Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Oltcit sau Dacia
Oltcit Power 78 48.45%
dacia 83 51.55%
Voters: 161. You may not vote on this poll

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 23-11-04, 15:08   #31
bbeu

Stage 2
 
bbeu's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 40
Default

O singura chestie: mishto ar fi fost sa voteze doar cei care au condus ambel masini - e ushor sa spui : \"dacia e varza\" sau \"oltcitul e nashpa\" doar pentru ca vecinul tau are un harb care nu are aceasi marca ca masina ta sau doar pentru ca la masina ta ai 4 ushi si poti sa le legi si cu sarma....sau doar pentru ca atunci cand ai avut masina multi \"mecanici\" nu shtiau nici macar cum se deschide capota si ti-a spus ca asta e nashpa....
Un amic de o varsta rezonabila si-a vandut olticiul pe care il avea de aproximativ un an doar pentru ca ceilalti vecini il bateau la cap cu faze de genul: \"nu ai bani ma sa-ti iei si tu o dacie..\" - L-a vandut, are o dacie si acum ishi trage palme singur.....
bbeu is offline  
Old 24-11-04, 07:53   #32
maryo

Stage 5
 
maryo's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 1,480
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default

Cred ca ar mai fi normal sa discutam de masini din acelasi an de fabricatie!
Daca are cineva un Oltcit din 89-90 nu e normal sa fie comparat cu o Dacie din 98-99.
Oricum raman la decizia mea-am condus ambele masini si Oltcit-ul este net superior-demaraj,confort in fata si multe altele.Are si dezavantaje dar la fuga nu se compara cu o Dacia stock in veci.II da mucu la orice ora iar pe distante lungi o Dacia isi caleaza motorul de 3 ori daca incearca sa stea langa un Oltcit.
__________________
C 20 Let - Turbo POwer
maryo is offline  
Old 24-11-04, 07:56   #33
maryo

Stage 5
 
maryo's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 1,480
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: a

Sa moara 3 vecini!
Dacia ta merge mai bine decat Golful meu III(si e din 96 sa stii).Nu am reusit sa-i dau 90 cu a 2-ua.O asemenea performanta nu aveam decat la Honda-care avea 4 trepte si era pt fuga facuta!




Quote:
Originally Posted by \"calin\"
eu am o dacie din 92 cu motor si cutie de dacie din vreo 80,si va spun sincer performantele:
-1a...50km/h
-2a...90km/h
-3a...120km/h
-4a...150km/h
......astea pt ca are cutie doar cu 4 viteze.....toate vitezele le-am schimbat la 7mii .......dar motoru ma tinut doar vreo 10 experiente dinastea....dar totusi cred ca face un oltcit
maryo is offline  
Old 24-11-04, 08:23   #34
ciombe

Stock
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 7
Default

Bestie a scris:
Quote:
A mea trece lejer de 5500, chiar am dus-o in 7000 de vreo 2-3 ori! E berlina din 96! E relativ stock, are doar un filtru conic din vitan pe ea
... da man, ii dai o data, de doua ori, de zece ori si...gata, tre-sa-i faci motorul. La mine motorul are 180.000 km si inca mere foarte bine fara reparatie capitala! Si nu tzacane, nu zdrangane, nu consuma ulei etc. Desi i-am dat forja cand a fost nevoie, motorul ma tine pt ca l-am intretinut corect: ulei adus direct din Germania (Castrol GTX3 15W40) si schimburi regulate de ulei. Sper sa ma mai duca cel putin 100.000 km si nu glumesc cand spun asta. Iar de tablarie- n-am ce sa comentez, ca nu are pic de rugina! Si nu e masina tinuta in garaj, din contra, unde e zapada mai mare - acolo ma bag! Am uitat sa spun, e din 95 - octombrie.
In schimb sa stii ca am vazut si motoare de oltcit care la 37.000 km erau terminate.

Totul depinde de cum iti intretii masina si motorul.
ciombe is offline  
Old 24-11-04, 10:26   #35
M_I_H_A_I

Stage 2
 
M_I_H_A_I's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 54
Default

parerea mea este ca amundoua sunt masini aiurea construite
dar referindu-ne doar la acceleratie, am mers de curand cu un trs, si m-a impresionat cum se ducea dupa 4-5000 de ture
deci oltcitul, dar doar trs mi se pare mai rapida in acceleratie ca dacia,
dar dacia are cuplu mai mare
stie cineva care e viteza maxima a trs-ului

p.s.-eu am o supernova, si il tot provoc pe asta cu trsu la o cursa, treaba e ca el e super increzator ca ar castiga, sunt curios, credeti ca are vreo sansa?
M_I_H_A_I is offline  
Old 24-11-04, 14:52   #36
bbeu

Stage 2
 
bbeu's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 40
Default

Daca TRS-ul nu are modificari si nici supernova cred ca o sa-l faci ...ce numar are trs-ul ?
bbeu is offline  
Old 24-11-04, 15:47   #37
M_I_H_A_I

Stage 2
 
M_I_H_A_I's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 54
Default

b nustiucat nov de ce, stai in ploiesti?
eu nu am tot stock si el din cate mi-a zis la fel
M_I_H_A_I is offline  
Old 24-11-04, 15:53   #38
bbeu

Stage 2
 
bbeu's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 40
Default

Mai trec din cand in cand prin zona de vest ...si ma gandeam ca poate l-am vazut vreodata
bbeu is offline  
Old 24-11-04, 23:06   #39
LEXUS

Stage 5
 
LEXUS's Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 631
Default

CE DISCUTIE))
eu n-o sa ma pronunt..
am permis de 3 zile..si conduc un oltcit de 3 zile..un CLUB 11Rl...si pot sa spun k e bunicica masina....cateva lucruri nu-mi plac la ea..
la curbe succesive are tendinta sa se aplece cam mult si creeaza o senzatie de instabilitate..motorul prea turat..imediat ajungi la 4000 si tre sa schimbi..(sau oi avea eu piciorul cam neastamparat)) si cam atat...
am condus si dacie si berlina si papuc.
la oltcit cutia de viteze este mai precisa dar rapoartele prea lungi..parereamea..
al meu este din 94 si are 30mii reali...vb aia..a ruginit stand..si merge f bine...face cald mai repede k o dacie.....dar as prefera o berlina ILIESCU...
la aspect prefer dacia..sivolanul la oltcit e mai inclinat decat la dacie ..cam incomod totusi, si directia merge mai greu..
papucul cu care merg..parca are servo asa se misca de usor volanul..
oltcitu este superior la franare..discuri pe toate rotile...
insa dacia are directie mai precisa..
deci..cine observa..am adus argumente pro si contra pt amandoua...
acu ce sa zic..astept sa ma sui in cielo peste o luna
__________________
Is it \'cause they like my gangsta walk..Is it \'cause they like my gangsta talk...Is it cause they like my handsome face...Is it cause they like my gangsta way...PICTURE ME ROLLIN\'
LEXUS is offline  
Old 24-11-04, 23:10   #40
LEXUS

Stage 5
 
LEXUS's Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 631
Default

a..si am uitat ..oltcitu consuma cam mult
LEXUS is offline  
Old 24-11-04, 23:39   #41
SpeedeR

Stage 5
 
SpeedeR's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 2,156
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
Default

Quote:
motorul prea turat..imediat ajungi la 4000 si tre sa schimbi..(sau oi avea eu piciorul cam neastamparat))
asta e un lucru bun.... k urca repede in ture ma rog, depinde si c vrei de la el...

Quote:
sivolanul la oltcit e mai inclinat decat la dacie ..cam incomod totusi, si directia merge mai greu..
zici k masina a stat cva timp.... a trecut printro verificare \"minutioasa\" inainte sa o iei la plimbarika?! tind sa cred k nu... totusi... volanul are diametrul mai mare k la dacie si rotile sunt de 145... nu exista sa mearga mai greu k la dacie...
__________________
Mk5 GTI
Speed is nothing without style

SpeedeR is offline  
Old 25-11-04, 00:06   #42
LEXUS

Stage 5
 
LEXUS's Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 631
Default

asa a fost de noua..
sincer..cu berlina am mers o sg data..dar cu papucul am mers de multe ori si sincer parca are servo..
si asa merge de nou..k a fost masina lu maicamea atunci..si se cam chinuia sa traga de el..
sau poate k el o merge usor..dar dat faptul k am mers pe multe cu servo..nu mai apreciez eu cum trebe...e posibil si asta...
LEXUS is offline  
Old 25-11-04, 07:05   #43
bbeu

Stage 2
 
bbeu's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 40
Default

Quote:
Originally Posted by \"Lexus\"
la curbe succesive are tendinta sa se aplece cam mult si creeaza o senzatie de instabilitate..
Trebuiesc schimbae amortizoarele si daca vrei si mai si pui bare de torsiune de CS plus amortizoare mai tari , dar si cu cele standard daca sunt bune e OK masina....

Quote:
..imediat ajungi la 4000 si tre sa schimbi..
pai cum scria si cineva mai sus asta e farmecul ) - poti sa schimbi totusi la 5500 dar sare la consum
Quote:
la oltcit cutia de viteze este mai precisa dar rapoartele prea lungi..
Daca ai CV made in RO o sa observi ca treapta a treia e chiar uimitoare extraodrdinara pentru depasiri , daca vrei mai scurte pui CV made in FR
Quote:
si directia merge mai greu..
Si asta da nota unei masini neingrijite - se pot schimba bucsile de la volan sau unse cu ceva- si atunci o sa juri ca ai servo
bbeu is offline  
Old 25-11-04, 14:33   #44
LEXUS

Stage 5
 
LEXUS's Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 631
Default

ca m-ai facut curios..am stat si am analizat-o astazi cum trebe
directia e ok..nu merge chiar asa greu cum am zis..
chestia in ture..oricum..m-am dat prin politehnica putin si m-am dus cu 2-a pana la 70..nu am vrut sa-i dau mai mult de 5000..ma gandeam la 6..dar am zis sa nu incerc
iar chestia cu inclinarea..la vit mik..nu se simte deloc..doar cand intru tare de tot..si franez puntin doar inainte de curba...dar banuiesc k e normal sa se aplece la cum am dat azi in ea..
oricum..bani nu mai bag in ea...pentru ca nu am in ce... merge ok...eu o sa am alta masina..si o sa-o vand..la 30mii de km..ce dreq..e beton..
LEXUS is offline  
Old 25-11-04, 20:44   #45
M_I_H_A_I

Stage 2
 
M_I_H_A_I's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 54
Default

am si eu o intrebare, cand am mers cu trs se ducea la 7000 de ture, arata ala airea sau aia e realitatea
stie cineva in cate secunde ia suta trsu?

p.s. am facut azi liniuta supernova(eu)-nova gt, tin sa spun ca nu am avut nici o problema la 140 era rau de tot in spate, de fapt nici la demaraj nu a stat prea mult langa mine, chestia e ca eu credeam ca sunt foarte apropiate la performante, sa fie soferul de vina?
M_I_H_A_I is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -