Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Oltcit sau Dacia
Oltcit Power 78 48.45%
dacia 83 51.55%
Voters: 161. You may not vote on this poll

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 02-01-05, 20:48   #76
bogdanlascu

Stage 5
 
bogdanlascu's Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 1,066
Member of:
[4 Speed Squad]
[PARTICIPANT CURSE]
[Oltcit]
Default

un oltcit rupe oricind o dacie ,aici nu intra intra in calcul dacii de genul sgm ,cineva spunea ca schimba viteza la 7000 cu dacia cred ca glumeste .....sgm da ,orice oltcit poate schimba viteza la 6000-6500 ,ca sa nu mai spun de suspensi independente ,discuri frina ventilate fata ,discuri frina spate..... etc
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	bscap0002_271.jpg
Views:	132
Size:	22.9 KB
ID:	15537   Click image for larger version

Name:	bscap0013_191.jpg
Views:	161
Size:	15.5 KB
ID:	15538  
__________________

oltcit 1.4 T
bogdanlascu is offline  
Old 09-01-05, 22:11   #77
Laurentiu

Stage 2
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 68
Default Re: a

Quote:
Originally Posted by \"calin\"
-1a...50km/h
-2a...90km/h
-3a...120km/h
-4a...150km/h
Mai, nea Calin, la dacie, cred ca e o gluma ceea ce spui si ca s-o continui, as spune sa mai tai cite un 0 (zero) de la fiecare viteza treapta raminind aceeasi.
Turatie de 7000 la dacie??? Cred ca turometrul era shmenuit. La 5000 rpm, la dacie, cam tinzi sa cauti pistoanele prin decor.

Mai amintea cineva, tot din Iasi de \"robustete\" si inclina spre dacia. L-as intreba la ce se referea prin cuvintul \"robustete\"?
__________________
Toate cele bune si s-auzim numai de bine oriunde ne-am afla!!!
Laurentiu is offline  
Old 09-01-05, 22:26   #78
Cristi-oltcitist

Stock
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 2
Default

Am avut si eu un tars de dracie vreo cativa ani , si-mi arata kilometrajul , cu vreo 30 de km mai mult decat viteza reala.Am bagat bani in ea la greu , reparam un pica mereu alta.Asa ca la baie cu dracia.
De un an am Oltcit , si tin sa precizez ca parca am sarit de la caruta , la masina.
Dracia Oltean
Oltcit = masina moderna
Dacie = dreptunghi cu roti
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	des1_105.jpg
Views:	139
Size:	88.6 KB
ID:	16032  
Cristi-oltcitist is offline  
Old 10-01-05, 17:41   #79
UniculSGM
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
UniculSGM's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 2,551
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
Default

-1a...50km/h
-2a...90km/h
-3a...120km/h
-4a...150km/h
Confirm, e posibil cu motor standard. Motorul de 1400 se duce in 7000 ture, daca il chinui, dar nu trage decat pana la 5500. Cu usurari in motor se duce in 8500.
__________________

www.rustans.ro
UniculSGM is offline  
Old 10-01-05, 18:24   #80
Alfa_band

Stage 5
 
Alfa_band's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 1,113
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default

odata daca tu spui ca la 5000 de ture sar pistoanele ori ai mers cu o dacie di 70 ori nu ai facut o liniuta in viata ta!Daca te pricepi si dacia poate sa fie o masina nu o caruta!Speeder aseara te chinuiai sa te tzi de mine si eu nici macar nu dadeam in ea!martor sgm
Alfa_band is offline  
Old 10-01-05, 20:17   #81
HolySoul

Stage 5
 
HolySoul's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 921
Member of:
[Crazy Drivers]
[PARTICIPANT CURSE]
Default

ma voi sunteti cu capu` ? de cand au olticiturile stockl discuri ventilate fatza ? si de unde discuri spate ??? eu stiam ca e pe ceaune in spate .. la fel ka la dacie .. iar discuri ventilate fatza ??
keep dreamin`
__________________
VW Passat 1.9 TDI
Nissan 350Z
HolySoul is offline  
Old 10-01-05, 20:18   #82
valib
Banned

Stage 5
 
valib's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,348
Default Re:

daca repari un OLTCIT....ai o masina pentru multi ani...fara probleme
daca ceva..repari una DACIA....azi ai reparat .peste 2sapt se strica
ex. dacia berlina din `99 a noastra. dupa 1an...schimbat planetare(noroca ca era garantia), dupa 1an si ceva...schimbat placute frane....dupa inca juma` de an...schimbat directie...

oltcitu` meu...a fost pus la punct acum 5ani...atunci am bagat in ea o groaza de bani(vreo 20mil cu vopsit cu tot)...si de atunci n'am schimbat nici macar o bucsa.
)

detin un Oltcit Club 11R....si am frane pe discuri si pe spate(oltcitarii stiu despre ce vb), pe fatza am niste discuri...ca nu se gata in 50ani)...nu ca la dacia... (asta pentru cel care intreba de discuri de frana pe spate)

noah..

OLTCIT RULZZZ!!!!
valib is offline  
Old 10-01-05, 20:18   #83
HolySoul

Stage 5
 
HolySoul's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 921
Member of:
[Crazy Drivers]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"bogdanlascu\"
un oltcit rupe oricind o dacie ,aici nu intra intra in calcul dacii de genul sgm ,cineva spunea ca schimba viteza la 7000 cu dacia cred ca glumeste .....sgm da ,orice oltcit poate schimba viteza la 6000-6500 ,ca sa nu mai spun de suspensi independente ,discuri frina ventilate fata ,discuri frina spate..... etc
sau era vorba de dacia sgm-ului ?
ka nu ma prind ..
HolySoul is offline  
Old 10-01-05, 22:15   #84
B|shOp-VR6

Stage 5
 
B|shOp-VR6's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 3,142
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Anonymous Motorsport ]
Default

Pai glumea SGM... el schimba la 8000 nu la 7000
B|shOp-VR6 is offline  
Old 11-01-05, 05:45   #85
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default LEGAL RACING


In principiu trebuie sa recunoastem ca in mod normal Oltcit a fost ceva mai bine lucrat decat Dacia.
Dar o Dacia pusa la punct a fost peste Oltcit.
Oltcit 11 Club era mai rapid cu putin decat Dacia 1300, iar 1400 eram mai rapida si decat 12TRS cu f putin. Motoarele de 1,6 de Dacia au fost mult mai rapide decat oricare de Oltcit.
M-am referit la masini de serie iar la cele tunate Dacia a permis mult mai mult.
__________________
Professional DynoTuning
sebastian@racingcode.ro
0723691731

SEBASTIAN is offline  
Old 11-01-05, 19:59   #86
bogdanlascu

Stage 5
 
bogdanlascu's Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 1,066
Member of:
[4 Speed Squad]
[PARTICIPANT CURSE]
[Oltcit]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"HolySoul\"
ma voi sunteti cu capu` ? de cand au olticiturile stockl discuri ventilate fatza ? si de unde discuri spate ??? eu stiam ca e pe ceaune in spate .. la fel ka la dacie .. iar discuri ventilate fatza ??
keep dreamin`
daca nu ma crezi pot sa fac niste poze la sistemul de franare si o sa vezi discuri ventilate fata si discuri spate suspensii independente......si multe altele
bogdanlascu is offline  
Old 11-01-05, 20:04   #87
HolySoul

Stage 5
 
HolySoul's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 921
Member of:
[Crazy Drivers]
[PARTICIPANT CURSE]
Default

suspensie independenta stiam .. da nu cred ca oltcitu are discuri spate de franare .. multe masini noi nu au discuri spate ci tamburi .. cum sa aibe olticitu .. ?
oricum eu cat am avut dacia 1400 berlina nu-mi statea nici un oltcit in fatza ...
iar cu berlina de 1.6 injectie ... deja nu mai are rost sa zic ce poate masina aia


ca ai tu discuri puse de tine ori de proprietaru dinainte o fi o treaba .. nu dovedesti nimic cu pozele ... o sa ma mai interesez sa nu aberez pe aci
HolySoul is offline  
Old 11-01-05, 20:05   #88
SpeedeR

Stage 5
 
SpeedeR's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 2,156
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"Alfa_band\"
odata daca tu spui ca la 5000 de ture sar pistoanele ori ai mers cu o dacie di 70 ori nu ai facut o liniuta in viata ta!Daca te pricepi si dacia poate sa fie o masina nu o caruta!Speeder aseara te chinuiai sa te tzi de mine si eu nici macar nu dadeam in ea!martor sgm
lasa frate k ne dam noi sa vdm cine p cine




Quote:
ma voi sunteti cu capu` ? de cand au olticiturile stockl discuri ventilate fatza ? si de unde discuri spate ??? eu stiam ca e pe ceaune in spate .. la fel ka la dacie .. iar discuri ventilate fatza ??
keep dreamin`
dap...si dupa ce am luat 2 spire din arcuri miam spart radiatoru intrun damb.... a! si a si curs tot antigelu
__________________
Mk5 GTI
Speed is nothing without style

SpeedeR is offline  
Old 11-01-05, 20:05   #89
Gabi
Super Moderator

Stage 5
 
Gabi's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 14,537
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
Default Re: LEGAL RACING

Quote:
Originally Posted by \"SEBASTIAN\"
Motoarele de 1,6 de Dacia au fost mult mai rapide decat oricare de Oltcit.
Da, Sebi, dar cand s-a sistat productia Oltcitului si cand a aparut 1.6 pe Dacia ?
Gabi is offline  
Old 11-01-05, 20:07   #90
HolySoul

Stage 5
 
HolySoul's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 921
Member of:
[Crazy Drivers]
[PARTICIPANT CURSE]
Default

valib --- daka nu stiai placutele de frana sunt consumabile ... nu te poti plange ca ai schimbat astea .. oricum trebuie schimbate si nu la juma de an ci atunci cand se termina ---conteaza si de care pui ...
iar cu planetarele ... problema ta daca-ti iei planetare facute la Iasi sau Brasov ... sau in Vitan ia-ti piese dacia pitesti si vezi daca mai pica .. costa dublu da macar n-ai treaba cu ele.
si cu 20 de milioane faci din dacie masina buna si garantez ca nici nu mai pica din ea ... si nici nu-ti mai stau multe masini in fatza dupa aia .


bogdanlascu .. nu cred ma ca oltcitu stock are discuri ventilate fatza nici sa ma bati !
abia au pus astia ventilate pe Logan si tu zici ca are oltcitu stock ?
nici cielo nush daca are discuri ventilate ..
HolySoul is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -