Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > ROVER - MG > Zona tehnica ROVER - MG

Zona tehnica ROVER - MG Zona tehnica, secrete, tips&tricks ROVER

Reply
 
Thread Tools
Old 12-11-10, 21:38   #2446
FREE73CONST2010

Stage 3
 
FREE73CONST2010's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 159
Thumbs up Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

da frate trage altfel!adica pleaca de pe loc se simte !inainte trebuia sa ii dau blana ca sa plec mai repede de pe loc!
ma claxonau la semafoare scotea un fummmm1in a 2 a doar o atingeam si ma afumam de nu ma mai vedeamacum este altfel se simte!adica sa ma exprim mai clar simti cum pluteste!bafta !
FREE73CONST2010 is offline   Reply With Quote
Old 13-11-10, 17:00   #2447
jpny13

Stage 4
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 231
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

GATA.....trebuie sa ma pregatesc de schimbat cilindrul slave de la ambreiaj...!!Am facut o aerisire buna si tot..nu face presiune..si pedala...e din ce in ce mai moale....!!INTREBARE:acel cilindru..slave (cred ca asa se numeste) de la cutie...se potriveste altul de la alta marca auto..insa sa fie mai bun..mai rezistent???E normal ca dupca cam 2 ani jumate sa pice??Multumesc si daca aveti vre-o sugestie..mai buna legat de acel cilindru....e bine venita!!
jpny13 is offline   Reply With Quote
Old 13-11-10, 19:18   #2448
FREE73CONST2010

Stage 3
 
FREE73CONST2010's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 159
Cool Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by jpny13 View Post
GATA.....trebuie sa ma pregatesc de schimbat cilindrul slave de la ambreiaj...!!Am facut o aerisire buna si tot..nu face presiune..si pedala...e din ce in ce mai moale....!!INTREBARE:acel cilindru..slave (cred ca asa se numeste) de la cutie...se potriveste altul de la alta marca auto..insa sa fie mai bun..mai rezistent???E normal ca dupca cam 2 ani jumate sa pice??Multumesc si daca aveti vre-o sugestie..mai buna legat de acel cilindru....e bine venita!!
ai completat pompa cu lichid?aceea ,de sub pedala de ambreiaj!daca da ,atunci schimba cilindrul slave!de la alte marci auto ?nu cred ca se potriveste!doar de la bmw!succes si posteaza dupa ce rezolvi!
FREE73CONST2010 is offline   Reply With Quote
Old 13-11-10, 19:28   #2449
FREE73CONST2010

Stage 3
 
FREE73CONST2010's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 159
Cool Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

salut player1! am reusit sa desfac acel nenorocit de miner credeam ca este greu,dar un lucru nu reusesc sa il remediez:tija care incuie usa de pe interior acel (un lapsus)butonnu reusesc sa pun acea tija la locul ei!!!!!!!!!!atita timp cit nu reusesc sa desfac broasca nu pot vedea ce are lipsa sau nu!daca(poate )cineva sa ma indrume ce sa fac asa pe orbeste!daca nu tre sa desfac broasca!sau tocit si dintii imbus ai suruburilor sa vad cum reusesc sa o desfac!
FREE73CONST2010 is offline   Reply With Quote
Old 13-11-10, 19:42   #2450
FREE73CONST2010

Stage 3
 
FREE73CONST2010's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 159
Cool Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

am uitat sa specific ca este totul ok nu este nimic rupt doar sa rupt un surub cind lam desfacut atit dar acum astept sa desfac broasca!
FREE73CONST2010 is offline   Reply With Quote
Old 14-11-10, 07:53   #2451
scooby89

Stage 3
 
scooby89's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 147
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by player1 View Post
nu deranjezi deloc, n am avut timp zilele astea sa postez pe forum
am atasat o poza cu cele doua busoane
5. umplere nivel
6. golire
vad ca tu ai destula documentatie.. am masina lasata un pic pe spate, - arcuri moi, si am vazut ca toate au un cod de culori pe ele.. ai acel cod sau poti sa imi zici ce culori sa caut?
scooby89 is offline   Reply With Quote
Old 14-11-10, 08:18   #2452
player1

Stage 5
 
player1's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 943
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by scooby89 View Post
vad ca tu ai destula documentatie.. am masina lasata un pic pe spate, - arcuri moi, si am vazut ca toate au un cod de culori pe ele.. ai acel cod sau poti sa imi zici ce culori sa caut?
nu am inteles exact despre ce culori vorbesti "arcuri moi, si am vazut ca toate au un cod de culori pe ele.."... despre codul culorii vopselei masinii banuiesc. daca despre asta vorbim, am denumirea culorii si codul care corespunde pentru fiecare. asta te intereseaza?
__________________
Vroomania: postează imagini cu mașinile tale, setează-ți alerte pentru documentele mașinii și multe altele - https://play.google.com/store/apps/d....vroomania.app
player1 is offline   Reply With Quote
Old 14-11-10, 14:41   #2453
scooby89

Stage 3
 
scooby89's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 147
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by player1 View Post
nu am inteles exact despre ce culori vorbesti "arcuri moi, si am vazut ca toate au un cod de culori pe ele.."... despre codul culorii vopselei masinii banuiesc. daca despre asta vorbim, am denumirea culorii si codul care corespunde pentru fiecare. asta te intereseaza?
nop... arcurile de pe spate au cate 2-4 puncte de vopsea pe ele. si sunt puse in functie de rigiditatea lui:
de ex.. un arc poate avea inscriotionat - rosu-galben si verde-..altul alta combinatie de culori.. si sunt reprezentate prin buline de vopsea colorate cum am zis mai sus..( se gasesc pe spirele arcului..)
scooby89 is offline   Reply With Quote
Old 15-11-10, 18:31   #2454
marcellr

Stage 5
 
marcellr's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 786
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by jpny13 View Post
GATA.....trebuie sa ma pregatesc de schimbat cilindrul slave de la ambreiaj...!!Am facut o aerisire buna si tot..nu face presiune..si pedala...e din ce in ce mai moale....!!INTREBARE:acel cilindru..slave (cred ca asa se numeste) de la cutie...se potriveste altul de la alta marca auto..insa sa fie mai bun..mai rezistent???E normal ca dupca cam 2 ani jumate sa pice??Multumesc si daca aveti vre-o sugestie..mai buna legat de acel cilindru....e bine venita!!
sal,
cilindrul slave este "unic" la rover.....asemanator este cel de land rover dar are indoite altfel tevile.....deci ramai tot la cel original....
kit-ul de ambreaj se schimba la 100k cel original si pe urma din 90k in 90k
ATENTIE !!! kitul de ambreaj inseamna pistonasul master (pompa de la pedala), pistonasul slave (pistonasul care contine si rulmentul de peresiune din cutie), discul de ambreiaj, placa de presiune.
daca schimbi una sau alta si nu le schimbi pe toate odata piesa care o pui noua se va duce in scurt timp de la piesa ramasa pe masina -am zeci de exemple.

Volanta nu se duce asa usor...
...se pare ca esti din B ..asa ne putem vedea..vb ...etc....
o sa iti dau nr de tel pe PM

Sugestie:
vino sa o vedem si pe vazute putem da o sugestie buna....

variante:
1. te "carpesti" cu unul second care poate tine destul sau un pic
2. cumper unul nou si il ti putin ...va fi stricat de pompa veche.....
3. cumperi tot kitul si faci treaba ok (recomand sa nu il iei din RO....)

Oricum va veni iarna si zapada ....si atunci chiar se "trage" de ambreaj

M.
vezi ca ai pm....poti sa ma suni acum daca vrei
__________________
ROVER MG Club Romania
Club Rover MG Romania - DIAGNOZA ELECTRONICA PENTRU POSESORII DE ROVER MG - CU TESTER ORIGINAL REPREZENTANTA T4 Testbook, si tot ce mai tine de rover/mg... rovermgclubro@gmail.com
Intalnirea Nationala Rover MG Club Romania 2018 - 08, 09, 10 iunie 2018 !!! - data limita inscriere 15 mai 2018 ! – locuri limitate
marcellr is offline   Reply With Quote
Old 15-11-10, 19:59   #2455
sergo

Stage 3
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 128
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by Robe View Post
Dezmembrez Rovere 75 ieftin orice motorizare, Cele mai mici preturi.daca e interesat cineva de vre-o piesa sa imi spuna.MS si scuze de Deranj.!
Salut...Scz de deranj...ma intereseaza clapeta din interior,cea care deschide capota,si o tetiera mijloc spate din plus verde....Daca ai spune-mi la ce pret...O seara buna....
sergo is offline   Reply With Quote
Old 15-11-10, 21:39   #2456
jpny13

Stage 4
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 231
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by marcellr View Post
sal,
cilindrul slave este "unic" la rover.....asemanator este cel de land rover dar are indoite altfel tevile.....deci ramai tot la cel original....
kit-ul de ambreaj se schimba la 100k cel original si pe urma din 90k in 90k
ATENTIE !!! kitul de ambreaj inseamna pistonasul master (pompa de la pedala), pistonasul slave (pistonasul care contine si rulmentul de peresiune din cutie), discul de ambreiaj, placa de presiune.
daca schimbi una sau alta si nu le schimbi pe toate odata piesa care o pui noua se va duce in scurt timp de la piesa ramasa pe masina -am zeci de exemple.

Volanta nu se duce asa usor...
...se pare ca esti din B ..asa ne putem vedea..vb ...etc....
o sa iti dau nr de tel pe PM

Sugestie:
vino sa o vedem si pe vazute putem da o sugestie buna....

variante:
1. te "carpesti" cu unul second care poate tine destul sau un pic
2. cumper unul nou si il ti putin ...va fi stricat de pompa veche.....
3. cumperi tot kitul si faci treaba ok (recomand sa nu il iei din RO....)

Oricum va veni iarna si zapada ....si atunci chiar se "trage" de ambreaj

M.
vezi ca ai pm....poti sa ma suni acum daca vrei
Multumesc....!!Sa schimb si kitul...???Am schimbat pompa iar kitul acum 2 ani jumate.....chiar asa repede se duce cilindul slave...acel rulment de presiune??
jpny13 is offline   Reply With Quote
Old 16-11-10, 06:09   #2457
marcellr

Stage 5
 
marcellr's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 786
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

sal,

din ce am inteles eu ai schimbat 1/2 kit ambreaiaj....adica ce este in cutie....
pe urma ai schimbat pompa ...adica iar 1/2 din kit.....

eu am scris ca daca se schimba pe "bucati" nu tine ......este obligatoriu sa fie schimbat TOT KITUL. TOT KITUL INSEAMNA - CILINDRU MASTER+CILINDRU SLAVE+DISC+PLACA PRESIUNE.

pistonasul slave/rulment se duce dupa 90k daca sa dus mai repede inseamna ca nu a fost piesa buna (china) si nu ai schimbat tot kitul.
Piesa care se schimba (indiferent care master sau slave, disc sau placa ) va fi STRICATA de cele vechi existente pe masina
Daca vrei este ca la o geanta stramba ...schimbi cauciucul cu unul nou si tot bate si trage stramb masina......si mai si strica cauciucul.....

Bafta in service azi ! Asteptam vesti bune!
PS. atentie la piesele din RO .....sa nu fie CHINA
marcellr is offline   Reply With Quote
Old 16-11-10, 10:50   #2458
FREE73CONST2010

Stage 3
 
FREE73CONST2010's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 159
Cool Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

salut!nu inteleg la ce te referi cind spui 90k?caci eu am schimbat doar cilindrul acum 5 luni si vad ca functioneaza bine!fii te rog mai explicit marcellr-e!multumesc mult!
FREE73CONST2010 is offline   Reply With Quote
Old 16-11-10, 10:54   #2459
marcellr

Stage 5
 
marcellr's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 786
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

90k=90.000 km

M.
marcellr is offline   Reply With Quote
Old 16-11-10, 10:56   #2460
FREE73CONST2010

Stage 3
 
FREE73CONST2010's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 159
Cool Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

multumesc mult!nu eram sigur!dar mai bine intrebi!o zi buna!
FREE73CONST2010 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -