Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > ROVER - MG > Zona tehnica ROVER - MG

Zona tehnica ROVER - MG Zona tehnica, secrete, tips&tricks ROVER

Reply
 
Thread Tools
Old 15-10-10, 13:24   #2341
profir_dumitru

Stock
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 4
Default Re: Din mile in km???

Sa inteleg ca se face din tester...nu e vreo combinatie de butoane Problema e ca sunt din Gl...Marcelr din ce oras e? Placutele nu le-am schimbat eu, asa am cumparat-o. Merci ptr raspuns
profir_dumitru is offline   Reply With Quote
Old 15-10-10, 13:44   #2342
scooby89

Stage 3
 
scooby89's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 147
Default Re: Din mile in km???

Quote:
Originally Posted by profir_dumitru View Post
Sa inteleg ca se face din tester...nu e vreo combinatie de butoane Problema e ca sunt din Gl...Marcelr din ce oras e? Placutele nu le-am schimbat eu, asa am cumparat-o. Merci ptr raspuns
Marcellr este din bucuresti... si nu exista nici o cumbinatie de butoane.. verifica senzorii daca ii mai ai .. unul pe spate, si unul pe fata, dar nu mai stiu exact la ce roti sunt.. bafta...
scooby89 is offline   Reply With Quote
Old 15-10-10, 15:47   #2343
player1

Stage 5
 
player1's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 943
Default Re: Din mile in km???

Quote:
Originally Posted by scooby89 View Post
Marcellr este din bucuresti... si nu exista nici o cumbinatie de butoane.. verifica senzorii daca ii mai ai .. unul pe spate, si unul pe fata, dar nu mai stiu exact la ce roti sunt.. bafta...
pe dreapta
player1 is offline   Reply With Quote
Old 15-10-10, 15:51   #2344
player1

Stage 5
 
player1's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 943
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by scooby89 View Post
ai comandat vreodata de la ei ? sau sti pe cineva care a comandat?
am vrut sa comand intr o vreme dar am gasit in alta parte. nu mai stiu despre ce era vorba. workaholic vroia sa comande niste presuri de 75 de la ei. cred ca stie mai bine cum sta treaba
__________________
Vroomania: postează imagini cu mașinile tale, setează-ți alerte pentru documentele mașinii și multe altele - https://play.google.com/store/apps/d....vroomania.app
player1 is offline   Reply With Quote
Old 15-10-10, 21:43   #2345
dragos_te

Stage 1
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 17
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by player1 View Post
sistemele harman kardon au fost concepute din fabrica sa se auda cum trebuie fara nicio gaura in portbagaj. nu stiu cum se aude, de aceea numa pot pronunta. cum e montat subwooferul in portbagaj?
sunt doua difuzoare cu incinta din plastic montata sub polita spate, cea din spatele tetierelor,sau e ceva aftermarket?
Exact cum ai spus 2 difuzoare intr-o incinta de plastic sub polita din spate. Incearca si tu sa vezi ca atunci cind deschizi portbagajul se schimba sunetul radical , adica cum trebuie sa se auda.Mie mi au spus ca neputind tragind aer difuzoarele din cutie nu se misca bine adica nu isi face cursa cum trebuie difuzorul.Astept sa vad poate altcineva are aceeasi problema si o vom putea remedia .Mersi player1, esti un crack.
dragos_te is offline   Reply With Quote
Old 16-10-10, 10:24   #2346
scooby89

Stage 3
 
scooby89's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 147
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by player1 View Post
am vrut sa comand intr o vreme dar am gasit in alta parte. nu mai stiu despre ce era vorba. workaholic vroia sa comande niste presuri de 75 de la ei. cred ca stie mai bine cum sta treaba
pai si eu cum reusesc sa dau de workholic.. ? ai vreo metoda de contact..? ca nu l-am mai vazut de mult pe aici
scooby89 is offline   Reply With Quote
Old 16-10-10, 12:02   #2347
dragos_te

Stage 1
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 17
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by dragos_te View Post
Exact cum ai spus 2 difuzoare intr-o incinta de plastic sub polita din spate. Incearca si tu sa vezi ca atunci cind deschizi portbagajul se schimba sunetul radical , adica cum trebuie sa se auda.Mie mi au spus ca neputind tragind aer difuzoarele din cutie nu se misca bine adica nu isi face cursa cum trebuie difuzorul.Astept sa vad poate altcineva are aceeasi problema si o vom putea remedia .Mersi player1, esti un crack.
Mai am o intrebare player1 .Unde as putea gasi o magazie de cd-uri ca cea care vine din fabrica? Pe net am cautat dar nu am gasit.
dragos_te is offline   Reply With Quote
Old 16-10-10, 14:00   #2348
Valeriu_

Stage 2
 
Valeriu_'s Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 31
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by dragos_te View Post
Unde as putea gasi o magazie de cd-uri ca cea care vine din fabrica? Pe net am cautat dar nu am gasit.
1. http://cgi.ebay.com/ebaymotors/BMW-6...fAudioQ5fVideo
2. http://cgi.ebay.com/ebaymotors/JAGUA...fAudioQ5fVideo

3. http://cgi.ebay.com/Rover-75-XQE1004...item1c13119baf

A 3-a variantă e nouă, dar și costă mai mult

Last edited by Valeriu_; 16-10-10 at 14:03.
Valeriu_ is offline   Reply With Quote
Old 16-10-10, 14:18   #2349
i like mg

Stage 3
 
i like mg's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 106
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by dragos_te View Post
Exact cum ai spus 2 difuzoare intr-o incinta de plastic sub polita din spate. Incearca si tu sa vezi ca atunci cind deschizi portbagajul se schimba sunetul radical , adica cum trebuie sa se auda.Mie mi au spus ca neputind tragind aer difuzoarele din cutie nu se misca bine adica nu isi face cursa cum trebuie difuzorul.Astept sa vad poate altcineva are aceeasi problema si o vom putea remedia .Mersi player1, esti un crack.
aceeasi problema o am si eu,insa cateodata se aude frumos chiar si cu portbagajul inchis,deci nu cred ca asta ar fi cauza,in plus si-ar putea lua aer si pe la cotiera din spate daca chiar ar fi necesar desi cum a m-ai spus cineva,nu cred ca s-a montat alalandala sistemul,tinand cont ca e Harman Kardon totusi. M-ai am o problema,de la un timp,nu mi se m-ai aprind luminile interioare la deschiderea usii/usilor si nici la deschiderea masinii din telecomanda,care ar fi problema? masina e un zt 190
i like mg is offline   Reply With Quote
Old 16-10-10, 14:27   #2350
i like mg

Stage 3
 
i like mg's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 106
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by i like mg View Post
buna seara la toata lumea,am o problema si am nevoie de niste sfaturi,de ceva timp cand virez stanga dreapta,pe loc sau in mers se aude un sunet ciudat,care sa amplificat odata cu trecerea timpului.am fost la niste mecanici si mi sa zis ca ar fi pompa de servo,am schimbat-o si face ca inainte,ce altceva ar fi daca nu pompa,si inca ceva,vireaza greu. precizez ca masina e un zt 2.5. multumesc anticipat
dupa ce-am schimbat vreo 2 pompe de servo,cateva vizite bune la diferiti "mecanici", intr-o zi,dintr-o greseala pot spune,un prieten a observat un furtun ce pleca din recipientul cu ulei (pt. servo) la pompa servo, atat de indoit incat nu dadea voie uleiului sa ajunga unde trebuie,si de aici si problemele aparute ulterior. doresc sa va multumesc inca odata pt ca ne faceti viata m-ai usoara cu utilele sfaturi
i like mg is offline   Reply With Quote
Old 17-10-10, 08:22   #2351
scooby89

Stage 3
 
scooby89's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 147
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by i like mg View Post
M-ai am o problema,de la un timp,nu mi se m-ai aprind luminile interioare la deschiderea usii/usilor si nici la deschiderea masinii din telecomanda,care ar fi problema? masina e un zt 190
scoate-i borna de la baterie timp de apx 1 ora.. si apoi are sa mearga.. am patit-o si eu ..
scooby89 is offline   Reply With Quote
Old 17-10-10, 10:35   #2352
dragos_te

Stage 1
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 17
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by i like mg View Post
aceeasi problema o am si eu,insa cateodata se aude frumos chiar si cu portbagajul inchis,deci nu cred ca asta ar fi cauza,in plus si-ar putea lua aer si pe la cotiera din spate daca chiar ar fi necesar desi cum a m-ai spus cineva,nu cred ca s-a montat alalandala sistemul,tinand cont ca e Harman Kardon totusi. M-ai am o problema,de la un timp,nu mi se m-ai aprind luminile interioare la deschiderea usii/usilor si nici la deschiderea masinii din telecomanda,care ar fi problema? masina e un zt 190
Asa am zis si eu ca nu au montat la nimereala sistemul dar totusi nu se aude cum trebuie si la mine la cotiera din spate nu am gaura am facut eu una decupind materialul si cartonul si degeaba.
dragos_te is offline   Reply With Quote
Old 17-10-10, 11:33   #2353
player1

Stage 5
 
player1's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 943
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by dragos_te View Post
Mai am o intrebare player1 .Unde as putea gasi o magazie de cd-uri ca cea care vine din fabrica? Pe net am cautat dar nu am gasit.
am cumparat una recent cu 150 de lei. ca cea din fabica
daca suni aici e imposibil sa nu gasesti.

0722234534 Constanta
0749955678 Suceava
0723799688 Timis- Rover diesel
0723060777,0743585398 Pitesti
0745304567 Cluj
0767211273 Oradea
0745374187 Iasi
0744515310 Cluj
0753747869 Harghita
0757900800,0757900100 Ilfov
0765554055 Buzau
0767369593 Arges
0757858990 Iasi
0740256186 Arad
0767377679 Craiova
0743599109 Arges
0744138628 Craiova
0748269191 Bacau

preturile difera in functie de vanzator
player1 is offline   Reply With Quote
Old 17-10-10, 11:34   #2354
player1

Stage 5
 
player1's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 943
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by dragos_te View Post
Exact cum ai spus 2 difuzoare intr-o incinta de plastic sub polita din spate. Incearca si tu sa vezi ca atunci cind deschizi portbagajul se schimba sunetul radical , adica cum trebuie sa se auda.Mie mi au spus ca neputind tragind aer difuzoarele din cutie nu se misca bine adica nu isi face cursa cum trebuie difuzorul.Astept sa vad poate altcineva are aceeasi problema si o vom putea remedia .Mersi player1, esti un crack.
daca e un simptom frecvent intalnit la mai multe masini atunci inseamna ca nu e tocmai bine gandit sistemul asta. de cand ai luat masina se comporta la fel sau inainte se auzea altfel?

Last edited by player1; 17-10-10 at 11:45.
player1 is offline   Reply With Quote
Old 17-10-10, 16:27   #2355
Mihai Apricopoae

Stage 2
 
Mihai Apricopoae's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 67
Lightbulb Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Salutare,am vesti proaspete in problema cu bieleta de directie...contrariat de faptul ca masina pare facuta dintr-o bucata si ca bieleta nu vine decat impreuna cu caseta de directie, m-am hotarat sa mai vizitez cateva service-uri. Rezultatul a fost unul mai mult sau mai putin imbucurator: in primul rand am aflat ca bieleta de directie nu avea joc si de fapt bataia se auzea de la pivot,asa ca am scapat de cumparat caseta de directie,tre sa iau doar bratul. In al doilea rand, sfatul meu este sa nu luati de bun primul diagnostic si sa mai incercati si alte pareri chiar daca service-ul este unul cu prestigiu.
Mihai Apricopoae is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -