Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Ce alegeti?
Benzina 1,359 68.98%
Motorina 611 31.02%
Voters: 1970. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 29-11-12, 15:23   #5206
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Benzina sau motorina ?

in momentul de fata masinile electrice au niste preturi exorbitante. iar noua, care suntem obisnuiti poate sa facem si 1000 km intr-o zi, ni se pare absurd sa platim pretul respectiv pentru o masina care are o autonomie pana in 100-150 km. nu sunt foarte bine documentat in domeniu, dar stiu ca o incarcare completa, la priza vorbesc, poate ajunge pe undeva pe la 8 h. deci, unde-i afacerea?
fasso is offline   Reply With Quote
Old 29-11-12, 16:04   #5207
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by ZAUBER View Post
peste 10 ani topicul acesta o sa se numeasca: "220v sau 380v"?
https://forum.4tuning.ro/27-discutii-...-apa-oare.html


de ce nu 'plata' vs 'minerala'?
ondin is offline   Reply With Quote
Old 29-11-12, 16:05   #5208
sharkylete
BMW Driver

Stage 5
 
sharkylete's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 1,810
Member of:
[BMW]
Exclamation Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by capricosti View Post
Forumurile sunt pline de agramatici care mai devin si violenti pe tastatura
Da da,branconieri!
sharkylete is offline   Reply With Quote
Old 29-11-12, 17:35   #5209
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by ondin View Post
nici asa nu-i bine, n-ai vazut ca vine seceta peste noi
Quote:
Originally Posted by sharkylete View Post
Da da,branconieri!
fasso is offline   Reply With Quote
Old 29-11-12, 22:37   #5210
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by fasso View Post
nici asa nu-i bine, n-ai vazut ca vine seceta peste noi


nu vine nici o seceta, deja ploua afara de la pranz, ghetarii se topesc ca se plimba franzi cu bolidul lui japonez pe dizel si cu gagica prin oras si polueaza maxim orice topic.
__________________
VW - Das Auto - Golf - H.H. The black beast.
Are you GTI enough?

Smile or die sofer premiat
Stiu ca sunt rau, dar excelez in asta, deci sunt bun
Atentie la motociclisti in trafic.Pot sa dea peste voi.
فولكس فاجن هي أروع سيارة
ondin is offline   Reply With Quote
Old 30-11-12, 08:24   #5211
capricosti

Stage 5
 
capricosti's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 1,190
Member of:
[FORD]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by eMH View Post
Nu stiam ca Einstein canta
A fost o gluma, de-aia am si pus un 'smile'
capricosti is offline   Reply With Quote
Old 30-11-12, 21:07   #5212
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by ondin View Post
nu vine nici o seceta, deja ploua afara de la pranz, ghetarii se topesc ca se plimba franzi cu bolidul lui japonez pe dizel si cu gagica prin oras si polueaza maxim orice topic.
franz34sm is offline   Reply With Quote
Old 04-12-12, 19:48   #5213
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: Benzina sau motorina ?

Degeaba are dieselu turbo, ca tot puturoasa e. O benzinara e mai sprintena. Dieselu inafara de consum, n-are absolut nici un avantaj. Asta am observat eu.
franz34sm is offline   Reply With Quote
Old 04-12-12, 20:34   #5214
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by franz34sm View Post
Degeaba are dieselu turbo, ca tot puturoasa e. O benzinara e mai sprintena. Dieselu inafara de consum, n-are absolut nici un avantaj. Asta am observat eu.
FRANZ,cu ce masina diesel cu turbo ai mers si ti s-a parut puturoasa????
fa si tu diferenta ca un diesel cu turbo incepe si trage bine si e in cuplu maxim pe la 2000 rpm iar benzina aspirat dupa 3000-3500........
deci care e mai sprintena?
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 04-12-12, 21:05   #5215
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by franz34sm View Post
Degeaba are dieselu turbo, ca tot puturoasa e. O benzinara e mai sprintena. Dieselu inafara de consum, n-are absolut nici un avantaj. Asta am observat eu.
Iti propun un test: inchiriaza si tu o masina pt. o zi ceva de genul passat 2.5tdi si vezi ce impresie iti lasa.
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 04-12-12, 22:15   #5216
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by lord_wader View Post
Iti propun un test: inchiriaza si tu o masina pt. o zi ceva de genul passat 2.5tdi si vezi ce impresie iti lasa.
Vezi ca inchiriatul e pe bani Si nu-i mai raman apoi si de garsoniera pentru ea
fasso is offline   Reply With Quote
Old 04-12-12, 23:54   #5217
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by lord_wader View Post
Iti propun un test: inchiriaza si tu o masina pt. o zi ceva de genul passat 2.5tdi si vezi ce impresie iti lasa.
orice marca dar musai una cel putin de la 2003 in sus nu din 1990 toamna.
ondin is offline   Reply With Quote
Old 05-12-12, 00:21   #5218
BMnWA

Stage 5
 
BMnWA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 9,826
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by lord_wader View Post
Iti propun un test: inchiriaza si tu o masina pt. o zi ceva de genul passat 2.5tdi si vezi ce impresie iti lasa.
mai bine un 1.9 , 2.5-ul va fi prea greu si 4x4 in cele mai multe cazuri si automat ceea ce deja pierde cam mult. Plus ca are un consum de te pusca plansul..
BMnWA is offline   Reply With Quote
Old 05-12-12, 07:00   #5219
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,101
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by ondin View Post
orice marca dar musai una cel putin de la 2003 in sus nu din 1990 toamna.
Pariu pe ce vreti voi ca lui Fritz i-a fugit gandul la BMW 325 TDS / 525 TDS. Ar fi zis ca dupa ce e BMW are si ditamai motorul si nici nu face scandal. Pai cand avea el 318Tis si il baga in modul "shport" numai decat ajungea la 300 km/h...
eMH is offline   Reply With Quote
Old 05-12-12, 09:55   #5220
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: Benzina sau motorina ?

Am inteles ca masinile astea noi ( de diesel vorbesc ), sint la fel de rapide ca si benzinarele, si ca consuma putin. Da cum ramine cu piesele mai scumpe la diesel ? Eu cum am diesel, si mi se strica o piesa, atunci banii pe care i-am economisit la consum, o dau pe piese. Pai asta nu mii se pare o afacere buna. Pompa de inalta injectie, bujii, bateria, etc ...... De ex pompa de inalta injectie la diesel costa in jur de 1600 de euro. La un benzinar costa in jur de 200 de euro. Nu va deranjeaza treaba asta ? Pe mine ma deranjeaza. Cind trebe sa schimb bujiile la diesel, costa de 3 ori mai mult ca si la un benzinar. Cind trebe sa schimb bateria, costa de 2 ori mai mult ca si la un benzinar. din cauza ca are amperi mai multi. De asta nu vorbeste nimeni, numai de consum ? Pai daaa, daca tii masina citiva ani, si dupa aia o schimbi sau o vinzi, asa scapi de schimbatu pieselor. Da cine tine masina ( diesel ) pt el, ala ce face ? Se bucura de consum mai mic, mai ales cind i se duce o piesa serioasa. Atunci nu-i mai smecher cu consumu ala mic.
De modelele mai vechi, dieselu - cu cuplu mare si cu turbo cu tot, o ia in freza de la un benzinar - fara cuplu, fara turbo.
Buun, ..... piesele la diesel sint mai scumpe decit la un benzinar. Mai departe ...... - Cum ramine cu zgomotu motorului la diesel ? Nici asta nu va deranjeaza ?
Traim in secolul 21, degeaba. Cind dieselul o sa aiba piesele la fel de ieftine ca si la un benzinar, si cind zgomotul motorului la diesel o sa fie la fel de silentios ca si la un benzinar, atunci dieselul se poate considera superior benzinei. (poate peste 1 milion de ani). Pina atunci benzinaru e superior dieselului, ca e din anii 1900, ca e din 2012.
Generatia urmatoare va fi masina electrica : motor silentios, consum si mai mic, nu schimb de ulei, etc .... Asa ca dieselul e facut pt : tractoare, camioane, tiruri, vapoare, etc. ( masini si utilaje grele ) , care au nevoie de multa forta. Pt masini ? - benzina. Corect ? Corect. Amu mi-am adus aminte de un amic, avea un Mercedes C clase diesel din '98, si i sa dus pompa de inalta injectie. Reparatia cu schimb de ulei cu tot, la costat 1000 de euro. Cine ride la urma ? Asa de suparat era de numa, atunci nu sa bucurat ca-i consuma masina putin. )) Deci voi astia cu dieselul, nu va bucurati de consum, ca de vii se duce o piesa serioasa la el, o sa va cada rinjetu de pe fata, si nu o sa mai fiti asa de bucurosi atunci. Deci treceti inapoi la benzinare da repede ca si eu o sa trec cindva. ))
franz34sm is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -