Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Oltcit sau Dacia
Oltcit Power 78 48.45%
dacia 83 51.55%
Voters: 161. You may not vote on this poll

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 09-11-04, 22:33   #16
steph

Stage 5
 
steph's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 510
Default

2 masini proaste ... as alege dacia ... io am break din 99 carburatzie 1.4 si dak ma face vreun oltcit ma duc si ma arunk in dambovitza.... acum sper sa nu trebuiaskj sa ma arunc totusi
steph is offline  
Old 11-11-04, 23:31   #17
SpeedeR

Stage 5
 
SpeedeR's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 2,156
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
Default

da?! chiar vrei sa te faca un oltcit?
SpeedeR is offline  
Old 12-11-04, 10:15   #18
MaF|OtU
Midnight Racers Member

Stage 4
 
MaF|OtU's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 217
Member of:
[Midnight Racers]
Default

Am ales OLTCIT e mai misto ... si se poate tuna mai super decat dacia ...

Din cate vad ... dacia e pe primul loc ... nu stiu dc ?
Totusi depinde la ce dacie va ganditi ... ca daca va ganditi la Logan sau alta mai noua .... alegem toti Dacia .. (aproximativ)...

Parerea mea !
__________________
MaF|OtU is offline  
Old 12-11-04, 10:32   #19
Al3xius

Stage 5
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 3,299
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"MaF|OtU\"
Totusi depinde la ce dacie va ganditi ... ca daca va ganditi la Logan sau alta mai noua .... alegem toti Dacia .. (aproximativ)...
GET REAL!! nush cine ar alege dintre cotetzu ala plimbator(Logan) si Oltcit un cotetz...poate tu ! eu unu as merge tot pe oltcit ...chit ca e mai vechi


P.S. steph : mane apuca-te si strange bani de inmormantare ca sigur o sa ajungi in Dambovitza
__________________
Many Hearts But One Soul - ACS Ghost Racing Team !
Al3xius is offline  
Old 12-11-04, 16:39   #20
UniculSGM
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
UniculSGM's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 2,551
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
Default

Depinde de soferi. O dacie 1400 si un oltcit 12 TRS sunt aproape la egalitate ca putere.Nu stiu cate kg are Olticitul. In talon a mea are 950 kg, pe cantar are 880,cu ce am mai dat jos de pe ea.
Olticitul TRS face dacia 1300 relaxat. Nu m-a facut nici un oltcit,nici macar trs (standard) cand aveam motorul de 1400 standard (dar bine reglat). Poate nu am gasit eu pe cineva sa stie sa piloteze cum trebuie oltcitul.
Masinile au sanse egale.
__________________

www.rustans.ro
UniculSGM is offline  
Old 12-11-04, 19:46   #21
1100 S

Stage 3
 
1100 S's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 125
Default

Dacia tata...shi daca se poate...dacia 1100...
1100 S is offline  
Old 17-11-04, 20:29   #22
Catani

Stage 1
 
Catani's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 10
Default

Tell you what ...zicetzi voi daca un Oltcit tunat arata mai bine ca Dacia tunata din imagine.Personal...as da chiar si un Cielo pe o Dacie din asta
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	dacia_1310_934.jpg
Views:	220
Size:	145.9 KB
ID:	12908  
Catani is offline  
Old 17-11-04, 23:16   #23
Gabi
Super Moderator

Stage 5
 
Gabi's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 14,537
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
Default

Daca-i da o masina adevarata pe una \"cyber\"...
Gabi is offline  
Old 19-11-04, 01:02   #24
SpeedeR

Stage 5
 
SpeedeR's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 2,156
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
Default

o fi mai special

Oltcit POWER
SpeedeR is offline  
Old 22-11-04, 08:39   #25
killme

Stage 3
 
killme's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 97
Default

dupa parerea mea oltcit-ul arata ca un ou (mai ales culoarea aia a lui din fabrica,chiar ca un ou).
ofcourse ca am votat cu dacia,daca se putea sport,is sigur ca face oltcitul(ambele stock evident),mai ales ca sportiva are rapoartele alea scurte.

OLTCIT DACIA
killme is offline  
Old 22-11-04, 17:36   #26
L.e.o.n.

Stage 2
 
L.e.o.n.'s Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 28
Default

Merg cu Dacia Oltcitu' e nasol!
L.e.o.n. is offline  
Old 22-11-04, 23:43   #27
SpeedeR

Stage 5
 
SpeedeR's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 2,156
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
Default

ati condus un oltcit k sa faceti o comparatie?! NUUUUU... nu aveti varsta necesara )

si k design...oltcitul e mia frumos dkt o dacie... si stock face o dacie... si etajare CV e mai sus... si la oltcit stii sigur k vitezele sunt in H nu in W , X , K, k la dacie

ma rog.... la fiabilitate ar fi un piese scumpe, consuma multicel in oras...
__________________
Mk5 GTI
Speed is nothing without style

SpeedeR is offline  
Old 23-11-04, 06:53   #28
ciombe

Stock
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 7
Default

Quote:
dupa parerea mea oltcit-ul arata ca un ou (mai ales culoarea aia a lui din fabrica,chiar ca un ou).
ofcourse ca am votat cu dacia,daca se putea sport,is sigur ca face oltcitul(ambele stock evident),mai ales ca sportiva are rapoartele alea scurte.
... bai frate ce observatie pertinenta... Da culoarea visiniu-metalizat iti spune ceva? Sau Verde-metal? Sau albastru-metal??
Ce sportiva lu peste are rapoarte scute??? Cea mai scurta cutie e pe Oltcitul special, ala avea doar doua pistoane si etajarea cutiei suplinea lipsa puterii...
Si sa nu uiti ca motorul de oltcit, fie el si ala de 1100 e motor de turatie, deci functioneaza absolut normal la turatii intre 3500 si 4500 rpm! Zicea cineva mai sus ca a schimbat de cateva ori vitezele la 7000 rpm la dacie... si si-a facut praf motorul. Aici tind sa cred ca sunt doua neadevaruri:
1: Motorul de berlina NU prea trece de 5500 decat foarte rar
2: Chiar daca trece de 5500 nu ajunge la 7000 decat daca il modifici (intarirea arcurlor de supape, ax mai agresiv etc)


\"Nu m-a facut nici un oltcit,nici macar trs (standard) cand aveam motorul de 1400 standard (dar bine reglat). Poate nu am gasit eu pe cineva sa stie sa piloteze cum trebuie oltcitul.
Masinile au sanse egale.\"

... ciudat, dar pe mine nu m-a facut nici o berlina pana acum... e drept ca n-am participat la LegalRacing, doar asa la liniute spontane. Problema la berline e tocmai motorul care pste 5000 incepe sa piarda serios din resurse. Apoi sa nu uiti ca la Oltcit ai carbul ala dublu... care cand deschide treapta a doua zici ca are turbo! Si ca motorul il poti duce linistit in 7000!

\"2 masini proaste ... as alege dacia ... io am break din 99 carburatzie 1.4 si dak ma face vreun oltcit ma duc si ma arunk in dambovitza.... acum sper sa nu trebuiaskj sa ma arunc totusi \"

... pai vezi si tu sa fie vara, sa fie apa calda

Si apoi sa nu uitam cat de repede se autodistruge caroseria de dacie datorita ruginii



P.S. Nustiu de ce naiba nu pot sa votez...
ciombe is offline  
Old 23-11-04, 08:35   #29
GTI

Stage 5
 
GTI's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 579
Default

OLTCIT
Pe vremea cand a aparut Oltcit-ul era mult mai avansat decat o dacie si d.p.d.v. al mecanicii,confortului si tinutei de drum.
Am mers si am si condus Dacie \"Sport\" si am avut impresia ca vitezele se schimba in X ca mi-a trebuit ceva vreme sa gaseac prima treapta.Cutia in 4 de Oltean e mult superioara si asta o spun pt ca am Olcit si stiu cum e.Si sa nu mai vorbim desunetul Olteanului care suna mult mai bine fara toba decat Dacia fara toba si daca ii confectionezi o toba \"sport\" suna super.(eu mi-am facut asa ceva).Dacia cand trece de 5000 de ture parca da sa-i sara pistoanele pin capota.
OLTCIT POWER
__________________
"Nothing in life is more exhilirating as to being shot at without result - W.Churchill"
GTI is offline  
Old 23-11-04, 13:57   #30
Bestie

Stage 5
 
Bestie's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default

A mea trece lejer de 5500, chiar am dus-o in 7000 de vreo 2-3 ori! E berlina din 96! E relativ stock, are doar un filtru conic din vitan pe ea
Bestie is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -