Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Evenimente Auto

Evenimente Auto Saloane tuning, Expozitii, Intalniri, Saloane Auto, Diverse evenimente legate de viteza si extrem.

Reply
 
Thread Tools
Old 11-01-11, 14:13   #1846
cosmin_cosmin_1

Stage 5
 
cosmin_cosmin_1's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 4,001
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

citeste mai sus.
cosmin_cosmin_1 is offline   Reply With Quote
Old 11-01-11, 14:14   #1847
Codrut88

Stage 1
 
Codrut88's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 17
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Quote:
Originally Posted by cosmin_cosmin_1 View Post
dupa parerea mea, plata cu monezi e doar asa..sa mai punem o poza pe forum, mai hahaim, mai un facebook.
oamenii trebuie sa se convinga sa-si mute hoitu la o benzinarie mai incolo
Da asta e cel mai important sa intelegem cu totii sa nu mai cumparam de la PETROM/OMV(eu unul numai de la ei luam pana de curand). E adevarat ca ei au cele mai multe puncte de vanzare nici eu nu am in apropiere alt peco insa voi face acest minim de efort sa merg 10 km in plus.
Codrut88 is offline   Reply With Quote
Old 11-01-11, 14:33   #1848
GABBY_

Stage 5
 
GABBY_'s Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,430
Member of:
[Opel]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Consiliul Concurentei a dat clar un verdict precum ca aceste companii isi pot regla preturile in functie de placerea lor,oricum cresterile de preturi vor continua pentru ca trebuie sa ne aliniem la preturile celor din vest.
Exact cum am spus...Afacerea e mult prea mare ca sa fie impiedicata de 100 de masini care alimenteaza putin si platesc in monede.
Schimbam statia de alimentare si in felul asta chiar vor simtii o gaura in incasari si implicit in profit
GABBY_ is offline   Reply With Quote
Old 11-01-11, 14:39   #1849
Ruff_Ryders
Opel Driver

Stage 5
 
Ruff_Ryders's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 775
Member of:
[Opel]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

da?si cand a dat acest verdict consiliul concurentei ca aseara ziceau ca inca nu au terminat de verificat si nu cred ca scrie undeva ca trebuie sa faca preturile ca in austria germania etc
__________________
bertone turbo by ruff ryders

Last edited by Ruff_Ryders; 11-01-11 at 14:43.
Ruff_Ryders is offline   Reply With Quote
Old 11-01-11, 14:52   #1850
Codrut88

Stage 1
 
Codrut88's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 17
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Quote:
Originally Posted by Ruff_Ryders View Post
da?si cand a dat acest verdict consiliul concurentei ca aseara ziceau ca inca nu au terminat de verificat si nu cred ca scrie undeva ca trebuie sa faca preturile ca in austria germania etc
Asa stiu si eu de 6 ani Consiliu Concurentei cerceteaza benzinariile insa nu au terminat ancheta. Ce vreti nu sunt decat 6 ani ) rusine ! Circula un zvon cum ca ar trebuii acelas pret la combustibil in tarile membre UE , pretul e aproape insa dupa egalarea taxelor si accizelor la noi va fi mult mai mare daca benzinarii vor sa-si mentina cota de adaos comercial. Din cate am inteles la noi taxele si accizele sunt cu 32% mai mici decat in austria , germania si totus avem acelas pret pentru ca benzinariile au adaosuri mai mari. Concluzia mea trebuie sa sabotam PETROM/OMV si sa convingem cat mai multi sa faca la fel.
Codrut88 is offline   Reply With Quote
Old 11-01-11, 14:54   #1851
Ruff_Ryders
Opel Driver

Stage 5
 
Ruff_Ryders's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 775
Member of:
[Opel]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

da sunt mai mici cu 32% si plus ca aproximativ 40 50 % apartine statului nostru..adica este luat de la noi la un pret infim...si ar trebui in jurul a max 4 lei pe l sa fie dar asta e tara noastra...sa speram ca va actiona guvernul in vreun fel
Ruff_Ryders is offline   Reply With Quote
Old 11-01-11, 14:55   #1852
dany12epz

Stage 5
 
dany12epz's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 452
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

De acum incolo trebuie sa ne educam ca si consumatori si sa-i ajutam pe cei de langa noi sa constientizeze ca suntem captivi intr-o piata monopolista si ca singurii care pot face ceva suntem noi cumparatorii.
Dupa inca o discutie azi cu Transportatorii,Dl Hagiu(FORT) si Dl Dinescu (UNTRR) am aflat ca marii consumatori adica dansii de fiecare data cand trec granita alimenteaza...fie ca este vorba de Ukraina Moldova unde benzina este cu 40% mai ieftina fie ca e vorba de Bulgaria de unde si aici avem cu-10 % mai poutin in pret ca sa nu vorbim ca Toti din ardeal de anul acesta isi vor alimenta exclusiv de la unguri caci de la 01.01.2011 statul ungar va da inapoi transportatorilor pe langa deducerea de tva si 12% din acciza,Slovenia si ea are un program similiar de ceva timp de care transportatorii profita...asa ca avem sprijinul conjuctural din prisma preturilor externe precum si un sprijin al dansilor fata de societatea civila reprezentata de noi.
Depinde doar de noi ca sa devenim cumparatori inteligenti si sa actionam in piata pentru a balansa avantajul in favoare noastra,cu cat cererea va scadea stocurile vor creste iar cum capacitatea de stocare este una limitata se vor opri rafinarii daca vom fi uniti pentru ca nu vor mai avea unde depozita.

http://www.money.ro/petrolistii-ne-a...na_819136.html

http://www.dailybusiness.ro/stiri-co...-cinstit-54883

http://www.realitatea.net/jurnale.html am fost impreuna cu Dl Hagiu de la minutul 6

La ora 18.00 voi fi pe antena3 se pare ca reusim sa tinem interesul ridicat desi nu am mai iesit in strada...asta sa inteleaga cei ce au criticat actiunea "maruntul" fara ea nu atrageam atentia si ramaneam niste "mizerii" cum ne-au catalogat unii.
Pentru cei care m-au intrebat prin pm daca problemele mele sunt din cauza interventiei unor actiuni ale statului impotriva mea...VA ASIGUR ca nu este deloc asa doamne fereste sa se fac interventii la adresa mea ca nu guvernul sau sri-ul imi va bate la usa...mie sa nu fie de mai departe...stiti cum e...de la est fine frigul
dany12epz is offline   Reply With Quote
Old 11-01-11, 14:57   #1853
GABBY_

Stage 5
 
GABBY_'s Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,430
Member of:
[Opel]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Asta au declarat acum cateva ore la radio,trebuie sa ne aliniem la pretul combustibililor din uniunea europeana.
De acum voi alimenta doar de la Rompetrol cu alto,sper sa nu imi bulesc injectoarele pentru ca de lukoil numai de rau am auzit la capitolul motorina
GABBY_ is offline   Reply With Quote
Old 11-01-11, 14:57   #1854
Codrut88

Stage 1
 
Codrut88's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 17
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Quote:
Originally Posted by Ruff_Ryders View Post
da sunt mai mici cu 32% si plus ca aproximativ 40 50 % apartine statului nostru..adica este luat de la noi la un pret infim...si ar trebui in jurul a max 4 lei pe l sa fie dar asta e tara noastra...sa speram ca va actiona guvernul in vreun fel
Mai putin de 4 lei in opinia mea desi nu ar fi rau nici asa. Am inteles ca si atunci cand faceau cei de la PETROM/OMV acele campanii in care vindeau combustibilii mai ieftini cu 60% tot aveau profit... vindeau combustibilii cu aproximativ 2.7 lei si tot faceau profit?
Codrut88 is offline   Reply With Quote
Old 11-01-11, 15:00   #1855
dany12epz

Stage 5
 
dany12epz's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 452
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Quote:
Originally Posted by Codrut88 View Post
Mai putin de 4 lei in opinia mea desi nu ar fi rau nici asa. Am inteles ca si atunci cand faceau cei de la PETROM/OMV acele campanii in care vindeau combustibilii mai ieftini cu 60% tot aveau profit... vindeau combustibilii cu aproximativ 2.7 lei si tot faceau profit?
Nu am spus-o eu ci oameni mai informati decat mine.
Transportatorii alimenteaza din Slovenia,Ungaria(primesc 32 % inapoi) din Bulgaria (mai ieftin) Ukraina Moldova (cu 40% mai ieftin)...NOI CE FACEM????
dany12epz is offline   Reply With Quote
Old 11-01-11, 15:06   #1856
akileon

Stage 5
 
akileon's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 569
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

plata cu monezi are rolul de a incetini alimentarea si este un protest simbolic
akileon is offline   Reply With Quote
Old 11-01-11, 15:12   #1857
rover_cabrio

Stage 5
 
rover_cabrio's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 6,899
Cool Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Quote:
Originally Posted by dany12epz View Post
De acum incolo trebuie sa ne educam ca si consumatori si sa-i ajutam pe cei de langa noi sa constientizeze ca suntem captivi intr-o piata monopolista si ca singurii care pot face ceva suntem noi cumparatorii.
Dupa inca o discutie azi cu Transportatorii,Dl Hagiu(FORT) si Dl Dinescu (UNTRR) am aflat ca marii consumatori adica dansii de fiecare data cand trec granita alimenteaza...fie ca este vorba de Ukraina Moldova unde benzina este cu 40% mai ieftina fie ca e vorba de Bulgaria de unde si aici avem cu-10 % mai poutin in pret ca sa nu vorbim ca Toti din ardeal de anul acesta isi vor alimenta exclusiv de la unguri caci de la 01.01.2011 statul ungar va da inapoi transportatorilor pe langa deducerea de tva si 12% din acciza,Slovenia si ea are un program similiar de ceva timp de care transportatorii profita...asa ca avem sprijinul conjuctural din prisma preturilor externe precum si un sprijin al dansilor fata de societatea civila reprezentata de noi.
Depinde doar de noi ca sa devenim cumparatori inteligenti si sa actionam in piata pentru a balansa avantajul in favoare noastra,cu cat cererea va scadea stocurile vor creste iar cum capacitatea de stocare este una limitata se vor opri rafinarii daca vom fi uniti pentru ca nu vor mai avea unde depozita.

http://www.money.ro/petrolistii-ne-a...na_819136.html

http://www.dailybusiness.ro/stiri-co...-cinstit-54883

http://www.realitatea.net/jurnale.html am fost impreuna cu Dl Hagiu de la minutul 6

La ora 18.00 voi fi pe antena3 se pare ca reusim sa tinem interesul ridicat desi nu am mai iesit in strada...asta sa inteleaga cei ce au criticat actiunea "maruntul" fara ea nu atrageam atentia si ramaneam niste "mizerii" cum ne-au catalogat unii.
Pentru cei care m-au intrebat prin pm daca problemele mele sunt din cauza interventiei unor actiuni ale statului impotriva mea...VA ASIGUR ca nu este deloc asa doamne fereste sa se fac interventii la adresa mea ca nu guvernul sau sri-ul imi va bate la usa...mie sa nu fie de mai departe...stiti cum e...de la est fine frigul
un lucru foarte intelept pe care MULTI r refuza sa .....faca acest GEST ...DACA am stopa 50% din ROMANIA utilizarea masinii si folosire misloacelor de transport in COMUN ...cred ca se va ajunge la o scadere succesiva de CONSUM !!!
__________________

anvelope IARNA import Germania Elvetia 13"-22" tel: 0768 885511 , 0762 333322
rover_cabrio is offline   Reply With Quote
Old 11-01-11, 15:12   #1858
Ruff_Ryders
Opel Driver

Stage 5
 
Ruff_Ryders's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 775
Member of:
[Opel]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

noi momentan asteptam si facem in continuare ce am inceput...nu avem puterea sa facem altceva...apropo dany ai vorbit cu aia de ti-am dat numerele?
Ruff_Ryders is offline   Reply With Quote
Old 11-01-11, 15:13   #1859
dany12epz

Stage 5
 
dany12epz's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 452
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Quote:
Originally Posted by Ruff_Ryders View Post
noi momentan asteptam si facem in continuare ce am inceput...nu avem puterea sa facem altceva...apropo dany ai vorbit cu aia de ti-am dat numerele?
Da am vorbit si m-au expediat elegant,mai vor un mail caci vorbim cu cineva foarte ocupat si nu prea dispune de timp.
dany12epz is offline   Reply With Quote
Old 11-01-11, 15:14   #1860
rover_cabrio

Stage 5
 
rover_cabrio's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 6,899
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

in continuare anuntativa prietenii , rudele , amicii pe 14 sa iesim toti !!

toti cei din IMPREJURIMILE BUCURESTIULUI fa un gest si vino alaturi de noi la ora 17:00 !!!
rover_cabrio is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -