Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Ce alegeti?
Benzina 1,359 68.98%
Motorina 611 31.02%
Voters: 1970. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 30-05-12, 16:20   #4291
Champion

Stage 5
 
Champion's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,513
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by fasso View Post
daca tot stii sa dai quote la post-uri, da-i si la cel din urma a lui franz, in care a scris cu mana lui ca intre 318i si 525tds nu-i diferenta. stai linistit ca eu nu venerez bmw-ul de fel, fie el diesel sau benzina, insa pe langa un 525 tds, 318i mi se pare pistol cu apa.
Dau qoute la ce posturi vreau, si al tau mi-a atras atentia, pai normal ca e pistol cu apa, o turbina si 700 cmc fac diferenta, de ce nu compari un 318 tds cu un 318i ?) sau 525tds-ul de care zici tu, cu un 525i, nu cu ceva cu 700 cmc mai mic ...

@lord_wader : benzina
__________________
dati-mi un ciocan sa-mi indrept comportamentul
If I'm going to Hell ... I'm going in an BMW
the joint makes me high, but BMW makes me fly
In a BMW, happiness isn't around the corner, happiness is in the corner.
Champion is offline   Reply With Quote
Old 30-05-12, 18:26   #4292
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by Champion View Post
Pe langa un 2.5 benzina cum sta? dc nu ii arati 1.8 diesel... Nu vreau sa se inteleaga de aici ca venerez si eu benzina sau alte treburi de genu, vreau sa spun ca este mai ok sa compari carburantii pe aceleasi masini, cu aceiasi capacitate cilindrica... si oricum, sunt curios cati de aici si-ar cumpara un diesel mai vechi de 7-10 ani, la care nu ii stiu istoria.

PS: si eu conduc zilnic diesel, am 60 000 km fara pb, dar are unele mari dezavantaje fata de benzina.
asta le-am spus si eu ca dizelu are mari dezavantaje fata de benzinar. si eu vorbeam de modele intre 96 si 99. am condus multe dizeluri pina in anii 99. deci is putori. poate ca alea din 2004 sau stiu eu ceva mai nou- sint probabil rachete.
franz34sm is offline   Reply With Quote
Old 30-05-12, 18:27   #4293
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: Benzina sau motorina ?

Da , in principiu benzina bate dieselul la aceeasi capacitate si cu acelasi tip aspiratie sau supr-alimentat, am mai spus tot pe aici ca 1.4tsi/170cp ma bate, si ce ? Ma simt mai prost ca am 2.0?
Am mai spus si o repet: puterea litrica e decisa de producatori dupa o startegie, nu din limitari tehnice, supraalimentari de 3-4 bari sunt folosite de multi multi ani cu succes si sunt si turbine fiabile cu zeci de mi de ore intre reconditionarile lagarelor, folosindu-se aceleasi rotoare.
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
Old 30-05-12, 20:01   #4294
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by RVL 2000 View Post
Da , in principiu benzina bate dieselul la aceeasi capacitate si cu acelasi tip aspiratie sau supr-alimentat, am mai spus tot pe aici ca 1.4tsi/170cp ma bate, si ce ? Ma simt mai prost ca am 2.0?
Am mai spus si o repet: puterea litrica e decisa de producatori dupa o startegie, nu din limitari tehnice, supraalimentari de 3-4 bari sunt folosite de multi multi ani cu succes si sunt si turbine fiabile cu zeci de mi de ore intre reconditionarile lagarelor, folosindu-se aceleasi rotoare.
Bucura-te ca nu ai porcaria de 1.4tsi/170 CP.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 30-05-12, 20:11   #4295
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Dar vai, GTR ai vandut benzinara si ai luat dizel??? D-ala cu 2 turbini????
Nasooool! ))
Sa o stapanesti sanatos.
Ceva impresii?
bluey is offline   Reply With Quote
Old 30-05-12, 20:51   #4296
cipi_SKG

Stage 5
 
cipi_SKG's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 320
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by lord_wader View Post
Intrebare: daca ati avea carburant moca ce ati alege diesel sau benzina?
Benzina Turbo
cipi_SKG is offline   Reply With Quote
Old 30-05-12, 22:01   #4297
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by Champion View Post
Dau qoute la ce posturi vreau, si al tau mi-a atras atentia, pai normal ca e pistol cu apa, o turbina si 700 cmc fac diferenta, de ce nu compari un 318 tds cu un 318i ?) sau 525tds-ul de care zici tu, cu un 525i, nu cu ceva cu 700 cmc mai mic ...
n-ai inteleles sau n-ai vrut sa intelegi ca de fapt comparatia intre cele doua masini n-am initiat-o eu si tot nu inteleg, ca vad ca majoritatea lauda 318-le asta... ce are oameni buni asa senzational motorul asta ?! sau ajungem la expresia aceea, cum ca "majoritatea decide" ? iar ajungem sa gandim ca daca avem noi, e cel mai tare si nimic nu e mai bun ?!

Last edited by fasso; 30-05-12 at 22:04.
fasso is offline   Reply With Quote
Old 30-05-12, 22:02   #4298
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by BMnWA View Post
in 99 a aparut pompe duse la vw (poate si 98 pe golf 4) care nu are pompa de injectie are pompa de inalte sau tandem (noua este in jur de 300-350e iar second dcaa o cauti gasesti si sub 100 si nu se prea duc in general). In 2 ani cu 82 mii km parcursi singura piesa ce am schimbat-o care nu o are o benzina aspirata a fost turbo,dar aia din cauza mea ca am spart baia seara si am plecat dimineata cu ea fara ulei deloc in motor fara sa stiu.. In rest doar ulei motorina si filtre,iar daca iti faci tu un calcul nu cred ca faci 82 mii km cu consum mediu de 6.4-6.8 aproximativ.. la km astia nu mai simti tu benzina ca e mai ieftin cu 20 bani cand tie iti consuma masina mai mult cu 4-5l in plus garantat mai ales ca e automata. Tu vorbesti de masini bune benzina cu cutie automata din generatia euro 2 ca aia inseamna maxim la masinile pana in 98 ca din 99 au aparut si euro 3,dar e o categorie cu multe minusuri adica nici nu o conduci tu ca te conduce ea si iti mai consuma si in plus cu 1.5l aprox. Cum zicea un coleg mai sus,mergi cu un 320d de 150 cai sa vezi ce relaxat merge masina la 140-180 fata de un benzinar cu care stai sa dai ture fara numar sa urce in acceleratie.

referitor la 525tds , merge ca un 318i , asta cu plecare de pe loc dar nici in mers nu face minuni tds-ul pe langa un 318i de 116 cai.
da e adevarat. 525 tds e ca si 318i cu 116 cai. numa ca a mea are 140 de cai. si apropo de masinita mea din 97. are euro 3. n-are pic de rugina si tabla e tapana, nu ca la masinile japoneze. si 320-u ala cu 150 de cai e tare ma gindesc. dar mai repede se strica ceva la ea decit la un benzinar. si cind se strica ceva la ea, nu se mai lauda ca-i consuma putin masina eu nu-s mecanic, si nici nu le am cu politica. dar cati mecanici cunosc, toti au masini pe benzina. parca se ferersc de dizel. si mie mi-ar convenii sa-mi consume masina 5 sau 6 litrii. dar cind ma gindesc cite dezavantaje are, parca a-mi piere chefu de insuratoare. o schimbat mecanicu, uleiul de motor la un audi A3 dizel. cica la ala ai trebe un ulei special din ala scump, ca nu poti baga orice ulei in ea, ca doara-i audi si ai dizel. apoi o cunostinta de a mea si-o cumparat mercedes dizel C clase din 98, si dupa citeva luni i s-a dus pompa dizel. a platit 1000 de euro ca l-au reparat plus schimbul de ulei. fain nu ? amu nu se mai lauda ca-i consuma masina putin. cine ride mai bine, ride la urma. pe multi a-i aud ca au schimbat curea de distributie, apoi ambreaj, apoi turbo, apoi pompa dizel. ce bine ca giugu asta de bmw n-are nimic din toate astea. consuma mult da restu sint numa avantaje. oare in America de ce 80 la suta sau poate 90 la suta din masini sint automate ? nu le place schimbatorul manual ? sau care o fi cauza ? sau de ce aproape 90 la suta din masini sint benzinare? dizelu e prea scump in America ? sau nu se gaseste? oare daca aveam turbo benzina, ce mai zicea-ti ? care dizel ma mai intrecea atunci ? care turbo dizel se compara cu turbo benzina? ferari, lamborghinii, corvet si restu masini bengoase. daca faceau motoare dizel, cred ca faceau firma de rusine.
franz34sm is offline   Reply With Quote
Old 30-05-12, 22:12   #4299
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by franz34sm View Post
da e adevarat. 525 tds e ca si 318i cu 116 cai. numa ca a mea are 140 de cai. si apropo de masinita mea din 97. are euro 3. n-are pic de rugina si tabla e tapana, nu ca la masinile japoneze. si 320-u ala cu 150 de cai e tare ma gindesc. dar mai repede se strica ceva la ea decit la un benzinar. si cind se strica ceva la ea, nu se mai lauda ca-i consuma putin masina eu nu-s mecanic, si nici nu le am cu politica. dar cati mecanici cunosc, toti au masini pe benzina. parca se ferersc de dizel. si mie mi-ar convenii sa-mi consume masina 5 sau 6 litrii. dar cind ma gindesc cite dezavantaje are, parca a-mi piere chefu de insuratoare. o schimbat mecanicu, uleiul de motor la un audi A3 dizel. cica la ala ai trebe un ulei special din ala scump, ca nu poti baga orice ulei in ea, ca doara-i audi si ai dizel. apoi o cunostinta de a mea si-o cumparat mercedes dizel C clase din 98, si dupa citeva luni i s-a dus pompa dizel. a platit 1000 de euro ca l-au reparat plus schimbul de ulei. fain nu ? amu nu se mai lauda ca-i consuma masina putin. cine ride mai bine, ride la urma. pe multi a-i aud ca au schimbat curea de distributie, apoi ambreaj, apoi turbo, apoi pompa dizel. ce bine ca giugu asta de bmw n-are nimic din toate astea. consuma mult da restu sint numa avantaje. oare in America de ce 80 la suta sau poate 90 la suta din masini sint automate ? nu le place schimbatorul manual ? sau care o fi cauza ? sau de ce aproape 90 la suta din masini sint benzinare? dizelu e prea scump in America ? sau nu se gaseste? oare daca aveam turbo benzina, ce mai zicea-ti ? care dizel ma mai intrecea atunci ? care turbo dizel se compara cu turbo benzina? ferari, lamborghinii, corvet si restu masini bengoase. daca faceau motoare dizel, cred ca faceau firma de rusine.
1. am vazut Honda Civic cu aproape 1 milion de mile la bord, mile pe care le-a parcurs fara a face reparatii majore la masina, asa ca pica ideea ta despre japoneze.
2. eu bag ulei in masina de 53 lei litrul, cu 10-15 lei mai scump decat un castrol pentru diesel, deci ce fel de ulei mananca a3-ul ala asa pretentios?daca vreau pot sa pun ulei de 10 lei litrul, deci pica si ideea asta pentru ca toata treaba sta in preferintele clientului.
3. americanii au cutii automate pentru ca sunt niste puturosi, sunt convins. si au 90% din motoare pe benzina pentru ca au stiut sa-i bombardeze pe altii sa le fure petrolul. deci pica si ideea asta.
4. ca sa te citez, ca masina "bengoasa" poate fi catalogat si r8-ul ala diesel ?! la naiba, am mai daramat o teorie.
fasso is offline   Reply With Quote
Old 30-05-12, 22:13   #4300
BMnWA

Stage 5
 
BMnWA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 9,826
Default Re: Benzina sau motorina ?

nici 325tds-ul nu da fum GRAV sa zici ca waaw ce trage 325-ul tds,dar am avut 3 ani 318i si chiar am incercat si 325 si 525tds si am avut si 325 si 525tds.. Daca e softat sigur merge frumos si trage mai bine,dar daca nu chiar nu ai ce arata cu un tds.
BMnWA is offline   Reply With Quote
Old 30-05-12, 22:14   #4301
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by franz34sm View Post
asta le-am spus si eu ca dizelu are mari dezavantaje fata de benzinar. si eu vorbeam de modele intre 96 si 99. am condus multe dizeluri pina in anii 99. deci is putori. poate ca alea din 2004 sau stiu eu ceva mai nou- sint probabil rachete.
Mai lasa-ne cu anul de gratie '96 !
@lord wader de ce faptul ca e mai economic e ceva negativ? Daca poti obtine acelasi lucru cu bani mai putini e ceva nasol? Ca sa-ti raspund probabil un motor turbo otto, limitat ca cilindree doar de impozit, dar carburantul nefiind gratis , sa zicem ca as fi eu foarte bogat , garantat nu as avea doar masini otto.

Dintr-odata toti fanii otto sunt catigatori la "vrei sa fi bogatan" dar au motoare medii in cel mai bun caz.

@GTR vrei sa elaborezi? Eu aveam o parere buna despre 1.4tsi, am un prieten cu unul (de 140 parca) pe leon si nu se plange.
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
Old 30-05-12, 22:19   #4302
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by BMnWA View Post
nici 325tds-ul nu da fum GRAV sa zici ca waaw ce trage 325-ul tds,dar am avut 3 ani 318i si chiar am incercat si 325 si 525tds si am avut si 325 si 525tds.. Daca e softat sigur merge frumos si trage mai bine,dar daca nu chiar nu ai ce arata cu un tds.
sunt absolut convins ca nici unul din cele doua motoare nu e revolutionar. am mers si cu 318 si merg si cu 525 si crede-ma ca exact senzatia aia de cuplu la 525 ma face sa zic waaaaw-ul ala de care ziceai tu. in schimb 318-le mai are de urcat ceva in ierarhie pana va ajunge acolo
fasso is offline   Reply With Quote
Old 30-05-12, 22:25   #4303
TR 69 CRS

Stage 4
 
TR 69 CRS's Avatar
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 251
Default Re: Benzina sau motorina ?

" A venit baietii cu bmw pe topic " =))))))))))))))
TR 69 CRS is offline   Reply With Quote
Old 30-05-12, 22:26   #4304
BMnWA

Stage 5
 
BMnWA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 9,826
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by fasso View Post
sunt absolut convins ca nici unul din cele doua motoare nu e revolutionar. am mers si cu 318 si merg si cu 525 si crede-ma ca exact senzatia aia de cuplu la 525 ma face sa zic waaaaw-ul ala de care ziceai tu. in schimb 318-le mai are de urcat ceva in ierarhie pana va ajunge acolo
pai are mult de urcat ca nu e nimica iesit din comun e doar un motor bine echilibrat la kg unui e36 sedan dar cu tds-ul nu e nevoie,daca te uiti ambele au usor sub 11 secunde 0-100.
BMnWA is offline   Reply With Quote
Old 30-05-12, 22:34   #4305
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by TR 69 CRS View Post
" A venit baietii cu bmw pe topic " =))))))))))))))
tu ce strada cauti, prietene?
Quote:
Originally Posted by BMnWA View Post
pai are mult de urcat ca nu e nimica iesit din comun e doar un motor bine echilibrat la kg unui e36 sedan dar cu tds-ul nu e nevoie,daca te uiti ambele au usor sub 11 secunde 0-100.
ok, perfect de acord, dar spune-mi sincer, la un mers normal, sa zicem, cat iti arata tie consum 318-le ? apoi spune-mi consumul la un mers mai "agitat", cu depasiri si cate 5-6 mii de ture ! acum vorbind strict de motoarele pe benzina de cilindree relativ mica(1.2,1.4,1.6), principalul dezavantaj ese ca ai nevoie de multe turatii si galagie ca sa poti face o depasire decenta.
fasso is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -