Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Zona tehnica BMW

Zona tehnica BMW Zona tehnica, secrete, tips&tricks BMW

Reply
 
Thread Tools
Old 01-04-11, 12:26   #3271
FireBlad3

Stage 3
 
FireBlad3's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 146
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by maxmartinez View Post
salut, intra pe link-ul asta
http://pdftown.com/BMW-E36-Service-Manual.html

dai download, bagi parola "pdftown.com" si downloadezi manualul de service e36.la pagina 640-14 ai AC condesnser replacing.bafta
multumesc pt raspunsul prompt si la obiect...
FireBlad3 is offline   Reply With Quote
Old 01-04-11, 12:51   #3272
maxmartinez

Stage 5
 
maxmartinez's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 592
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by FireBlad3 View Post
multumesc pt raspunsul prompt si la obiect...
eu unu n-am demontat niciodata radiatorul de clima, asa ca nu iti puteam spune pas cu pas ce tre sa faci, ptr ca nici eu nu stiu exact...stiam doar ca tre sa scoti masca, bara, ventilatorul, si apoi radiatorul care e prins sus pe tragar.plus ca e treaba cu conductele de racire si freonul...daca nu ti-a fost de ajutor chestia din manual, asta e...nu trebuia sa fii ironic.
__________________
maxmartinez is offline   Reply With Quote
Old 01-04-11, 13:01   #3273
D-I-U

Stage 4
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 254
Member of:
[VW]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

ms baietii de raspunsuri dar oricum o sa o bag pe un tester si la un electrician sa-se uite si pe la geamuri ca eu cred ca lea avut electrice si magaru de al care am luato lea pus manuale din cine stie ce motive,apropo bordu e gri flansa de bord neagra fara butoanele de geeamuri tapiteria grii si panourile la usi negre

m-a intrebat un baiat aici daca am butonun de ASC....nu il am,poate l-a avut pe original...de acea o sa o duc la un electrician bun sa desfaca tot bordu

o sa revin cu poze cu interioru si cu mai multe rezultate
D-I-U is offline   Reply With Quote
Old 01-04-11, 15:05   #3274
sharkylete
BMW Driver

Stage 5
 
sharkylete's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 1,810
Member of:
[BMW]
Arrow Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Tin sa va anunt ca am rezolvat problema cu motoru'!
Am venit in garajul din care ies numai rachete de la craiova
Super baieti,promti si foarte de cuvant chiar daca este 1 aprilie )
Multumesc Mihaitza!

Restu e CanCan!
__________________
--- --- --- --- ---
The revenge is a meal best served COLD !
--- --- --- --- ---
@
sharkylete is offline   Reply With Quote
Old 01-04-11, 17:02   #3275
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by sharkylete View Post
Tin sa va anunt ca am rezolvat problema cu motoru'!
Am venit in garajul din care ies numai rachete de la craiova
Super baieti,promti si foarte de cuvant chiar daca este 1 aprilie )
Multumesc Mihaitza!

Restu e CanCan!
PVM FTW! B-) ce a fost?
mistreku is offline   Reply With Quote
Old 01-04-11, 18:00   #3276
gyovannniy

Stage 3
 
gyovannniy's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 121
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

salut.as cam avea si eu o nelamurire.eu am 320i din 93,vanos, dar ceasul de la km are ca limita 240.sa fie schimbate?iar daca sunt schimbate ,atunci mai arata valorile reale?viteza,rotatii etc?e posibil sa mai fi avut si alti martori decat cei pe care ii are acum? voi ce credeti?
gyovannniy is offline   Reply With Quote
Old 01-04-11, 18:14   #3277
Sir 10

Stage 5
 
Sir 10's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 719
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

[QUOTE=gyovannniy;4218894]salut.as cam avea si eu o nelamurire.eu am 320i din 93,vanos, dar ceasul de la km are ca limita 240.sa fie schimbate?iar daca sunt schimbate ,atunci mai arata valorile reale?viteza,rotatii etc?e posibil sa mai fi avut si alti martori decat cei pe care ii are acum? voi ce credeti?[/QUOTE

Din cate stiu cele nfl erau gradate pana la 240,dar sa fii tu sigur desfa ceasurile si vezi daca seria de pe spatele lor corespunde cu cea a masinii sau...in testul acela la pct 4 sunt ultimele 7 cifre parca.Numai bine!
Sir 10 is offline   Reply With Quote
Old 01-04-11, 18:23   #3278
VN23TDR

Stage 5
 
VN23TDR's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,048
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by sharkylete View Post
Tin sa va anunt ca am rezolvat problema cu motoru'!
Am venit in garajul din care ies numai rachete de la craiova
Super baieti,promti si foarte de cuvant chiar daca este 1 aprilie )
Multumesc Mihaitza!

Restu e CanCan!
Deci...?? Ce-avea?
VN23TDR is offline   Reply With Quote
Old 01-04-11, 22:10   #3279
oz_off

Stage 3
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 92
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Salutare. Stiu ca asta este un thread pentru trucuri, secrete si info de care nu stiam despre e36 dar totusi am vazut ca au mai intrebat cate unuii, una alta asa ca va intreb si eu, poate primesc vreun raspuns. Asadar, am fost la un service, mi-au facut o diagnoza si au gasit mai multe erori la motor, printre care si una (tradusa in romana) Eroare Traductor clapeta acceleratie, Semnal prea mare/inalt. Stie cineva care este acel traductor? este cumva piesa nr 2 din poza de pe link-ul asta http://realoem.com/bmw/showparts.do?...89&hg=13&fg=15 ? daca da...ce trebuie sa fac? sa o curat? sa o schimb? de la dezmembrari..noua? ce stiti despre chestia asta? am un 316i din 05.1994 coupe. Mentionez ca mi-au fost sterse toate erorle si dupa un drum scurtut am revenit sa le mai citeasca odata...doar asta a ramas (altele erau de la senzor de oxigen, sau airbag..dar au disparut)..MULTUMESC ANTICIPAT!
__________________
BMW, E36, 316i, coupe, 1994, A-MD598FI
oz_off is offline   Reply With Quote
Old 01-04-11, 23:27   #3280
Blitz-Krieg

Stage 5
 
Blitz-Krieg's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 784
Member of:
[BMW]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

bine ar fi sa o schimbi direct cu una noua,nu ar trebui sa fie asa scumpa....banuiesc ca ai vreun m40
Blitz-Krieg is offline   Reply With Quote
Old 02-04-11, 23:09   #3281
rdy4ever

Stage 5
 
rdy4ever's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 1,287
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Nu o fi ceva specific e36, dar e trist totusi cand se intampla.
Sfat prietenesc pentru toti: reconditionati-va etrierii pana nu e prea tarziu.
Cand etrierul a ajuns deja sa se blocheze, se cam poate considera compromis. Si totusi nu este deloc ieftin: 300 de lei cel mai ieftin (pt fata, pe spate e vreo 4 mil si ceva), cu piesa la schimb. Iar sa cumperi din dezmembrari, e loterie. Si vorba aia: suntem prea saraci sa cumparam sh.

La mine s-a blocat etrierul fata/sofer. Am cautat niste DIY-uri, am reusit sa urmez toti pasii, pana la un punct in care am aflat ca am muncit degeaba: pistonul era corodat, iar intr-un sistem hidraulic, corodat=terminat. Cum pistoane nu pot fi cumparate separat pt e36, trebuie sa cumpar tot etrierul. Gasesc un anunt pe bazar, etrieri din dezmembrari la 80 de lei, dau un telefon si intreb politicos cum pot eu totusi sa fiu sigur ca nu e mancat pe dinauntru si nu ii dau banii degeaba? Daca poate sa mi-l dea deja desfacut sau ceva de genu. Raspuns scurt si nesimtit: "Sti ceva, daca vrei sa fi sigur, cumpara-l de nou. Si hai ca pierd timpul cu tine la telefon" A da? FMM de samsar imputit.

Deci vorba aia, mai bine previ decat tratezi. Asa ca aici avem un DIY pt e30 (dar etrierii sunt la fel si pe e36/46) pentru reconditionarea etrierilor. Un set de reparatie costa 23 de lei pe autokarma.
Cu o singura completare: e mult mai usor sa scoti pistonul cat e inca conectat furtunasul (un prieten pompeaza frana si tu ti etrierul fara placute, scos de pe disc) decat cu aer comprimat (eu n-am reusit deloc cu aer comprimat, dar bine, la mn era si blocat).

Last edited by rdy4ever; 02-04-11 at 23:20.
rdy4ever is offline   Reply With Quote
Old 03-04-11, 09:29   #3282
FireBlad3

Stage 3
 
FireBlad3's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 146
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by maxmartinez View Post
eu unu n-am demontat niciodata radiatorul de clima, asa ca nu iti puteam spune pas cu pas ce tre sa faci, ptr ca nici eu nu stiu exact...stiam doar ca tre sa scoti masca, bara, ventilatorul, si apoi radiatorul care e prins sus pe tragar.plus ca e treaba cu conductele de racire si freonul...daca nu ti-a fost de ajutor chestia din manual, asta e...nu trebuia sa fii ironic.
scz dc s-a inteles altceva, dar rasp tau chiar mi-a fost de folos...manualul explica pas cu pas...am nevoie sa dau jos radiatorul de la clima pentru o eventuala lipitura la un colt sau schimbare..conductele de freon sunt deja goale si nu-mi fac probleme pt ele, sunt in stare perfecta, o sa trebuiasca sa schimb garniturile probabil...

cred ca o sa desfac bara, am vazut ca are 4 suruburi ascunse si cva p laterale..e mai simplu decat sa desfac prin interior, pe partea cu motorul
__________________
,,Make it count !"
FireBlad3 is offline   Reply With Quote
Old 03-04-11, 12:18   #3283
sharkylete
BMW Driver

Stage 5
 
sharkylete's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 1,810
Member of:
[BMW]
Arrow Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by mistreku View Post
PVM FTW! B-) ce a fost?
Nu stiu ce inseamna chestiile alea dar cred ca tot un fel de explicatie vrei ... )))

Quote:
Originally Posted by VN23TDR View Post
Deci...?? Ce-avea?
Nu stiu exact ce sa va spun ))
Sper sa intre Mihaita sa va explice el...
A tras un fir din calculator in ceasuri ... a chemat un baiat cu un lapcoc bastept si a facut ceva pe acolo ... inca vre-o 2 chestii si aia a fost )
In plus mi-a schimbat admisia,radiatorul si mi-a anulat si cutia automata si acum se aprinde si treapta Racheta ),pentru chestia asta a chemat alt baiat )
Dupa care a vorbit si pt o mica modificare la calulator cu Catalin WPP care de asemenea a fost foarte de treaba si promt,la 12 noaptea statea dupa mine(fiind vineri),in loc sa se distreze sau mai stiu eu!
Am fost foarte multumit de baieti si au facut treaba buna toti!

Ghinionul cel mare a fost ca la drumul spre casa pe la KM 40 am facut pana! )) si aici a venit Sprinter cu Skillzu la 3 noaptea cu toate ustensilele inclusiv roata ))
Dar intr-un final pe la 5 dimineata am ajuns acasa ) cu multe treburi rezolvate,totusi a fost o zi lunga .. de pe ala 7:30 de cand m-am trezit pana am vazut iar patu` pe la 5 ... ))

Restu` e CanCan!
sharkylete is offline   Reply With Quote
Old 04-04-11, 08:06   #3284
catalinmz

Stock
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 4
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Salut,
Sunt fericitul posesor al unui e36 compact din 1994. Au inceput sa imi rugineasca pragurile, cele mai afectate sunt cele de la aripa din fatza, si doar putina rugina la cele de langa rotile din spate. Se poate face ceva?
Am vazut de vanzare aripile fatza cu totul, cam 150 de lei aripa noua, dar trebuiesc re-vopsite. La rugina de la pragurile de langa roata din spate ce ma fac? Multumesc anticipat.
catalinmz is offline   Reply With Quote
Old 04-04-11, 08:52   #3285
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by catalinmz View Post
Salut,
Sunt fericitul posesor al unui e36 compact din 1994. Au inceput sa imi rugineasca pragurile, cele mai afectate sunt cele de la aripa din fatza, si doar putina rugina la cele de langa rotile din spate. Se poate face ceva?
Am vazut de vanzare aripile fatza cu totul, cam 150 de lei aripa noua, dar trebuiesc re-vopsite. La rugina de la pragurile de langa roata din spate ce ma fac? Multumesc anticipat.
pai alea din fata se vin cu tot cu aripa, deci daca schimbi aripile, nu ar trebui sa ai probleme. pragul propriu-zis se termina in dreptul usii, unde se termina si usa adica.

pe spate il repari, mai ales ca nu e mult. cu placere anticipat.
__________________
From WTF to DIY to OMG
mistreku is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -