Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 27-08-09, 22:07   #781
Winnetou.K.
BMW Driver

Stage 5
 
Winnetou.K.'s Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 304
Member of:
[BMW]
[Old School Cars]
Default Re: Conducere fara permis

Vrei sa zici ca pana anul viitor in vara o sa gandesc cu 90% mai responsabil decat acum?
Si chiar nu conduc tare,nu bravez....Deci nu vad pericolul(pe camp/in sat)
Winnetou.K. is offline   Reply With Quote
Old 27-08-09, 23:00   #782
Mustang
Daewoo Driver

Stage 5
 
Mustang's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,399
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Conducere fara permis

Nu stiu ... dar s-a mai zis de 30.000 de ori pe topicul asta.
Nu e vorba de acte de brava sau altele, ci ce se intampla daca se intampla x si y, daca tu nu ai o idee cum te prezinti la reflexe?
Mustang is offline   Reply With Quote
Old 27-08-09, 23:06   #783
Winnetou.K.
BMW Driver

Stage 5
 
Winnetou.K.'s Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 304
Member of:
[BMW]
[Old School Cars]
Default Re: Conducere fara permis

Am o idee.Mergeam cu 30 km/h,o baba mergea pe margine drumului,eu linistit ca ma aude,ea hop in fata masini->frana si ambreiajul calcate pana la podea.
Dar oricum,prin oras ai nevoie de reflexe,dar prin sat....nu prea,zic eu.La 30 km/h oricine calca frana,parerea mea.Sa ma corectati daca gresesc.
Winnetou.K. is offline   Reply With Quote
Old 28-08-09, 00:18   #784
Alex30

Stage 5
 
Alex30's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 2,417
Member of:
[DACIA]
[4Wheels]
Default Re: Conducere fara permis

Quote:
Originally Posted by Winnetou.K. View Post
Am o idee.Mergeam cu 30 km/h,o baba mergea pe margine drumului,eu linistit ca ma aude,ea hop in fata masini->frana si ambreiajul calcate pana la podea.
Dar oricum,prin oras ai nevoie de reflexe,dar prin sat....nu prea,zic eu.La 30 km/h oricine calca frana,parerea mea.Sa ma corectati daca gresesc.
Gresesti si iti spun si de ce. La 30 km/h oricine calca frana ?...Vezi sa nu calci acceleratia s-au intamplat o groaza de cazuri
Alex30 is offline   Reply With Quote
Old 28-08-09, 00:24   #785
addicted2trance

Stage 5
 
addicted2trance's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 313
Default Re: Conducere fara permis

ai stat 17 ani fara. ce-ti mai e unul ?

va mananca-n c*r, pana la urma o sa va scarpine cineva... si apoi o sa va zgariati pe ochi. faceti ce vreti... dar bagati la cap: nu conteaza ca e camp oras sat sau cine stie ce mama dracu. nu aveti reflexe si experienta, punct. iar principiul "merg usor" "sunt atent" "nu o sa mi se intample tocmai mie" la un moment dat pica. nu tre sa mergi cu 200 km/h ca sa te opreasca politia, si in cazul vostru o singura oprire de genul ar fi mai mult decat suficienta.
addicted2trance is offline   Reply With Quote
Old 28-08-09, 01:47   #786
morpheusmaster

Stage 5
 
morpheusmaster's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,966
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[Fiat]
[SKODA]
Default Re: Conducere fara permis

Stii...noi astia care ne batem gura cu ei totusi suntem umpic mai prosti...degeaba ii explici...degeaba frate...vin eu, vii tu si tu si tu...prostu e si fudul...crede ca ai ceva cu el...nu intelege...lasa'i ma...crezi ca nu o sa mai conduca ei ca le spunem noi???...Doamne ajuta asa sa fie...baietii o ard aiurea si habar nau la ce se expun...dar in fine...aici e topicul jupanilor si al smecherilor...
morpheusmaster is offline   Reply With Quote
Old 28-08-09, 02:47   #787
fe_billy92
Opel Driver

Stage 5
 
fe_billy92's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 458
Member of:
[Fanatik MotorSport]
[Opel]
[SEAT]
[RENAULT]
[VW]
[FORD]
[MERCEDES]
[DAEWOO]
Default Re: Conducere fara permis

Va salut pe toti. Nu am citit toate paginile...dar vreau sa va prezint si situatia mea. Tatal si unchiu` sunt instructori auto, eu conduc de la 9 ani (nici nu ma vedeam bine de volan)....la 12ani faceam vechiul poligon cu spatele...pe la 14-15 ani cand auzisem de intoarcerile cu frana de mana le incercam si eu....si multe altele. In urma cu 2 ani m-a prins politia locala intr-o intersectie de la mine din cartier...ca m`am intors 90 de grade in derapaj. Nu dau detalii cum am scapat...dar a fost destul de greu. Oricum eu pana la 17 ani am ajuns la peste 80 de modele de masini conduse pe interioara 3....la lac sau in alte locatii mai retrase (cine vrea sa ma creada bine...cine nu....sa carcoteasca cat vrea). Voi, cei cu permis aveti dreptate la partea cu reflexele. Nu se compara reflexele unui sofer cu mii de km cu un copil care a condus pe camp 2 km, dar ca la orice lucru...mai exista si cazuri speciale. Eu ma consider unul din acele cazuri. Hai sa auzim acum carcotasii
PS: Multi s-au vazut cu permis...dar au uitat de unde au plecat...
__________________
Renault Megane 1.5@dci
Opel Calibra 2.0 8v / 2.0 16v
Opel Astra Bertone 2.0 Turbo @
Daewoo Cielo 1.5 16v
Ford Mondeo 2.0 TDDI @
Mercedes C200 Kompressor
Testere de diagnoza pentru toate tipurile de masini, mecanica tinichigerie-vopsitorie: http://iulius-service.ro/

Last edited by fe_billy92; 28-08-09 at 02:50.
fe_billy92 is offline   Reply With Quote
Old 28-08-09, 07:15   #788
mbgd

Stage 4
 
mbgd's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 216
Default Re: Conducere fara permis

io cand spun ca vreau o volga din aia mare,rade lumea de mine! conduc de ceva timp dar dupa ce am citit pe aici,dorinta de a avea o volga e si mai mare.de ce sa planga mama?
__________________
DON'T WORRY,BE HAPPY!!!
mbgd is offline   Reply With Quote
Old 28-08-09, 11:45   #789
fe_billy92
Opel Driver

Stage 5
 
fe_billy92's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 458
Member of:
[Fanatik MotorSport]
[Opel]
[SEAT]
[RENAULT]
[VW]
[FORD]
[MERCEDES]
[DAEWOO]
Default Re: Conducere fara permis

Eu m-am interesat mult timp.....si am aflat ca de la 16 ani se poate conduce microcar mc1 fara permis si microcar mc2 cu permis, subcategoria B1
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	microc5.jpg
Views:	63
Size:	55.7 KB
ID:	1062282  
fe_billy92 is offline   Reply With Quote
Old 29-08-09, 14:11   #790
D o n n

Stage 5
 
D o n n's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 2,971
Default Re: Conducere fara permis

Quote:
Originally Posted by mbgd View Post
io cand spun ca vreau o volga din aia mare,rade lumea de mine! conduc de ceva timp dar dupa ce am citit pe aici,dorinta de a avea o volga e si mai mare.de ce sa planga mama?
bune ar fi alea....ai fi in siguranta )

pe zi ce trece apare cate un pro pe aici...bv lor....o sa ne reprezinte tara la raliuri...
D o n n is offline   Reply With Quote
Old 29-08-09, 16:47   #791
Bogdan.IS
Audi Driver

Stage 5
 
Bogdan.IS's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 990
Member of:
[AUDI]
[PEUGEOT]
Default Re: Conducere fara permis

Quote:
Originally Posted by fe_billy92 View Post
PS: Multi s-au vazut cu permis...dar au uitat de unde au plecat...
foarte adevarat . eu nu cred ca toti ati pus prima data pe volan mana la 18 ani ! la mine de exemplu , eu si taicamiu suntem fanatici de masini , el a invatat la 13 ani sa conduca , si cand am facut si eu 13 ani m-a invatat sa conduc .
am un prieten care are permis de 3 ani , dar experienta ... 1 saptamana de condus . taicasu era genu "pfai nu pune mana pe masina , inveti la scoala de soferi sa conduci " . a iesit acu 2 saptamani cu masina la plimbare , si a frecat-o de o duba . cand merg cu el face tot felul de trasnai in trafic , semnalizeaza 1 data si schimba 2 benzi , de fiecare data cand e intr-o panta , transpira , ca la urcari din panta nu se pricepe si multe altele .
accelereaza pe portiuni de drumuri scurte , si se mai intreaba cum naibii ajunge in mijlocul intersectiei .
__________________
Urasc cocalarul si taranul marca Romania !
Bogdan.IS is offline   Reply With Quote
Old 29-08-09, 19:27   #792
Alex30

Stage 5
 
Alex30's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 2,417
Member of:
[DACIA]
[4Wheels]
Default Re: Conducere fara permis

Quote:
Originally Posted by Bogdan.IS View Post
foarte adevarat . eu nu cred ca toti ati pus prima data pe volan mana la 18 ani ! la mine de exemplu , eu si taicamiu suntem fanatici de masini , el a invatat la 13 ani sa conduca , si cand am facut si eu 13 ani m-a invatat sa conduc .
am un prieten care are permis de 3 ani , dar experienta ... 1 saptamana de condus . taicasu era genu "pfai nu pune mana pe masina , inveti la scoala de soferi sa conduci " . a iesit acu 2 saptamani cu masina la plimbare , si a frecat-o de o duba . cand merg cu el face tot felul de trasnai in trafic , semnalizeaza 1 data si schimba 2 benzi , de fiecare data cand e intr-o panta , transpira , ca la urcari din panta nu se pricepe si multe altele .
accelereaza pe portiuni de drumuri scurte , si se mai intreaba cum naibii ajunge in mijlocul intersectiei .
Cred ca ai inteles gresit..NU iti spune nimeni sa nu pui mana pe volan pana la varsta de 18 ani, dar daca tot vrei dute in POLIGON si acolo poti sa te dai peste cap cu masina,sa faci drifturi,sa pleci cu scart etc...dar nu in trafic sa omori si alta lume nevinovata.
__________________
Alex30 is offline   Reply With Quote
Old 29-08-09, 19:33   #793
fe_billy92
Opel Driver

Stage 5
 
fe_billy92's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 458
Member of:
[Fanatik MotorSport]
[Opel]
[SEAT]
[RENAULT]
[VW]
[FORD]
[MERCEDES]
[DAEWOO]
Default Re: Conducere fara permis

Alex30, tu aici ai dreptate.....poate nu in cazul lui...dar in general. Sunt multi care invata foarte putin de la prieteni...tata sau rude.....si ies in trafic pe ,,barba lor". Eu unu...am avut parte de mult mai multe ore de ,,Scoala de soferi" decat majoritatea soferilor.
fe_billy92 is offline   Reply With Quote
Old 29-08-09, 19:38   #794
Alex30

Stage 5
 
Alex30's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 2,417
Member of:
[DACIA]
[4Wheels]
Default Re: Conducere fara permis

Nu ma refeream strict la el prin ceea ce am spus...cum ai spus si tu ma refer in general. Pentru aia exista poligon...dar ce crezi ca "jmecherii" astia de 2 lei se duc in poligon
Alex30 is offline   Reply With Quote
Old 29-08-09, 20:27   #795
julian.smith

Stock
 
julian.smith's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 6
Default Re: Conducere fara permis

OK, acum citiva ani, multi este adevarat, dar suntem in RO aici, am avut un accident cu masina, fara permis.
din fericire pentru mine s-a rezolvat usor cu bani.
nu m-am lasat pina nu m-a prins politia si mi-au facut dosar penal. am plins la procuror ca nu mai fac ca imi pare rau etc si am scapat cu amenda administrativa. nu am mai pus mina pe volan pina 23 de ani cind mi-am luat permisul. acum am si A
atunci aveam 17 ani, acum am 34.
nu va garantez ca politaii o sa inchida ochii cu bani, nici ca procurorul o sa va ierte, dar atita vreme cit nu faceti accident o sa scapati basma curata, in cel mai rau caz cu dosar penal, condamnare cu suspendare. NIMENI NU AJUNGE DUPA GRATII PENTRU CONDUS FARA PERMIS.
Sfatul meu: carting, A1, poligon orice vreti voi dar stati departe volan pina aveti permis.
julian.smith is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -