Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Ce alegeti?
Benzina 1,359 68.98%
Motorina 611 31.02%
Voters: 1970. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 31-10-12, 22:27   #4891
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Benzina sau motorina ?

asta-i altceva, nu poti compara o honda, care e totusi honda, cu un fiat Civic-ul pe care l-am avut eu, la varsta ei, wagon si 4 x 4, si pe carburatie, facea de ras pe vremea aceea masini "cu pretentii" . Alea au fost masini !
fasso is offline   Reply With Quote
Old 01-11-12, 10:44   #4892
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by BMnWA View Post
Deci 5 zile de plictiseala pe topic (((((
dar si cand revine..iar pune nissanul printre staruri.
ondin is offline   Reply With Quote
Old 01-11-12, 19:19   #4893
300zxtt

Stage 5
 
300zxtt's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,952
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by ondin View Post
dar si cand revine..iar pune nissanul printre staruri.
Pai cam asa e. Nissan a avut si are motoare exceptionale, ce multe firme nici pe modelele de top nu au avut. Iar la fiabilitate, chiar azi am vazut un Bluebird diesel cu 780.000km in stare perfecta. Sau o gramada de benzinare twin turbo cu peste 200.000mile cu motoare originale.
300zxtt is offline   Reply With Quote
Old 01-11-12, 20:00   #4894
Giully4u

Stage 5
 
Giully4u's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 577
Member of:
[SEAT]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Nu ai urmarit topicul, se pare.
Nissan-ul pe care Franz il pune pe piedestal ca fiind un diamant este un Almera 2.0 diesel aspirat, 75 cai, din `97, masina care spune el, fuge de mananca pamantu` ca are cuplu mare.
Giully4u is offline   Reply With Quote
Old 01-11-12, 20:06   #4895
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Benzina sau motorina ?

M-ai scutit din a tasta acelasi lucru. Nu vorbim de Nissan la modul general, ci de masina lui franz, cu 2.0 D, care, tind sa fiu de acord cu tine, este probabil garantat sa mearga un numar mare de km fara interventii majore, dar sa fim seriosi, nu e nici cel mai puternic, nici cel mai economic, nici cel mai putin poluant, dar nici cel mai silentios motor de la Nissan.
fasso is offline   Reply With Quote
Old 01-11-12, 20:56   #4896
300zxtt

Stage 5
 
300zxtt's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,952
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by fasso View Post
M-ai scutit din a tasta acelasi lucru. Nu vorbim de Nissan la modul general, ci de masina lui franz, cu 2.0 D, care, tind sa fiu de acord cu tine, este probabil garantat sa mearga un numar mare de km fara interventii majore, dar sa fim seriosi, nu e nici cel mai puternic, nici cel mai economic, nici cel mai putin poluant, dar nici cel mai silentios motor de la Nissan.
Quote:
Originally Posted by Giully4u View Post
Nu ai urmarit topicul, se pare.
Nissan-ul pe care Franz il pune pe piedestal ca fiind un diamant este un Almera 2.0 diesel aspirat, 75 cai, din `97, masina care spune el, fuge de mananca pamantu` ca are cuplu mare.
My bad. Nu am fost atent. ))))

Referitor la Franz.....hai sa-l intelegem ) ....acum cateva zile m-am intalnit cu un fost coleg ce imi povestea ce superba, frumoasa si de cat de dulce e sotia lui. Cand am vazut-o apoi, sincer m-am cam speriat . Apoi, am crezut ca e foarte glumet si glumea referitor la cimpanzeul , scuze sotia lui. Dar el vorbea serios pt ca exact asa o vedea.

Asa o fii si cu Franz.....cioara isi vede puii papagali )))
300zxtt is offline   Reply With Quote
Old 01-11-12, 21:45   #4897
bogdan_kwx

Stage 5
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 1,389
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by 300zxtt View Post
My bad. Nu am fost atent. ))))

Referitor la Franz.....hai sa-l intelegem ) ....acum cateva zile m-am intalnit cu un fost coleg ce imi povestea ce superba, frumoasa si de cat de dulce e sotia lui. Cand am vazut-o apoi, sincer m-am cam speriat . Apoi, am crezut ca e foarte glumet si glumea referitor la cimpanzeul , scuze sotia lui. Dar el vorbea serios pt ca exact asa o vedea.

Asa o fii si cu Franz.....cioara isi vede puii papagali )))
ia zi-mi cind ajungi prin bucakale?pina pe 9 seara sint inca in ro.......
bogdan_kwx is offline   Reply With Quote
Old 01-11-12, 22:05   #4898
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by 300zxtt View Post
My bad. Nu am fost atent. ))))

Referitor la Franz.....hai sa-l intelegem ) ....acum cateva zile m-am intalnit cu un fost coleg ce imi povestea ce superba, frumoasa si de cat de dulce e sotia lui. Cand am vazut-o apoi, sincer m-am cam speriat . Apoi, am crezut ca e foarte glumet si glumea referitor la cimpanzeul , scuze sotia lui. Dar el vorbea serios pt ca exact asa o vedea.

Asa o fii si cu Franz.....cioara isi vede puii papagali )))
pai cam asa e, fiecare isi lauda ce are in ograda. vai de mine, o sa aiba foarte multe de recuperat, franz, cand va reveni
fasso is offline   Reply With Quote
Old 01-11-12, 22:07   #4899
300zxtt

Stage 5
 
300zxtt's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,952
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by bogdan_kwx View Post
ia zi-mi cind ajungi prin bucakale?pina pe 9 seara sint inca in ro.......
PAi sunt.... ai PM.
300zxtt is offline   Reply With Quote
Old 04-11-12, 13:51   #4900
skype09

Stage 5
 
skype09's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 713
Member of:
[Opel]
[Colectionar Machete]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by franz34sm View Post
Am mers cu 70 - 80 la ora, an spatele unui camion, am bagat-o antr-a treia, si dai tata.
tu esti impiedicat mintal? asta dupa mine inseamna ca forjezi motorul ala de il ia dracu, la viteza asta in cazul in care nu ai ceva pe contrasens si depasirea se efectueaza in conditii de siguranta te duci si cu a 4-a lejer pe langa camionul ala...ca vrei sa depasesti camionul in 2s ca mai vin masini pe contrasens dai dovada de inconstienta pe drumurile publice nu ca dieselul tau, care nu mai este o mare inventie tehnologica demult, este mare scula de motor...

depasirea asta de care zici tu pot si eu sa o fac cu punto 1.2 60 cai ..deci nu ai demonstrat nimic

Last edited by skype09; 04-11-12 at 13:56.
skype09 is offline   Reply With Quote
Old 05-11-12, 10:53   #4901
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Benzina sau motorina ?

Daca omul a vrut cu a3a ce ai tu cu el

Mai are de stat Fantz pe dreapta? cred ca au trecut alea 5 zile
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 05-11-12, 17:09   #4902
teen.ager

Stage 5
 
teen.ager's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 1,219
Member of:
[Opel]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Eu am 1.6 16v de 101 cai si 155 Nm cuplu, si din punct de vedere al cuplului, mi se pare slaba ca p^&*. Eu, in depasiri, fara 3000 de ture nu am ce ma baga pentru ca apas pedala si nu se intampla nimic.

Am condus ALH de 90 de cai de pe VW Golf 4, 1.9 tdi cu 230 Nm. Da, de acolo in sus, poti spune ca se simte cuplul, nu 134 Nm cat zice ca are colegu' si decojeste asfaltul.
__________________

'01 Opel Astra G Caravan, DOHC 1.6 16v 101hp (Z16XE)
teen.ager is offline   Reply With Quote
Old 05-11-12, 17:32   #4903
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by lord_wader View Post

Mai are de stat Fantz pe dreapta? cred ca au trecut alea 5 zile
depinde cate seturi de 5 a primit. ce-i a 3-a ce-i a 4-a daca ai cu ce merge daca e usurica la cp si nm atunci stai la coada in banca ta si te bucuri asa cinic ca tu ai taxe mai mici.
:P
__________________
VW - Das Auto - Golf - H.H. The black beast.
Are you GTI enough?

Smile or die sofer premiat
Stiu ca sunt rau, dar excelez in asta, deci sunt bun
Atentie la motociclisti in trafic.Pot sa dea peste voi.
فولكس فاجن هي أروع سيارة
ondin is offline   Reply With Quote
Old 05-11-12, 19:17   #4904
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Benzina sau motorina ?

Dar tu ai impresia ca pe drumurile patriei se merge numai de la 150 km/h in sus, a.i. sa nu pot eu cu un motor de 1.2 sa fac o depasire sau cum ?! Daca merge incet, iar eu am chef sa merg mai tare/ma grabesc sau pur si simplu vreau sa depasesc pe unul care doarme si sa merg cu limita de viteza admisa, nu vad de ce n-as putea depasi cu un umil motor de 1.2 Ca un, sa zicem, passat de 131 cp face respectiva depasire in cativa metri iar eu in cateva sute e partea a doua, daca locul imi permite, depasesc fara sa ma gandesc " aoleu, am 1200 cmc si 75 cai, ce-am facut ? " . Si da, pe langa toate astea, am de platit si taxe mult mai mici !
fasso is offline   Reply With Quote
Old 05-11-12, 20:17   #4905
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Benzina sau motorina ?

conteaza enorm uneori sa ai atat frane bune cat si un motor cu ceva resurse de rezerva, daca merge cu 30 la ora il depasesti dar daca este un tir limitat la 90 sau un prost care doarme in fata ta si tu vrei sa mergi macar cu 120 te f.. pe ele taxe mai mici ca te rogi sa prinzi o portiune cat mai lunga sa schimbi a 3-a si sa treci cu bine in fata lui, iar daca e smecher si accelereaza si el atunci iar la coada. dar asta e singurul dezavantaj al taxelor mici.
crede-ma ca atunci cand esti pe valea oltului sau pe drumul spre arad langa un tir care merge si el vrei o masina cat mai potenta ca sa treci rapid si nu ai timp mereu sa stai pana se trezesc cei 75 cp.
asa ca sa mergi pana la piata cu bunica dupa niste gogosari de pus pe iarna merge brici, insa daca te grabesti undeva pe drumurile noastre poti sa uiti.
ondin is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -