Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Oltcit sau Dacia
Oltcit Power 78 48.45%
dacia 83 51.55%
Voters: 161. You may not vote on this poll

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 03-12-04, 10:15   #61
Bogdan_16v
Guest
 
Posts: n/a
Default

Afirmatia cu \"gandita de Ceausescu\" nu-mi apartine mie, ci ilustrului HolySoul...eu doar l-am \"citat\"...
 
Old 03-12-04, 14:22   #62
Lemeleul

Stage 3
 
Lemeleul's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 76
Default

Am avut dacie noua pe care am tinut-o cat a avut garantie adik 1 an jumate si am facut 60.000km - daca nu aveam garantia eram ruinat - am schimbat asha:
- de 3 ori planetarele(am mers si tare dar si normal - nu cred ca erau motive sa se duca asha usor)
- 2 radiatoare(nu am lovit masina si antigelul era f bun - calitatea lor era slaba)
- 10 robineti rece-cald - dar intuil - vara tot cald baga
- rulmenti fata de doua ori
- bucse brat fata
- amortizoare - toate 4
- arcuri spate - se lasasera - am pus de combi
- pompa de apa
- bordul, fiind de CN - nu mergea nimic la el
- a luat si foc de la becul de la bricheta - asa mi-au zis la service cand am venit dupa incident - nu au ars decat cateva fire din bord deoarece am fost pe faza si am actionat rapid - eram in mers!!!

Singura multumire a fost ca: am vandut-o in pret pt ca era in stare buna deoarece schimbam imediat cum cadea ceva!!

Oltcit 12TRS: - l-am luat dupa ce am dat dacia(mai avusesem oltcit inainte dar de 1100) - masina avea 100.000km si era din 92 - arata f.bine si mergea la fel(fostul proprietar lucrase la oltcit-daewoo) - avea toate piesele originale(de Citroen - frantzuzesti).Avand banii de pe dacie am bagat in oltcit si am facut o gramada de modificari(o sa le scriu pe toate - chiar daca le-am facut in timp):
- comprimat motor: alezat cilindrii cu 0.7cm, pastrat in rest aceeasi segmenti si set motor.
- suspensie intarita:
- fata: 4 amortizoare din care doua intarite si pus inca doua de spate in x fata de celelalte, coborata garda la sol, bara stabilizatoare de tico
- spate: amortizoare intarite, bari de torsiune de camioneta, bara stabilizatoare, coborata garda la sol.
- interior schimbat: huse, presuri, imbracat bord, schimbat volan, pedale, casetofon nou pioneer si 4 boxe pioneer, centuri pt scaunele din fata(in 4 puncte), alarma performanta, inchidere centralizata, deschidere portbagaj(cu actionare prin buton).
- exterior: spoiler fata, masca fata, praguri, eleron, geamuri ionizate fata, folie pe spate, vopsit(cand am luat-o era proaspat vopsita - bleu magnetic), triple albe.
- jenti aluminiu pe 14 cu cauciucuri 185/55/14, jenti de tabla pe 13 si cauciucuri de iarna fata:155/70/13 - cu tinte, spate: 165/70/13 - profil de iarna.

Masina merge impecabil dupa aproape 6 ani de cand o am - are 250.000km si motorul neumblat in el, planetare originale, acelesi amortizoare, aceleasi rotule de brat superior, etc.
Am schimbat rulmenti fata, capete de bara, un pivot inferior, si unul superior!
Masina isi ia bordul si acum!!!
Cam asta am avut de spus, concluzia o trageti singuri!

Ps: ca o comparatie (la performante), eu am si Cielo - franele la Cielo sunt mult mai slabe, stabilitatea pe curbe si la viteza la fel, demarajul la Cielo este mai puternic intre 90-120 dar Oltcitul pleaca mai bine de pe loc adik pana in 60-70 este in fata, iar peste 120 sunt cam la fel.
De o comparatie, la performante, cu dacia nici nu mai poate fi vorba!!

Cam asta am avut de spus, concluzia o trageti singuri! Ufff.... ce mult am scris!!
__________________
BMW X3 3.0SD M 286cp
Renault Megane 2 Estate 1.9dci 130cp
Lemeleul is offline  
Old 03-12-04, 16:26   #63
steph

Stage 5
 
steph's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 510
Default

prietene si eu am o daice si un cielo ... cat de nemultzumit si contra dacie sunt park tzie tzi-au dat gata faramat adik ai avut mult prea multe probleme cu ea ... si in leg cu oltcitu sa pui nijte poze cu el si sa imi explici care e treaba cu 4 amortiozoare pe fatza
steph is offline  
Old 03-12-04, 20:21   #64
Gti_Turbo

Stage 5
 
Gti_Turbo's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 746
Member of:
[X-Team Racing Club]
[VW]
Default fratilor.. orice in afara de oltcit.. fie el mama trs-urilor

absolut tot ceea ce afirm aici este redat dintr-o revista defapt un catalog auto din 98' in care sunt prezentate multe masini cu defectiuni posibile si sfaturi pt alegerea unui automobil...
priviti ce scrie la oltcit:
la istoricul modelului scrie asa: in 1981 noiembrie: prezentarea modelului citroen axel destinat fabricatiei in romania cu denumirea de oltcit. piesele originale franceze au disparut treptat din automobilele mici cu 3 usi.. motoarele boxer racite cu aer sunt de 1.1l 57cp, 1.3l 61cp, 650cc 34 cp varianta cu 2 cilindrii pt modelele club axel si special...
in 1986 iese din fabricatie motorul cu 2 cilindrii si modelul special...
in 1989 se adapteaza planetare frane curele de distributie de unde rezulta hibrizii RM si RT care se fabrica pana in 91 in ciuda numeroaselor probleme.. in 92 se ofera pietei modelele 11RL cu parasocuri si bandouri laterale din plastic si club12trs cu mototr 1300cc..
in 94 este lansata varianta pick-up sib denumirea RODAE odata cu preluarea uzinei de catre daewoo.
in 95 se sisteaza productia....

caracteristici: spatiu interior si portbagaj mare...
echipare buna a modelului de baza...
motor cu putere mare la 1300..
suspensie comfortabila..
manevrabilitate slaba..
pozitie incorecta a volanului..
efort mare la apasarea pedalei de frana..
pedala ambreiaj cu functionare sacadata...
cutie viteze imprecisa...
indicatiile bordului greu de citit...
butoanele de comanda necesita obisnuinta..
inclinatie puternica a caroseriei in curbe...
consum mare de benzina si ulei...
motor racit cu aer gurmand poluant foarte greu reglabil...
piese de schimb de calitate redusa...


defectiuni posibile.. tine-ti-va bine..

coroziune chiar si la exemplarele noi...
defectiuni de asamblare...
scaune fata nefunctionale..
oglinda retrovizoare se dezlipeste de parbriz..
defectiuni ale sistemului de franare..
uzuri ale casetei de directie..
uzuri la planetare la rt si rm...
uzuri la cutie greu demontabila..
uzura patinarea ambreiajului..
scurgeri si consum mare de ulei..
ruperea sarirea peste dinti a curelei de distributie..
spargerea elicei turbinei de racire..
defectiuni la sistemul de aprindere...
imposibilitatea reglarii carbului si aprinderii..
defectiuni la echipamentul electric...
esapament neetans..

era sa uit inainte de experienta de service sa va scriu aici caracterizarea...
priviti...

ESTE UN AUTOMOBIL MIC CU MOTOR BOXER RACIT CU AER IN 2 SAU 4 CILINDRII AMPLASAT FRONTAL TRACTIUNEA FATA. CEI CARE POT CORECTA DEFECTELE DE FABRICATIE POT UTILIZA UN AUTOMOBIL PRACTIC CARE POATE FI PROCURAT EXTREM DE IEFTIN DIN CAUZA PROSTULUI RENUME...

apoi la experienta service:

tabla rugineste cu toata protectia prin electrofreza si tectilizare..
elementele caroseriei care inconjoara compartimentul motor sunt prinse scrie aici in ghilimele cu 1000 de suruburi adik fff multe care f multe sunt lasate afara inca din fabricatie iar mecanicul care face o interventie importanta monteaza la loc doar jumatate...
arcurile scaunelor sa desprind.. in urma franarii se pot aprinde farurile.. )) si niciodata nu se stye care este efectul apasarii unui buton...
exista defecte de material peste tot .. franele nu prezinta incredere..
defectiuni uimitoare povestite de mecanici sunt spaargerea pompei centrale..
motoarele boxer cu 4 cilindrii consuma exagerat de mult ulei...
mai sunt multe de scris aici fff multe defectiuni dar deja mi-e lene sa mai scriu...
ultima fraza din catalog...
sistemele de suspensie si franare bat recordurile in service-uri...
bafta si a ramas sa va mai spun ca am o dacie berlina din 2000 pe injectie.. pana acum nu am schimbat decat un bec la faza scurta lunga si vreo 10 sigurante... in rest absolut nimic... am 32mii km si niic un defect...
mai styu pe cineva cu o dacie din 98 carb masina aia nu prinde o zi in care sa nu ia scartzait in a-3-a fara sa ajunga la 7000 ture fara absolut nici o modificare.. nici volanul nu-l are schimbat.. nicic casetefon nu are pe ea... si masina mananca orice oltcit pe paine ... bine si soferul e prea bun... si pana acum nu a schimbat decat un set de segmenti si masina are 110 miikm atinsi iar pana pe la 80mii a mers in fiecare zi in stiulu descris mai sus... bafta si parerea mea este tot dacia... numai cand ma gandesc ca se trage din r12 as alege o dacie... si inca ceva.. daciile de uzina au cam facut lege prin anii 70-80 in raliurile acropole... dacii nu renault gordini....
bafta !!!!!!!!!
__________________
2013 Audi a3 2.0 16v tdi daily car / renault 5 gt turbo weekend car
Gti_Turbo is offline  
Old 03-12-04, 21:18   #65
steph

Stage 5
 
steph's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 510
Default

shtiam io k olcitu` e prost dar chiar in halu asta?
steph is offline  
Old 03-12-04, 21:28   #66
Bogdan_16v
Guest
 
Posts: n/a
Default

Nu degeaba il vedeam in flacari mai ceva ca Anna Lesko destul de des...
 
Old 04-12-04, 00:36   #67
Lemeleul

Stage 3
 
Lemeleul's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 76
Default

@CT-12-VVV - despre Dacia nu scria nimik?
Eu nu tin partea Oltcitului sau defavorizez Dacia, eu am povestit din experienta mea cu aceste doua modele de masini!!!
Pt. mine Oltcitul s-a dovedit a fi mai bun decat Dacia - este parerea mea argumentata prin experienta!!
Cam atat! Numai bine!
Lemeleul is offline  
Old 04-12-04, 16:22   #68
MicDaRAu

Stage 5
 
MicDaRAu's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 413
Default

mei yo mai nou, cam ...de o luna mi-am mai luat un cazan,... un oltcit
si ce sa zic,.... ba rupe m..a la daci, l-am facut pe un tovars de 5 ori el decat odata(ca mi-a sarit din viteza).
in rest si oltcitu si daci sunt cazane fratilor masini bune de carat porumb si struguri la bunici la tara, e ca si cum ai compara caruta cu roaba.
__________________
They only get one finger while i\'m shifting gears!!!
MicDaRAu is offline  
Old 06-12-04, 15:42   #69
darkager
AfterDark Racing Member

Stage 5
 
darkager's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 381
Member of:
[AfterDark Racing]
Default

Am fost shi eu \"fericitul\" posesor al unui oltcit (1100) shi merge de rupe.... eu zic ca un TRS 1300 \"bate Dacia la cur\" no offence celor ce tin cu Dacia.
__________________
Honda CBR 900 RR Fireblade 140 Cp
darkager is offline  
Old 07-12-04, 00:17   #70
SpeedeR

Stage 5
 
SpeedeR's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 2,156
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
Default

eeee...la oltcit dk dai in masina timp d 4 zile pana in turatii de genu 6500 o sa sara elicea de pe rack si o sa va intrebati dc nu mai incarca alternatorul si dc se supraincalzeste motorul si sta relantiul la 1500 k apoi,a 2a zi sa vedeti c sa intamplat, si sa ii multumiti lui Dumnezeu k sa intamplat pe frigul asta si nu vara k altfel lua foc motoru...*

la dacie... ambreiaj rupt... dk dai mai mult (nu se rupe ambreiaju 1st) sotto se duce dreaqului motorul...


*bazate pe fapte reale
__________________
Mk5 GTI
Speed is nothing without style

SpeedeR is offline  
Old 09-12-04, 21:54   #71
morghen

Stage 5
 
morghen's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,142
Member of:
[Moderators]
[Racing Syndicate]
[PORSCHE]
Default

\"eu am o dacie din 92 cu motor si cutie de dacie din vreo 80,si va spun sincer performantele:
-1a...50km/h +10
-2a...90km/h -5
-3a...120km/h =
-4a...150km/h =
\"


cineva a scris asta....shi eu am o dacie care urca cam tot asha insa eu obtzin vitezele astea pana in 6 mii de rpm....dacia mea face 13s 0-100

400 de m nu stiu cat face....dar m-am luat la hartza cu oltcit....nu m-a facut...am facut multe nebunii cu dacia shi pot sa spun ca o dacie bine pusa la punct bine reglata shi ushoara este un adversar bun pt orcie mashina pana in 100 cai

cat faci cu oltcitu 0-100 ?
morghen is offline  
Old 11-12-04, 10:25   #72
steph

Stage 5
 
steph's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 510
Default

voi ma facetzi curios sa imi cronometrez si io suta
steph is offline  
Old 12-12-04, 12:57   #73
M_I_H_A_I

Stage 2
 
M_I_H_A_I's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 54
Default

Quote:
cineva a scris asta....shi eu am o dacie care urca cam tot asha insa eu obtzin vitezele astea pana in 6 mii de rpm....dacia mea face 13s 0-100
prietene, fara suparare, dar hai facem echipa de raliu, eu vin cu banu si tu pilotezi daca zici ca iei cu berlina suta in 13 sec fara modificari, in realitate stiu ca ia in 21 de sec...(asa stiu ehh poate mai repede cu 2-3 sec maxim!)[/quote]
M_I_H_A_I is offline  
Old 12-12-04, 13:16   #74
UniculSGM
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
UniculSGM's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 2,551
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
Default

21 secunde scrie in carte la Dacia pe injectie,total eronat. E o aberatie mare, intr-adevar 21 e valoarea data de fabricant. Garantat o dacie pe injectie prinde 100 in cel mult 15 secunde, daca e condusa bine.
La dacia 1300 scrie 16.5
Date despre Dacia 1400 pe carburator nu am gasit dar logic ca are performante mai bune decat 1300, are 9 Cp in plus.
Am reusit si eu sa prind 100 in aprox 14 secunde cu Dacia 1400 standard, dar era bine reglata si motorul bun.
Cu un cazan de Dacie omorat si alergat nu o sa prinzi 100 in 14, dar daca e ingrijita, si soferul stie cand sa schimbe treptele, e posibil.
__________________

www.rustans.ro
UniculSGM is offline  
Old 12-12-04, 21:58   #75
M_I_H_A_I

Stage 2
 
M_I_H_A_I's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 54
Default

mda sa zicem, oricum tu am vazut ca ai habar despre ce vorbesti si nu zici doar asa din auzite, oricum sa zicem ca in cel mai bun caz 14, ceea ce oricum ar fi foarte bine pt berlina...aaa si o secunda in plus la acceleratie face de cele mai multe ori toata diferenta chiar daca pare putin

de ce artistii de la dacia au scris o asa aberatie in cartea tehnica?? nu era in interesul lor sa fie cifra aceea cat mai mica?
M_I_H_A_I is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -