Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > FORD > Alte discutii Ford

Reply
 
Thread Tools
Old 23-04-09, 05:52   #4396
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default re: Club Ford Capri

stiam ceva de 2$/kg, iar la cat sunt de grele ambalate in carcase de lemn(asa am gasit eu mai demult), e o avere, plus vama in Ro

Quote:
Originally Posted by AudioClass View Post
Trebuie data galeria de admisie jos, scoase amandoua rampele de culbutori, tijele impingatoare, desfaci capacul la distributie , scoti roata dintata de pe arborele cotit, si invarti de aia mai mare de pe axul cu came ca sa poti sa scoti tachetii afara, ca daca nu, nu poti scoate axul cu came afara, apoi dupa ce ai dat jos toti tachetii, scoti roata dintata de pe ax cu came, apoi blocatorul axului....si apoi extragi axul afara..... simplu nu?

mai simplu ar fi sa ai deja motorul facut bucati

daca il scoti si te gandesti sa il vanzi, fa o poza si trimite.....si te rog masoara toate camele sa fie la aceeashi dimensiune.....
cum ies tachetii?
e doar blocul gol acum, e desfacut deja.


Quote:
Originally Posted by nitu_ovidiu82 View Post
este unu in arad, dar e diesel, in acte ii k
e la 7 sau 8 sute de euro
M-a contactat proprietarul, eu anul trecut il vroiam, am vb cu un amic din Ar care e vecin cu proprietarul caprei albe.
Mi s-a spus ca are tablaria facuta anul trecut, vopsita si l-a costat totul peste 1.400Eu, arcuri spate de ceva VAN FORD din 2004(mai scurte sau mai lungi cu 4cm parca, bord cu doar 2 ceasuri, modificate prinderile, jante mondeo, spoiler si eleron facute de el, e model 78 sau 79, mot 1.6D Sierra(nemomologat, in acte e V6), 700Eu fara motor. E plecat pe dincolo sau asa ceva mi-a zis.

Last edited by florin_cars; 23-04-09 at 07:43.
florin_cars is offline   Reply With Quote
Old 23-04-09, 08:20   #4397
AudioClass
Ford Driver

Stage 5
 
AudioClass's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 3,228
Member of:
[FORD]
Default

Pai daca mai ai axul cu came in bloc, invarte-l in asha fel sa iti impinga rand pe rand toti tachetii putin inspre afara, iar apoi ii scoti cu ceva....gen patent....sau o scula de apucat., doar esti baiat destept ....te descurci tu

Quote:
Originally Posted by capricosti View Post
@ cristivw
APROPO de jante si cauciucuri !
Stie careva cam cat costa transportul din SUA pana in Romania pt un set ?
Eu am cumparat din USA niste jante de dragster, pe 15", latime 12", pe care tre sa le pun pe un Camaro, am avut noroc ca sunt din aluminiu si deci foarte usoare, la vreo 5kg bucata, am platit 80$ trimisul la amandoua bucati.
Pt. un calcul intra pe http://ircalc.usps.gov/default.aspx?...ngle&CID=10368.
Sper sa iti fie de folos.
__________________
Audio Class
Shop: Piatra Neamt , bd-ul Traian, nr. 21, bl. A5, parter
Telefon: 0748.128.720, 0333.409.329
Yahoo mess : a2tuning2009 sau audioclass_tuning

Magazin on-line Audio Class

Magazin On-line Piese Auto

Furtune siliconice - conversii turbo

Last edited by NWZeu; 23-04-09 at 11:11.
AudioClass is offline   Reply With Quote
Old 24-04-09, 05:11   #4398
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default re: Club Ford Capri

vroiam sa stiu ce m de facut sa scot axa, sa ma apuc si sa si duc operatiunea la capat.


pai cu posta aia m-ai spart, la 70Lbs(31kg) e 280$...zboinggg
florin_cars is offline   Reply With Quote
Old 24-04-09, 16:42   #4399
AudioClass
Ford Driver

Stage 5
 
AudioClass's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 3,228
Member of:
[FORD]
Default re: Club Ford Capri

Quote:
Originally Posted by florin_cars View Post
vroiam sa stiu ce m de facut sa scot axa, sa ma apuc si sa si duc operatiunea la capat.


pai cu posta aia m-ai spart, la 70Lbs(31kg) e 280$...zboinggg
Pai nu prea am inteles la ce pas ai ajuns. Ideea e sa desfaci blocatorul ala din spatele rotii dintate care tine axa cu came blocata. Axa nu o sa iasa pana nu dai toti tachetii afara. Tre sa gasesti o modalitate sai scoti...nu ar trebui sa fie foarte greu. in partea ailalt a axei este un capac care nush daca chiar tre sa il scoti. Vezi ca axa iese doar intr-o parte ca are lagarele in dimensiuni diferite , dinspre mare inspre mic, acum eu nu mai retin daca iese in partea dispre distributie sau in parte dinspre volanta.
AudioClass is offline   Reply With Quote
Old 25-04-09, 17:30   #4400
cristivw

Stage 5
 
cristivw's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 1,503
Member of:
[VW]
[Opel]
[Old School Cars]
Default re: Club Ford Capri

Oricine cunoaste pe cineva care are piese de Capri mk1 in plus, este rugat sa imi dea un mesaj cu datele de contact.

Teoretic, pana acum, se cauta:
- geam vitezometru (varianta de bord cu 6 ceasuri - turometru etc.)
- ceas consola (de langa schimbatorul de viteze), sau doar geamul
- stopuri inguste
- bara fata
- oglinzi exterioare + oglinda interioara
- lampa iluminat interior
- polita spate (cea din spatele banchetelor), varianta pentru bancheta divizata cu cotiera
- embleme aripi laterale "XL", "GXL" sau "XLR"
- emblema laterala "2300GT"
- emblema prag interior ovala "Ford"
- set jante originale la pret avantajos

Va multumesc.
cristivw is offline   Reply With Quote
Old 26-04-09, 17:57   #4401
capricosti

Stage 5
 
capricosti's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 1,190
Member of:
[FORD]
Default re: Club Ford Capri

@ andreirss -am fost azi sa vad de Capri ala alb din Arad, era tot acolo dar nu avea bilet in geam ca ar mai fi de vanzare,deci nici nr tel nu aparea, si fiindca e duminica si era inainte de pranz n-am sunat la poarta sa incerc sa aflu care mai este situatia cu masina respectiva -mai ales ca sunt doua curti cu mai multi locatari si nu stiam cu care sa incep sa-i iau la intrebari,si nici n-aveam chef sa-i deranjez ca sa nu ma ia ei la goana- dar o sa mai trec in cursul saptamanii, sa intreb de pret, poate ai noroc...Am facut si poza la masina, o sa o pun pe forum.
capricosti is offline   Reply With Quote
Old 26-04-09, 19:28   #4402
andreirss

Stage 2
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 36
Default re: Club Ford Capri

@ capricosti - ok, multumesc.. astept si poza daca se poate Dupa tine cam in ce stare e masina? - sigur ai observat mai mult decat am sa pot eu surprinde dintr-o poza.
andreirss is offline   Reply With Quote
Old 27-04-09, 21:44   #4403
capricosti

Stage 5
 
capricosti's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 1,190
Member of:
[FORD]
Default re: Club Ford Capri

@ andreirss
am incercat acum sa pun poze dar nu reusesc, poate maine. Masina arata destul de bine la exterior, mai necesita unele remedieri, poate la o cercetare mai atenta sa sesisezi adevarata situatie a tablariei-in mod sigur trebuie o vopsea de calitate superioara; scaunele sunt Recaro + tapiterie inoita,arata foarte bine, bord cu 6 ceasuri, mocheta e mai chinuita, jante Al pe 15" cu cauciucuri 205/50/15, geamurile pareau ok, la fel si stopurile...Spoilerul nu-mi place, parca e masina japoneza, iar pe portbagaj are un eleron imens. Cum am mai zis, arata mult mai bine decat aia galbena de la Jimbolia si decat alte Capri-uri ce le-am vazut de vanzare pe net. Ford-ul Capri care il am eu arata mult mai rau cand l-am cumparat si a trebuit sa mai bag in el cam 2500 euro...Ramane de aflat daca asta alba mai este de vanzare si cat cere pe ea.
capricosti is offline   Reply With Quote
Old 27-04-09, 22:03   #4404
criss
Old School Cars

Stage 5
 
criss's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 1,994
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Nissan]
[Old School Cars]
Default re: Club Ford Capri

E de lucru si pe asta alb, aparent arata bine dar are destul chit pe el, proprietarul zicea ca a bagat bani in el dar eu nu sunt multumit de finisari si de obicei cum e finisarea asa e si pregatirea suprafetei, intr-un cuvant superficiala.

Parerea mea e ca tot nu o sa scapi de restaurare, diferenta e ca posibil sa fie lucru mai putin, asa ca poti lua in calcul si aspectul asta cand faci oferta de pret aaa si am uitat.... motorul diesel bata'l vina
__________________
criss is offline   Reply With Quote
Old 27-04-09, 22:29   #4405
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default re: Club Ford Capri

v-am zis, 700Euro fara motorul Diesel, cu el nu stiu cat vrea. O sa vad daca mai pot afla numarul omului, tablaria/vopsitoria ma mir sa fi costat 1400Eu, dar asta zice proprietarul. jantele de Mondeo, eleron si spoiler facut de el insusi
florin_cars is offline   Reply With Quote
Old 27-04-09, 22:36   #4406
capricosti

Stage 5
 
capricosti's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 1,190
Member of:
[FORD]
Default re: Club Ford Capri

Click image for larger version

Name:	capri alb 1.jpg
Views:	289
Size:	164.8 KB
ID:	894261

Click image for larger version

Name:	capri alb 2.jpg
Views:	245
Size:	149.6 KB
ID:	894262
asta este masina. Sunt de acord cu Criss ca cel mai sigur pe masina mai trebuie lucrat. Daca e inca de vanzare, depinde de cumparator cat e dispus sa mai cheltuie ca s-o puna la punct, si trebuie vazut care ar fi pretul. Din moment ce Capri alb e tot acolo de cand il stiu, ori nu mai e de vanzare, ori se cere prea mult pe el...
capricosti is offline   Reply With Quote
Old 27-04-09, 22:37   #4407
andreirss

Stage 2
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 36
Default

Acum ca ati spus de spoiler si eleron mi-am amintit ca vazusem o ciudatenie la un moment dat... ea e:
http://www.boing.ro/anunturi-auto-67515-Ford-Capri.htm
Stiu ca la momentul la care gasisem anuntul nu am dat de proprietar... am sa mai incerc zilele astea la numerele de-acolo.

bine ca ne-am nimerit acum amandoi cu post'ul

@ criss ...ideea de motor diesel nu imi surade nici mie din pacate

Last edited by NWZeu; 27-04-09 at 22:48.
andreirss is offline   Reply With Quote
Old 27-04-09, 23:08   #4408
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default re: Club Ford Capri

numarul e foarte sugestiv "LaSA"
florin_cars is offline   Reply With Quote
Old 28-04-09, 00:06   #4409
capricosti

Stage 5
 
capricosti's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 1,190
Member of:
[FORD]
Default re: Club Ford Capri

Pretul de 700 euro fara motor (diesel) nu mi se pare mare, daca mai "se ezista" si motorul trecut in CIV. Si Capri de la Jimbolia avea motorul schimbat (1,6 benzina-tot cu 1,6 benzina) dar in acte nu era trecuta schimbarea, iar motorul vechi cica era undeva prin Dolj-Gorj.Motorul care era pe masina era tot de Capri (identic) si se putea trece in CIV, dar conditia celor de la RAR era ca pe masina sa fie motorul tercut in acte la identificarea care se face la ei cand se schimba proprietarul. Mi-au explicat ca trebuie sa faca poze la seriile de la motor si caroserie si ca astea e obligatoriu sa corespunda cu actele chiar daca motorul este nefunctional. Abia pe urma se poate face inlocuirea motorului, cu altul identic, ca sa nu apara complicatii cu omologarea pt tip de motor diferit. Ei ziceau ca daca pe masina este alt motor decat ce este trecut in CIV,nu are rost sa ajung la ei pt ca masina va fi respinsa si raman cu transcrirea blocata. Asa ca aveti grija ce faceti in cazuri de'astea...Poate unii se descurca, dar e mai bine de evitat astfel de situatii.
capricosti is offline   Reply With Quote
Old 28-04-09, 05:35   #4410
criss
Old School Cars

Stage 5
 
criss's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 1,994
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Nissan]
[Old School Cars]
Default re: Club Ford Capri

Daca imi aduc bine aminte,cand am discutat cu proprietarul era foarte mandru ca e trecut si in acte diesel-u
criss is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -