...asa eram si eu la 16-17 ani dar niciodata nu am iesit cu masina! Am condus de cateva ori la tara pe camp dar asta e alta treaba. M-am abtinut si...uite ca a venit si "clipa mea" mai am 6 ore si termin scoala de soferi. In septembrie dau de carnet.

Ps: Legat de videoclipul ala...nu ma mira absolut nimic. 3 cocalari si un bmw
__________________
Alex30 is offline   Reply With Quote
Old 17-08-09, 00:15   #762
morpheusmaster

Stage 5
 
morpheusmaster's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,966
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[Fiat]
[SKODA]
Default Re: Conducere fara permis

Quote:
Originally Posted by aleks View Post
Ăla nu conducea rau, adică stapānea el cumva maşina, dar nu norocul lui a fost că nu i-a ieşit nimic īn faţă, sunt convins că reflexele lui sunt = cu zero
Asta e ideea....toti invartim de covrig...si sa invarti covrigul e simplu tare...facem asta cu usurinta si in fata unui volan de pc, right??? Dar reflexele ti le formezi in timp...masina o cunosti in timp...te cunosti pe tine la volan, in timp si toate iesirile astea fugitive is pline de un noroc care nu il sesizezi.

In seara asta eram in dreapta, la volan un prieten. Artera principala, 2 benzi pe sens, noi pe banda 1. De pe o straduta adiacenta, pe sensul nostru de mers, o masina face stanga spre contrasensul nostru neasiguranduse. Noi ne indreptam cu cca 80km/h spre usa soferului incepator blocat intre banda 1 si banda 2 de apropierea noastra rapida. Dupa muuult timp el a reusit sa accelereze si sa plece dar eu daca nu strigam la soferul masini in care ma aflam FRANA FRANA FRANA, el frana probabil mult mai tarziu sau nu frana deloc...practic vazandul pe asta cum ia sarit in fata sa blocat pentru 1 secunda care putea fi vitala....nuj c drq a patit dar mia zis si el mie ca daca nu ii spuneam eu sa franeze sigur intra in el....si asa am scapat ca prin urechile acului.

Vam povestit o simpla intamplare...cel care ia taiat calea ii este cunostinta si are permis de peste 1 an iar colegu are de vreo 6 luni...trageti voi concluziile si nu mai fiti cocosi fara pene ca nu convingeti pe nimeni ca stiti sa calariti gaina bine.


P.S. Legat de clipul cu baietzasii de bacau care a aparut si la stiri si peste tot...ce sa spun...mai prost ca ala, mai inconstient ca ala...mai rar vezi...dar ce vrei fratelo??? Altii conduc biciclete, altii conduc picioarele, unii au bani de un scuter...e kool sa fii in 5-8 si sa conduci masina...nu?? Hai sa fiu mai prost si sa imi iau si prietenii cu mine, sa le pun si viata lor in pericol pe langa viata celor pe care ii intalnesc pe drum, in trafic sau pietoni. Hmmm...nu is deajuns de prost...baaaaaaaaaaaa...ba...filmati baa!!! Sa dam pe youtubel cum conduc ca un smecherel cu obzeci de kilometri pe ora...dada...asa...filmati...filmati...asa...sa apar la pro tv sa ma caute dupa politia si sa primesc ceea ce merit. PUNCT...stai ca ceva nu e in regula...eu scap...plateste mama...c *lm...ca doar is smecherel, nu? Acum e corect

PS2: P.S. trebuie tratat ca un pamflet si luat ca atare. Voi credeti ca aia sunt singurii tigani care conduc bemweu adus de tatulea tigan de afara??? Voi credeti ca aia sunt singurii??? Va salut cu respect.

Last edited by morpheusmaster; 17-08-09 at 00:19.
morpheusmaster is offline   Reply With Quote
Old 17-08-09, 23:30   #763
Alex30

Stage 5
 
Alex30's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 2,417
Member of:
[DACIA]
[4Wheels]
Default Re: Conducere fara permis

Quote:
Originally Posted by aleks View Post
Poftim juniorii fără permis şi cu vise ude, idolii voştri: http://video.bihon.ro/video/43789/ne...ina-prin-bacau
Au aparut si la ProTv http://stirileprotv.ro/stiri/evenime...ezi-video.html

Si are dosar penal. Uitati ce declara masa lu' ala de 13 ani cand a fost intrebata cum au ajuns cheile la el: "I-am dat cheile unui prieten care are permis sa se duca sa cumpere o piesa pentru masina" Wtf ? Care din aia avea permis ? Ca toti sunt minori.


LE: Si aici un copil de 7 ani... http://stirileprotv.ro/stiri/interna...ezi-video.html

Last edited by Alex30; 17-08-09 at 23:34.
Alex30 is offline   Reply With Quote
Old 21-08-09, 12:27   #764
TAI

Stage 2
 
TAI's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 37
Default Re: Conducere fara permis

La 14-17 ani, decat sa conduci fara permis, ascutand manele si sa ai cuvantul "p**a " in gura toata ziua, mai bine iesi cu o fata la un suc, e mult mai misto, cel putin eu asa as face.
TAI is offline   Reply With Quote
Old 21-08-09, 15:01   #765
NebooNu

Stage 3
 
NebooNu's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 146
Default Re: Conducere fara permis

Astazi veneam dinspre cimitiru berceni2 ( am fost cu niste treaba ) mergeam cu 70-80 banda mea era libera , pe contrasens era aglomerat aproape bara la bara mergeau (50-60 ) cand dintro data imi apara un seat rosu iesind de pe o straduta din dreapta mea , punanduse de-a latu , aveam cam 50 -60 m fata de el am calcat frana de a ramas fum in urma , m-am oprit la nici 1 m de usa lui . Ce credeti ca facea omu se uita in partea celalalta ... se uita la mine razand stau acolo 10-15 sec el mai avea un pic si intra sub scaun de ras eu ma uitam la el , pasageru din dreapta ( nu mai puteam de nervi ) in fine dupa vre-o 20 -30 sec se elibereaza si face stanga pe langa mine facandu-mi semn ca ii pare rau ....

Fiind prima data cand m-am simtit cu adevarat in pericol am decis sa-i inmanez tatei dublura cheilor de la berlina cu mentiunea sa le tina mereu la el , pana o sa am acel plastic care imi da permisia sa circul pe drumurile publice .

Numai bine , va multumesc tuturor pentru sfaturi atat cei care ati spus cu rautate , cat si celeor care au spus'o pentru a ma indrepta .
NebooNu is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -