Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 13-12-09, 20:06   #856
Alex_pitesti

Stage 5
 
Alex_pitesti's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 611
Member of:
[SKODA]
Default Re: Conducere fara permis

Quote:
Originally Posted by Renzor View Post
Gresit,nu ma mandresc,nu ma dau mare,spun doar ce simt,ce gandesc si ce am facut pana acum.Ca gandesc prost si am actionat prost e alta treaba.Ca spuneti si voi ca gresesc ma face sa ma gandesc de doua ori.Repet e purul adevar,nu ma mandresc si nici nu ma dau mare.
Despre frana,pun frana inaintea curbei,despre oglinzi uit rar!,dar recunosc ca uit.Mi-am luat pana acum doua claxoane pe chestia asta.
Despre 160,nu era oras,nu era circulatie,dar tot a fost prostie.Nu ma cred sofer dupa acea intamplare,chiar am spus ca m-am speriat si eu n-am facut nimic,masina s-a redresat singura.
In rest va multumesc pentru reply-uri .
te cred si te inteleg!semanam foarte mult la stilu' de condus!dar in timp..ne mai trece pofta asta..din pacate!oricum..bafta in continuare..si ai grija
aaa..si eu i-am dat 160 in oras..pot sa confirme 2 persoane de pe forum!..asa..ca sa moara unu' de pe aici
__________________
I love SKODA
https://forum.4tuning.ro/229-masina-mea-skoda/113417-09-skoda-superb-2-0tdi-dsg.html-new skoda superb

SKODA SUPERB 2.0tdi-170cai

Last edited by Alex_pitesti; 13-12-09 at 20:11.
Alex_pitesti is offline   Reply With Quote
Old 13-12-09, 22:47   #857
morpheusmaster

Stage 5
 
morpheusmaster's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,966
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[Fiat]
[SKODA]
Default Re: Conducere fara permis

Quote:
Originally Posted by Dodo_998 View Post
Topicul asta ar trebuii inchis, povesti peste povesti.. Toti copiii astia obositi fara carnet de fac pe zmeii, ar trebuii batuti cu volanul peste bot. Invatati fratilor pe camp sa mergeti, nu am nimic impotriva, dar nu pe toate straziile sa faceti accidente si crime.
Foarte adevarat! Si eu cred acelasi lucru

Quote:
Originally Posted by Alex_pitesti View Post
te cred si te inteleg!semanam foarte mult la stilu' de condus!dar in timp..ne mai trece pofta asta..din pacate!oricum..bafta in continuare..si ai grija
aaa..si eu i-am dat 160 in oras..pot sa confirme 2 persoane de pe forum!..asa..ca sa moara unu' de pe aici
Si esti un adevarat, nu? Doamne cand va aud...
morpheusmaster is offline   Reply With Quote
Old 13-12-09, 23:39   #858
b01uxd

Stage 5
 
b01uxd's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,524
Member of:
[Oltcit]
[SEAT]
[Unknown Racers]
Unhappy Re: Conducere fara permis

Quote:
Originally Posted by Alex_pitesti View Post
te cred si te inteleg!semanam foarte mult la stilu' de condus!dar in timp..ne mai trece pofta asta..din pacate!oricum..bafta in continuare..si ai grija
aaa..si eu i-am dat 160 in oras..pot sa confirme 2 persoane de pe forum!..asa..ca sa moara unu' de pe aici
hai ma, doar 160? slab...
b01uxd is offline   Reply With Quote
Old 14-12-09, 00:08   #859
paunionutz

Stage 4
 
paunionutz's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 268
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Conducere fara permis

Quote:
Originally Posted by Alex_pitesti View Post
te cred si te inteleg!semanam foarte mult la stilu' de condus!dar in timp..ne mai trece pofta asta..din pacate!oricum..bafta in continuare..si ai grija
aaa..si eu i-am dat 160 in oras..pot sa confirme 2 persoane de pe forum!..asa..ca sa moara unu' de pe aici
Esti "tru" frate, ce sa spun. Si vorba lui @b01uxd, "doar 160, slab", eu cred ca poti atinge 220 km/h in localitate fara probleme, doar sa ne anunti cand iesi pe strada, ca eu unul, fac un efort si las masina acasa, ca nu-mi plac astia kamikaze. Asteptam cu nerabdare sa te vedem la stirile de la ora 5, dar ai grija sa nu afle taticu cum mergi cu masina, ca te intorci la tramvai, ca doar nu vrea sa strici masina de familie si de carat marfa, nu-i asa?
__________________
Mercedes 190 in the past
Volvo S60 for the moment
Mercedes XXX ... will be next
paunionutz is offline   Reply With Quote
Old 14-12-09, 01:04   #860
Messerschmitt
Dacia Driver

Stage 5
 
Messerschmitt's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 669
Member of:
[Opel]
[DACIA]
Default Re: Conducere fara permis

Quote:
Originally Posted by Dodo_998 View Post
Topicul asta ar trebuii inchis, povesti peste povesti.. Toti copiii astia obositi fara carnet de fac pe zmeii, ar trebuii batuti cu volanul peste bot. Invatati fratilor pe camp sa mergeti, nu am nimic impotriva, dar nu pe toate straziile sa faceti accidente si crime.


da ai dreptate dar vezi ca nu te-ai exprimat corect!!!!! renzor are permis..

Quote:
Originally Posted by Alex_pitesti View Post
te cred si te inteleg!semanam foarte mult la stilu' de condus!dar in timp..ne mai trece pofta asta..din pacate!oricum..bafta in continuare..si ai grija
aaa..si eu i-am dat 160 in oras..pot sa confirme 2 persoane de pe forum!..asa..ca sa moara unu' de pe aici
taci drecu ai degeaba permis tie ti se pare ca e un mod de a fi SMECHER daca mergi cu 160:O:O:O.. hai sa fim seriosi acum incepem povesti nemuritoare.. Si acum in a doua parte doar 160.. inseamna ca taicatu ti-a luat masina slaba rau de tot ??
Messerschmitt is offline   Reply With Quote
Old 14-12-09, 09:55   #861
Alex_pitesti

Stage 5
 
Alex_pitesti's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 611
Member of:
[SKODA]
Default Re: Conducere fara permis

eram sigur ca or sa sara toti "sfintii"..nu am zis-o ca lauda..doar am zis asa ca fapt divers..si oare cati nu faceti "n" tampenii la volan..si va dati cei mai drepti..calmi..linistiti..si "legali" soferi!hai sa fim seriosi..
Alex_pitesti is offline   Reply With Quote
Old 14-12-09, 10:07   #862
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Conducere fara permis

Quote:
Originally Posted by Renzor View Post
Imi era frica de depasiri inainte,acum depasesc fara probleme
Ba sa-ti fie frica! Ca stim noi ce se intampla cu astia de n-au frica de depasiri... Curajul in depasiri il capeti treptat si la un moment dat prea mult, si te crezi zeul aproximarilor. Pana la un anumit punct.

Alex_Pitesti: 160 prin Pitesti e cam mult, nu crezi? Ti se pare ca avem strazi suficient de late si de libere pentru viteze de-astea?
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 14-12-09, 10:35   #863
Alex_pitesti

Stage 5
 
Alex_pitesti's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 611
Member of:
[SKODA]
Default Re: Conducere fara permis

Quote:
Originally Posted by amphetamine View Post
Ba sa-ti fie frica! Ca stim noi ce se intampla cu astia de n-au frica de depasiri... Curajul in depasiri il capeti treptat si la un moment dat prea mult, si te crezi zeul aproximarilor. Pana la un anumit punct.

Alex_Pitesti: 160 prin Pitesti e cam mult, nu crezi? Ti se pare ca avem strazi suficient de late si de libere pentru viteze de-astea?
da asa e,nu zic ca e cel mai normal lucru sa mergi asa tare..oricum era noapte..si eram la stadion..pe portiunea aia pe acolo..cat de cat e ok pe acolo..
Alex_pitesti is offline   Reply With Quote
Old 14-12-09, 10:36   #864
paunionutz

Stage 4
 
paunionutz's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 268
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Conducere fara permis

Quote:
Originally Posted by Alex_pitesti View Post
te cred si te inteleg!semanam foarte mult la stilu' de condus!dar in timp..ne mai trece pofta asta..din pacate!oricum..bafta in continuare..si ai grija
aaa..si eu i-am dat 160 in oras..pot sa confirme 2 persoane de pe forum!..asa..ca sa moara unu' de pe aici
Quote:
Originally Posted by Alex_pitesti View Post
eram sigur ca or sa sara toti "sfintii"..nu am zis-o ca lauda..doar am zis asa ca fapt divers..si oare cati nu faceti "n" tampenii la volan..si va dati cei mai drepti..calmi..linistiti..si "legali" soferi!hai sa fim seriosi..
Daca nu ai spus-o ca pe o lauda, ii asteptam pe cei 2 de pe forum, sa ne confirme ca ti-ai dat 2-3 palme dupa ce ai facut chestia asta si sa ne confirme ca ti-ai dat seama ca ai gresit. In alta ordine de idei si eu si multi altii de pe forum, facem greseli si tampenii in trafic, dar macar nu ne mandrim cu ele. Oare crezi ca noi nu stapanim masina, sa mergem cu 160 km/h in oras, sau cu mai mult? Crezi ca noua ne este frica, sau nu avem experienta necesara? Din contra, avem experienta necesara, multi dintre noi au si accidente minore sau majore, la activ si de accea stim ce inseamna viteza in oras, ce inseamna reflexe, ce inseamna experienta, ce inseamna oboseala si in primul rand, ne dam seama cand facem greseli si incercam sa nu se mai repete. Odata am intors fara sa ma asigur, a intrat un taxi in mine. Nu au fost decat pagube nateriale, minore, dar de atunci ma asigur de 3 ori inainte de a intoarce, sau a iesi din parcare (si au trecut 3 ani de atunci)$. Am fost un idiot, dar macar am invatat ceva. Sper sa intelegi mesajul
paunionutz is offline   Reply With Quote
Old 14-12-09, 16:09   #865
Renzor

Stage 4
 
Renzor's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 186
Default Re: Conducere fara permis

Quote:
Originally Posted by paunionutz View Post
Ce sa zic, esti de-a dreptul fantastic si tatal tau la fel, ca iti da masina pe mana! Cred ca vrea sa scape de tine, dar nu inteleg de ce nu te arunca de pe un pod si te mai lasa sa si distrugi masina familiei.
1. Esti cel mai adevarat sofer de pe aici - 160 in localitate si inca prinzi curaj. Cand o sa ajunga curajul la capat, cred ca o sa ai 220 km/h in localitate. Spune-ne si noua numarul de la masina, sa stim ca este vorba de tine, cand o sa te vedem la stirile de la ora 5, incolacit pe pom. Si daca stai tu atent la turatia motorului si la kilometrajul care arata 160 km/h, de ce crezi ca nu faci accident? Cred ca asta e principalul motiv al accidentelor, in ziua de azi. Fraieru'nu s-a uitat ca turometrul arata 4300 rpm si a dat cu masina in stalp. Sau .... un nebun mergea in localitate cu 160 km/h si a dat intr-o groapa, masina a facut balans, iar soferul incepator a intrat pe trotuar si a omorat 5 persoane?
2. 120 de cai nu-ti ajung? Zi lu' taticu sa ia un 63 AMG ceva, ca scapa mai repede de tine.
3. Majoritate pe aici stim sa reducem viteza inainte de a intra intr-o curba, nu sa zburam prin parapeti. Poate daca aveai vreo 300 de cai, iti ajungeau sa rupi parapetul.
4. In curba nu apesi nici frana si nici ambreiajul, dar ce faci? Daca ala din fata ta franeaza? Sau daca trebuie sa schimbi viteza? Si daca apesi ambreiajul in curba ce se intampla? Ca mie pana acum nu mi s-a intamplat nimic cand am apasat ambreiajul in curba, masina s-a comportat normal. La fel si cu frana apasata in curba si pe ploaie. Poate ca nu se bruscheaza, dar asta e altceva.
5. Pe autostrada tu faci depasiri? Depasirea este aia cand depasesti axul drumului si intrii pe contrasens, nu cand te incadrezi de pe o banda pe alta. In alta ordine de idei, poate le dai sfaturi sa nu se dea la o parte, ca nu scrie nicaieri in legislatie sa te dai la o parte daca vine unu cu viteza, din spate. Aste este legea soferilor si nu scrie nimic in legislatie. Poti trece pe banda din dreapta, ca nu este considerata depasire.
6. E bine ca mergi cu 160 km/h in oras, dar ai reflexe si uiti sa te mai uiti in oglinizi.
7. Poate gasesti vreunu mai destept, sa te duca cu 90 km/h pe banda 2 si tu lipit de bara lui, sau sa-ti tranteasca o frana, sa-ti faci masina praf, sa-i mai platesti si masina aluia, dar asta e...smecheria si prostia se platesc.
Esti un adevarat exemplu pentru cei fara permis
Sunt dator cu un raspuns pentru tine,ca tot ti-ai pierdut timpul sa-mi scrii.
Daca ar sti tata ce fac...nu cred ca as mai vedea cheia de la masina.
1.Nu sunt cel mai adevarat.Poate cel mai prost,care ar putea si sa-si rupa gatul.Vad ca ai 27 de ani,am respect pentru persoanele mai in varsta ca mine,tu imi spui exact ce mi-ar spune si tata,dar vezi tu,stiu si eu chestiile astea,dar cand sunt la volan se intampla ceva,nu mai conteaza nimic!Uit tot si adrenalina pune stapanire.Cel mai grav si oribil lucru e sa iei viata cuiva.Am spus ca nu mai stau cu ochii in ceasuri,ci am inceput sa-mi dau seama dupa treapta de viteze si sunteul motorului cam ce viteza si cate ture am.
2.Asa mi se pare MIE ca masina nu trage destul.Nu sunt baiatul de bani gata si tata sa-mi ia ce vreau eu.Deocamdata el munceste,eu ma duc la facultate si il mai ajut cand pot cu munca,impartim masina asta ca pe asta o avem.
3.Majoritatea de aici aveti experienta.
4.Anticipezi,franezi inainte de curba,sau schimbi viteza inainte de curba,astfel incat sa intri cu masina cuplata la motor pentru o aderenta mai buna.MIE mi se pare ca daca franez cu ambreiaj,masina franeaza mai greu decat cuplata la motor,si daca intru in curba ac de par cu ambreiajul apasat sau in punctul mort,masina nu mai are un control la fel de bun.Cand ai alta masina in fata,pastrezi o distanta de siguranta fata de el,pana cand il poti depasi.
5.Bine,pe autostrada nu se fac depasiri,se schimba benzile,dar din cate mai tin minte scrie clar sa revi pe banda 1.Nu se cheama depasire se cheama devansare daca treci pe banda 1 dar din nou MIE mi se pare periculos,fiindca unii nu se asteapta sa fie devansati pe banda 1.
6.Nu e deloc bine.Daca un prieten merge cu viteza asta prin oras,imi incordez picioarele si ma tin cu doua maini de usa,zbierand sa mearga mai incet,dar din nou iti spun,cand sunt eu la covrig alta e treaba...
7.Asta da, se poate intampla,dar MIE mi se pare ca e mai de bun simt decat flash-urile.


Si alte povesti care nu le consider smecherii,ci doar prostii din care am scapat cu bine.

Tot in Mangalia,la sensul giratoriu,cu masina proaspat scoasa de la spalatorie care nu avea prins la loc presul de podea,vad o masina care mergea destul de incet si in mintea mea spun sa ma bag rapid in fata lui,bag in viteza intai,scart si cand sa dau repede a doua,am luat si presul cu calcaiul bagandu-l sub pedala de ambreiaj,ramanand ca prostul in mijlocul sensului fara sa imi dau seama ce s-a intamplat,am crezut ca am prajit discul de ambreiaj.

Pe grivita,noapte,banda 3 140km/h,un nene cu un Audi A4 sau A6 negru tot combi in spatele meu flash-uri,dau din a 5 a ,4 accelerez si ma bag pe banda 2 uitandu-ma la el daca ma depaseste sau nu,cand sa ma uit in fata o duba frana sau mai degraba a redus viteza la trecerea de pietoni de la metrou.Nu am putut sa ma uit ce viteza aveam,dar am franat pana mi s-a oprit motorul,noroc ca ala se misca totusi,ca tot intram in el.
__________________
33 tks

Last edited by Renzor; 14-12-09 at 16:31.
Renzor is offline   Reply With Quote
Old 14-12-09, 16:25   #866
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Conducere fara permis

De la 1 la 7, din tot ce ai spus pana acum, cred, din pacate pt tine, ca un singur lucru te va calma: primul tau accident. Accident care sper sa nu fie unul grav, dar unul suficient de spectaculos ca sa-ti stapanesti adrenalina pe viitor.
Problema nu e ca ti-ai rupe tu "gatul", problema e ca esti la volanul a ~1,5 tone de metal in miscare si, cu cat ai viteza mai mare, cu atat risti sa distrugi mai multe... si pe langa tine, mai sunt si alti oameni prin jur (pietoni, soferi etc) care nu au nici o vina ca tu nu te poti stapani. Calmeaza-te si, pt inceput, pana prinzi intr-adevar experienta, priveste masina doar ca pe un mijloc de transport, nu ca pe o distractie. Masina te stapaneste pe tine, nu tu pe ea...
__________________
"Stiu ca sunt prost...dar cand ma uit in jurul meu, ma simt mult mai bine" (Ion Creanga)
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 14-12-09, 19:56   #867
paunionutz

Stage 4
 
paunionutz's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 268
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Conducere fara permis

Hai sa va spun de o "smecherie", facuta astazi seara, o prostie la urma urmei, care putea avea urmari destul de urate. Mergeam pe Prelungirea Ferentari, 60-70 km/h cu a5a, viteza de croaziera, liber, nici o problema, dar masini parcate pe partea dreapta, deci puteam merge cu o roata pe linia de tramvai. La un momenta dat, incep sa primesc flash-uri din spate, in disperare.....l-am ignorat, ca oricum nu aveam ce sa fac. Ma depaseste destul de aiurea, intra pe contrasens cu totul, intra in fata mea si apuc sa vad, BMW320 i si ca este incepator. In timp ce-mi faceam in minte profilul lui de copil tampit, imi tranteste o frana in fata, din senin, drept "multumire". Ii dau cateva flash-uri, injuraturile de riguare si imi vad de drum, la care pustiu imi mai tranteste o frana urata, dupa care isi pastreaza o viteza de 50 km/h...de ce? nu stiu nici eu. Il depasesc si apoi iar incepe. Ma enervez si ma "iau cu el", el avand avantaj si cai si cuplu mai mare, eu avand avantaj ca stiu sa-i folosesc pe ai mei. Ajungem intr-o curba destul de urata, eu pe interior, el pe exterior. Eu intru in curba cu frana de motor, el intra cu acceleratie. Mai departe ce credeti ca s-a intamplat? Eu am iesit din curba fara probleme, el a iesit din curba pe lateral. La Piata Ferentari m-am oprit sa vad daca rupe vre-un pom... spre norocul lui, masina nu s-a invartit si s-a oprit tot pe lateral si nu a lovit nimic. Prin urmare, aviz amatorilor de adrenalina, liniute si alte smecherii, ca niciodata nu se stie. Nu o luati ca pe o lauda, ca nu sunt mandru, am incercat sa-l ignor, dar la un moment dat m-a scos din sarite.
paunionutz is offline   Reply With Quote
Old 15-12-09, 22:43   #868
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Conducere fara permis

Quote:
Originally Posted by Renzor View Post
Pe grivita,noapte,banda 3 140km/h,un nene cu un Audi A4 sau A6 negru tot combi in spatele meu flash-uri,dau din a 5 a ,4 accelerez si ma bag pe banda 2 uitandu-ma la el daca ma depaseste sau nu
Sa inteleg ca asta era viteza de croaziera pe-acolo, nu? Nu e decat cu 90km/h peste limita legala... Inca 11km/h in plus si te alegi cu dosar penal cat tine de mare.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 15-12-09, 23:39   #869
KAY_

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,029
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Style in Motion]
Default Re: Conducere fara permis

Asa e acum , daca depasesti viteza cu peste 100km/h decat limita admisa ,iti face dosar?
KAY_ is offline   Reply With Quote
Old 16-12-09, 01:42   #870
paunionutz

Stage 4
 
paunionutz's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 268
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Conducere fara permis

Eeeee, cum s-au descurcat baietii viteji pe zapada asta? Ce recorduri ati mai doborat? Ca eu am atins chiar si 60 km/h si o linie de tramvai m-a "plimbat" vreo 10 metrii pe lateral, in rest toate bune si frumoase. Nici un viteaz fara permis, pe o vreme asa frumoasa?
paunionutz is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -