Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 11-12-04, 01:44   #1
hyterror

Stock
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 7
Default Masina cu alimentare cu apa ... Oare ?

Fratilor eu nu stiam ca exista .....

masina cu apa

voi ati mai auzit de asa ceva ???
hyterror is offline   Reply With Quote
Old 11-12-04, 10:06   #2
DnI

Stage 5
 
DnI's Avatar
 
Join Date: Jun 2003
Posts: 1,622
Member of:
[Moderators]
Default

mai este un topic pe tema asta
https://www.4tuning.ro/forum/viewtopi...405&highlight=
DnI is offline   Reply With Quote
Old 11-12-04, 15:23   #3
hyterror

Stock
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 7
Default

Si tot n-am aflat nik interesant...
m-am mai uitat pe net si am mai gasit niste site-uri care vand aceasi chestie... Chiar se poate realiza chestia asta?
hyterror is offline   Reply With Quote
Old 12-12-04, 00:45   #4
hyterror

Stock
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 7
Default

M-am mai documentat pe net si am aflat :

Chestia aia e un fel de aparat de electroliza numai ca e un proces mult mai rapid si ceva mai complicat pentru ca nu desparte H2 de O2 ci le schimba formula din H2O in H2O2 care cica ar fi un gaz de mult timp descoperit ...

Eu cred ca voi cumpara cartea aia cat mai e oferta ca nu-i asa mare paguba 250.000 lei si nu cred ca-i tzeapa pentru ca vad ca-i pe bune treaba ca sunt o gramada de site-uri cu chestia asta
hyterror is offline   Reply With Quote
Old 12-12-04, 01:39   #5
BIZ

Stage 5
 
BIZ's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 333
Default

am vazut la protv acum cateva luni ca au facut cei de la peugeot o masina care merge cu apa si anume: peugeot H2O ......... este un prototip pentru popmpierii din paris
__________________
BIZ is offline   Reply With Quote
Old 16-12-04, 09:11   #6
hyterror

Stock
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 7
Default

Am primit cartea si nu-i nici op teapa, sunt prezentate cateva scheme electronice si schema completa la faimosul vas , nu e complicat deloc doar ca eu nu ma pricep la electronica asa ca schema mi-o vaa rezliza altcineva
hyterror is offline   Reply With Quote
Old 22-03-05, 00:46   #7
pauladrian

Stage 4
 
pauladrian's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 232
Default

parerea mea.e doar un smecher care incearca sa vanda o carte.
am vazut un proiect de motor cu apa care e logic dar nu cred ca a fost pus in practica.de fapt ar fi cu abur.
m-am uitat pe siteul asta si e propaganda ieftina de2lei
__________________
[img]http://www.*************/sig/pauladrian.jpg[/img]
pauladrian is offline   Reply With Quote
Old 22-03-05, 01:04   #8
pauladrian

Stage 4
 
pauladrian's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 232
Default

hyterror tu esti autorul cartii ?sau de ce crezi atunci vrajeala asta de site.e teapa mare de tot.
site de asta pot face si eu.scot 10 carti de genul cum sa.....,secretul...,sau cum sa-ti ia unul banii pe nimic
hai ca scot o carte unde voi scrie cum sa nu iei teapa si save your money la pret bun
pauladrian is offline   Reply With Quote
Old 23-03-05, 09:11   #9
TNos

Stage 5
 
TNos's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 936
Default

motoare ce merg cu apa exista, nu in productie ci experimental... exista prototipuri...solutia este simpla si usoara, apa este formata din hidrogen si oxigen, hidrogenul arde,explodeaza, iar oxigenul intretine arderea. in principiu la fel ca motoarele pe benzina si motorina, sau alti combustibili cunoscuti...problema mare este metoda de despartire a celor doua componente, hidrogenul si oxigenul, instalatia este complexa si periculoasa, la fel si reactia chimica ce are loc,electroliza, daca nu ma insel, se numeste procedeul de separare a celor doua componente.. motorul de care vb si merge pe apa, daca tin eu bine minte, a fost realizat de un centru de cercetare din Europa in colaborare cu unul din America...
__________________
PAREREA MEA \\\"PROPRIE SI PERSONALA\\\"
TNos is offline   Reply With Quote
Old 23-03-05, 11:16   #10
Vyruss
AfterDark Racing Member

Stage 5
 
Vyruss's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 477
Member of:
[AfterDark Racing]
[PARTICIPANT CURSE]
[2 Roti]
[DAEWOO]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"hyterror\"
M-am mai documentat pe net si am aflat :

Chestia aia e un fel de aparat de electroliza numai ca e un proces mult mai rapid si ceva mai complicat pentru ca nu desparte H2 de O2 ci le schimba formula din H2O in H2O2 care cica ar fi un gaz de mult timp descoperit ...
Imi pare rau ca am descoperit topicul acesta asha de tarziu, dar in ultimii 5 ani m-am interesat destul de mult de acest subiect.
Acest motor, care se pare ca echipeaza peugeot H2O, din pct de vedere teoretic este posibil. Desigur, electroliza apei este un proces deosebit de greoi, care necesita o cantitate destul de mare de energie electrica.
M-a amuzat destul de mult faza cu H2O2, care este un gaz (cu ocazia asta am aflat shi eu ca apa oxigenata este gazoasa)
Acest sistem este foarte apropiat de un perpetum mobile, care dupa cum stim toti teoretic este imposibil de obtinut, deoarece reactia chimica dintre H2 si O2 se produce cu degajare de energie, iar in urma ei, produsul final este tot apa care ar putea fi recirculata.
__________________
In rezerva
Vyruss is offline   Reply With Quote
Old 23-03-05, 13:03   #11
Vyruss
AfterDark Racing Member

Stage 5
 
Vyruss's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 477
Member of:
[AfterDark Racing]
[PARTICIPANT CURSE]
[2 Roti]
[DAEWOO]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"TNos\"
daca tin eu bine minte, a fost realizat de un centru de cercetare din Europa in colaborare cu unul din America...
Asta daca nu ma insel este o legenda, care se termina tragic. Nici unul dintre cercetatori nu a supravietuit. Se spune ca toti au fost impuscati. Nu sunt sigur ca aceasta ipoteza este adevarata dar deocamdata Peugeot H2O este o certitudine, deshi nici pe acesta nu cred ca il vom vedea vre-o data pe strada.
Vyruss is offline   Reply With Quote
Old 26-03-05, 20:47   #12
oache81

Stage 3
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 92
Default

Din ce stiu eu de pe la chimie apa se transforma in hidrogen H care arde si oxigen o2 care intretine arderea prin electroliza.Evident consumul de curent electric necesar va fi mai mare decat puterea unui motor pe hidrogen asa ca un motor electric ar consuma mai putin curent decat unul pe baza de apa care se descompune prin electroliza + ca mai trebuie niste aditivi.A 2-a optiune este fuziune nucleara dar e complicat sa faci masina cu reactor,la o groapa mai nasoala arunci in aer juma de Bucuresti.
__________________
C4 2.0 HDI Vtr Pack Rosu Lucifer
oache81 is offline   Reply With Quote
Old 26-03-05, 21:04   #13
Vyruss
AfterDark Racing Member

Stage 5
 
Vyruss's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 477
Member of:
[AfterDark Racing]
[PARTICIPANT CURSE]
[2 Roti]
[DAEWOO]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"oache81\"
Din ce stiu eu de pe la chimie apa se transforma in hidrogen H care arde si oxigen o2 care intretine arderea prin electroliza.Evident consumul de curent electric necesar va fi mai mare decat puterea unui motor pe hidrogen asa ca un motor electric ar consuma mai putin curent decat unul pe baza de apa care se descompune prin electroliza + ca mai trebuie niste aditivi.A 2-a optiune este fuziune nucleara dar e complicat sa faci masina cu reactor,la o groapa mai nasoala arunci in aer juma de Bucuresti.
Puterea unui motor pe baza de hidrogen este mai mare decat cea a motorului pe benzina in mod cert, asha ca aditivii chiar nu sunt necesari.
Un reactor nuclear este exclus pe autoturisme. In primul rand greutatea masinii ar fi foarte mare, deoarece campul radioactiv trebuie izolat de Pb, shi chiar in cantitate mare, fara sa mai vorbim de volumul necesar unui astfel de dispozitiv.
Vyruss is offline   Reply With Quote
Old 27-03-05, 18:46   #14
mos_gherilla

Stage 3
 
mos_gherilla's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 84
Default

eu lucrez la o autobaza ...etc iar aici e un inginer la vreo 35 de ani care e destept tare si care studiaza problema serios de tot... si-a facut chiar un parteneriat cu niste suedezi si daca in final treaba da roade... s-ar putea sa fiu prieten cu al doilea \"bill gates\"
mos_gherilla is offline   Reply With Quote
Old 30-03-05, 21:06   #15
HolySoul

Stage 5
 
HolySoul's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 921
Member of:
[Crazy Drivers]
[PARTICIPANT CURSE]
Default

au existat si avioane nucleare sigur se poate face si o masina dar majoritatea nu stim ce implicatii rezulta din asta .
Si intradevar trebuie izolat reactorul cu Pb ca sa nu murim dupa o cursa de 10 minute cu o asemenea masina .
Mie mi se pare cea mai viabila varianta unui automobil electric bazat pe niste acumulatori foarte puternici si care s-ar incarca in mers si in timpul zilelor frumoase prin celule fotoelectrice + alte posibilitati de incarcare in mers ar mai fi ... dar nu-s eu cercetator sau mare destept sa-mi dau cu parerea .. oricum cat petrol exista au sa existe si masini echipate cu motor fie pe explozie fie pe ardere .Cine detine petrolul are si puterea de a opri proiecte indraznete si benefice pentru restul .. dar nu si pt. ... ei
In afara de asta o masina electrica ar necesita foarte putine reparatii iar la motor 0 . Ar falimenta service-urile si iar nu e bine .. ca ar pierde si companiile auto multi bani .. fiecare om avand o singura masina pe durata vietii ... is multe de spus .
__________________
VW Passat 1.9 TDI
Nissan 350Z
HolySoul is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -