Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > ROVER - MG > Zona tehnica ROVER - MG

Zona tehnica ROVER - MG Zona tehnica, secrete, tips&tricks ROVER

Reply
 
Thread Tools
Old 23-02-11, 15:44   #3031
dragomir.alexmihai

Stage 2
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 29
Exclamation Re: Pentru cei care aveti ROVER 75

Salutare. Am si eu mare nevoie de o piesa pt rover-ul meu 75...este vorba de un cot prin care trece apa de langa termostat, este prins intr-un surub. Motorul este 2.0 V6. Cei care dezmembreaza si au si pot sa ma ajute as aprecia foarte mult...astept ajutor pls....
dragomir.alexmihai is offline   Reply With Quote
Old 23-02-11, 16:57   #3032
valyhunter

Stage 4
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 215
Default Re: Pentru cei care aveti ROVER 75

Quote:
Originally Posted by dragomir.alexmihai View Post
Salutare. Am si eu mare nevoie de o piesa pt rover-ul meu 75...este vorba de un cot prin care trece apa de langa termostat, este prins intr-un surub. Motorul este 2.0 V6. Cei care dezmembreaza si au si pot sa ma ajute as aprecia foarte mult...astept ajutor pls....
Te referi la asta/? http://cgi.ebay.co.uk/NEW-MG-ROVER-V...item19c305d6c0
valyhunter is offline   Reply With Quote
Old 23-02-11, 17:02   #3033
dragomir.alexmihai

Stage 2
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 29
Exclamation Re: Pentru cei care aveti ROVER 75

Da, cred ca da, sincer nu am vazuto personal, mi-a zis mecanicul de la service-ul unde am masina dusa...cotul de langa termostat prin care trece apa si e prins intr-un surub...presupun ca asta e singurul,nu?
dragomir.alexmihai is offline   Reply With Quote
Old 23-02-11, 17:03   #3034
dragomir.alexmihai

Stage 2
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 29
Exclamation Re: Pentru cei care aveti ROVER 75

...si se prinde printr-o garnitura...
dragomir.alexmihai is offline   Reply With Quote
Old 23-02-11, 19:31   #3035
Robe

Stage 3
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 79
Default Re: Pentru cei care aveti ROVER 75

Quote:
Originally Posted by dragomir.alexmihai View Post
...si se prinde printr-o garnitura...
am eu 50 ron
Robe is offline   Reply With Quote
Old 23-02-11, 22:48   #3036
Vainer Anton

Stage 2
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 64
Cool Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Trebuie decodat de un electronist daca nu ai codul scris in cartea masinii sau incearca pe ( www.mg-rover-radio-codes.com )
Vainer Anton is offline   Reply With Quote
Old 23-02-11, 22:54   #3037
Vainer Anton

Stage 2
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 64
Cool Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Un sfat, nu merge la Bavaria Automobile deoarece sunt scumpi si nepriceputi in ale Rover 75, cine ma poate contrazice sa imi scrie
Vainer Anton is offline   Reply With Quote
Old 24-02-11, 06:07   #3038
sergo

Stage 3
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 128
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by Petrariu Dorian View Post
Deocamdata icerc sa-l fac pe asta functionabil,daca nu merge ne mai auzim. Mersi !!!
OK...Spor la treaba...
sergo is offline   Reply With Quote
Old 24-02-11, 06:35   #3039
dragomir.alexmihai

Stage 2
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 29
Exclamation Re: Pentru cei care aveti ROVER 75

Da, il vreau.Dati-mi va rog un nr de tel sau sunati-ma la 0726214841 cat mai repede posibil. Multumesc mult.
dragomir.alexmihai is offline   Reply With Quote
Old 24-02-11, 13:57   #3040
Robe

Stage 3
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 79
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by sergo View Post
Salut...Scuze ca ma amestec...Am vazut ca nu ai codul de la cass..Sunt pe aici cativa tipi care te pot ajuta....Nu mai stiu care...Uite-te pe forumuri si ai sa gasesti...In alta ordine de idei,daca vrei sa schimbi cass-ul am un cass in stare aproape noua,un LG cu toate mufele adaptoarre si cu masca in care se instaleaza la Rover...Daca te intereseaza vorbim.....O zi buna sa ai....
cu mufele aceelea raspunde si la comenzile de pe voilan?ms.
Robe is offline   Reply With Quote
Old 24-02-11, 21:19   #3041
sergo

Stage 3
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 128
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by Robe View Post
cu mufele aceelea raspunde si la comenzile de pe voilan?ms.
Fiecare masina are un anumit tip de mufa ...Mufele adaptoare sunt pentru a merge la orice cass cu mufe europene....Daca vrei si comenzile de pe volan exista adaptor comenzi volan....undeva la 250-300 lei....Deci mufa si restul nu rezolva comenzile de pe volan...ci doar daca vrei sa schimbi cassul cu cd,mp3...etc...
O seara buna....Daca auzi pe cineva ca vrea sa-si schimbe cass-ul de la Rover,am de vinzare .....
sergo is offline   Reply With Quote
Old 27-02-11, 08:36   #3042
iorgacristian

Stage 1
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 18
Smile Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Salut,
Rover 75 motor 1,8 an 2002
Va rog,daca stie cineva si poate sa ma ajute cu niste sfaturi:
-motorul la relanti sta subturat si nu este o turatie constanta oscileaza intre 6 si 7 sute de turatii;
-cand opresc motorul se aude un bazait ca de motoras in zona casetofonului;
-daca stie cineva cum se demonteaza fetele la portiere as vrea sa schimb clipsurile de plastic.
Va multumesc anticipat!
iorgacristian is offline   Reply With Quote
Old 28-02-11, 21:17   #3043
cristea

Stage 2
 
cristea's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 58
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Ştie cineva unde se află regulatorul de presiune de la pompa de injecţie?
Există vre-un releu care controlează pompa de alimentare şi pe cea de presiune?
cristea is offline   Reply With Quote
Old 01-03-11, 18:07   #3044
Vainer Anton

Stage 2
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 64
Cool Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Cauta la pagina 201 pozitia 4 pe forum si gasesti o adresa de mail si descarca manualul de reparatii Rover 75 si acolo cu un pic de engleza gasesti totul inclusiv demontarea fetelor de usa si multe alte probleme
Vainer Anton is offline   Reply With Quote
Old 01-03-11, 20:39   #3045
DaII

Stage 4
 
DaII's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 263
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

AM un rover 75 2.L BMW motorina(am folosit numai de la Petrom-top nordic)
prima intrebare..webasto este acelasi lucru cu sciroco(nu stiu sigur cum se scrie)?
Problema..mi-sa mai intamplat iarna asta de cateva ori,prima data cand am coborat de la sinaia cu roverul a inceput dupa cateva minute de coborat cu a I a inceput sa scoata pe esapament un fum albastrui asa..problema asta mi s-a mai intamplat de cateva ori si in bucuresti cand plecam la facultate,DAR treaba asta s-a intamplat cand eara motorul rece,adica steam cam 2 minute cu ea la relanti dimineta si pe urma plecam,cand creste apa nu mai scoate acel fum..treaba asta s-a intamplat cam 1 doata 2 ori la interval de 2 luni..Astazi iar cand am plecat de la facultate la fel un fum albastrui asa,si cand am ajuns acasa am parcat-o,am oprit motorul si cand sa plec de langa masina (wbasto sau sciroco ce e ala)bazaia si a inceput sa iasa fum pe la roata din fata stanga tot asa albastrui cam 15-20 sec..pe urma s-a oprit si dracia..Mentionez ca fumul acela albastrui am observat ca-l da doar cand e motorul rece si merg cu ea cam turata,cand incepe sa creasca apa putin nu mai am treaba..Va rog da-ti un sfat o idee ce trebuie facut,NU-mi place sa-mi stiu masina stricata..Multumesc!!
DaII is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -