Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > FORD > Alte discutii Ford

Reply
 
Thread Tools
Old 07-05-09, 00:06   #4441
AudioClass
Ford Driver

Stage 5
 
AudioClass's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 3,228
Member of:
[FORD]
Default re: Club Ford Capri

Quote:
Originally Posted by capricosti View Post
@ AudioClass, ce ET au jantele tale si ce denumire au ? Eu incerc de vreo 2 ani sa gasesc jante pe 15 fara sa trebuiasca distantiere pe fata, dar n-am gasit nici noi nici second hand. Pe ceva site-uri la americani am vazut ca erau si cu ET negativ,modele care arata super pe Capri, la pret intre 65 si 100 dolari/buc dar costa mult transportul si vama. Tu de unde le-ai luat ? Pe net cand ceream cu ET 0-15 mm imi spuneau ca nu au asa ceva. Poti sa ne zici si noua sau e secret ???
Nu mai retin bine, dar parca am vazut pe interiorul jantei, ET12, marca e TSW, modelul e PACE, sunt pe 16", iar modelul nu e de anul asta, e ceva mai vechi. Daca vrei pe langa magazinul care il am , colaboram si cu cineva care se ocupa numai de jante si gume second si noi, o sa intreb sa vad ce poate gasi si la ce preturi.
__________________
Audio Class
Shop: Piatra Neamt , bd-ul Traian, nr. 21, bl. A5, parter
Telefon: 0748.128.720, 0333.409.329
Yahoo mess : a2tuning2009 sau audioclass_tuning

Magazin on-line Audio Class

Magazin On-line Piese Auto

Furtune siliconice - conversii turbo

Last edited by AudioClass; 07-05-09 at 00:12.
AudioClass is offline   Reply With Quote
Old 07-05-09, 10:17   #4442
bil1706

Stage 5
 
bil1706's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,654
Default re: Club Ford Capri

Florin.... este asa de urat DOHCul cu carburator.....nu gasesc acum poza...dar o sa o mai caut prin calc. Are capac la carburator exact ca ala de pe motoarele Pinto.
__________________
Ford Power
bil1706 is offline   Reply With Quote
Old 07-05-09, 11:52   #4443
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default re: Club Ford Capri

yuck is all I can say
florin_cars is offline   Reply With Quote
Old 07-05-09, 21:12   #4444
capricosti

Stage 5
 
capricosti's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 1,190
Member of:
[FORD]
Default

@ AudioClass, multumesc pt informatii, si "da !" ma intereseaza niste jante pe 15 cu ET de la minus 10 pana la plus 15, preferabil totusi cat mai mic. Daca apare ceva, te rog sa ma anunti. Ale tale pe 16 arata super, am mai vazut pe net la englezi si polonezi, dar eu le am omologate pe 15, si ce am pe masina sunt model prea vechi si nu mai arata bine chiar daca is BBS.
@ florin cars, imi pare rau dar n-am poze cu dohc cu carburator. Am inca motorul complect, carburatorul si calculatorul de la el le am insa "la cutie", ma gandesc sa le vand, dar am tot amanat sa pun anuntul. Motorul fusese la baza pe injectie dar fostul proprietar il adaptase pe carburatie (asta am aflat mai tarziu), si cand am vrut sa revin la injectie n-am gasit separat calculator si injectoare asa ca am luat alt motor cu tot ce era nevoie (radiator cu 2 ventilatoare, pompa de benzina,calculator) si dupa cum ziceam a meritat cheltuiala. Am inteles ca problema la ala cu carb era de fapt ceva reper pe volanta sau cam asa ceva, care e diferit la motorul pe inj si din cauza asta apareau informatii eronate la calculator... Cat despre masina clasica si patina timpului vezi ce fac americanii cu Mustanguri, Camaro, Nova, etc -schimba motoarele si jantele cu altele noi si foarte moderne si rezultatul e traznet! Daca te uiti pe net o sa vezi si la englezi,polonezi,unguri,s.a. ca fac la fel cu Capri. Unii pun dohc altii V6 Cosworth. In orice caz e grozava senzatia cand vezi figurile surprinse sau dezaprobatoare ale unora cu masini noi si tari cand treci pe langa ei cu esapamentul urland, sau cand tasnesti mai repede decat ei la semafor cu o masina veche dar sanatoasa.

@ costybanica, daca te uiti pe forum mai inapoi cu 2-3 pagini o sa afli unele raspunsuri despre motoare Sierra pe Capri si omologari.

Last edited by NWZeu; 07-05-09 at 21:57.
capricosti is offline   Reply With Quote
Old 07-05-09, 22:53   #4445
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default re: Club Ford Capri

dezamagire, credeam ca aveai DOHC carburat original
problema cu DOHC-ul si cu volanta e ca are un senzor pentru aprindere care transmite info la calculator pt injectie, cred ca de aia zici tu.

Daca te uiti bine, americanele in cauza au motoare moderne care sunt tot in stil vechi concepute, ca aspect, carburatoare moderne/refacute sau injectii retro style cu aspect de carb, in rest cateva prototipuri adaptate cu motoare full moderne(Restomod), dar mai mult de dorul de a concepe asa ceva, ca nu le vad mass produced, nici chiar superbul Eleanor nu e asa de modernizat sub capota
Nu zic ca nu arata sau nu merg bine asemenea hibrizi, doar ca e o problema de gust

Quote:
Originally Posted by capricosti View Post
@ florin cars, [...]In orice caz e grozava senzatia cand vezi figurile surprinse sau dezaprobatoare ale unora cu masini noi si tari cand treci pe langa ei cu esapamentul urland, sau cand tasnesti mai repede decat ei la semafor cu o masina veche dar sanatoasa.
Cunosc senzatia, uneori e de ajuns si doar sa se miste clasica in cauza (eu intr-o VW Bettle '54 1200 "zburand" cu 95km/h )


Quote:
Originally Posted by costybanica View Post
hello; din ce cunoasteti voi daca iau un sierra de 2000 cc pot sa omologhez motoru pe capri sau i-mi dau foc astia de la rar ?
Daca e OHC cu carb mai merge, caz in care nu ai nevoie de masina donatoare, il am eu

Last edited by florin_cars; 07-05-09 at 23:07.
florin_cars is offline   Reply With Quote
Old 09-05-09, 15:17   #4446
capricosti

Stage 5
 
capricosti's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 1,190
Member of:
[FORD]
Default re: Club Ford Capri

Am avut si motorul pe carb -vanzatorul imi daduse si motorul ala pe care il daduse jos pt ca a avut necazuri cu lantul de la distributie, ca sa aleg ce vreau dupa el si ce nu-mi trebuie sa-i dau inapoi- si cand sunt cu gleriile date jos nu exista nici o diferenta intre inj si carb. Doar la o cercetare mai atenta sesizezi ca pe cel cu inj sunt in plus 4 gauri la prinderea galeriei de admisie si astea erau obturate pe motorul pe care era atunci carbu. Chestia asta a fost buna pana la urma pt ca la omologare mi-au trecut codul motorului care era pe inj, asa ca n-a mai trebuit omologare la al doilea motor dohc.
capricosti is offline   Reply With Quote
Old 09-05-09, 20:10   #4447
andreirss

Stage 2
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 36
Default re: Club Ford Capri

Salutari!
Am o intrebare.. pe un mk2 se pot monta farurile din poza atasata? Daca da.. are/stie cineva de vanzare? Mersi!
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	headlmp.jpg
Views:	51
Size:	86.9 KB
ID:	910295  
andreirss is offline   Reply With Quote
Old 09-05-09, 22:13   #4448
galileo

Stage 1
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 10
Default re: Club Ford Capri

Quote:
Originally Posted by AudioClass View Post
Poze noi dupa schimbarea de jante.
arata f. bine. ce dimensiune au jantele?
galileo is offline   Reply With Quote
Old 10-05-09, 20:27   #4449
AudioClass
Ford Driver

Stage 5
 
AudioClass's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 3,228
Member of:
[FORD]
Default re: Club Ford Capri

Quote:
Originally Posted by galileo View Post
arata f. bine. ce dimensiune au jantele?
Sunt pe 16", iar despre faruri, am doua perechi de faruri de capri mk3, numai ca nu au ochelarii asha.
AudioClass is offline   Reply With Quote
Old 10-05-09, 21:21   #4450
andreirss

Stage 2
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 36
Default re: Club Ford Capri

Quote:
Originally Posted by AudioClass View Post
Sunt pe 16", iar despre faruri, am doua perechi de faruri de capri mk3, numai ca nu au ochelarii asha.
Daca parte din raspuns era pentru mine, iti multumesc. Ramane insa valabila intrebarea daca se potrivesc farurile astea duble si pe mk2. Si daca nu exact ca cele din poza, macar cele de mk3 - nu stiu nici daca cele cu rama cromata sunt la fel ca dimensiuni cu cele de pe mk3...
andreirss is offline   Reply With Quote
Old 10-05-09, 23:05   #4451
silencer

Stage 5
 
silencer's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 485
Default re: Club Ford Capri

cele de mk1 nu prea cred ca se potrivesc in schimb, cele de mk3 merg sigur. Atat ca difera forma capotei si nu vor arata la fel ca pe un mk3. Probabil oo va fi destul de greu sa gasesti de mk2. Cautaomagini cu mk2 americane,ei aveau cateva editii limitate pe care erau faruri de mk3
__________________
cand vei fi vazut atata rugina cat mine vei putea vorbi
silencer is offline   Reply With Quote
Old 10-05-09, 23:06   #4452
AudioClass
Ford Driver

Stage 5
 
AudioClass's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 3,228
Member of:
[FORD]
Default re: Club Ford Capri

Tot ce stiu e ca la mk3ul meu am pus o capota de mk2 dar am modificat degajarea farurilor. E posibil sa nu mearga, fara nici o modificare. Farurile de mk2 sunt patrate si mult mai mari.
AudioClass is offline   Reply With Quote
Old 10-05-09, 23:49   #4453
silencer

Stage 5
 
silencer's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 485
Default re: Club Ford Capri

Din cauza marimii apare acel decupaj in dreptul farurilor la mk2. Mk3 are un pic de badnoy look din cauza capotei
silencer is offline   Reply With Quote
Old 11-05-09, 08:28   #4454
AudioClass
Ford Driver

Stage 5
 
AudioClass's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 3,228
Member of:
[FORD]
Default re: Club Ford Capri

Jante FORD CAPRI (merg fara alte modificari)


MAK AUDACE 6.5J x 15, 4x108, ET15 -100 eur/buc

MAK AUDACE MIRROR 6.5Jx15, 4x108, ET15 - 110 eur/buc

MAK FEVER-5R 6.5Jx15, 4x108, ET15 - 120 eur/buc

MAK VOLARE MIRROR 6.5Jx15, 4x108, ET15 - 110 eur/buc


Poti cauta imagini cu jantele dupa numele lor pe Google ca sa vezi modelul!

Pentru alte detalii :
a2tuning2009@yahoo.com ID mess: a2tuning2009

Tel. 0748904002
AudioClass is offline   Reply With Quote
Old 11-05-09, 09:43   #4455
andreirss

Stage 2
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 36
Default re: Club Ford Capri

Am gasit articolele din atasament pe oldcars.de; din ce vad acolo sunt pt mk2('74-'77), deci se poate Raman la rugamintea de a-mi transmite daca aveti/cunoasteti pe cineva care sa aiba de vanzare. Mersi!
Attached Images
File Type: bmp motomobil.bmp (499.3 KB, 32 views)
andreirss is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -