Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 21-12-09, 20:37   #886
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Conducere fara permis

Eu am zis "poate o tureaza mai mult"... nu e vorba numai de zgomotul in sine, ci si de faptul ca vecinii te pot reclama la politie ca ii deranjezi la orice ora... si daca vine echipajul si te gaseste facand drifturi, chiar si la tine in curte, chiar si avand permis, o sa se lege de linistea si ordinea publica. Daca o faci pe drumuri publice, atunci te legitimeaza si de permis si daca nu ai... o dai in alte probleme...
Ca exemplu, la mine au venit pt ca renovam apartamentul, in timpul zilei si am vecini "simpatici". Nu era nici dimineata devreme, nici seara tarziu sau noaptea... ci doar zugraveala, gresie, faianta etc, intre orele 9 si 18-19. Intr-adevar, amenda nu mi-au dat fiindca l-i s-a parut ridicol si politistilor sa fie chemati pt asta... dar ei vin fiindca sunt obligati.
@ Donn: NU. Intr-adevar, teoretic ai avea dreptul sa conduci, dar practic... nu ai plasticul in mana si te complici. 12 ianuarie e zi lucratoare parca... nu poti astepta inca cateva ore pana se deschide la Politie, ca sa-l ridici?
__________________
"Stiu ca sunt prost...dar cand ma uit in jurul meu, ma simt mult mai bine" (Ion Creanga)
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 21-12-09, 20:39   #887
D o n n

Stage 5
 
D o n n's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 2,971
Default Re: Conducere fara permis

o sa astept...am intrebat asa...oricum mi se pare aiurea rau cu legile astea...dar ce sa faci...ro...ms frumos !
D o n n is offline   Reply With Quote
Old 21-12-09, 20:55   #888
Victor_Is

Stage 5
 
Victor_Is's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 477
Wink Re: Conducere fara permis

Quote:
Originally Posted by D o n n View Post
o sa astept...am intrebat asa...oricum mi se pare aiurea rau cu legile astea...dar ce sa faci...ro...ms frumos !
nu te grabi..ca ai sa patesti ca ala de la tv...
a avut un "ordin de arestare" (sau cum se numeste ala) pe numele si a trecut nu stiu cati ani,,intre timp, tipul a fost plecat in turcia si...sa "sustras" arestarii...
stiind ca se prescrie pedeapsa sau ordinul ala dupa nu stiu cati ani, a revenit in tara si s-a grabit sa se duca la evidenta populatiei pentru asi face buletin, care intre timp expirase, ca sa se duca si el la vot. Aici, baietii au descoperit ca este emis acel ordin pe numele lui, si ca, intradevar expira peste...stupoare...8h...
asa ca..nu te grabi ))
__________________

Nu alerga mai tare decat poate ingerul tau zbura.
Glumeste in iubire dar nu iubi in gluma.
- Cumpar Trabant 1.1 (sau doar actele) pm , mail sau topic [click]

Jucarie pentru oameni mari - prezentare
Victor_Is is offline   Reply With Quote
Old 28-12-09, 01:21   #889
VladM
Seat Driver

Stage 5
 
VladM's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,605
Member of:
[SEAT]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[AUDI]
[Opel]
[Fiat]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Conducere fara permis

Am si eu o curiozitate. Exemplu: Azi am dat examenul cu Politistul,am luat sala oras tot,si maine de exemplu sau poimaine vreau sa conduc,dar nu am dovada. Ce imi poate face ?
VladM is offline   Reply With Quote
Old 28-12-09, 09:17   #890
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,101
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: Conducere fara permis

Iti anuleaza tot ce ai facut. Sau cel putin asa stiu eu. Trebuie sa faci scoala de soferi din nou. Sper ca nu gresesc...
eMH is offline   Reply With Quote
Old 28-12-09, 15:41   #891
VladM
Seat Driver

Stage 5
 
VladM's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,605
Member of:
[SEAT]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[AUDI]
[Opel]
[Fiat]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Conducere fara permis

Eu stiam ca daca esti trecut in baza de date primesti doar o amenda.
VladM is offline   Reply With Quote
Old 29-12-09, 00:01   #892
addicted2trance

Stage 5
 
addicted2trance's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 313
Default Re: Conducere fara permis

avand in vedere ca de-a lungul timpului a mai aparut aceasta intrebare si ca unii ziceau ca iei doar amenda iar altii ca se duce dracu' tot, fara ca cineva sa dea un raspuns 100%sigur, daca tot ai ajuns pana aici, eu zic sa nu risti... mai stai 2-3 zile si mergi apoi pana tocesti cauciucurile

app, felicitari pt permis, cat mai multi km fara probleme!
addicted2trance is offline   Reply With Quote
Old 30-12-09, 23:46   #893
Alex30

Stage 5
 
Alex30's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 2,417
Member of:
[DACIA]
[4Wheels]
Default Re: Conducere fara permis

Quote:
Originally Posted by VladM View Post
Am si eu o curiozitate. Exemplu: Azi am dat examenul cu Politistul,am luat sala oras tot,si maine de exemplu sau poimaine vreau sa conduc,dar nu am dovada. Ce imi poate face ?
Quote:
Originally Posted by eMH View Post
Iti anuleaza tot ce ai facut. Sau cel putin asa stiu eu. Trebuie sa faci scoala de soferi din nou. Sper ca nu gresesc...
Nu cred ca ti-l anuleaza. Daca te opreste tu ii dai datele si figurezi in baza lor de date deci e exact ca si cum te-ar opri dar ai uitat carnetul acasa...deci in niciun caz nu se anuleaza tot adica nu trebuie sa faci scoala din nou. Dar cum a zis si addicted mai bine mai astepti...nu risca.
__________________
Alex30 is offline   Reply With Quote
Old 31-12-09, 09:41   #894
Laptiucu

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 899
Default Re: Conducere fara permis

daca ai "norocul" sa faci un accident si sa iesi tu vinovat vei fi incadrat impreuna cu persoanele care nu au permis de conducere. pana nu ti-au inmanat dovada/permisul si nu au actualizat baza de date se considera ca nu ai permis desi teoretic tu ai luat examenele ... dar birocratia mai dureaza. de exemplu ei nu au apucat sa te actualizeze in baza lor de date automat tu nu apari cu permisul luat si daca apari cu permisul luat apari cu permisul neinmanat ceea ce e aceeasi chestie.
Laptiucu is offline   Reply With Quote
Old 31-12-09, 15:31   #895
9mm*

Stock
 
9mm*'s Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 6
Default Re: Conducere fara permis

Daca ejti minor s-ar putea sa scapi...un tovaras de-al meu mere de 2 ani fara permis si la prins de vreo 7 ori...dar era minor...si acu la 18 ani a luat permisu fara probleme...nu i-au pus interdictie...putea sa-i puna interdictie dinaia...5 an isa nu mai dea de permis...
9mm* is offline   Reply With Quote
Old 03-01-10, 00:56   #896
Spark
Suzuki Driver

Stage 5
 
Spark's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,139
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[4Rally]
[Suzuki]
Default Re: Conducere fara permis

doar pentru ca ar exista/ exista cineva la tine in oras care a scapat, nu cred ca ar fi indicat sa dai sfat la altii ca pot face asta. poate respectivul are pile multe sau cine stie si in situatia asta trebuie sa te intrebi serios daca tu iti poti permite sa faci asa ceva, si raspunsul ar trebui sa fie nu.
adica ce rost ar mai avea sa te complici, cand poti sa astepti sa implinesti 18 ani, iti iei carnetul si duba aia nu te mai bate nimeni la cap si nu stai cu nici un fel de morcov.
Spark is offline   Reply With Quote
Old 20-01-10, 21:56   #897
aleyx_oltcit
Fiat Driver

Stage 5
 
aleyx_oltcit's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 785
Member of:
[Fiat]
Default Re: Conducere fara permis

senzatia de a conduce cu permisul in buzunar este mult mai mare decat aceea de a conduce fara sa le arati la prieteni ca tu esti mare si tare...am fost si eu ,,terebilist'' sa zic asa mergeam cu masina cum vroiam si am ajuns la a 2-a abatere cu suspendarea permisului si am aflat pe pielea mea ca mersul cum vrea muschii tai aduce belele...pretuiti ca aveti permisul in buzunar ca merita asteptarea pana faceti 18 ani...
aleyx_oltcit is offline   Reply With Quote
Old 21-01-10, 01:26   #898
paunionutz

Stage 4
 
paunionutz's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 268
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Conducere fara permis

Quote:
Originally Posted by 9mm* View Post
Daca ejti minor s-ar putea sa scapi...un tovaras de-al meu mere de 2 ani fara permis si la prins de vreo 7 ori...dar era minor...si acu la 18 ani a luat permisu fara probleme...nu i-au pus interdictie...putea sa-i puna interdictie dinaia...5 an isa nu mai dea de permis...
1. Daca l-a prins de 7 ori si nu i-a facut dosar penal, nu apare nicaieri cu antecedente
2. Daca i-a facut vre un dosar penal si nu s-a incheiat, apare in baza de date ca este urmarit penal, dar pana la incheierea urmaririi penale este considerat nevinovat
3. Poate a avut relatii si a luat permisul cu tot cu dosare penale
4. Cele trei puncte pe care le folosesti tu, se utilizeaza cand mai ai ceva de completat, sau cand ar trebui sa se deduca ceva din ceea ce nu ai terminat de scris si nu pe post de virgula, punct sau alt semn de ortografie. Macar da dovada ca permisul ala nu l-ai luat "la Pitesti" si scrie si tu normal, ca iti ia mai putin timp sa pui o virgula decat trei puncte.

Pentru intrebarea "Azi am dat examenul cu Politistul,am luat sala oras tot,si maine de exemplu sau poimaine vreau sa conduc,dar nu am dovada. Ce imi poate face ? "
Raspuns: minim nimic, maxim dosar penal pentru conducere fara permis. Permisul este inregistrat in momentul in care este emis, adica data eliberarii, nu data obtinerii categoriei. El apare in baza de date, in momentul "fabricarii", cand are acel numar de identificare, iar acest lucru, nu ai de unde sti daca a fost facut sau nu. Poate apare o problema la acel permis, cu semnatura sau cu actele si nu este validat, prin urmare nu esti in baza de date.
__________________
Mercedes 190 in the past
Volvo S60 for the moment
Mercedes XXX ... will be next
paunionutz is offline   Reply With Quote
Old 21-01-10, 09:25   #899
Brian

Stage 5
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 1,179
Default Re: Conducere fara permis

Eu pe 12 am luat orasul, iar pe 13 am fost dupa dovada si am putut sa conduc .. (deci chiar a 2-a zi - data emiterii)
Daca tot vreti sa conduceti inainte sa va ajunga permisul, mergeti dupa dovada ca nu va cad picioarele

Last edited by Brian; 21-01-10 at 09:27.
Brian is offline   Reply With Quote
Old 27-11-10, 01:16   #900
LeBRoN

Stage 2
 
LeBRoN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 52
Exclamation Re: Conducere fara permis

Am patit o faza aiurea, o cunostinta de-a mea mi-a luat cheile in timp ce dormeam, intre timp facand accident cam grav, cu o persoana cu 4 coaste rupte, neavand permis, fiind si in scoala, si cu ceva bautura la bord in acelasi timp.

Am fost chemat la politie, dar eu am declarat ca mi-a cerut cheile sa plece cu cineva cu permis, intre timp eu am lasat cheile pe masa, iar pe urma am adormit... am zis sa nu-l infund mai rau decat este bagat.
Acum, eu imi pot schimba declaratia????
Poate sa paraseasca tara?
Ce risc eu acum???????????
In afara de faptul ca masina este cam praf si nu mai am ce face cu ea, si nu stiu cum sa iau banii pe masina de la el?
Astept un raspuns.. !

Last edited by LeBRoN; 27-11-10 at 01:18.
LeBRoN is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -