Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Oltcit sau Dacia
Oltcit Power 78 48.45%
dacia 83 51.55%
Voters: 161. You may not vote on this poll

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 25-11-04, 20:55   #46
Gabi
Super Moderator

Stage 5
 
Gabi's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 14,537
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"M_I_H_A_I\"
am si eu o intrebare, cand am mers cu trs se ducea la 7000 de ture, arata ala airea sau aia e realitatea
stie cineva in cate secunde ia suta trsu
Mai depinde si de motoru' pe care-l detii sub capota.

PS: 0-100 km/h cauta pe net (desi nu stiu daca poti gasi ceva). Daca nu gasesti, testeaza pe propria-ti masina (sau a vreunui prieten).
__________________
DelSol D13Z6
Gabi is offline  
Old 26-11-04, 08:43   #47
bbeu

Stage 2
 
bbeu's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 40
Default

Quote:
Originally Posted by \"Mihai\"
am si eu o intrebare, cand am mers cu trs se ducea la 7000 de ture, arata ala airea sau aia e realitatea
stie cineva in cate secunde ia suta trsu?

p.s. am facut azi liniuta supernova(eu)-nova gt, tin sa spun ca nu am avut nici o problema la 140 era rau de tot in spate, de fapt nici la demaraj nu a stat prea mult langa mine, chestia e ca eu credeam ca sunt foarte apropiate la performante, sa fie soferul de vina?
Depine si de masina(turometru) eu am ajuns pe la 6500 cred si mi-a fost mila sa merg mai sus - timpul in care ajuni pana la 7000 e mai mare si pierzi si la demaraj.
Bine intales ca depinde si de shoferul fiecarei masini si f mult depinde si cat de bine e reglata masina....

Nu shtiu datele despre supernova dar la oltici TRS e asha:
1. 61.5 CP - la 5500 de ture
2. acceleratie de la 0 la 100km/h - 13.1 secunde
3 greutate - 875 kg

Zi-mi te rog si datele despre SN ...
bbeu is offline  
Old 27-11-04, 13:47   #48
m_vpr

Stage 3
 
m_vpr's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 100
Default

Dacia.

Din cate stiu, oltcitul nu rugineste asa repede, dar dacia este mai spatioasa, si pare a masina mai serioasa.

_______
parerea mea
m_vpr is offline  
Old 27-11-04, 13:55   #49
M_I_H_A_I

Stage 2
 
M_I_H_A_I's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 54
Default

la supernova 75 cp la 5600rpm si cuplu maxim 114 la 2800rpm
0-100 km/h - 12.5-13.5
masa proprie - 950kg
datele astea nu sunt oficiale, pe astea le stiu eu, sunt destul de corecte cred eu
M_I_H_A_I is offline  
Old 27-11-04, 14:03   #50
carlo_RS_GTI

Stage 3
 
carlo_RS_GTI's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 124
Default

olticit e mai misto
sunt multe tunate!!!
dar a aparut loganul asa ca Dacia power!!
carlo_RS_GTI is offline  
Old 29-11-04, 07:40   #51
bbeu

Stage 2
 
bbeu's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 40
Default

Mihai - daca reushesc sa ajung si eu la un reglaj cat de cat la carburici - chiar sunt curios cum se comporta olticiul meu fata de o supernova...eshti amator ??
bbeu is offline  
Old 29-11-04, 07:45   #52
bbeu

Stage 2
 
bbeu's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 40
Default

Quote:
olticit e mai misto
sunt multe tunate!!!
dar a aparut loganul asa ca Dacia power!!
Faptul ca a aparut Logan - nu cred ca e mare lucru - oricum nu prea merge sa compari o masina din 2004 - la 7000 euro cu o masina din 94 sa zicem care valora 3000 $ la vremea ei.
In principiu nu poti sa compari, zic eu nici macar o supernova cu un oltici - aceasta comparatie se preteaza la daciile vechi ce nu se mai fabrica
bbeu is offline  
Old 29-11-04, 08:29   #53
B12ZMD

Stage 5
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 797
Default

Am zis sa ma abtin, dar nu pot :

Voi cei pana in 18 ani, habar n-aveti ce vorbiti! Asa vorbeam si eu cand ma jucam cu trenuletzu electric prin sufragerie !

Am avut oltean 1129 frantuzesc aproape 3 ani de zile. Acum, de 1 an, am dacie. NO COMMENT !

Aleg si eu Golanu' nou in favoarea oltcitului .... da ... ca sa-l vand cu 1000$ sub pret si sa-mi fac un oltcit sa moara tzaranii !

Potoliti-va cu daciile bai frate ! Habar n-aveti ce inseamna olteanu! GATA !
__________________
tractor u650 cu tempomat
B12ZMD is offline  
Old 29-11-04, 12:17   #54
M_I_H_A_I

Stage 2
 
M_I_H_A_I's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 54
Default

Quote:
Mihai - daca reushesc sa ajung si eu la un reglaj cat de cat la carburici - chiar sunt curios cum se comporta olticiul meu fata de o supernova...eshti amator ??
no problem, vezi ca iti dau pm
M_I_H_A_I is offline  
Old 29-11-04, 13:58   #55
mihutz_b

Stage 5
 
mihutz_b's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 1,283
Default

Dacia vs. Oltcit Dacia wins.... (parerea mea)

Salutare....
Cu TRS eu n-am mers, din pacate, am fost in schimb fericitul posesor al unui Special (pt. cunoscatori) cu vreo 200.000 km la bord, masina din '82. N-o mai am de 4 ani, inca imi mai pare rau dupa ea, mergea super.
Sa nu ma intind.....la capitolul fiabilitate, Oltcit rules....Din '82, tinuta afara si alergata la greu, aveam ceva rugina la pasaje (boala lor) si la usi...
Directie impecabila, motorul fiind mai usor decat la Club sau TRS, mergea mult mai fin, (zicea cineva ca la Oltcit ar trebui sa mearga mai usor decat la Dacie, ei bine eu am vazut numai invers exceptand Specialul, stiam ca la Oltcit e o metoda cam invechita folosita pt. directie), frane super (4 discuri), masina usoara, ma luam cu orice Dacie la frane, nu discutam, si nu foloseam frana de motor (e aproape inexistenta la Special). De forja n-are rost sa vorbesc, maxim 110....
Dar, ca sa revin la intrecere, am mers cu o dacie din 96-97 1,4 carburator la care patina a 2-a cand schimbam fara sa tin acceleratia apasata, (talpa), si care fugea super tare. M-am tras cu Supernova si cu Cielo pana la 140..... Pana la 120, 130 Dacia era prima, plecat in super forja si de fiecare data scoteam \"nasul\" cu a 1-a numai din patinaj (nu furam, plecam toti 3 la fel). Stiu ca pare incredibil, mi-am mirat multi prieteni, dar e pe bune. La 130-140 parca nu mai tragea (dar cred ca nu-i mai venea benzina ca lumea).
Despre fiabilitate la Dacie.....nu-mi place deloc cum se comporta dupa ceva ani. In primul rand scad enorm directia si franarea, scaunele.....mai ales la modelele de pana in 90, sunt distruse.....(nu cele tip bancheta, primele modele cu tetiera). Eu mai am si acum scaunele de la Sspecial pe o Dacie....22 de ani....e ceva.
Si apropo de rapoarte, m-am dus cu Supernova pe taiere cu a 2-ala 89 Km/h, si am pe cineva care la berlina i-a dat peste 90 la peste 7000 de ture. Urca si Dacia in ture, dar nu mai trage serios de pe la 5500, cand isi atinge caii.
Bafta!
__________________
Poze facute cu tel. mobil: http://www.price.ro/forum/showthread.php?t=13063
mihutz_b is offline  
Old 29-11-04, 14:21   #56
mihutz_b

Stage 5
 
mihutz_b's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 1,283
Default

N-am luat in calcul eroarea kilometrajului, care nu cred ca e de ignorat, totusi...
mihutz_b is offline  
Old 02-12-04, 21:29   #57
HolySoul

Stage 5
 
HolySoul's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 921
Member of:
[Crazy Drivers]
[PARTICIPANT CURSE]
Default

am ales dacia ... stiu ca oltciturile fug bine am gasit destui care sa se tzina scai de mine si aveau oltcituri super cazute probabil aveau zeci de ani ...

dar am ales dacia pt. ca atunci cand esti cu dacie parca poti sa mai agati pe cineva de la discoteca si sa-i zici hai cu masina pe cand atunci cand esti oltcit parca inghitzi in sec si nu mai zici ca ai masina (asta numai daka nu e tunata)
plus .. vrei sa pleci cu prietenii nush unde trebe sa rabatezi banchetele ... chestia asta mi se pare cam de aiurea .. si cam atat
oricum masina mi se pare superioara din cauza ca are racire pe aer din cate stiu eu si mi se pare super faza asta .. si transmisie pe curele !! pana si acu transmisia e pe vechiu lantz la berline model mai nou ..
am vazut oltcituri care alearga bine pana-n 150 Km/h si care se mentin in viteza asta zeci de KM >.. majoritatea daciilor le fierbe apa daca le tzii mult timp in 150-160 la ora .. si daka le chinui de multe ori asha le crapa motoru ..

oltcit: fuge bine
dacia : spatioasa
__________________
VW Passat 1.9 TDI
Nissan 350Z
HolySoul is offline  
Old 03-12-04, 01:55   #58
Bogdan_16v
Guest
 
Posts: n/a
Default

In plus de asta, Dacia a fost gandita de Ceausescu, nu? Ca vroia si el masina de iesit seara in discoteca...in cazul asta, cred ca Oltcitul a fost gandit de...Leana, nevasta-sa...pt ca avea nevoie sa se duca si ea in mall cand mai avea barbat'su treaba la Casa poporului...Aaa, si acum inteleg eu remarcile unor distinsi participanti la trafic in legatura cu o presupusa dezumflare a lantului, adresate in principiu sexului slab, probabil posesor de dacie, printr apelative inspirate din terminatia cuvantului \"garoafa\"...

ATENTIE! ABERATII!
 
Old 03-12-04, 08:31   #59
steph

Stage 5
 
steph's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 510
Default

looooolz
tare faza cik atentzie aberatzii .... ma gandesc ce bagaboante sunt prin vaslui de le potzi agatza cu dacia )

si revenind la topic dacia zik ca e mai ok ca olcitu din multe puncte de vedere
steph is offline  
Old 03-12-04, 09:54   #60
mihutz_b

Stage 5
 
mihutz_b's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 1,283
Default

Chestia cu Dacia gandita de Ceasca eu n-o cred... Nu e cumparata de la Renault? Cand a mers el cu Dacia? Eu il vazusem numai in Renault 2000 (parca), alea asem. cu CN-ul.
mihutz_b is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -