Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: AMG vs M vs RS
AMG 493 30.45%
M 759 46.88%
RS 367 22.67%
Voters: 1619. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 19-09-10, 16:32   #1951
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Din punctul meu de vedere tehnologia e apropiata si la un nivel inalt la toate trei divizii iar in urmatorii 2 ani toate vor avea motoare turbo de puteri apropiate singura diferenta find Quattro la Audi.Clientul fiecarei marci va aprecia sportivitatea unui M confortul suplimentar pe care il ofera un AMG si siguranta la RS..
__________________
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 27-09-10, 08:27   #1952
Evil Yuri

Stage 5
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 869
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Ca te intrebi anaconda de ce se pune pret pe premiile acordate unor motoare de catre niste jurnalisti, iti voi raspunde eu.

Eu pun baza mai mult pe cat le-a placut motorul respectiv la condus unor oameni, decat pe niste cifre. Pentru ca pot fi 2 motoare cu aceeasi putere, dar sa fie diferenta mare intre ele. Unul poate sa aibe cuplu pe o plaja 5000-6000 de ture, si altul sa fie ca un diesel, cu cuplu pe 500-1000rpm.

Si crede-ma ca acest lucru conteaza mai mult decat 10 cai in plus.

Asta cel putin cat timp vorbim de masini sport. Daca nu, motorul de pe Bentley Arnage sau Mulsanne, cu un cuplu si o turatie maxima de diesel, e cel mai ideal pentru voi. Insa sa nu va vad la raliu cu el ca o sa aveti o surpriza.
__________________
Evil Yuri is offline   Reply With Quote
Old 06-10-10, 01:58   #1953
Tzzantaru

Stage 5
 
Tzzantaru's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 933
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Am votat divizia M de la BMW. de ce? pt ca stiu sa "stoarca" tot ce se poate dintr-un motor.ex M3 E30.

nu prea are legatura cu poll-u dar in primu post se vorbeste in general de diviziile sport ale marcilor si as vrea sa aruncati un ochi

Aici : http://www.gurneyflap.com/bmwturbof1engine.html
Aici : http://www.gurneyflap.com/bmwturbof1engine.html
Aici : http://paultan.org/2007/07/16/the-hi...bmw-m3-e30-m3/
Tzzantaru is offline   Reply With Quote
Old 09-10-10, 12:48   #1954
rdy4ever

Stage 5
 
rdy4ever's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 1,287
Default Re: AMG vs M vs RS

Quote:
Originally Posted by mercedes benz w123 View Post
Eu zic ca e mult mai tare AMG , si are mai mult caracter decat M si RS.Cand o sa am 18 ani sa dau de carnet mi-ar palce mai mult un mercedes e220 AMG , sau un mercedes AMG decat un M,ata e parerea mea .
tu vb din auzite... la 16 ani, scuza-ma dar nu aide unde sa sti cu ce se mananca fiecare. Si daca o sa iti iei AMG la 18 ani, te asteptam la stirile de la ora 5.

On: M fara nici o discutie. Si nici RS-ul nu e rau.
Jermy Clarckson: "And that gives us one of the most delicious choices in any corner of the motoring universe.
I’d have the Audi, for its engine. You might well go for the BMW, for its poise. And you know what? We’d both be winners."
rdy4ever is offline   Reply With Quote
Old 09-10-10, 12:54   #1955
Sasha
Girl on Road

Stage 5
 
Sasha's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 5,483
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
Default Re: AMG vs M vs RS

Quote:
Originally Posted by rdy4ever View Post
tu vb din auzite... la 16 ani, scuza-ma dar nu aide unde sa sti cu ce se mananca fiecare. Si daca o sa iti iei AMG la 18 ani, te asteptam la stirile de la ora 5.

On: M fara nici o discutie. Si nici RS-ul nu e rau.
Jermy Clarckson: "And that gives us one of the most delicious choices in any corner of the motoring universe.
I’d have the Audi, for its engine. You might well go for the BMW, for its poise. And you know what? We’d both be winners."
pentru ca...?
Sasha is offline   Reply With Quote
Old 09-10-10, 14:30   #1956
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: AMG vs M vs RS

Quote:
Originally Posted by rdy4ever View Post
tu vb din auzite... la 16 ani, scuza-ma dar nu aide unde sa sti cu ce se mananca fiecare. Si daca o sa iti iei AMG la 18 ani, te asteptam la stirile de la ora 5.
Pai n-ai vazut ce AMG vrea sa-si ia?? E220CDi ......asta e mai rau decat cocalaru cu 316i pisica "em" Baiul e ca si cu una si cu alta poti omora oameni macar pe trecerea de pietoni
Gixer is offline   Reply With Quote
Old 09-10-10, 17:17   #1957
superuser

Stage 5
 
superuser's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,223
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by adrian78bmw View Post
Din punctul meu de vedere tehnologia e apropiata si la un nivel inalt la toate trei divizii iar in urmatorii 2 ani toate vor avea motoare turbo de puteri apropiate singura diferenta find Quattro la Audi.Clientul fiecarei marci va aprecia sportivitatea unui M confortul suplimentar pe care il ofera un AMG si siguranta la RS..
Sunt total de acord cu tot ce a spus Adrian mai sus cu toate ca febletea mea ramane Audi, deci dupa cum am spus in curand nu o sa mai fie diferenta intre ele, toate trei sunt de top.
__________________
The power it`s nothing without control ,Audi! Vorsprung durch technik.
superuser is offline   Reply With Quote
Old 09-10-10, 18:02   #1958
superuser

Stage 5
 
superuser's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,223
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Ca sa nu mai lungim povestea, sa lasam pe nemti sa le compare, primul test cel mai controversat subiect de pe thread, asa zisa "liniutza" si pe urma si restul, chiar daca nu stie toata lumea nemteste cifrele spun totul:

https://www.youtube.com/watch#!v=gS1V...eature=related

PS: Asta este pentru toti care vorbesc fara sa cunoasca, ridica o masina si o pe alta o calca in picoare fara a sti nimic despre ea, apreciez ce a spus colegul nostru Draculas in primele pagini ale thread-ului la fel si alt coleg de pe forum care a postat putin mai jos de el si a scris asa " Multi stiu, putini cunosc! "

Ah, era sa uit sa postez si mult dorita liniutza de care se tot vorbeste, imi pare rau ca nu am gasit si cu AMG

https://www.youtube.com/watch#!v=cqts...eature=related

Last edited by superuser; 09-10-10 at 18:07.
superuser is offline   Reply With Quote
Old 09-10-10, 18:18   #1959
alex_bmw1992

Stage 5
 
alex_bmw1992's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 999
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

///M fara nici o indoiala , urmat de AMG si RS
M fiind primii ce au depasit pragul de 100cp/litru , motoare mult mai fiabile , iar ca performanta pe circuit e pe departe de AMG si RS
AMG ofera cea mai mare senzatie prin forta lui bruta , senzatie totusi cam scumpa
RS... nu am nimic de spus pt k nu vad nimic special la el , este superior doar la pret
__________________
got hairtrick ?
alex_bmw1992 is offline   Reply With Quote
Old 09-10-10, 18:26   #1960
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Arata-ne si noua statisticile conform carora motoarele de M sunt mai fiabile decat cele de pe RS, la fel si statisticile conform carora M este mult peste RS pe circuit. Voua chiar va place sa poluati threadul aiurea si sa faceti afirmatii doar de dragul de a le face desi nu au nicio legatura cu realitatea ?
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 09-10-10, 18:40   #1961
superuser

Stage 5
 
superuser's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,223
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Lasa-i "anaconda" , vad ca in afara sa copieze ce au scris altii nu prea cunosc ei despre ce este vorba, am postat putin mai sus un test facut de nemti, nu povesti prin care daca intelegi germana o sa asculti ca din cele trei clase Rs-ul este pe locul 1 urmat de AMG si M, tinand cont nu numai de putere pentru ca vad multi useri care posteaza despre putere bruta ci de mai multe criterii: putere care din postul meu se dovedeste clar, stil, eleganta si cel mai important siguranta ( de ce mi-as lua o masina brutala sa ma omor singur? ),si daca vorbiti de putere bruta pai luati-va atunci avioane sau rachete, si pot continua la nesfarsit pentru ca un lucru este sigur, bmw si mercedes isi cumpara toti cocalarii fara educatie dar un audi nu isi poate permite orice om daca ma intelegeti ce vreau sa spun cu asta si cu asta inchei ce am avut de spus. Bafta la toata lumea si sa aveti multi km fara incidente, va salut.

PS: Si apropo, nu mai vorbiti de quattro pentru ca celelalte doua marci inca viseaza la el, si sa nu uitam, cand era quattro campion la Le Mans, bmw nu avea M.
superuser is offline   Reply With Quote
Old 09-10-10, 18:44   #1962
bitang

Stage 5
 
bitang's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 305
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by alex_bmw1992 View Post
///M fara nici o indoiala , urmat de AMG si RS
M fiind primii ce au depasit pragul de 100cp/litru , motoare mult mai fiabile , iar ca performanta pe circuit e pe departe de AMG si RS
AMG ofera cea mai mare senzatie prin forta lui bruta , senzatie totusi cam scumpa
RS... nu am nimic de spus pt k nu vad nimic special la el , este superior doar la pret
Unde ai mai auzit-o si p'asta "motoare mult mai fiabile la bmw"?Eu stiam exact contrariul,ma rog.Fiecare masina imparte are ceva special fata de concurenta dar dumneata tinere fiind bmw fanny n-ai de unde sa vezi asta.
bitang is offline   Reply With Quote
Old 09-10-10, 19:33   #1963
alex_bmw1992

Stage 5
 
alex_bmw1992's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 999
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

nu le spun din ce am citit si eu mai sus.... pe circuit voi astia cu audiuri ce sa spuneti, k na tineti cu ale voastre , eu unul nu am niciuna dintre marci chiar daca am usernumele cu bmw..... treaba pe circuit se stie CLAR ca M este superior , au demonstrat si pe discovery in diferite emisiuni , chiar si intro revista astazi am vazut un test intre cele 3, va fac si foto dak vreti convingere.... iar fiabil din punct de vedere al consumului, intretinerea ,... nu imi place sa spun lucruri de la mn sau copiate mai de sus , eu asta cam stiu, asta spun...
PS: considerati mai bn un up posturile mele daca aveti de gand sa mai comentati parerea mea...

Last edited by alex_bmw1992; 09-10-10 at 19:36.
alex_bmw1992 is offline   Reply With Quote
Old 09-10-10, 22:06   #1964
rdy4ever

Stage 5
 
rdy4ever's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 1,287
Default Re: AMG vs M vs RS

Quote:
Originally Posted by Gixer View Post
Pai n-ai vazut ce AMG vrea sa-si ia?? E220CDi ......asta e mai rau decat cocalaru cu 316i pisica "em" Baiul e ca si cu una si cu alta poti omora oameni macar pe trecerea de pietoni
...nici n-am mai bagat de seama ca a scris 220) si la 316 ///M vorbesti de ROMEO M3?))
rdy4ever is offline   Reply With Quote
Old 09-10-10, 22:42   #1965
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by alex_bmw1992 View Post
nu le spun din ce am citit si eu mai sus.... pe circuit voi astia cu audiuri ce sa spuneti, k na tineti cu ale voastre , eu unul nu am niciuna dintre marci chiar daca am usernumele cu bmw..... treaba pe circuit se stie CLAR ca M este superior , au demonstrat si pe discovery in diferite emisiuni , chiar si intro revista astazi am vazut un test intre cele 3, va fac si foto dak vreti convingere.... iar fiabil din punct de vedere al consumului, intretinerea ,... nu imi place sa spun lucruri de la mn sau copiate mai de sus , eu asta cam stiu, asta spun...
PS: considerati mai bn un up posturile mele daca aveti de gand sa mai comentati parerea mea...
Atunci arata-mi un BMW care sa bata TT-RS pe circuit sau R8.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -