Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 04-06-08, 21:50   #406
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,101
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: Conducere fara permis

6500 km facuti in 2 luni...e ceva,dar daca stam sa ne gandim inseamna cam 3250 km/luna
asta inseamna minim 100 km/zi...si atunci rasar 2 intrebari :
1.Ai benzinarie ?
2.Unde tot mergi tu atata,ca eu nici daca vreau nu merg asa mult...

La faza cu benzinaria...daca masina ta consuma 6 l/100,asta inseamna cam 20 ron/zi,adica cam 6 mil pe luna...deci neaparat ai benzinarie
eMH is offline   Reply With Quote
Old 04-06-08, 22:15   #407
D o n n

Stage 5
 
D o n n's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 2,971
Default Re: Conducere fara permis

te contrazic...nu am nici benzinarie...si nici nu am mers constant astea 2 luni...plus ca o saptamana a stat pe dreapta sa ii pun mototr nou adica i`am facut rk la el...pai io ma plimb mult...cine vrea sa il duc undeva...baga benizna si il duc...un fel de taxi la negru sunt eu ...stii filmu ala transporter. ) plus k eu le zic ca imi consuma mult...9-10 la suta si mai castig si eu parleala...pana acum doar 2 plinuri am primit de la parinti si atata...restu mam descurcat eu...daca nu ma crezi iti arat pozele cu bordu ...unde din aprilie si una de acum sa vezi ca nu mint ) numai intro zi am facut 600 km dar nu recomand nimanui....deja nu mai poti sa mergi.nu mai poti tine ochii deschisi si io cum nu am ac....ma termina caldura
numai bine....!
__________________
All the way up..
D o n n is offline   Reply With Quote
Old 04-06-08, 22:38   #408
apache

Stage 5
 
apache's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,150
Default Re: Conducere fara permis

si fara permis cam cat ai condus?banuiesc ca nu faci ca incepator 600 de km...pentru ca dupa 200 dormi de mult, da dormi la propriu nu ca ti se face somn
apache is offline   Reply With Quote
Old 04-06-08, 23:16   #409
D o n n

Stage 5
 
D o n n's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 2,971
Default Re: Conducere fara permis

pai am 700 dupa calculele mele numai cu cielo...fara permis...restuu cu daciile nu stiu ...oricum sa zic ca am 1000 cu totul fara permis ...oricum la vara vi o sapt prin brasov si o sa ai ocazia daca vre sa ne cunoastem
D o n n is offline   Reply With Quote
Old 05-06-08, 13:28   #410
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Conducere fara permis

Quote:
Originally Posted by Geo_ZGA View Post
cazierul nu expira niciodata... ramane mereu o "remorca" pe care o tragi in urma ta. se mai "pierd" caziere, daca ai relatii mari in Politie, dar altfel... acleasi lucru e valabil si cu dosarul de la permis. ala ramane la Politie toata viata ta si in el sunt inscrise toate amenzile, tot ce ai facut ca sofer...
si daca ai dreptul sa mai dai de permis dupa N ani, tot nu il mai iei... in dosarul tau apare tot si nu cred ca o sa-i dea permisul vreun politist, unuia care a fost prins baut, conducand fara permis o masina furata
Cazierul se "sterge" prin reabilitare, o procedura perfect legala. Reabilitarea se face in functie de gravitatea faptei, la un numar de ani dupa ce se termina ispasirea pedepsei sau a suspendarii. Aceasta reabilitare este posibila (din cate stiu) in cazul oricaror infractiuni, mai putin crima, pedofilie si inalta tradare.
__________________

Official Porsche hater.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 05-06-08, 15:03   #411
nutzuXXL

Stage 5
 
nutzuXXL's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 2,097
Member of:
[VW]
[SEAT]
Default Re: Conducere fara permis

[QUOTE=Geo_ZGA;1570627]nutzule... tu ai citit tot ce zice biatul asta? ce permis sa-i suspende? nu are! si masina a luat-o fara acordul proprietarului... adica furt!
QUOTE]
nu , nu am citit tot ca ma grabeam ... acum am vazut ... de asta am si zis ca ii suspenda carnetu .. daca are ce sa-i suspende )
__________________
nutzuXXL is offline   Reply With Quote
Old 05-06-08, 15:25   #412
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Conducere fara permis

Quote:
Originally Posted by ionut_cluj View Post
Cazierul se "sterge" prin reabilitare, o procedura perfect legala. Reabilitarea se face in functie de gravitatea faptei, la un numar de ani dupa ce se termina ispasirea pedepsei sau a suspendarii. Aceasta reabilitare este posibila (din cate stiu) in cazul oricaror infractiuni, mai putin crima, pedofilie si inalta tradare.
imi pare rau sa te contrazic... ceea ce spui tu, teoretic e corect, dar practic... cazierul ramane acolo, scris alb pe negru. reabilitarea este infaptuita in momentul executarii pedepsei, dupa ce ai terminat de executat pedeapsa, teoretic esti reabilitat. am vazut destule caziere, multe dintre ele vechi de 15-20 ani, unele chiar inainte de '89... cele care aveau "sterse" infractiuni erau cele care au fost facute inainte de '89. dupa revolutie ramanea tot... posibil ca la cererea cazierului judiciar, dupa un nr de N ani, sa nu iti mai scrie pe adeverinta (ca de fapt asta e ceea ce luam noi de la sectie... o adeverinta) anumite infractiuni, dar pe hartia in sine, in dosarul tau de la IGP (cazierul efectiv), scrie tot.
__________________
"Stiu ca sunt prost...dar cand ma uit in jurul meu, ma simt mult mai bine" (Ion Creanga)
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 05-06-08, 18:00   #413
andrei_400
Dacia Driver

Stage 4
 
andrei_400's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 182
Member of:
[DACIA]
Default Re: Conducere fara permis

acum cateava luni postam si eu pe aici..azi am luat plasticul in mana
andrei_400 is offline   Reply With Quote
Old 05-06-08, 18:14   #414
apache

Stage 5
 
apache's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,150
Default Re: Conducere fara permis

felicitari..deci aici nu mai este vorba de tine
apache is offline   Reply With Quote
Old 05-06-08, 18:21   #415
Ozeze

Stage 4
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 258
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: Conducere fara permis

am citit multe posturi ... sincer cred ca orice baiat pasionat de masini a mers fara permis ... sunt de acord ca acuma realizezi ca e inconstienta dar atunci ce ai in cap stiu numai care au facut asta ... cu unii e dumnezeu cu altii nu ... asta e ... dupa noroc
Ozeze is offline   Reply With Quote
Old 05-06-08, 20:38   #416
pHlow
4Tuning International Member


Stage 5
 
pHlow's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 610
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Conducere fara permis

Problema cu permisul e "relativ" simpla. Examenul ala nu e degeaba. Poti stii tu foarte bine sa conduci, te poti da pe circuit si sa il faci pe shumi, tocmai d`aia ai voie sa conduci o masina pe drumurile private. Problema e ca pe sosea(in oras) se schimba situatia. Trebuie sa stii teoria. Tocmai asta e marea problema la noi. E IMPORTANT sa stii ce drepturi si ce obligatii ai in oras. Inconstinetii care merg fara permis , nu sunt numiti asa pt ca nu stiu SA CONDUCA masina in sine, ci pt ca NU STIU REGULILE. Nu stiu cati dintre cei care conduc fara permis stiu unde si cand trebuie sa dea prioritate , toate semnele de circulatie si tot asa.. Si tocmai d`aia se intampla multe accidente.
+ nu trebuie sa faci ceva rau ca sa fii oprit de politie, poate fi un filtru, si ai pus-o pt 5-10-100 minute de "adrenalina".
Alta chestie ca la care multi nu se gandesc: Tu mergi frumos(fara permis), legal,incet, "inveti", si intra unu in tine. Un racer wanna be, un mos care a uitat sa moara, vreo gagica care isi cauta fardurile pe sub scaun. Atunci ce mai faci?
E pacat ca ajungem sa gandim asa doar dupa ce primim chestia aia mica roz in portofel si facem cativa km legali.
__________________
I am free, no matter what rules surround me. If I find them tolerable, I tolerate them; if I find them too obnoxious, I break them. I am free because I know that I alone am morally responsible for everything I do.

Last edited by pHlow; 05-06-08 at 20:41.
pHlow is offline   Reply With Quote
Old 05-06-08, 21:53   #417
Dany.bilan628
VW Driver

Stage 5
 
Dany.bilan628's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 1,551
Member of:
[4Rally]
[VW]
[Toyota]
Default Re: Conducere fara permis

" nu sunt numiti asa pt ca nu stiu SA CONDUCA masina in sine, ci pt ca NU STIU REGULILE " imi pare rau dar asta nu e neaparat adevarat. Cel putin nu in cazul meu. Eu acum nu mai conduc...mai astept trei luni sa-mi fac permisul. Si nu e vorba ca nu stiu regulile (ma duc la ce examen vrei tu) ci e vorba si de varsta, in majoritatea cazurilor.
Dany.bilan628 is offline   Reply With Quote
Old 05-06-08, 22:25   #418
pHlow
4Tuning International Member


Stage 5
 
pHlow's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 610
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Conducere fara permis

Quote:
Originally Posted by Dany.bilan628 View Post
" nu sunt numiti asa pt ca nu stiu SA CONDUCA masina in sine, ci pt ca NU STIU REGULILE " imi pare rau dar asta nu e neaparat adevarat. Cel putin nu in cazul meu. Eu acum nu mai conduc...mai astept trei luni sa-mi fac permisul. Si nu e vorba ca nu stiu regulile (ma duc la ce examen vrei tu) ci e vorba si de varsta, in majoritatea cazurilor.
Pot eu sa verific asta? Tu chiar crezi ca se merge pe incredere? + sa zicem ca tu le stii pe toate si esti un AS intr-ale condusului,crezi ca toti sunt la fel? Crezi ca toti care iau masina parintilor si ies la ture s-au obosit sa citeasca ce inseamna semnul ala albastru sau cand trebuie sa dea prioritate si cui? Ma faci sa rad.
Cat despre varsta. La 18 ani esti considerat matur in gandire si esti capabil de a lua decizii cat de cat rationale si nu bazate pe senzatia de moment sau mai stiu eu ce. Unii sunt capabili altii nu,dar aici s-a stabilit. Ti se pare normal ca la 16 ani sa iti iei permis? Cand sincer esti inca copil in gandire. Si te joci NFS si apoi iei masina LEGAL, si o bagi in zid.
Am condus si eu fara permis, si la fel ziceam.. conduc bine.. merge , n-am treaba. Si dupa ce mi-am luat permisul si am iesit in plin trafic si am vazut cum se merge.. am inceput sa gandesc altfel.
Pentru cei care au prieteni sau parinti dispusi, sa mearga in poligon si sa faca ce vor ei.
pHlow is offline   Reply With Quote
Old 05-06-08, 22:36   #419
Dany.bilan628
VW Driver

Stage 5
 
Dany.bilan628's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 1,551
Member of:
[4Rally]
[VW]
[Toyota]
Default Re: Conducere fara permis

nu ziceam ca toti stiu, am zis ca mai sunt si exceptii
Dany.bilan628 is offline   Reply With Quote
Old 05-06-08, 22:39   #420
pHlow
4Tuning International Member


Stage 5
 
pHlow's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 610
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Conducere fara permis

Quote:
Originally Posted by Dany.bilan628 View Post
nu ziceam ca toti stiu, am zis ca mai sunt si exceptii
Regulile se aplica in 99% din cazuri. Problema e ca toti se cred acel 1%
pHlow is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -