Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > ROVER - MG > Zona tehnica ROVER - MG

Zona tehnica ROVER - MG Zona tehnica, secrete, tips&tricks ROVER

Reply
 
Thread Tools
Old 16-11-10, 17:34   #2461
jpny13

Stage 4
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 231
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by marcellr View Post
sal,

din ce am inteles eu ai schimbat 1/2 kit ambreaiaj....adica ce este in cutie....
pe urma ai schimbat pompa ...adica iar 1/2 din kit.....

eu am scris ca daca se schimba pe "bucati" nu tine ......este obligatoriu sa fie schimbat TOT KITUL. TOT KITUL INSEAMNA - CILINDRU MASTER+CILINDRU SLAVE+DISC+PLACA PRESIUNE.

pistonasul slave/rulment se duce dupa 90k daca sa dus mai repede inseamna ca nu a fost piesa buna (china) si nu ai schimbat tot kitul.
Piesa care se schimba (indiferent care master sau slave, disc sau placa ) va fi STRICATA de cele vechi existente pe masina
Daca vrei este ca la o geanta stramba ...schimbi cauciucul cu unul nou si tot bate si trage stramb masina......si mai si strica cauciucul.....

Bafta in service azi ! Asteptam vesti bune!
PS. atentie la piesele din RO .....sa nu fie CHINA
Da azi am dus masina in service.....si trebuie schimbat atat kitul de ambreiaj cat si rulmentul de presiune...ma scutura cam de in jur de 2000 ron,,!!!Asta e....!O singura intrebare...chiar asa repede se duce ambreiajul???
jpny13 is offline   Reply With Quote
Old 16-11-10, 17:39   #2462
Robe

Stage 3
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 79
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Salut...Scz de deranj...ma intereseaza clapeta din interior,cea care deschide capota,si o tetiera mijloc spate din plus verde....Daca ai spune-mi la ce pret...O seara buna.
da, am ambele 40 de euro.
Robe is offline   Reply With Quote
Old 16-11-10, 22:48   #2463
liviu_p4

Stage 2
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 41
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by Robe View Post
Dezmembrez Rovere 75 ieftin orice motorizare, Cele mai mici preturi.daca e interesat cineva de vre-o piesa sa imi spuna.MS si scuze de Deranj.!
As vrea un pret pt un modul scaun sofer stg. cu reglaj electric cu memorii.(cutiuta de unde se regleaza scaunul)
Ms!

Last edited by liviu_p4; 16-11-10 at 22:51.
liviu_p4 is offline   Reply With Quote
Old 16-11-10, 23:01   #2464
liviu_p4

Stage 2
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 41
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Salutare
Nu mi se mai aprind luminile de interior la dezarmarea usilor si nici la deschiderea vreunei usi. Aprinderea manuala apasand butonul din plafon functioneaza.
Cauza problemei ar putea fi bateria prea slaba? exista vre-un sistem de economisire a curentului sau alta e problema?
liviu_p4 is offline   Reply With Quote
Old 17-11-10, 08:45   #2465
scooby89

Stage 3
 
scooby89's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 147
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by liviu_p4 View Post
Salutare
Nu mi se mai aprind luminile de interior la dezarmarea usilor si nici la deschiderea vreunei usi. Aprinderea manuala apasand butonul din plafon functioneaza.
Cauza problemei ar putea fi bateria prea slaba? exista vre-un sistem de economisire a curentului sau alta e problema?
am patit-o si eu.. scoate bornele de la baterie, las-o putin si apoi verifica..
scooby89 is offline   Reply With Quote
Old 17-11-10, 09:32   #2466
scooby89

Stage 3
 
scooby89's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 147
Angry Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

hai ca am patit-o si eu si un prieten cu aceeasi masina, motorizare etc...
mergeam pur si simplu pe un drum de tara si urcam o panta, pana observ ca mi-se aprinde pe display check engine si apoi semnul de la motor cu un mare X pe el.. bun.. opresc motorul si isi revine, dupa 2 zile, ma suna un prieten ca si la el s-a aprins tot asa...tot pe drum de tara.. etc.. de la ce sa fie ? ca am urcat cu ele in panta? sau...dar aceeasi problema la amandoi ..
scooby89 is offline   Reply With Quote
Old 17-11-10, 09:33   #2467
Robe

Stage 3
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 79
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by liviu_p4 View Post
As vrea un pret pt un modul scaun sofer stg. cu reglaj electric cu memorii.(cutiuta de unde se regleaza scaunul)
Ms!
SAlut.. nu pot vinde separat, Doar scaunul cu totul..
Robe is offline   Reply With Quote
Old 17-11-10, 21:20   #2468
jpny13

Stage 4
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 231
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by jpny13 View Post
Da azi am dus masina in service.....si trebuie schimbat atat kitul de ambreiaj cat si rulmentul de presiune...ma scutura cam de in jur de 2000 ron,,!!!Asta e....!O singura intrebare...chiar asa repede se duce ambreiajul???

Revin cu noutati....Am schimbat atat kitul cat si rulmentul...merge belea...chiar niciodata nu a mers asa bine.si o am de 3 ani......schimba perfect...!!!Partea mai putin buna cam m-a scuturat bine....cu totul m-a dus la 2600 ron!!!Piesele ar fi marka LUK.....parca.....E BINE CAND TOTUL SE TERMINA CU BINE
jpny13 is offline   Reply With Quote
Old 21-11-10, 23:22   #2469
Rovercedes

Stage 2
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 54
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Salutari tuturor!
Imi pare bine sa fiu din nou aici cu voi, cei mai mari iubitori de rover 75.
As dori sa stiu si eu ce pot sa fac ca nu mi mai merge CONTROLUL TRACTIUNII. si vine iarna
Cu bine,
Rovercedes is offline   Reply With Quote
Old 22-11-10, 00:01   #2470
jpny13

Stage 4
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 231
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by Rovercedes View Post
Salutari tuturor!
Imi pare bine sa fiu din nou aici cu voi, cei mai mari iubitori de rover 75.
As dori sa stiu si eu ce pot sa fac ca nu mi mai merge CONTROLUL TRACTIUNII. si vine iarna
Cu bine,
Verifica senzorii ABS....am patit si eu...mi-a cazut unul de pe roata dreapta spate si normal cazuse si Controlul Tractiunii!!
jpny13 is offline   Reply With Quote
Old 22-11-10, 21:46   #2471
Rovercedes

Stage 2
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 54
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by jpny13 View Post
Verifica senzorii ABS....am patit si eu...mi-a cazut unul de pe roata dreapta spate si normal cazuse si Controlul Tractiunii!!
Cum sa i verific? Ca nu inteleg.... Eu am dat cu ceva sprei de rugina pe iei si am incercat sa i misc. dar am inteles ca daca incerci sa i scoti de cele mai multe ori se rup asa ca nu am insistat.
P.S.Dar daca nu merge un senzor, ABS ul cum merge?
Ms pt raspunsuri!
Rovercedes is offline   Reply With Quote
Old 22-11-10, 23:14   #2472
jpny13

Stage 4
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 231
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by Rovercedes View Post
Cum sa i verific? Ca nu inteleg.... Eu am dat cu ceva sprei de rugina pe iei si am incercat sa i misc. dar am inteles ca daca incerci sa i scoti de cele mai multe ori se rup asa ca nu am insistat.
P.S.Dar daca nu merge un senzor, ABS ul cum merge?
Ms pt raspunsuri!
Mie mi-a aparut martorul de ABS in bord...si am pus testerul pe ea..si mi-a zis exact care senzor e de vina...Daca vrei te pot ajuta..cu un senzor nou nout...de fata...IMPORTANT..SENZORI DE PE ROTILE DIN FATA DIFERA DE CEI DE PE SPATE...am aflat din propia experientaDeci am unul nou de fata....!!!
jpny13 is offline   Reply With Quote
Old 22-11-10, 23:26   #2473
Rovercedes

Stage 2
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 54
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by jpny13 View Post
Mie mi-a aparut martorul de ABS in bord...si am pus testerul pe ea..si mi-a zis exact care senzor e de vina...Daca vrei te pot ajuta..cu un senzor nou nout...de fata...IMPORTANT..SENZORI DE PE ROTILE DIN FATA DIFERA DE CEI DE PE SPATE...am aflat din propia experientaDeci am unul nou de fata....!!!
Mie imi merge ABS ul. Daca ar fi de la senzori nu ar trebui sa mi meraga nici ABS ul. Multumesc oricum pentru raspunsuri si timpul acordat.
Rovercedes is offline   Reply With Quote
Old 23-11-10, 15:05   #2474
simionescu

Stock
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 1
Question Problema cutie viteze manuala (Rover 75 2.0CTD)

Va salut dragi colegi!

Pe scurt am si eu o problema cu o cutie de viteze si anume iese din viteza a doua si marche-arriere, in special dupa ce merg ceva vreme prin oras; in special dupa ce se mai incalzeste apare problema, la drum lung nu manifesta aceasta problema.

Cutia de viteze am cumparat-o de la demembrari. Am fost la un service destul de bun si de incredere (unde am si montat cutia), iar acolo mi s-a spus ca nu exista o "problema" si ca ar putea fi mai mult de la pompa de la ambreiaj. Eu insa banuiesc ca defectul ar veni din cutie.

Dvs ce credeti?

Cu respect,
simionescu
simionescu is offline   Reply With Quote
Old 23-11-10, 19:21   #2475
scooby89

Stage 3
 
scooby89's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 147
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by jpny13 View Post
Verifica senzorii ABS....am patit si eu...mi-a cazut unul de pe roata dreapta spate si normal cazuse si Controlul Tractiunii!!
pai da.. dar tu banuiesc ca ai si buton dedicat controlului tranctiunii undeva deasupra brichetei.. chestia este ca .. eu din cate stiu , daca nu ai buton nu ai nici control traction. parerea mea.. daca gresesc va rog sa ma corectati
scooby89 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -