Go Back   Forum 4Tuning > Curse > PROVOCARI

PROVOCARI Locul in care puteti lansa provocari

Reply
 
Thread Tools
Old 31-10-09, 00:18   #691
pop gheorghe

Stage 2
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 36
Default Re: Cine vrea cu primul GT-R din România?

Quote:
Originally Posted by SEBASTIAN View Post
http://www.bilstein.ro/b16.htm
La adresa de mai sus este mentionat produsul folosit de mine, este un B16 Pss9 de care sunt foarte multumit, mai ales ca pretul este unul rezonabil comparativ cu un Ohlins.
Subaru fiind o masina ieftina a facut ulte compromisuri iar daca vrei performanta suspensia de serie este depasita, fapt care probabil ca nu mai este asa la masinile cu pretentii mai mari.
la mine suspensia se ridica de fata cam 20 cm si nu am aderenta pe puntea fata : http://ernstl.dragspace.at/2009/kisk...2009-0364.html
iar acuma am rezolvato si pe marti sper sa fie montata
http://shop.fvd.de/de/en/Porsche-0/9...with-PASM.html
pop gheorghe is offline   Reply With Quote
Old 31-10-09, 03:52   #692
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: Cine vrea cu primul GT-R din România?

Oricum la drag este indicat sa se incarce cat mai mult puntea spatew mai ales la porsche care are toata apasarea acolo.
Asa cum am spus in postul meu anterior sunt un adept al utilizari acestui tip de suspensie considerand ca este un optim agreeabil, in plus desi este alta amortizare nu devine inconfortabila masina.
__________________
Professional DynoTuning
sebastian@racingcode.ro
0723691731

SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 31-10-09, 11:25   #693
300zxtt

Stage 5
 
300zxtt's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,952
Default Re: Cine vrea cu primul GT-R din România?

Quote:
Originally Posted by vladpvs View Post
Cred ca anul viitor cea mai rapida masina din Romania pe 400m va fi tot un Nissan, un 300zx din Oradea
Stii vorba aia…om trai si om vedea……

Quote:
Originally Posted by vcsomin View Post
Putin probabil, dupa experientele vecinilor, si in lipsa unor suprafete adecvate, 4x4 pe 400m, are avantaj
Exact..300zx pleaca greu de pe loc.

Quote:
Originally Posted by shadowro View Post
din cate stiu eu 300zx e 4x4, nu ?
Nu, are tractiune spate si directie pe 4 roti. Renumitul hicas de pe skyline.
300zxtt is offline   Reply With Quote
Old 03-11-09, 01:40   #694
andreitentean

Stage 5
 
andreitentean's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 732
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Cine vrea cu primul GT-R din România?

Quote:
Originally Posted by SEBASTIAN View Post
http://www.bilstein.ro/b16.htm
La adresa de mai sus este mentionat produsul folosit de mine, este un B16 Pss9 de care sunt foarte multumit, mai ales ca pretul este unul rezonabil comparativ cu un Ohlins.
Subaru fiind o masina ieftina a facut ulte compromisuri iar daca vrei performanta suspensia de serie este depasita, fapt care probabil ca nu mai este asa la masinile cu pretentii mai mari.
Da, dar nu este o suspensie de circuit, este o suspensie de strada.
andreitentean is offline   Reply With Quote
Old 03-11-09, 01:52   #695
andreitentean

Stage 5
 
andreitentean's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 732
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Cine vrea cu primul GT-R din România?

Quote:
Originally Posted by pop gheorghe View Post
la mine suspensia se ridica de fata cam 20 cm si nu am aderenta pe puntea fata : http://ernstl.dragspace.at/2009/kisk...2009-0364.html
iar acuma am rezolvato si pe marti sper sa fie montata
http://shop.fvd.de/de/en/Porsche-0/9...with-PASM.html
Sa tii totusi cont ca inertia masinii nu o poti schimba. Inertia este tendinta masei de a isi pastra momentul, la start momentul este zero, adica masa va vrea sa ramana pe loc.
Daca folosesti o suspensie fara "travel" te vei lupta cu fix aceeasi inertie numai ca de data asta fata va tinde sa ridice rotile de pe pista. Asta este dezavantajul unei suspensii fara reglaje separate pt bound si rebound.

Parerea mea.
__________________
SKN ROMANIA
www.skn-tuning.ro
andreitentean is offline   Reply With Quote
Old 03-11-09, 03:25   #696
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: Cine vrea cu primul GT-R din România?

Quote:
Originally Posted by andreitentean View Post
Da, dar nu este o suspensie de circuit, este o suspensie de strada.
Ei se exprima asa: "BILSTEIN racing technology for the road" . Asa cum am mai spus nu este de top dar isi face treaba f bine la ceea ce am eu nevoie fiind excelenta si pe strada.
Este important sa sti cum sa o setezi pentru a obtine efectul maxim de aderenta cu ea.
Inertia = Proprietate a corpurilor de a-și păstra starea de repaus sau de mișcare în care se află atât timp cât nu sunt supuse acțiunii unei forțe exterioare.
INERTIA SI MASA UNUI CORP
Inertia este o proprietate generala a corpurilor. Inertia este proprietatea corpurilor de a se opune schimbarii starii de repus sau de miscare rectilinie uniforma. Datorita inertiei corpurile se comporta diferit la schimbarea starii de repaus sau de miscare rectilinie uniforma. Proprietatii de inertie a unui corp i se asociaza marimea fizica numita masa(m).
Cu cat inertia unui corp este mai mare cu atat masa lui este mai mare.
Unitatea de masura pentru masa este kilogramul:[m]si =kg.
Pentru a efita ridicare botului trebuie sa repatizezi putin altfel masele sa setezi suspensia in asa fel incat sa poti obtine incarcare pe fata.
De obicei spatele putin mai sus(la accelerare se liniarizeaza) cu amortizoarele pe duritate mare la compresie si fata coborata cu libertate mare la destindere, altfel salta rotile si scazi aderenta efectul fiind f mic.
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 03-11-09, 12:32   #697
blazeyblaze
Afro Samurai

Stage 5
 
blazeyblaze's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 1,691
Member of:
[AUDI]
Default Re: Cine vrea cu primul GT-R din România?

observ ca facem si fizica acum

ATENTIE LA TABLA!!!!!!!!!!!!!
blazeyblaze is offline   Reply With Quote
Old 03-11-09, 13:21   #698
DZ1

Stage 5
 
DZ1's Avatar
 
Join Date: May 2003
Posts: 814
Default Re: Cine vrea cu primul GT-R din România?

Quote:
Originally Posted by blazeyblaze View Post
observ ca facem si fizica acum

ATENTIE LA TABLA!!!!!!!!!!!!!
Daca ai nevoie de informatii gasesti pe:

http://www.webdex.ro/online/dictionar/iner%C5%A3ie
DZ1 is offline   Reply With Quote
Old 03-11-09, 20:38   #699
andreitentean

Stage 5
 
andreitentean's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 732
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Cine vrea cu primul GT-R din România?

Quote:
Originally Posted by SEBASTIAN View Post
Ei se exprima asa: "BILSTEIN racing technology for the road" . Asa cum am mai spus nu este de top dar isi face treaba f bine la ceea ce am eu nevoie fiind excelenta si pe strada.
Este important sa sti cum sa o setezi pentru a obtine efectul maxim de aderenta cu ea.
Nu, tu ai spus asta : "Cad foloseam STI-ul la start trebuia sa-mi dozez plecarea deoarece odata puse vilent rotile in gol schimbam pe orice suprafata 3 trepte in gol,masina batand cu suspensie de circuit de parca nu avea amortizoare deloc."
Nu cred ca masina ta este de calibrul GTR-ului facut de noi sau al Suprei lui Virgil sau 997TT sau bobymom. Si am imresia ca te cam contrazici singur, ba e de circuit , ba nu, ba totul sta in setare, ba e prost setata de da in loc 3 trepte !!!

Quote:
Originally Posted by SEBASTIAN View Post
Inertia = Proprietate a corpurilor de a-și păstra starea de repaus sau de mișcare în care se află atât timp cât nu sunt supuse acțiunii unei forțe exterioare.
INERTIA SI MASA UNUI CORP
Inertia este o proprietate generala a corpurilor. Inertia este proprietatea corpurilor de a se opune schimbarii starii de repus sau de miscare rectilinie uniforma. Datorita inertiei corpurile se comporta diferit la schimbarea starii de repaus sau de miscare rectilinie uniforma. Proprietatii de inertie a unui corp i se asociaza marimea fizica numita masa(m).
Stii ca face parte din prima lege a lui Newton ? Stii ca poate gasii oricine , oricand pe net orice informatie despre legile lui Newton ?

Quote:
Originally Posted by SEBASTIAN View Post
Cu cat inertia unui corp este mai mare cu atat masa lui este mai mare.
Ce este mai greu , un kilogram de pene sau unul de otel ?
MASA nu are nici o legatura cu volumul
andreitentean is offline   Reply With Quote
Old 03-11-09, 21:20   #700
Alex_55

Stage 5
 
Alex_55's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 1,234
Default Re: Cine vrea cu primul GT-R din România?

offtopic sa-mi bag fizica in cap !

nu observa niciun moderator ?
Alex_55 is offline   Reply With Quote
Old 03-11-09, 22:21   #701
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: Cine vrea cu primul GT-R din România?

Andrei nu am intrat pe acest topic sa fac noise sau sa discut aberatiii.
Din respect pentru cel care are acest topic nu vreau sa aberez indiferent de cine e facuta masina si de cine v-a lucra la ea.
Suspensia folosita de mine pe STI-ul meu este o suspensie de asfalt pentru "road" testata pe circuit, nu este o suspensie profi de circuit. Subliniasem asta si mai devreme, desi in exprimarea mea tecuta am spus ca este de circuit, a fost o greseala de exprimare si tot timpul am spus ce model de suspensie este, fapt care permitea oricui sa verifice la producator, pe site, despre ce este vorba.
Referitor la abordarea prin prisma fizici, eu am facut o facutltate de profil Politehnica Bucuresti, iar tu ai facut din cate-mi amintesc ASE. Vrei sa-ti amintesc de termenul pe care in trecut mi l-ai corectat, el fiind foarte correct scris?La CIULASA ma refer!
Lafel faci si acum cu o chestiune de care mai bine nu pomeneai, volumul… in ceea ce am spus eu nu am facut referire la o astfel de caracteristica.
Vrei sa discutam despre sursa voastra de inspiratie la unele masini forumuri unde puneti intrebari?
Referitor la perormantele pe care masina mea le avea, in trecut te inseli, te inseli si de fazele ulterioare te inseli, iar in faza actuala de lucru configuratia este mult dezvoltata, iar cu setarea probabil ca ne vom descurca onorabil cu noul ECU produs la noi in casa. Acum masina este zero sub un Tico pentru ca nu sunt montate cateva accesorii, pe care vreau sa le montez cu contributia personala din motive arhitectrurale si de siguranta. STI-ul meu acum este nefunctional si v-a fi functional cand o sa am timp doar pentru el, probabil curand insa am avut alte prioritati.
Cu tot respectul, si-mi cer scuze de cei pe care Andrei i-a introdus in disctutie, dar nu pot sa ma simt lezat de perfromantele actuale(le doresc mai mult), ale unor masini cum ar fi Porche 997Turbo, GT-R, sau E30-l cu turbo, in fine masina lui Virgil… Sigur toate sunt perferormante, sunt masini la care s-a muncit mai mult sau mai putin, avand performante remarcabile, insa trebuie sa coboram la realitate unde GT-R are o disputa stransa cu bobymom, probabil ca tot pe acolo cu 997 si … nu evoc favoritul dar ei sunt in zona cu mici diferente.
Un evo cu interne, turbo de serie cu 315WBHP, facut de noi reuseste sa fie mai rapid decat bobymom. Deci un evo are nevoie sa fie in zona asta de putin peste 300 cai, in timp ce masina mea functina correct cu un turbo Greddy H, dublu ca marime la un debit mai mult decat dublu.
https://www.youtube.com/watch?v=8OgCk-A4tFE
Am vazut multe masini, am testat multe, am condus multe, am mers in multe si cele mai apropiate au fost cea a lui Marian Valcu STI 2005 si poate mai apropiata, dar totusi la distanta destul de mare, inca Masina lui Radu.

Daca Radu o sa vrea sa se dea cu ea sigur are mari sanse sa castige cu oricare din cei enumerate mai sus. In plus masini trebuiesc sa-i mai vina cateva accesorii ce vor permite o setare superioara. In acest moment functioneaza cu ecu de serie si doua softuri, ce pot fi selstate in orice moment.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	rdghevo9.jpg
Views:	72
Size:	100.9 KB
ID:	1164978  

Last edited by aleks; 06-11-09 at 14:12.
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 03-11-09, 22:30   #702
T@zMania

Stage 5
 
T@zMania's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 3,341
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[RENAULT]
[4Rally]
Default Re: Cine vrea cu primul GT-R din România?

sebastian irelevant exemplul tau cu evo si e30 m3.....omul avea slikurile foarte tocite,varza chiar.abia pe treapta a3 a incepea sa puna puterea jos.
imi cer scuze ca am intervenit aiurea in discutie.
respect
later edit:greseala lui ca s-a prezentat nepregatit.
__________________
T@zMania is offline   Reply With Quote
Old 03-11-09, 23:12   #703
georgerg

Stage 5
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 520
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Nissan]
Default Re: Cine vrea cu primul GT-R din România?

ce bine ar fi sa revenim ontopic - ceva de genul eu cu masina mea GT-R - provocari si altele.................. deci recapitulam eu cu masina mea GT-R R35 STAGE I SKN/XMOTORS - urmeaza sa termin pana la primavara STAGE 2 tot SKN/XMOTORS intr-o configuratie total noua si nedeclarata si urez pe aceasta cale succes tuturor celor implicati in aceasta competitie sportiva care sunt sau vor fi apropiati ca si rezultate/performante de mine - anul viitor competitia va fi la cu totul alt nivel (vezi virgil Supra) - asa ca spor la treaba - in special celor care in acest an nu au aratat nimic sau mai nimic pentru ca nu au terminat masinile - anul viitor sper ne demonstrati ca munca nu a ramas doar in garaj (vezi sebastian sti, george-m5 si altii - stiu ei care.....)
lansez pe aceasta cale o provocare generala - imi doresc sa vad in 2010 timpi de 9,XX sec pe 400 mt, cat mai mici sub 20 sec la 0-300, viteze finale de peste 340 kmh, primul loc in competitiile din ungaria si poate ceva participari la koe west, rezultate peste toti vecinii in competitiile interne - nu conteaza cine atata timp cat vom fi noi din RO la modul general!!! eu promit sa-mi fac datoria mea si sa storc ce pot din masina - si daca tot nu ajunge sper sa apara solutii pt un STAGE 3!!! sper sa ne vedem cu totii mai mult pe pista/strada decat pe forum in 2010!!!

Last edited by georgerg; 03-11-09 at 23:15.
georgerg is offline   Reply With Quote
Old 03-11-09, 23:20   #704
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: Cine vrea cu primul GT-R din România?

Foarte frumos si conmstructiv tot ceea ce ai spus.
Bine ar fi sa reusim sa ridicam nivelul si sa reusim organizarea, de etape, de dragracing in Romania. Adica sa existe un loc cu o pista buna unde sa poti dezvolta infrastructura necesara unei reusite.
Astfel discutile vor avea loc mai des pe pista decat pe forum.
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 04-11-09, 14:47   #705
bobiMOM

Stage 5
 
bobiMOM's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 1,217
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Cine vrea cu primul GT-R din România?

Quote:
Originally Posted by SEBASTIAN View Post
Andrei nu am intrat pe acest topic sa fac noise sau sa discut aberatiii.
Din respect pentru cel care are acest topic nu vreau sa aberez indiferent de cine e facuta masina si de cine v-a lucra la ea.
Suspensia folosita de mine pe STI-ul meu este o suspensie de asfalt pentru "road" testata pe circuit, nu este o suspensie profi de circuit. Subliniasem asta si mai devreme, desi in exprimarea mea tecuta am spus ca este de circuit, a fost o greseala de exprimare si tot timpul am spus ce model de suspensie este, fapt care permitea oricui sa verifice la producator, pe site, despre ce este vorba.
Referitor la abordarea prin prisma fizici, eu am facut o facutltate de profil Politehnica Bucuresti, iar tu ai facut din cate-mi amintesc ASE. Vrei sa-ti amintesc de termenul pe care in trecut mi l-ai corectat, el fiind foarte correct scris?La CIULASA ma refer!
Lafel faci si acum cu o chestiune de care mai bine nu pomeneai, volumul… in ceea ce am spus eu nu am facut referire la o astfel de caracteristica.
Vrei sa discutam despre sursa voastra de inspiratie la unele masini forumuri unde puneti intrebari?
Referitor la perormantele pe care masina mea le avea, in trecut te inseli, te inseli si de fazele ulterioare te inseli, iar in faza actuala de lucru configuratia este mult dezvoltata, iar cu setarea probabil ca ne vom descurca onorabil cu noul ECU produs la noi in casa. Acum masina este zero sub un Tico pentru ca nu sunt montate cateva accesorii, pe care vreau sa le montez cu contributia personala din motive arhitectrurale si de siguranta. STI-ul meu acum este nefunctional si v-a fi functional cand o sa am timp doar pentru el, probabil curand insa am avut alte prioritati.
Cu tot respectul, si-mi cer scuze de cei pe care Andrei i-a introdus in disctutie, dar nu pot sa ma simt lezat de perfromantele actuale(le doresc mai mult), ale unor masini cum ar fi Porche 997Turbo, GT-R, sau E30-l cu turbo, in fine masina lui Virgil… Sigur toate sunt perferormante, sunt masini la care s-a muncit mai mult sau mai putin, avand performante remarcabile, insa trebuie sa coboram la realitate unde GT-R are o disputa stransa cu bobymom, probabil ca tot pe acolo cu 997 si … nu evoc favoritul dar ei sunt in zona cu mici diferente.
Un evo cu interne, turbo de serie cu 315WBHP, facut de noi reuseste sa fie mai rapid decat bobymom. Deci un evo are nevoie sa fie in zona asta de putin peste 300 cai, in timp ce masina mea functina correct cu un turbo Greddy H, dublu ca marime la un debit mai mult decat dublu.
https://www.youtube.com/watch?v=8OgCk-A4tFE
Am vazut multe masini, am testat multe, am condus multe, am mers in multe si cele mai apropiate au fost cea a lui Marian Valcu STI 2005 si poate mai apropiata, dar totusi la distanta destul de mare, inca Masina lui Radu.

Daca Radu o sa vrea sa se dea cu ea sigur are mari sanse sa castige cu oricare din cei enumerate mai sus. In plus masini trebuiesc sa-i mai vina cateva accesorii ce vor permite o setare superioara. In acest moment functioneaza cu ecu de serie si doua softuri, ce pot fi selstate in orice moment.
Nu doresc sa ma bag aiurea in seama, dar dc comparam strict puterea mashinilor, facand abstractzie de aderentza, nush dc vre-una din cele amintite mai sus(exceptzie Supra lui Virgil) fac fatza unei curse din mers, LA MOMENTUL ACTUAL. Si va rog sa ma contrazicetzi....si nu pe forum....pe strada! Si spun asta ca de fiecare data cand am venit in B nu am vazut decat cateva mashini pe autostrada care sunt prezente constant George, Mtj, Cata rs6, Iulik ex wpp. In rest, nu am vazut urma de evo, subaru...etc.

Sunt f ambitzios si poate ca anul viitor o sa-mi rezolv si eu problema cu plecarea pe 400m si atunci probabil se va discuta altfel decat la Tulcea unde am declarat de la inceput ca m-am prezentat strict pentru distractzie mashina mea fiind nepregatita (slik-uri 225 trecute de limita de uzura).

Nu vreau sa creez discutzii aiurea dar ma `doare` cand este comparat ursul meu(nepregatit inca pt plecarea de pe loc) cu un 4x4 pe 400m!

Last edited by aleks; 06-11-09 at 14:39.
bobiMOM is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -