Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > ROVER - MG > Zona tehnica ROVER - MG

Zona tehnica ROVER - MG Zona tehnica, secrete, tips&tricks ROVER

Reply
 
Thread Tools
Old 19-03-11, 11:44   #3076
iorgacristian

Stage 1
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 18
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Salut, din nou va stresez cu problemele mele:
- motor 1,8 benzina an 2002
- cei de la service mi-au pus ulei VALVOLINE Dura Blend 10W-40 cu specificatia ACEA A3,B3,B4;
-In cartea masinii am citit ca trebuie sa fie 10W-40 ACEA A2 sau in unele conditii A1.
VA ROG DACA IMI POATE SPUNE CINEVA DACA ASTA AR PUTEA FI CAUZA BATAILOR TACHETILOR CARE SE AUD LA MOTOR.
Am verificat nivelul uleiului si e ok la jumatate dintre limita de min si max
Va multumesc anticipat!
iorgacristian is offline   Reply With Quote
Old 20-03-11, 17:07   #3077
Robe

Stage 3
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 79
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Vre`un capac Airgab pasager pt volan pe stanga are careva de vanzare?
Robe is offline   Reply With Quote
Old 20-03-11, 18:17   #3078
Vainer Anton

Stage 2
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 64
Cool Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Uleiul poate fi Castrol,Mobil,Valvoline 10W40 numai sa aiba specificatia ACEA A3-B3 la diesel care este viscozitatea aprobata de Rover iar la benzina poate fi acelasi tip de ulei dar cu specificatia ACEA A1-A2, iar cei de la service ti-au pus ulei de diesel si poate fi o problema asa ca eu zic da jos uleiul si filtrul de ulei si pune ca recomandare Castrol 10W40 ACEA A1-A2 dar la bidon de 5 litri care este facut si imbuteliat afara, oricum iti intra 4,5 litri de ulei si s-ar putea sa-ti rezolvi problema

Last edited by Vainer Anton; 20-03-11 at 18:42.
Vainer Anton is offline   Reply With Quote
Old 20-03-11, 18:56   #3079
Vainer Anton

Stage 2
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 64
Cool Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

ma cam necajeste pompa de ambreiaj ce spunea-i de lichidul de Dacie tip n !!!! mesajul este pentru IULI 1406

Last edited by Vainer Anton; 20-03-11 at 18:59.
Vainer Anton is offline   Reply With Quote
Old 20-03-11, 19:24   #3080
iorgacristian

Stage 1
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 18
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by Vainer Anton View Post
Uleiul poate fi Castrol,Mobil,Valvoline 10W40 numai sa aiba specificatia ACEA A3-B3 la diesel care este viscozitatea aprobata de Rover iar la benzina poate fi acelasi tip de ulei dar cu specificatia ACEA A1-A2, iar cei de la service ti-au pus ulei de diesel si poate fi o problema asa ca eu zic da jos uleiul si filtrul de ulei si pune ca recomandare Castrol 10W40 ACEA A1-A2 dar la bidon de 5 litri care este facut si imbuteliat afara, oricum iti intra 4,5 litri de ulei si s-ar putea sa-ti rezolvi problema
Multumesc pt sfat o sa fac imediat schimbul de ulei!!!!
iorgacristian is offline   Reply With Quote
Old 21-03-11, 08:07   #3081
arni

Stage 3
 
arni's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 97
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by Vainer Anton View Post
Recomandabil schimba tot Kit-ul ambreiaj adica Cilindrul Master (pompa de ambreiaj), Cilindrul Slave (un cilindru hidraulic mic cu rulmentul de presiune) se gasesc in cutie, Discul de Frinare si Placa de Presiune, acesta este tot Kit-ul si costa in jur de 23 mil.
Volanta sau Dual Mass Flyweel de obicei daca masina nu a fost chinuita te tine mai mult, depinde de la cine ai luat-o. Este cam scumpa in jur de 800 euro.
Pentru Kit-ul ambreiaj scrie pe forum ca vrei lui Marcellr , este unul din fondatorii acestui forum si al Clubului Rover este un tip serios,la noi sunt scumpe nu se prea gasesc sau sunt tot felul de producatori nu prea OK. Si eu trebuie sa il schimb (KIT-ul) am vorbit cu Marcellr dar am folosit banii la altceva, si poate ma mai tine
Mersi, dar cum iau legatura cu Marcellr? ca nu a mai postat cam demult nici un sfat, si 23 mln e pretul la el?
arni is offline   Reply With Quote
Old 21-03-11, 17:04   #3082
Vainer Anton

Stage 2
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 64
Cool Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

In primul rind fac o rectificare si anume trebuia sa scriu Discul de ambreiaj si nu discul de frinare dar la acea ora eram putin obosit.
Daca scrii, s-ar putea ca Marcellr sa citeasca, dar daca nu stii pe 26 martie avem intilnire toti R0veristii la Bucuresti ora 10 la Academia Militara si te poti intilni cu Marcellr face to face iar pretul este cu tot cu transport deci Marcellr nu a pus nimic la pret, pretul este bun daca tii cont ca piesele sunt de la mama lor dar eu am fost in criza si de aceea nu am putut lua Kit-ul
Vainer Anton is offline   Reply With Quote
Old 21-03-11, 18:14   #3083
Vainer Anton

Stage 2
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 64
Cool Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Salut fac si eu o intrebare pentru cine stie..... am facut autotestul la clima adica am tinut apasat simultan pe primul buton de la clima de jos cel pe care scrie auto si pe cel cu scaunul sofer adica al doilea de sus de la dreapta la stinga am intors cheia in pozitia 2 a inceput sa ruleze testul si la sfirsit apare In stinga pe display FC iar in dreapta 21-22 cred ca sunt erori si nu stiu unde le gasesc codul
Vainer Anton is offline   Reply With Quote
Old 21-03-11, 18:59   #3084
Valeriu_

Stage 2
 
Valeriu_'s Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 31
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by Vainer Anton View Post
Salut fac si eu o intrebare pentru cine stie..... am facut autotestul la clima adica am tinut apasat simultan pe primul buton de la clima de jos cel pe care scrie auto si pe cel cu scaunul sofer adica al doilea de sus de la dreapta la stinga am intors cheia in pozitia 2 a inceput sa ruleze testul si la sfirsit apare In stinga pe display FC iar in dreapta 21-22 cred ca sunt erori si nu stiu unde le gasesc codul
Iată ce scrie pe un forum englez:

A manual diagnostic check includes a check of the sunlight sensor, and is initiated by pressing and holding the AUTO switch and the air distribution switch, then turning the ignition switch from 0 to II. The audible warning and all the indications on the control panel display cycle on and off while the ATC ECU runs the diagnostic check. When the check is completed, all the indications on the display are replaced by FC in the LH temperature window and a two digit fault code in the RH temperature window. If there are no faults, the system then reverts to normal operation. If a fault is detected, the audible warning sounds three times and the fault codes cycle on and off in numerical order, at 1 Hz. The audible warning sounds as each fault code is shown. The check is cancelled by pressing the OFF switch or turning the ignition switch to 0. In low light conditions, to avoid false sunlight sensor fault indications, the sunlight sensor should be illuminated with a strong light source.


Diagnostic fault codes and fault descriptions

Code Component Fault Default value/strategy

00 - No fault found -

11 - In-car temperature sensor Open or short circuit 25 °C (77 °F)

12 - K bus Fault with ambient temperature input 10 °C (52 °F)

13 - Evaporator sensor Open or short circuit 5 °C (41 °F)

14 - Heater coolant temperature sensor Open or short circuit 70 °C (158 °F)

21 - Sunlight sensor, left output Open or short circuit No solar heating correction

22 - Sunlight sensor, right output Open or short circuit No solar heating correction

31 - LH temperature servo motor Open or short circuit Motor or flap mechanism seized Servo motor locked in position.

32 - RH temperature servo motor Open or short circuit Motor or flap mechanism seized Servo motor locked in position.

33 - Distribution servo motor Open or short circuit Motor or flap mechanism seized Servo motor locked in position.
Valeriu_ is offline   Reply With Quote
Old 21-03-11, 22:52   #3085
xchris

Stage 3
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 123
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by Vainer Anton View Post
Salut fac si eu o intrebare pentru cine stie..... am facut autotestul la clima adica am tinut apasat simultan pe primul buton de la clima de jos cel pe care scrie auto si pe cel cu scaunul sofer adica al doilea de sus de la dreapta la stinga am intors cheia in pozitia 2 a inceput sa ruleze testul si la sfirsit apare In stinga pe display FC iar in dreapta 21-22 cred ca sunt erori si nu stiu unde le gasesc codul
Nu ai nici o eroare,e doar intuneric afara...

BR
xchris is offline   Reply With Quote
Old 22-03-11, 07:06   #3086
arni

Stage 3
 
arni's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 97
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by Vainer Anton View Post
In primul rind fac o rectificare si anume trebuia sa scriu Discul de ambreiaj si nu discul de frinare dar la acea ora eram putin obosit.
Daca scrii, s-ar putea ca Marcellr sa citeasca, dar daca nu stii pe 26 martie avem intilnire toti R0veristii la Bucuresti ora 10 la Academia Militara si te poti intilni cu Marcellr face to face iar pretul este cu tot cu transport deci Marcellr nu a pus nimic la pret, pretul este bun daca tii cont ca piesele sunt de la mama lor dar eu am fost in criza si de aceea nu am putut lua Kit-ul
de disc mi-am dat seama, pe 26 sunt la muunci,nu pot veni,eu las un msj pe forum pt Marcellr,daca nu citeste pana sambata zii te rog sa arunce un ochi pe forum ,ca este un amarat care are nevoie de el
arni is offline   Reply With Quote
Old 22-03-11, 12:40   #3087
arni

Stage 3
 
arni's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 97
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by arni View Post
de disc mi-am dat seama, pe 26 sunt la muunci,nu pot veni,eu las un msj pe forum pt Marcellr,daca nu citeste pana sambata zii te rog sa arunce un ochi pe forum ,ca este un amarat care are nevoie de el
MARCELLR HEEEELP!!!!
arni is offline   Reply With Quote
Old 22-03-11, 13:32   #3088
toby75

Stage 3
 
toby75's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 162
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by arni View Post
MARCELLR HEEEELP!!!!
Incearca pe forumul celalalt acolo e mai des !
toby75 is offline   Reply With Quote
Old 22-03-11, 18:17   #3089
arni

Stage 3
 
arni's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 97
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by toby75 View Post
Incearca pe forumul celalalt acolo e mai des !
mai este si alt forum/ nu am stiut,cum dau de el? pe persoana fizica care este
arni is offline   Reply With Quote
Old 22-03-11, 18:21   #3090
BanditBora

Stage 3
 
BanditBora's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 85
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by arni View Post
mai este si alt forum/ nu am stiut,cum dau de el? pe persoana fizica care este
Salutare,

http://rover-mg.ro/ este al doilea site.

O seara faina in continuare.
BanditBora is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -