Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 16-10-08, 12:20   #556
Mustang
Daewoo Driver

Stage 5
 
Mustang's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,399
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Conducere fara permis

Sunt de acord sa iasa si mosii dupa 50 de ani din calculele sofatului. Unii intra deja in senilitate.
Dar copii, la 16 ani inspatele covrigului? No way!!!
Mustang is offline   Reply With Quote
Old 16-10-08, 12:35   #557
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Conducere fara permis

la 50 de ani nu esti mos...
sunt fosti piloti din cnr care au varsta asta, de exemplu, si cred ca ne-ar da majoritatii lectii la sofat...
aleks is offline   Reply With Quote
Old 16-10-08, 12:43   #558
apache

Stage 5
 
apache's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,150
Default Re: Conducere fara permis

nu chiar 50...60 as zice...taicameu' are 48 si conduce parfum...inca are reflexe foarte bune,nu-l vad deloc rablagit
apache is offline   Reply With Quote
Old 16-10-08, 15:22   #559
D o n n

Stage 5
 
D o n n's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 2,971
Default Re: Conducere fara permis

pai vedeti...asa cum sunt unii "batrani" care inca conduc bine si au reflexe..asa si incepatorii mai sunt cate unii buni....dar ...mici excepti....aia e ce sa faci...oricum eu am in 6 luni 26.000 km...azinoaptea am facut 300..dragasani sibiu si intors..si de cele mai multe ori fac accidente cei care sunt tinuti din scurt de parinti..pe mien daca ma lasat sa fac ce vreau eu si am maisna mea ...face ce vreau cand vreau si deja mam plict de liniute alergari etc..dar unu care condue masina de familie,cand scapa singur cu ea...da tot ce poate din ea ..si daia se intampla asa...
__________________
All the way up..
D o n n is offline   Reply With Quote
Old 16-10-08, 15:55   #560
Sasha
Girl on Road

Stage 5
 
Sasha's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 5,483
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
Default Re: Conducere fara permis

26.000 km in 6 luni, media este de 145 km pe zi . Cam unde faci tu atata??
Sasha is offline   Reply With Quote
Old 16-10-08, 16:01   #561
Sasha
Girl on Road

Stage 5
 
Sasha's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 5,483
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
Default Re: Conducere fara permis

Quote:
Originally Posted by D o n n View Post
enigma..iti dau dreptate doar 50% sunt deacord ca nu sunt ei prea buni soferi incepatorii...dar totodata nici babastocii (oldman`s)nu ar avea ce cauta pe strada..ei stiu ce au invatat akm 3-4 decenii..nu mai stiu regulile noi...eu am strambat o janta plus cauciuc distrus...pt un babastoc care in sens giratoriu a intrat ca la masa acasa...
crede-ma ca sunt persoane >50 de ani care stiu sa conduca mai bine decat multi dintre noi. Si asta cu sensul giratoriu multi fac greseli, si procentajul este mare mare pt pustani
Si aici este vorba si de experienta degeaba ai tu de 6 luni permis daca nu stii ce sa faci intr-un anumit caz, ca deh in 6 luni n-ai cum sa treci prin prea multe.
__________________
Menorah Hora
Sasha is offline   Reply With Quote
Old 16-10-08, 16:46   #562
Sindrom

Stage 5
 
Sindrom's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,744
Member of:
[PEUGEOT]
[FORD]
Default Re: Conducere fara permis

Ba eu am facut in primele 6 luni cele mai multe intamplari, de la ferit babe prin sate, asta mergand legal, la a vedea cum vine nebunu din fata pe contrasens, depaseste tir, isi da seama ca nu are timp, opreste tu dacia care saraca, ocoleam baltile, ca ma udam la picioare. Adevarate aventuri. N-am acordat primul ajutor, ca n-am avut ocazia, sper sa n-am incontinuare.
Numai bine, si nu mergeti bai aventurierilor fara permis, sau cu talente, ca o sa va treaca printr-un stalp
__________________


De ce sa-ti iei audi????? Cand exista ALFA ROMEO
si pentru ca n-am avut bani nici de audi nici de Alfa Romeo, mi-am luat Peugeot.
Sindrom is offline   Reply With Quote
Old 16-10-08, 17:04   #563
D o n n

Stage 5
 
D o n n's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 2,971
Default Re: Conducere fara permis

Quote:
Originally Posted by !Sasha View Post
26.000 km in 6 luni, media este de 145 km pe zi . Cam unde faci tu atata??
numai luna asta am 1300 km )
stau sa iti insir ?am numai doua drumuri asa..in 3 zile dragasani->pitesti->bals->dragasani(100+90+50) numai 2 drumuri si sunt 500 km...si credema ca am facut de 3 drumul asta...a si uitasem duminica dragasani-bucuresti-rm.valcea -dragsani..inca 500 km aproape...si nua re rost sa ma continui...ce e asa de necrezut?eu 60% din timpul liber il petrec pe strazi...
un calcul simplu ..numai de pe data de 10 pana azi ..500 km bucuresti + 300 azinoapte sibiu...plus un drum de pitesti pe 11..500+300+240 asta numai intr`o sapt...2 sapt am avut masina in "service" la segmentat


imi cer scuze pt offtopic,nu sariti pe mine
D o n n is offline   Reply With Quote
Old 19-10-08, 14:38   #564
catalinush
Hyundai Driver

Stage 2
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 29
Member of:
[Hyundai]
Default Re: Conducere fara permis

Salut...nu stiu daca s-a discutat dar as fii curios ce se intampla daca te prinde politia si: nu ai asigurare obligatorie; ai revizia tehnica expirata, nu ai platit impozitul ....si ai numere de bulgaria :P
catalinush is offline   Reply With Quote
Old 19-10-08, 15:35   #565
Dany.bilan628
VW Driver

Stage 5
 
Dany.bilan628's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 1,551
Member of:
[4Rally]
[VW]
[Toyota]
Default Re: Conducere fara permis

ceva nasol de tot
Dany.bilan628 is offline   Reply With Quote
Old 19-10-08, 15:39   #566
D o n n

Stage 5
 
D o n n's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 2,971
Default Re: Conducere fara permis

penale peste penale...si vreo 120 mil numai pt asigurare este 30 mil,rovigneta 20 si ceva....etc
D o n n is offline   Reply With Quote
Old 19-10-08, 15:51   #567
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,101
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: Conducere fara permis

deci sa nu te mai plimbi cu masina !!!
eMH is offline   Reply With Quote
Old 19-10-08, 16:08   #568
D o n n

Stage 5
 
D o n n's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 2,971
Default Re: Conducere fara permis

nici macar sa nu te urci in ea...pe tata l`au prins cu dacia papuc de la servici....nu avea asigurare..normal k el a zis k nu are actele la el ca e maisna de service..au verificat prin statie masina...si i`u dat numerele jos de pe ea sa vina cu platforma dupa masina...sau cu actele)a incuiato si a lasato acolo)
D o n n is offline   Reply With Quote
Old 19-10-08, 19:54   #569
catalinush
Hyundai Driver

Stage 2
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 29
Member of:
[Hyundai]
Default Re: Conducere fara permis

Quote:
Originally Posted by D o n n View Post
penale peste penale...si vreo 120 mil numai pt asigurare este 30 mil,rovigneta 20 si ceva....etc
ai de p... mea ... bine k am scapat si nu m-a oprit nimeni ... io mergeam cu 50 100 e la mine in caz de...sa scap...dar vad k e mai grav de atat naspa
catalinush is offline   Reply With Quote
Old 20-10-08, 15:24   #570
Herbas

Stage 5
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 438
Member of:
[Fiat]
Default Re: Conducere fara permis

Si daca venea un tembel stiu eu ce masina de lux ca sunt destule in tm, nu iti acorda pioritate si se oprea direct in tine? Teoretic el era de vina, practic masina ta nu avea ce cauta pe drumuri, deci plateai totul din buzunar. Sau daca erai tu de vina si intrai in unu ca saracul si-a luat de la gura cativa ani buni sa isi cumpere si el o masina sh la 2000 euro, si intrai tu in el, si pt ca n-ai asigurarea statea sa se si judece cu tine, sa mai scoata saracul alti bani din buzunar, si situatiile se continua. Pentru asta tre sa zici mersi, nu pt ca nu ai luat amenda, eu unul sincer imi doresc sa te fi oprit si sa iti fi dat 120 mil amenda eventual un dosar penal si dreptul de a mai conduce vreodata.
Cred ca orice sofer/posesor care scoate o groaza de bani din buzunar pentru taxe, asigurari, itp-uri, impozite si asa mai departe imi va da drepate, din moment ce noi o facem de ce sa tragem pe urma prostiei altora.
__________________
If you go fast you die fast
Herbas is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -