Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 29-05-08, 20:28   #136
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

hmm tot pentru o chestie de-asta, unchiul unui prieten a facut misto o data:
locul lui de parcare de la servici, de fapt locul masinii de servici, clar delimitat, ocupat de un taran cu o dacie. se da jos din masina, ii spune omului ca e locul institutiei, asta nimic si ii trage si o injuratura. la care asta isi mai cheama un prieten sa-l blocheze pe ala din spate, asta l-a blocat din fata, singura iesire fiind in lateral o bordura mare si pamant. "vinovatul" se pauca sa injure si mai urat si sa ameninte. la care unchiu' astuia se duce frumos si ii proiecteaza o bucata prin geam de-l tranteste pe scaunu de langa. pana la urma a reusit ala sa fuga suindu-se pe bordura si "aratura"... morala: nu ocupa locul unuia si nu te lua in gura cu el, ca nu stii ce-ti face) unii sunt calmi, unii n-au rabdare...
hai ca o daduram in povesti cu intamplari din parcari
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 29-05-08, 20:42   #137
Dimitris

Stage 5
 
Dimitris's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 643
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Quote:
Originally Posted by Mustang Mach One View Post
Contractul a fost citit si recitit - nu scrie absolut nimic de orar. Daca vrei iti scanez contractul sa vezi. Tocmai ca nu am vazut orar pe el am intrebat, iar cucoana aia mi-a zis ce am zis in postul anterior. Salve!
suna la politia de sector si iti vor spune exact. recunosc ca si eu as vrea sa am bucatica mea de asfalt in fata blocului dar nu e posibil. asta e, din acest motiv ma mut la curte iar...
tema de gandire: cum ar fi ca cei de la dalli (care tot asa platesc pe fiecare loc) sa ceara bani si noaptea? ehh... marfa?

sunt pro-biletele pe care sa atentionezi omul ca se afla in intervalul orar platit de tine. Dar daca se atinge careva de masina razbunarea este de cateva ori mai mare. Caz concret, acum cateva zile sor'mea a parcat la vreo 30 de m pe o strada alaturata unde nu s-au dat locuri de parcare avand in vedere ca nu ai voie sa stationezi. rezultatul: stergator rupt cu tot cu brat. Mai intelegeam, ridici stergatoarele, pui un bliet ca deh... dar sa rupi un stergator trebuie sa fi chiar taran.
Dimitris is offline   Reply With Quote
Old 29-05-08, 22:04   #138
Sindrom

Stage 5
 
Sindrom's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,744
Member of:
[PEUGEOT]
[FORD]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

hei hei hei....cei care nu platiti locuri de parcare primu venit primu servit. Nu va mai suparati
Mama are masina din 83 si isi parca masina in acelasi loc ....credeti ca acum se mai tine cont???? NU...si ea nu se supara si isi duce masina in alta parte si asa facem toti....asta e situatia....Cand am luat matizu am gasit rotile desumflate 3 zile la rand pana m-am dus la un vecin care umbla cu d;aste si i-am zis: bai nene sti a cui e masina...la care nu da cred ca e a lu unu de la scara ailalta si vine si parcheaza la noi....si cand i-am zis a cui e s-a potolit omu...am rotile umflate de atunci:P
308 venind noaptea acasa numai gasesc loc de parcare....si e o adevarata aventura ....si ***ii astia cu bordurile tot timpu lovesc scutu
__________________


De ce sa-ti iei audi????? Cand exista ALFA ROMEO
si pentru ca n-am avut bani nici de audi nici de Alfa Romeo, mi-am luat Peugeot.
Sindrom is offline   Reply With Quote
Old 29-05-08, 22:07   #139
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

da ma dar daca am locu meu de parcare ACASA in fata curtii, nu poate sa vina unu sa mi-l ocupe !
dolb is offline   Reply With Quote
Old 29-05-08, 22:27   #140
Daniel_Toa

Stage 5
 
Daniel_Toa's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 8,003
Member of:
[Moderators]
[BMW]
[DACIA]
[VW]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Locul meu de parcare este in spatele blocului chiar sub balconul meu stau la etajul 1 , nu este platit dar odataun vecin mai cu mot a parcat in locul meu odata, a doua seara la fel, a treia seara am tars masina in spatele lui, si a plecat cu rata la servici ca l am blocat, si de atunci nici pana in ziua de azi nu a mai parcat nici un vecin
Daniel_Toa is offline   Reply With Quote
Old 29-05-08, 22:39   #141
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

ca tot am dat-o in povesti cu parcari... stergatorul rupt ca stergatorul, ca poate o fi tras ca taranul (sunt multi rau, periculoase animale) de el si l-a rupt fara intentie...
mie mi-a lipit biletul pe parbriz cu superglue... si nu era un biletel, era ditamai foaia a4 la care probabil a pus tot tubul de superglue.
parcasem langa birou, e cartier numai de case, pe o straduta alaturata, fiindca nu mai aveam unde sa parchez, asta iarna cand a fost zapada aia mare... cica spalasem masina si am lasat-o unde am gasit si eu zapada cat de cat mai curatata. dupa 30min ma cheama o colega ca sa mutam masinile, ca face unul scandal.... masina era pe strada, nu in fata curtii lui, ci vis-a-vis, unde era de fapt alta strada perpendiculara, dar era inchisa fiind in asfaltare. ala cu gura mare, ca ce pun eu masina acolo, ca e locul lui om in toata firea, pe la vreo 55-60 ani, era cu lopata in mana si mai sa-mi dea una in cap cu ea, ca nu vroiam sa o mut. dupa ce ii iau lopata din mana (si dupa multe injuraturi) si i-o arunc in curte (mi-era frica sa nu-mi dea nebunul una in cap pe la spate), ma duc sa mut masina si vad un mare bilet.... prima data nu am bagat de seama cu ce a fost lipit, fiindca s-a desfacut usor. era frig si nu apucase sa se intareasca... pana sa plec spre casa era beton pe parbriz, exact in dreptul soferului.
injuraturi, blesteme, rabdare, o racleta de plastic si mult diluant... si s-a curatat.

sau ex al unui prieten, loc luat de el de la primarie, luat aprobare fiindca era spatiu verde, turnat asfalt adus de el pe vreo 4-5 locuri... si ii ia locul o vecina intr-o seara. o roaga frumos sa o mute, se simte aia dupa vreo 30 min sa coboare, isi pune omul masina si dimineata... surpriza: cauciucul taiat cu cutitul, bagai 3 degete in gaura. pe banii lui, pe locul lui....
__________________
"Stiu ca sunt prost...dar cand ma uit in jurul meu, ma simt mult mai bine" (Ion Creanga)
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 29-05-08, 22:42   #142
°SFC°

Stage 4
 
°SFC°'s Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 179
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Sincer nu prea sunt de acord cu faza asta, ca da unu parcheaza de 10 ani intr-un anumit loc... gata nimeni nu mai are voie sa parcheze acolo, e o idee f. naspa... parerea mea!

Stiu ca multi o sa-mi sara in cap dar asta e realitatea!
__________________
Alfa Romeo 159 2.4 JTDm 20V 200CP Q-Tronic
°SFC° is offline   Reply With Quote
Old 29-05-08, 22:44   #143
apache

Stage 5
 
apache's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,150
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Quote:
Originally Posted by °SFC° View Post
Sincer nu prea sunt de acord cu faza asta, ca da unu parcheaza de 10 ani intr-un anumit loc... gata nimeni nu mai are voie sa parcheze acolo, e o idee f. naspa... parerea mea!

Stiu ca multi o sa-mi sara in cap dar asta e realitatea!
ai MARE dreptate.
si la mine la bloc se practica asta...fiecare cu locul lui..si sa-i vezi cum vine altu in "locul lor" dupa 2 minute direct biletel in parbriz .
daca o sa primesc vreun biletel vreodata de genul ,o sa le pun si eu in parbrizele lor biletele pe care v-a fi scris un singur cuvant din patru litere......si anume actiunea aia care o fac fetele in genunchi...
apache is offline   Reply With Quote
Old 30-05-08, 00:13   #144
strik3ru

Stage 5
 
strik3ru's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 594
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Quote:
Originally Posted by apache View Post
ai MARE dreptate.
si la mine la bloc se practica asta...fiecare cu locul lui..si sa-i vezi cum vine altu in "locul lor" dupa 2 minute direct biletel in parbriz .
daca o sa primesc vreun biletel vreodata de genul ,o sa le pun si eu in parbrizele lor biletele pe care v-a fi scris un singur cuvant din patru litere......si anume actiunea aia care o fac fetele in genunchi...

offtopic:Cred ca 2 cuvinte din 4 litere.
strik3ru is offline   Reply With Quote
Old 30-05-08, 13:27   #145
Sindrom

Stage 5
 
Sindrom's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,744
Member of:
[PEUGEOT]
[FORD]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

sti cum face vaca: muuuuuuuuu si taranu de la noi: ie...am gasit loc de parcare....
apropo de parcare...daca luati loc de la primarie nu trebuie si el sa aibe acolo un anunt..la mine asa e si-a pus omu un stalp mare cu o tabla pe el si a scris cu vopsea...loc inchiriat de la adp s6 autorizatia nr://..
Sindrom is offline   Reply With Quote
Old 30-05-08, 14:59   #146
Bmw_E30dak

Stage 5
 
Bmw_E30dak's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,156
Member of:
[Opel]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

eu de exemplu...m-am mutat de vreo 7 ani in alt cartier...am gasit un loc in spatele blocului...si de atunci parchez masina acolo....inainte de asta nu parca absolut nimeni in zona aceea..dupa un timp a venit cate una cate una...tata mai pleca la servici cu masina si uneori gasea locul ocupat...bun.....a parcat masina langa..si i-a lasat proprietarului care a parcat masina pe acel loc...ca il roaga sa mute masina....a inteles omu si nu a mai parcat...intre timp....fiecare s-a obisnuit cu locul lui si au fost zile cand tata a plecat la tara cateva zile si locul NU a fost ocupat nici macar 5 minute....iar acum o saptamana tata a rugat pe cineva sa ii aduca o caruta de nisip cu pietris si a turnat pe locul lui....e si o chestie de bun simt..daca vezi k locul respectiv e amenajat cat de cat....inseamna ca acel loc e al cuiva....nu neaparat de la primarie..dar.....cum am mai zis e si o chestie de bun simt...iar cand ma duc cu masina in oras las 1m in fatza si in spate sa am loc...si bun simt si pt cel din fatza si pt cel din spate...numai bine la toti..
Bmw_E30dak is offline   Reply With Quote
Old 30-05-08, 17:22   #147
SDrg

Stage 2
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 67
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Bucurestiul iubit...cred ca-i singurul oras de pe glob unde pietonii iti multumesc ca-i lasi sa treaca, ei fiind pe trecerea de pietoni si avand culoarea verde, sau prioritate de trecere in cazul inexistentei semaforului.Orasul in care functioneaza "prioritatea de smecher" alaturi de "prioritatea de super-masina" sau din contra "prioritatea de harb". Mai explicit, eu sunt un tzaran cu lantz de aur la gat, intr-un bmw, am ceafa groasa cat ai tu umerii, trebuie sa te dai la o parte.sau eu am un cazan, da-te la o parte ca ne busim si toata masina mea valoreaza cat rotzile tale, deci nu ai vrea sa o patzim.multi nesimtzitzi in acest oras mare, ajungand pana la incalcarea celor mai elementare norme de bun simtz. el depaseste coloana pe linie de tramvai, sau linie dubla continua si e foarte ofuscat ca nu-l lasi sa revina in coloana. cu locurile de parcare, sa va povestesc ce am patit eu: in drumul taberii, seara, e omor, singurul loc pe care l-am gasit intr-o seara a fost intr-o intersectie (intre blocuri), dar ocupam jumatate din strada, lasand doar un sens liber.cum si alte masini ocupau acelasi sens, cu inima indoita, am lasat masina acolo, mai ales ca nu zaboveam mult. cand am revenit la masina, aveam stergatoarele ridicate, semn ca ocupasem locul cuiva.am murit de ras, masina mea fiind efectiv in mijlocul strazii.si ala era locul cuiva. tare, nu?e din ce in ce mai trist in bucurestiul asta, o sa incepem sa ne miscam din loc daca avem sabii sau pistoale in masina, altfel vom avea mereu de dat prioritate.
__________________
Parerile sunt ca fundurile, toata lumea are una...
SDrg is offline   Reply With Quote
Old 31-05-08, 03:45   #148
pHlow
4Tuning International Member


Stage 5
 
pHlow's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 610
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Quote:
Originally Posted by SDrg View Post
Bucurestiul iubit...cred ca-i singurul oras de pe glob unde pietonii iti multumesc ca-i lasi sa treaca, ei fiind pe trecerea de pietoni si avand culoarea verde, sau prioritate de trecere in cazul inexistentei semaforului.Orasul in care functioneaza "prioritatea de smecher" alaturi de "prioritatea de super-masina" sau din contra "prioritatea de harb".
Acelesi lucruri se intmpla in Franta. Efectiv trec peste tine cu toate ca tu esti pe trecerea de pietoni. Pietonii se uita foarte uimiti cand ii las sa treaca. Politistii sunt cei mai nesimtiti, merg fara nicio problema. Foarte multe accidente datorita prioritatii "regulamentare". Deci nu suntem chiar un caz disperat
__________________
I am free, no matter what rules surround me. If I find them tolerable, I tolerate them; if I find them too obnoxious, I break them. I am free because I know that I alone am morally responsible for everything I do.
pHlow is offline   Reply With Quote
Old 08-06-08, 22:07   #149
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Daca tot e vorba de prioritatea de magar care conduce harb, uite aici un exemplu:

https://forum.4tuning.ro/showpost.php...&postcount=101

https://forum.4tuning.ro/showpost.php...&postcount=105

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 08-06-08, 22:31   #150
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

la ce sa mai faci ma reclamatie la politie.. da-i dracu de tigani
pe mine era sa ma bata unu... eram pe o straduta din spatele unor blocuri. si merg, merg, merg si vad un bmw 5ar E34 cum da cu spatele... ma gandesc ca poate ma vede si oricum nu ajunge la mine... cand ajung cu coltu masinii mele in dreptul lui, mai sa dea in mine. claxonez, asta nu se oprea. tin pe claxon, intr-un final se opreste si plec. m-am gandit ca o sa am de-a face cu el asa ca am oprit repede a/c-u sa am toata puterea la nevoie. ma uit in oglinda, il vand cum venea tare din spate (loc impanzit de damburi de viteza), ma depaseste si se pune de-a latu' strazii. dau sa fug pe langa el, n-am putut ca mai venea unu din sens opus. asta deja se apropria de mine sa ma blocheze pe cat posbil. dau repede marche arrier, bag a 1a sa fug (scarturi si derapaje de rigoare), dau rup la masina peste damburi (daca sarea vrun copil in fata ala eram), asta a mai incercat sa se tina dupa mine da n-a mai reusit ca am iesit repede la principala si m-a pierdut de tot... eram si cu o fata in masina, imi mai urla si ea in cap sa ma termin ca nu eram destul de stresat cu tiganu-n spate sa ma bata)...
culmea e ca eu nici nu i-am gesticulat nimic aluia, nu l-am inurat nu nimic, doar am claxonat sa nu dea in mine. dar daca unii tigani st mari zmei, aia e. si nici eu n-o sa ma opresc sa ma bat cu ei ca nu-s prost..
22VIN is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -