Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Ce alegeti?
Benzina 1,359 68.98%
Motorina 611 31.02%
Voters: 1970. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 21-10-09, 13:41   #1501
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: Benzina sau motorina ?

nu cred ca se va incheia vreodata discutia asta cu vreo concluzie clara si unanima! totusi, un lucru e cert.. toate masinile sport (supercars) snt benzinare. pt mine e de ajuns ca sa trag o concluzie.
__________________
From WTF to DIY to OMG

Last edited by mistreku; 21-10-09 at 13:43.
mistreku is offline   Reply With Quote
Old 21-10-09, 14:19   #1502
alexbadea12

Stage 5
 
alexbadea12's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 602
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by mistreku View Post
nu cred ca se va incheia vreodata discutia asta cu vreo concluzie clara si unanima! totusi, un lucru e cert.. toate masinile sport (supercars) snt benzinare. pt mine e de ajuns ca sa trag o concluzie.
de acord cu tine
daca era mai buna motrina sigur o foloseau si ei.
alexbadea12 is offline   Reply With Quote
Old 21-10-09, 14:26   #1503
alexbadea12

Stage 5
 
alexbadea12's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 602
Default Re: Benzina sau motorina ?

dar nu sunt folosite foarte putin fata de benzina si fara turbo diesel-ul e mort.
alexbadea12 is offline   Reply With Quote
Old 21-10-09, 17:13   #1504
carutasu

Stage 5
 
carutasu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 846
Default Re: Benzina sau motorina ?

eu sunt curios ce se mai aude de faimosul R8 TDI.Se batea trambita ca bate cu 2 zecimi la demaraj pe fratiorul lui de 4.2 litri.Ulterior chiar s-a scos in teste 4.1 cu benzinarul, 4.2s fiind 0-100-le tdi-ului.Asta desi TDI avea motorul cu 50% mai mare si 2 " foale" pe el.Iar de cand cu 5.2 fsi, s-a dat la fund.
carutasu is offline   Reply With Quote
Old 21-10-09, 17:40   #1505
alexbadea12

Stage 5
 
alexbadea12's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 602
Default Re: Benzina sau motorina ?

daca as avea 2 masini cred ca as merge la mare cu cea pe motorina, dar mai bine bag 2l de benzina in plus si stiu ca merge altfel nu ma zgaltaie la semafor ca tractoru si nu cred ca o masina care merge mai turata e mai chinuita.
cred ca putem scrie inca 100 de pagini ca tot cu aceleasi idei ramanem.
alexbadea12 is offline   Reply With Quote
Old 21-10-09, 17:43   #1506
gigi galagie

Stage 4
 
Join Date: May 2007
Posts: 243
Member of:
[Opel]
Default Re: Benzina sau motorina ?

pot sa raspund eu?! eu m as duce la mare cu o masina de 300 de cai(care nu urla si face ca toate alea sa ma surzeasca,decat daca o fac eu sa urle,150km/h cu a 3 a)ptr mi am permis sa mi iau masina si imi perimt de asemeni sa bag si combustibil in ea!!!daca am ales sa am o masina de 300 de cai pe benzina,inseamna ca am vrut ceva anume de la masina asta,mi am permis sa dau o caruta de bani pe ea si la fel imi permit sa bag si benzina in ea. o benzinara de 300 de cai e chinuita ca vai de ea,dar un diesel de 200 e relaxat?!?!? iar ai dat un argument de tot ***-u.
gigi galagie is offline   Reply With Quote
Old 21-10-09, 17:45   #1507
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by alexbadea12 View Post
daca as avea 2 masini cred ca as merge la mare cu cea pe motorina, dar mai bine bag 2l de benzina in plus si stiu ca merge altfel nu ma zgaltaie la semafor ca tractoru si nu cred ca o masina care merge mai turata e mai chinuita.
cred ca putem scrie inca 100 de pagini ca tot cu aceleasi idei ramanem.
inseamna ca nu ai condus o masina in viata ta (ceea ce e mai mult ca sigur ).

Ce diesel modern zgaltaie la semafor? ce diesel modern face ca un tractor ? Ati ramas la conceptii comuniste si nu vreti sa vedeti in stanga si in dreapta, doar in fata, CA CALU .
__________________

dolb is offline   Reply With Quote
Old 21-10-09, 17:51   #1508
alexbadea12

Stage 5
 
alexbadea12's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 602
Default Re: Benzina sau motorina ?

te asigur ca am mers cu mai multe masini recunosc majoritatea pe benzina dar am vazut cum tremura un diesel cand il opresti si tot mai frumos suna un benzinar decat o masina de cusut.
alexbadea12 is offline   Reply With Quote
Old 21-10-09, 20:02   #1509
300zxtt

Stage 5
 
300zxtt's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,952
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by alexbadea12 View Post
nu ma zgaltaie la semafor ca tractoru si nu cred ca o masina care merge mai turata e mai chinuita.
cred ca putem scrie inca 100 de pagini ca tot cu aceleasi idei ramanem.
Cred ca esti satul de cate cobre sau alte troace diesel cu care ai mers de tremura precum tractorul. Sunt curios in cate masini de dupa 2000 te-ai urcat de faci remarca asta copilareasca. Eu am atatea diesel-uri, si curios, niciuna nu tremura , chiar nu-ti dai seama macar ca sunt diesel.Si chiar nu merg turat, de exemplu am 2000rot/min la 140km/h.
300zxtt is offline   Reply With Quote
Old 21-10-09, 20:28   #1510
alexbadea12

Stage 5
 
alexbadea12's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 602
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by 300zxtt View Post
Cred ca esti satul de cate cobre sau alte troace diesel cu care ai mers de tremura precum tractorul. Sunt curios in cate masini de dupa 2000 te-ai urcat de faci remarca asta copilareasca. Eu am atatea diesel-uri, si curios, niciuna nu tremura , chiar nu-ti dai seama macar ca sunt diesel.Si chiar nu merg turat, de exemplu am 2000rot/min la 140km/h.
la benzinare ma refeream ca merg mai turat.
cu zgaltaitul ca un tractor am exagerat putin, dar am mers intr-un megane 1.5 2004 al unui var si cand in opreste chiar trepideaza.
alexbadea12 is offline   Reply With Quote
Old 21-10-09, 20:31   #1511
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Benzina sau motorina ?

te-ai gandit poate putin ca acel megane are probleme cu volanta?
dolb is offline   Reply With Quote
Old 21-10-09, 20:36   #1512
gigi galagie

Stage 4
 
Join Date: May 2007
Posts: 243
Member of:
[Opel]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
te-ai gandit poate putin ca acel megane are probleme cu volanta?
si voi chiar vreti sa convertiti un pustan de 17 ani ?
gigi galagie is offline   Reply With Quote
Old 21-10-09, 20:43   #1513
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
nu se discuta nici despre performante nici despre economie, se discuta despre 2 combustibili pe care lumea ii prefera! Se discuta despre cum te simti mai bine, mai in largul tau si nu in ultimul rand se discuta despre MASINI, nu performante , nu minicar-uri, MASINI .

Iar pt domnu de mai sus pe nume Alex, am o intrebare! Tu cu ce te duci la mare? ( daca ai avea masina personala desigur ) , cu o bomba de 300 de cai care urla pe toata autrostrada si de la atatea turatii surzesti? sau o masina normala de 200 cp , diesel care merge neobosita, netensionata, relaxata, nu trebuie sa traga ??
Dolb, te-ai gandit si la varianta ca nu toate masinile pe benzina scot zgomot infernal si obositor ?! uite iti dau tt-ul unui amic sa mergi cu el... 1.8 T si o sa vezi ca in afara de "psssssss" care stim noi de la ce vine, n-o sa auzi nimic altceva ! ca suntem noi maniaci si ne punem tobe sport si intermediare "lipsa" e partea a doua, sincer sa fiu cu tine pe mine ma incanta zgomotul pe care-l face masina mea chiar si la drum lung, fie el si de 300-400 km
fasso is offline   Reply With Quote
Old 21-10-09, 20:48   #1514
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by fasso View Post
Dolb, te-ai gandit si la varianta ca nu toate masinile pe benzina scot zgomot infernal si obositor ?! uite iti dau tt-ul unui amic sa mergi cu el... 1.8 T si o sa vezi ca in afara de "psssssss" care stim noi de la ce vine, n-o sa auzi nimic altceva ! ca suntem noi maniaci si ne punem tobe sport si intermediare "lipsa" e partea a doua, sincer sa fiu cu tine pe mine ma incanta zgomotul pe care-l face masina mea chiar si la drum lung, fie el si de 300-400 km
ma si eu am mers cu multe benzinare la viata mea, insa nu o sa uit niciodata zgomotul la 160-180 la ora in treapta a 5-a la 5500 - 6000 rpm care pur si simplu MA SURZEA si masina nu era modificata deloc
dolb is offline   Reply With Quote
Old 21-10-09, 20:51   #1515
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Benzina sau motorina ?

depinde de fiecare masina in parte...depinde de cat de insonorizata e, etc. bine...daca mergi cu un 3000-4000 benzina, eventual model american, te asigur ca zgomotul o sa te faca sa ai erectie
fasso is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -