Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 10-06-07, 21:50   #106
TzuTzu77
MACS Member

Stage 5
 
TzuTzu77's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,264
Member of:
[MACS]
[Opel]
Default Re: Conducere fara permis

eu stiam ca poti sa incepi si cu mai mult timp inainte, numai sa faci macar ultima ora dupa ce faci 18 ani
TzuTzu77 is offline   Reply With Quote
Old 11-06-07, 16:51   #107
ast3riCS

Stage 5
 
ast3riCS's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 678
Member of:
[BMW]
Default Re: Conducere fara permis

Scoala poti sa o faci de la 17 ani, doar ca e valabila doar un an. Daca tu faci scoala la 17 ani si o luna, dupa ce ai terminat scoala, ai doar o luna la dispozitie sa dai examen. Eu am inceput scoala cu 5 luni inainte sa fac 18 ani. Cel mai bine e sa te apuci de scoala cu o luna sau doua inainte....
__________________
ast3riCS is offline   Reply With Quote
Old 17-06-07, 19:22   #108
newmember

Stock
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 3
Unhappy Re: Conducere fara permis

Salutare.
Am o mare problema si am nevoie de cateva lamuriri sincere din partea unor persoane avizate.

Ieri am fost la Busteni la Gura Diham. Nu posed permis de conducere. Pe drumul de la Busteni care Gura Diham cabana, am fost oprit de un echipaj de politie. M-au legitimat, le-am spus direct ca nu am chiar nici un act asupra mea ( si chiar nu aveam ) si nici nu posed permis de conducere dar am dosarul depus la scoala de soferi si in 2 saptamani am examen. Masina era a prietenei si talonul masinii, carnetul si buletinul ei le-am aratat agentului. Am incuiat masina si i-am insotit la sectie unde am dat declaratie in care mi-am trecut datele personale, ca nu posed permis de conducere nici o categorie, etc, etc .... tot ce sa intamplat. Foarte speriat i-am intrebat in repetate randuri daca prietena o sa pateasca ceva si mi-au spus sa stau linistit ca ea nu, iar eu o sa primesc o amenda penala in jur de 2,5 - 3 milioane.

Dupa toata treaba asta politistul ne-a dus de la sectie pana la masina ne-a lasat acolo, mi-a spus sa iau masina si sa plec cu ea pana acasa ( la gazda ) dar sa nu mai merg cu ea ....

Pot pati si altceva mai grav inafara de acea amenda. Dansii nu au specificat nimic de puscarie sau chestii mai grave.


PS ; in masina eram cu un prieten caruia i-au luat si lui declaratie iar cele scrise de noi au coincis deci nu am mintit nimic.
newmember is offline   Reply With Quote
Old 18-06-07, 09:16   #109
sponsoru

Stage 5
 
sponsoru's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 673
Default Re: Conducere fara permis

am impresia ca tu nu esti constient de gravitatea faptei tale..in primul rand "doar amenda penala" chiar si daca scapi numai cu aia e destul de nasol pt ca ti-o trece in cazier si pe viitor o sa ai potentiale probleme..doi la mana nu cred ca legal mai ai voie sa mai dai de permis pt o anumita perioada..s-ar putea sa ma insel eu insa eu asa stiu..in fine nasol ce ti s-a intamplat..numai bine
__________________
Te-ai nascut original , Nu muri o copie ..

sponsoru is offline   Reply With Quote
Old 18-06-07, 10:17   #110
Robbie_kartistu

Stock
 
Join Date: May 2007
Posts: 5
Default Re: Conducere fara permis

chiar ca ii nasol ce ai patit......si dak chiar ai scapat numa cu amenda ar fiii superb.......da ma indoesc. Partea proasta e ca o sa iti faca cazier si la eventuale abateri o sa ai probleme seriose.......si inca ceva (eu am o cunostinta care a facut cam acelas lucru cu un motor si la fel a fost prins.....si ala nu a mai luat permisu) asa c a nush ce se poate intampla cu permisu tau. take care.
Robbie_kartistu is offline   Reply With Quote
Old 18-06-07, 10:38   #111
newmember

Stock
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 3
Unhappy Re: Conducere fara permis

Multumesc de raspunsuri.

Respectivii politisti mi-au spus ca pot da de carnet cel putin pana imi pleaca dosaru la bucuresti si asta dureaza cam 1 luna si 2 daca nu mai mult .... .Am vorbit cu un prieten care lucreaza chiar la BPR Bucuresti si a avut cateva cazuri similare cu al meu si nu s-au ales decat cu amenda penala si cateva dintre ele nu au avut voie sa dea de permis 6 luni. Depinde de procuror si unde anume au fost prinsi ( eu totusi conduceam pe un drum de tara ) Partea proasta e ca 5 ani amenda aia penala ramane pe cazier .
newmember is offline   Reply With Quote
Old 18-06-07, 11:24   #112
newmember

Stock
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 3
Default Re: Conducere fara permis

Scuzati postul dublu dar nu stiu sa dau EDIT

Tocmai ce am vorbit cu un amic care a patit exact ce am patit eu numai ca el a fost prin pe Calea Victoriei acum 3-4 luni. Are dosaru la Udriste si nici pana acum nu i-au trimis amenda penala care lui i sa zis ca poate fi intre 2,5 si 10 milioane dar ca cel mai probabil va avea 3 mil. Politistu de la Udriste ia zis sa dea linistit de carnet, sa il ia ca nu ii va fi anulat din cauza amenzii. Doar ca trebuie sa o plateasca si ca, ii va fi patat cazierul . .....

Eu ma ingrijorez daca scap doar cu amenda si in cel mai rau caz 6 luni pe bara sau pot pati ceva si mai grav .....

Lucru care ma face sa imi dau pumni in cap este ca politistii vroiau sa primeasca " o mica atentie " dar nu aveam cash la mine. Cand au auzit de bancomat li sa facut cam frica si au trecut la procedurile legale... .

Concluzia e .... stati in banca voastra daca nu aveti carnet de conducere. Chiar nu merita sa va riscati oricat de bazati practic ati fi. Si asta o spune unu care a patit-o si nu stie inca cum se va termina decat foarte vag ....
newmember is offline   Reply With Quote
Old 18-06-07, 11:29   #113
FIGHET

Stage 5
 
FIGHET's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,554
Member of:
[Opel]
Default Re: Conducere fara permis

Quote:
Originally Posted by Doctorul View Post
a luat si surioara mea permisul....( si pe mine tot ma mananca sa fur masina( btw... sasha... tata face minim 120km/zi ...



dosar penal scrie pe tine!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
FIGHET is offline   Reply With Quote
Old 18-06-07, 12:03   #114
nutzuXXL

Stage 5
 
nutzuXXL's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 2,097
Member of:
[VW]
[SEAT]
Default Re: Conducere fara permis

Quote:
Originally Posted by ast3riCS View Post
Scoala poti sa o faci de la 17 ani, doar ca e valabila doar un an. Daca tu faci scoala la 17 ani si o luna, dupa ce ai terminat scoala, ai doar o luna la dispozitie sa dai examen. Eu am inceput scoala cu 5 luni inainte sa fac 18 ani. Cel mai bine e sa te apuci de scoala cu o luna sau doua inainte....
asa o sa fac si yo . am sa incep scoala cam cu 2 luni inainte sa implinesc 18 .
nutzuXXL is offline   Reply With Quote
Old 18-06-07, 12:48   #115
nutzuXXL

Stage 5
 
nutzuXXL's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 2,097
Member of:
[VW]
[SEAT]
Default Re: Conducere fara permis

daca-ti intra in cap sa conduci , nu te lasi fara sa faci o tura in juru blocului (asta in cel mai bun caz ) si daca vezi ca merge ..... c pl mea .... te dai pan' te prind bascaliosi . si cand te prind , vai d pl ta ... regreti si te oftici vre-o 2-4 ani k te-a mancat in ***a sa o arzi cu masina . cam asa sta treaba .
da' daca esti vre-un mare smecher cu pile , te doare la **** . nu conteaza ca ai sau n-ai carnet . cam asa sta treaba .
__________________
nutzuXXL is offline   Reply With Quote
Old 18-06-07, 19:44   #116
Sasha_z

Stage 5
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,448
Member of:
[Crazy Drivers]
Default Re: Conducere fara permis

Quote:
Originally Posted by Doctorul View Post
a luat si surioara mea permisul....( si pe mine tot ma mananca sa fur masina( btw... sasha... tata face minim 120km/zi ...
asa si kre`i faza cu asta??? tatal tau are carnet eo am facut 3000 fara sa am carnet
Sasha_z is offline   Reply With Quote
Old 18-06-07, 21:52   #117
RA_2fast4u
Ford Driver

Stage 5
 
RA_2fast4u's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 2,611
Member of:
[FORD]
[FOTO]
Default Re: Conducere fara permis

Quote:
Originally Posted by Sasha_z View Post
asa si kre`i faza cu asta??? tatal tau are carnet eo am facut 3000 fara sa am carnet
de metrii? ))


@newmember foarte nasol ce ai patit tu... legal.. ar trebui sa te racoresti putin, si sa nu mai poti lua carnetu ceva ani.. daca nu ma insel asa scria pe la legislatie.. dar probabil ca o sa scapi mai usor.. eu ma gandesc ca iti ziceau politistii daca era sa o patesti mai grav.. dar ori cum mare ghinion ca nu ai avut niste parai la tine...
RA_2fast4u is offline   Reply With Quote
Old 18-06-07, 21:55   #118
Sasha_z

Stage 5
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,448
Member of:
[Crazy Drivers]
Default Re: Conducere fara permis

Quote:
Originally Posted by RA_2fast4u View Post
de metrii? ))


@newmember foarte nasol ce ai patit tu... legal.. ar trebui sa te racoresti putin, si sa nu mai poti lua carnetu ceva ani.. daca nu ma insel asa scria pe la legislatie.. dar probabil ca o sa scapi mai usor.. eu ma gandesc ca iti ziceau politistii daca era sa o patesti mai grav.. dar ori cum mare ghinion ca nu ai avut niste parai la tine...


mai bine ti`ai vedea de treaba ta decat sa comentezi la ce spune eu
Sasha_z is offline   Reply With Quote
Old 18-06-07, 22:44   #119
26WRC

Stage 5
 
26WRC's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 3,159
Member of:
[Moderators]
[Opel]
[4Rally]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Conducere fara permis

Quote:
Originally Posted by RA_2fast4u View Post
de metrii? ))

Ce rau esti cu fata : .....daca era baiat te intelegeam ....
Femeile macar mint frumos ...
26WRC is offline   Reply With Quote
Old 19-06-07, 01:29   #120
FIGHET

Stage 5
 
FIGHET's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,554
Member of:
[Opel]
Default Re: Conducere fara permis

Ce Bine Zici !!!!!!
FIGHET is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -