Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Ce alegeti?
Benzina 1,359 68.98%
Motorina 611 31.02%
Voters: 1970. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 05-11-12, 19:30   #4906
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Benzina sau motorina ?

Consider ca ma descurc relativ bine sa duc o depasire la bun sfarsit, chiar daca urmeaza o curba, chiar daca imi vine din fata, chiar daca melteanul pe care-l depasesc accelereaza ca nesimtitul, etc, chiar daca puterea motorului nu e punctul forte al fiat-ului. Dar, ce ma amuz atunci cand vad seria 5-uri, c-klasse-uri si alte masini cu pretentii care merg in aceeasi coloana ca si mine si cu aceeasi viteza ca si mine pentru ca nu au pe unde sa depaseasca . Atunci intr-adevar, e o realizare sa ai motor > 2.5 - 3.0, sa-ti consume cat un canal secat, sa te coste asigurarea si impozitul cat jumate din valoarea fiat-ului meu, etc, ca doar na, noi suntem romani, aici pe veci stapani ...
fasso is offline   Reply With Quote
Old 05-11-12, 19:37   #4907
scrisit

Stage 5
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 560
Default Re: Benzina sau motorina ?

Problema e ca aia cu masinile alea stau intr-un confort mai mare si ca pe ei nu-i intereseaza consumul.
scrisit is offline   Reply With Quote
Old 05-11-12, 19:51   #4908
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Benzina sau motorina ?

Asta da, intr-adevar, sunt perfect de acord cu tine. Insa eu vorbesc despre nenumaratele cazuri cand masina detinuta este mai scumpa decat garsoniera in care locuiesc. Nu sunt ipocrit a.i. sa zic ca daca bugetul meu ar fi ceva mai "dezvoltat", eu as ramane tot la punto, ar fi o idiotenie. Insa cati nu sunt cei care fac rate'n banci, stau ani de zile prin strainatate, etc, ca sa isi ia o masina de clasa medie, sa zicem, pentru ca au impresia ca lumea ii va privi altfel ? Eu, spre fericirea mea, nu dorm in masina, deci prea putin ma doare cum ma priveste lumea. Conteaza sa ma duca din punctul a in punctul b in siguranta, cu combustibil putin, cu costuri minime de intretinere, s.a.m.d.
fasso is offline   Reply With Quote
Old 05-11-12, 20:22   #4909
Tibylica

Stage 3
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 78
Unhappy Re: Benzina sau motorina ?

mi dor de franz...
Tibylica is offline   Reply With Quote
Old 05-11-12, 20:40   #4910
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by skype09 View Post
tu esti impiedicat mintal? asta dupa mine inseamna ca forjezi motorul ala de il ia dracu, la viteza asta in cazul in care nu ai ceva pe contrasens si depasirea se efectueaza in conditii de siguranta te duci si cu a 4-a lejer pe langa camionul ala...ca vrei sa depasesti camionul in 2s ca mai vin masini pe contrasens dai dovada de inconstienta pe drumurile publice nu ca dieselul tau, care nu mai este o mare inventie tehnologica demult, este mare scula de motor...

depasirea asta de care zici tu pot si eu sa o fac cu punto 1.2 60 cai ..deci nu ai demonstrat nimic
temperam si noi limbajul putin, nu-i asa?
aleks is offline   Reply With Quote
Old 05-11-12, 20:45   #4911
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by fasso View Post
Consider ca ma descurc relativ bine sa duc o depasire la bun sfarsit, chiar daca urmeaza o curba, chiar daca imi vine din fata, chiar daca melteanul pe care-l depasesc accelereaza ca nesimtitul, etc, chiar daca puterea motorului nu e punctul forte al fiat-ului. Dar, ce ma amuz atunci cand vad seria 5-uri, c-klasse-uri si alte masini cu pretentii care merg in aceeasi coloana ca si mine si cu aceeasi viteza ca si mine pentru ca nu au pe unde sa depaseasca . Atunci intr-adevar, e o realizare sa ai motor > 2.5 - 3.0, sa-ti consume cat un canal secat, sa te coste asigurarea si impozitul cat jumate din valoarea fiat-ului meu, etc, ca doar na, noi suntem romani, aici pe veci stapani ...
Diferentele sunt enorme din toate punctele de vedere intra Fiatul tau si un seria 5, C, etc..

+ de putere (in functie de motorizare) pe acre unii o folosesc exclusiv in afara tarii (si nu este deloc de condamnat)
+ de confort
+ de siguranta
+ de optiuni
+ de spatiu
+ de fiabilitate

Iar cu consumul este tot in functie de motorizare, daca este puternica nu insemna ca si consuma mult (mai ales la drum lung). Cel putin la viteze putintel mai mari sunt multe masini puternice cu consum mai mic decat al tau Fiat, la aceeasi viteza.

Incerca se te abtii de la comentarii de gen, sunt deranjante si nergumentate in cea mare parte.

Pana la urma, comportamentul rutier nu tine de masina ci de caracter, inteligenta si cunostinte de soferie. Pe de alta parte, o masina puternica te avantajeaza ENORM la depasiri cand drumul este aglomerat pe contrasens.
__________________
Mazda MX5 ND 2.0 Revolution

BMW 535d(E60)- 2005

Nissan Pathfinder 2.5 dci - 2006 (Sold)
GTR is offline   Reply With Quote
Old 05-11-12, 20:55   #4912
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Benzina sau motorina ?

bun, insa nu inteleg ce jignire am adus soferilor de astfel de masini te vad un om cu capul pe umeri, deci tind sa cred ca nu te incadrezi in categoria de care am vorbit eu. Asadar, ce si unde te-a deranjat si cam ce argumente ai fi vrut sa aduc a.i. sa-mi accepti comentariile ?! aaa, si ca un 535 poate consuma la fel ca si un punto, poate chiar mai putin, la o viteza apropiata, este foarte probabil, insa e un amanunt prea mic si prea nesemnificativ pentru a fi adus in discutie, cand facem comparatie intre o masina de ~ 2000 de euro si 17 ani vechime si o masina de 15000-20000 euro ( am pus un pret estimativ, habar nu am cat costa un seria 5 ) si 3-4 ani vechime. Dar, cu riscul de a ma repeta, tot nu vad cu ce te-a deranjat comentariul meu
fasso is offline   Reply With Quote
Old 05-11-12, 22:00   #4913
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by fasso View Post
bun, insa nu inteleg ce jignire am adus soferilor de astfel de masini te vad un om cu capul pe umeri, deci tind sa cred ca nu te incadrezi in categoria de care am vorbit eu. Asadar, ce si unde te-a deranjat si cam ce argumente ai fi vrut sa aduc a.i. sa-mi accepti comentariile ?! aaa, si ca un 535 poate consuma la fel ca si un punto, poate chiar mai putin, la o viteza apropiata, este foarte probabil, insa e un amanunt prea mic si prea nesemnificativ pentru a fi adus in discutie, cand facem comparatie intre o masina de ~ 2000 de euro si 17 ani vechime si o masina de 15000-20000 euro ( am pus un pret estimativ, habar nu am cat costa un seria 5 ) si 3-4 ani vechime. Dar, cu riscul de a ma repeta, tot nu vad cu ce te-a deranjat comentariul meu
E ok, te-ai corectat (ai detaliat) intr-un post ulterior pe care nu-l vazusem.

Seara buna!
GTR is offline   Reply With Quote
Old 05-11-12, 22:17   #4914
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: Benzina sau motorina ?

Exact de Valea Oltului vroiam sa zic si eu sau cand esti prins pe autostrada pe banda 1 in spatele lu unu cu 100km/h si pe banda 2 trece o coloana cu 140.
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
Old 06-11-12, 14:52   #4915
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
E ok, te-ai corectat (ai detaliat) intr-un post ulterior pe care nu-l vazusem.

Seara buna!
Am avut si eu 525 si chiar nu ma consideram a fi in aceeasi oala cu cocalarii care fac marca de ras , iar in ziua de azi sunt prea putini care mai stiu cam tot ce inseamna un BMW, cu exceptia unei imagini mai bune

@ RVL Vara asta am venit pe Soarelui cu 160 km/h constant pt ca trebuia sa ma tin dupa un prieten cu un Golf 3 GTI, si de foarte multe ori a vazut "redline", asa ca poate, dar cu greu
fasso is offline   Reply With Quote
Old 06-11-12, 14:54   #4916
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by fasso View Post
Am avut si eu 525 si chiar nu ma consideram a fi in aceeasi oala cu cocalarii care fac marca de ras , iar in ziua de azi sunt prea putini care mai stiu cam tot ce inseamna un BMW, cu exceptia unei imagini mai bune

@ RVL Vara asta am venit pe Soarelui cu 160 km/h constant pt ca trebuia sa ma tin dupa un prieten cu un Golf 3 GTI, si de foarte multe ori a vazut "redline", asa ca poate, dar cu greu
de ce vrei sa iti omori masina?
ondin is offline   Reply With Quote
Old 06-11-12, 15:12   #4917
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Benzina sau motorina ?

doar din atat ? deocamdata n-are nicio problema, nu mananca ulei, compresie are, deci cred ca ma mai cara cateva zeci de mii de km
fasso is offline   Reply With Quote
Old 06-11-12, 15:55   #4918
nicholas

Stage 4
 
nicholas's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 291
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by Giully4u View Post
O sa consume cat un tractor pana o sa i se incalzeasca motorul, asa ca nu e nici o afacere. Orice motor consuma enorm pana atinge temperatura optima de functionare.
Enorm? Cred ca glumesti. Consuma PUTIN mai mult, atata tot.
nicholas is offline   Reply With Quote
Old 06-11-12, 16:06   #4919
Giully4u

Stage 5
 
Giully4u's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 577
Member of:
[SEAT]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Eu cred ca tu glumesti. Nu vorbesc din auzite, vorbesc din date oferite de producator, care aici chiar nu are nici un interes sa te minta.
Uite ce scrie in cartea tehnica a masinii mele:
Click image for larger version

Name:	consum.jpg
Views:	91
Size:	105.5 KB
ID:	2604088
Giully4u is offline   Reply With Quote
Old 06-11-12, 17:56   #4920
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by Giully4u View Post
Eu cred ca tu glumesti. Nu vorbesc din auzite, vorbesc din date oferite de producator, care aici chiar nu are nici un interes sa te minta.
Uite ce scrie in cartea tehnica a masinii mele:
Attachment 2604088
vorbim de primele secunde deci nu-i chiar motiv de sinucidere.astfel orice masina in general la demaraj si la turatii mari are un consum mare urmand ca ulterior sa scada semnificativ si astfel se face o medie de consum care duce la 4.3 sau 7.8 etc. nici o masina nu consuma constant 4, 25 sau 7.
__________________
VW - Das Auto - Golf - H.H. The black beast.
Are you GTI enough?

Smile or die sofer premiat
Stiu ca sunt rau, dar excelez in asta, deci sunt bun
Atentie la motociclisti in trafic.Pot sa dea peste voi.
فولكس فاجن هي أروع سيارة
ondin is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -