Go Back   Forum 4Tuning > Curse > PROVOCARI

PROVOCARI Locul in care puteti lansa provocari

Reply
 
Thread Tools
Old 28-10-09, 22:43   #661
vcsomin

Stage 5
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 443
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Cine vrea cu primul GT-R din Romānia?

Quote:
Originally Posted by vladpvs View Post
Cred ca anul viitor cea mai rapida masina din Romania pe 400m va fi tot un Nissan, un 300zx din Oradea
Putin probabil, dupa experientele vecinilor, si in lipsa unor suprafete adecvate, 4x4 pe 400m, are avantaj
vcsomin is offline   Reply With Quote
Old 28-10-09, 23:23   #662
shadowro

Stage 5
 
shadowro's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 3,456
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
Default Re: Cine vrea cu primul GT-R din Romānia?

Quote:
Originally Posted by vcsomin View Post
Putin probabil, dupa experientele vecinilor, si in lipsa unor suprafete adecvate, 4x4 pe 400m, are avantaj
din cate stiu eu 300zx e 4x4, nu ?
shadowro is offline   Reply With Quote
Old 28-10-09, 23:32   #663
georgerg

Stage 5
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 520
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Nissan]
Default Re: Cine vrea cu primul GT-R din Romānia?

Quote:
Originally Posted by EVOLUTION8 View Post
Am gasit filmul intamplator si mi s-a parut rapida masina.Eu am observat niste celule pe stanga drumului dar asta nu e important.Lumea e foarte mare si poate exista R35 sub 10 sec.Asta vroiam sa subliniez.
Au reusit pe Mitsubishi "771 WHP ON STOCK ECU " asa ca pe GTR nu cred ca va fi o problema !
problema la gtr este ca ecu oem este putin mai complicat si inca nu se cunosc chiar toate aspectele, are multe limitari/protectii - in plus vreau si eu sa vad ce face masina in timp real nu dupa log-uri!!!

Quote:
Originally Posted by Alex_55 View Post
pai sa vedem daca tine trenul de rulare ca pana una alta ...
oricum george iti doresc din tot sufletul meu de FAN PORSCHE sa iti atingi obiectivile pentrul anul viitor !
ps. dar stii ca tot porsche este mai rapid
ca sa dorm linistit sunt necesare planetare level 5 - 1000 + hp (macar spate), transmisia este ok deja cu setul de la PPG - cel mult un set de sigurante intarite suplimentar si un clutch set 850 hp o sa fie necesar - in rest totul este ok.
stiu ca porsche este mai rapid - dar eu am camion tunat si vreau sa-l bat!!!
georgerg is offline   Reply With Quote
Old 28-10-09, 23:32   #664
pop gheorghe

Stage 2
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 36
Default Re: Cine vrea cu primul GT-R din Romānia?

Quote:
Originally Posted by georgerg View Post
asa este - ce sa zic - se mai gaseste pe la garaj un butoi cu ceva gaz de lampa de la sunoco
sa stii ca timpul de 10,8 lam obtinut cu benzina de 95, iar cu benzina de 100 deja cobor sub 10,6 , care l-am masurat cu g-tech
pop gheorghe is offline   Reply With Quote
Old 28-10-09, 23:44   #665
georgerg

Stage 5
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 520
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Nissan]
Default Re: Cine vrea cu primul GT-R din Romānia?

Quote:
Originally Posted by pop gheorghe View Post
sa stii ca timpul de 10,8 lam obtinut cu benzina de 95, iar cu benzina de 100 deja cobor sub 10,6 , care l-am masurat cu g-tech
foarte bine - pai sa incerci si cu benzina de curse sa vezi ce scoti - si eu o sa incerc dupa ce o sa scot cel mai bun timp cu benzina de la pompa!!!
PS !!! da ne spui si noua ce ai mai facut la masina de fapt- ca aia cu chip,filtre si evacuare nu o haleste nimeni - uite unii baieti profesionisti ca sa faca timpul tau cu 997 turbo au facut mai multe modificari si au ajuns la 700-750 de cp:
- HIGH PERFORMANCE EXHAUST SYSTEM
- HIGH FLOW AIR FILTER
- UPGRADED COMPETITION HEADERS
- IRIDIUM PERFORMANCE SPARK PLUGS
- UPGRADED TURBOCHARGERS
- UPGRADED INTERCOOLERS
- UPGRADED INTERCOOLER PIPES
- CUSTOM SOFTWARE CALIBRATION

sa ne spui si noua cum scoti tu rezultate ca doar nu bate vantul din spate in fiecare zi!!!

Last edited by georgerg; 29-10-09 at 00:01.
georgerg is offline   Reply With Quote
Old 28-10-09, 23:49   #666
lascarica
Super Moderator

Stage 5
 
lascarica's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 4,330
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Cine vrea cu primul GT-R din Romānia?

Quote:
Originally Posted by shadowro View Post
din cate stiu eu 300zx e 4x4, nu ?
Poate acela de la oradea daca stii tu ca are conversie la alta transmisie decat cea stock...ele de la mama lor au fost totdeauna rwd..s-a vrut un pur-sange,replica la italienele acelor vremuri...din pacate,pt cursele de drag, dintotdeauna a avut problema inertiei mari(chiar si z31 care era fulg fata de z32),asemenea lui 3000gt sau de ce nu..gtr din pacate
__________________
...
un cumul de idei si de concepte, menite sa ne confere identitate, inglobate intr-un pachet avand capacitatea de a le perpetua...
*Ma destind jongland cu propriile-mi ganduri in vasta cultura de amintiri trecute si viitoare*
Gold_Fm - purest form of entertainment music; Romānia Muzical - only music.
lascarica is offline   Reply With Quote
Old 29-10-09, 08:12   #667
pop gheorghe

Stage 2
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 36
Default Re: Cine vrea cu primul GT-R din Romānia?

Quote:
Originally Posted by georgerg View Post
foarte bine - pai sa incerci si cu benzina de curse sa vezi ce scoti - si eu o sa incerc dupa ce o sa scot cel mai bun timp cu benzina de la pompa!!!
PS !!! da ne spui si noua ce ai mai facut la masina de fapt- ca aia cu chip,filtre si evacuare nu o haleste nimeni - uite unii baieti profesionisti ca sa faca timpul tau cu 997 turbo au facut mai multe modificari si au ajuns la 700-750 de cp:
- HIGH PERFORMANCE EXHAUST SYSTEM
- HIGH FLOW AIR FILTER
- UPGRADED COMPETITION HEADERS
- IRIDIUM PERFORMANCE SPARK PLUGS
- UPGRADED TURBOCHARGERS
- UPGRADED INTERCOOLERS
- UPGRADED INTERCOOLER PIPES
- CUSTOM SOFTWARE CALIBRATION

sa ne spui si noua cum scoti tu rezultate ca doar nu bate vantul din spate in fiecare zi!!!
daca ai pe cineva la Oradea care se pricepe citusi de putin am sa ii arat totul ce am schimbat :catalizatorul, toba esapament filtru de aer si un soft care imi ridica presiunea pe turbina la maxim 1,2 bar cu turbina de serie . Dar sa stii la soft a fost lucrat de 4 pers timp de 2 zile si am facut pe putin 100 de teste 0-402m . Am martor de la Buzau pe Riky Porsche Alb care a fost cu mine in prima zi .
PS: iar masuratorile le fac cu un g-tekh RR care are o precizie chiar foarte buna
pop gheorghe is offline   Reply With Quote
Old 29-10-09, 08:29   #668
DZ1

Stage 5
 
DZ1's Avatar
 
Join Date: May 2003
Posts: 814
Default Re: Cine vrea cu primul GT-R din Romānia?

Acum ma bag si eu ca musca in lapte)
Personal nu cred ca 4 oameni in 2 zile "in Romania" reusesc mai mult decat zeci de ingineri de la Porsche in ani de zile!!!
Indradevar pe primul loc la Porsche nu este puterea max, dar dintr-un soft si niste tobe nu scoti 200Cp cu turbinele originale!!!
Cu o tractiune buna si intr-o zi perfecta se poate scoate un 10,8 sec. cred asta, dar vrajeli cu benzina de 100 Okt si sub 10,6 sec usor nu vei vedea.
Si ma refer la masuratori profesioniste, ce masori tu este bun pt tine sa sti pe unde te afli cu aproximatie, nimic oficial.
Una peste alta masina este foarte buna si astept in primavara se ne dam odata.
DZ1 is offline   Reply With Quote
Old 29-10-09, 09:47   #669
bitnet

Stage 5
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 627
Default Re: Cine vrea cu primul GT-R din Romānia?

Quote:
Originally Posted by DZ1 View Post
Acum ma bag si eu ca musca in lapte)
Personal nu cred ca 4 oameni in 2 zile "in Romania" reusesc mai mult decat zeci de ingineri de la Porsche in ani de zile!!!
Cine a spus ca erau din Romania?
bitnet is offline   Reply With Quote
Old 29-10-09, 09:54   #670
Alex_55

Stage 5
 
Alex_55's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 1,234
Default Re: Cine vrea cu primul GT-R din Romānia?

din ce stiu eu turbinele stock sunt limitate cam pe la 650cp
Alex_55 is offline   Reply With Quote
Old 29-10-09, 10:01   #671
georgerg

Stage 5
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 520
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Nissan]
Default Re: Cine vrea cu primul GT-R din Romānia?

Quote:
Originally Posted by pop gheorghe View Post

daca ai pe cineva la Oradea care se pricepe citusi de putin am sa ii arat totul ce am schimbat :catalizatorul, toba esapament filtru de aer si un soft care imi ridica presiunea pe turbina la maxim 1,2 bar cu turbina de serie . Dar sa stii la soft a fost lucrat de 4 pers timp de 2 zile si am facut pe putin 100 de teste 0-402m . Am martor de la Buzau pe Riky Porsche Alb care a fost cu mine in prima zi .
PS: iar masuratorile le fac cu un g-tekh RR care are o precizie chiar foarte buna
ok daca tu spui ca in austria ai facut doar atat si ai rezultatele astea nu pot decat sa te felicit - in continuare tot nu inteleg cum de altii nu au reusit dar probabil ca nu stiu eu prea multe despre subiect!
masuratorile le faci cu asta?!? http://www.gtechpro.com/rr.html
georgerg is offline   Reply With Quote
Old 29-10-09, 10:08   #672
georgerg

Stage 5
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 520
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Nissan]
Default Re: Cine vrea cu primul GT-R din Romānia?

Quote:
Originally Posted by Alex_55 View Post
din ce stiu eu turbinele stock sunt limitate cam pe la 650cp
cam asa stiu si eu - asa sunt +/- si la gtr - poti sa tragi tu de ele 30-40 de cp peste dar nu ai eficienta pe toata plaja de rpm si nu merge bine masina - in plus mai este si subiectul cu benzina - injectie, pompe, etc... ma rog poate te pricepi tu mai bine ca mine la porsche ca este febletea ta! dar tot masina este!
georgerg is offline   Reply With Quote
Old 29-10-09, 10:33   #673
pop gheorghe

Stage 2
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 36
Default Re: Cine vrea cu primul GT-R din Romānia?

Quote:
Originally Posted by DZ1 View Post
Acum ma bag si eu ca musca in lapte)
Personal nu cred ca 4 oameni in 2 zile "in Romania" reusesc mai mult decat zeci de ingineri de la Porsche in ani de zile!!!
Indradevar pe primul loc la Porsche nu este puterea max, dar dintr-un soft si niste tobe nu scoti 200Cp cu turbinele originale!!!
Cu o tractiune buna si intr-o zi perfecta se poate scoate un 10,8 sec. cred asta, dar vrajeli cu benzina de 100 Okt si sub 10,6 sec usor nu vei vedea.
Si ma refer la masuratori profesioniste, ce masori tu este bun pt tine sa sti pe unde te afli cu aproximatie, nimic oficial.
Una peste alta masina este foarte buna si astept in primavara se ne dam odata.
nu am spus ca e in Romania ci in Austria [url]www.chipfactory.at[/url
Te astept ca sa ne lamurim

Last edited by pop gheorghe; 29-10-09 at 10:36.
pop gheorghe is offline   Reply With Quote
Old 29-10-09, 10:36   #674
bobiMOM

Stage 5
 
bobiMOM's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 1,217
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Cine vrea cu primul GT-R din Romānia?

Quote:
Originally Posted by pop gheorghe View Post


daca ai pe cineva la Oradea care se pricepe citusi de putin am sa ii arat totul ce am schimbat :catalizatorul, toba esapament filtru de aer si un soft care imi ridica presiunea pe turbina la maxim 1,2 bar cu turbina de serie . Dar sa stii la soft a fost lucrat de 4 pers timp de 2 zile si am facut pe putin 100 de teste 0-402m . Am martor de la Buzau pe Riky Porsche Alb care a fost cu mine in prima zi .
PS: iar masuratorile le fac cu un g-tekh RR care are o precizie chiar foarte buna
Deci...ai ramas dator cu un raspuns...acum am prins si curaj spunandu-mi ca ai doar evacuare si soft! Glumesc....

In cazul in care treci prin B astept un semn...si cu okazia asta rezolvi si dilema cu GTR!

Va salut!
bobiMOM is offline   Reply With Quote
Old 29-10-09, 10:43   #675
pop gheorghe

Stage 2
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 36
Default Re: Cine vrea cu primul GT-R din Romānia?

[QUOTE=georgerg;2761274]ok daca tu spui ca in austria ai facut doar atat si ai rezultatele astea nu pot decat sa te felicit - in continuare tot nu inteleg cum de altii nu au reusit dar probabil ca nu stiu eu prea multe despre subiect!
masuratorile le faci cu asta?!?





poate am avut noroc si sa nimerit sa fie bine
si masuratorile le fac cu[url]http://www.gtechpro.com/rr.html
pop gheorghe is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -