Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > FORD > Alte discutii Ford

Reply
 
Thread Tools
Old 11-04-09, 16:31   #4366
capricosti

Stage 5
 
capricosti's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 1,190
Member of:
[FORD]
Default

@ andreiss -este un mk3 in Jimbolia (jud Timis) dar e cam departe de tine. Da cautare pe net "ford capri jimbolia" si vezi anunt si numar tel. Poti incerca si din Ford Capri Club,cauta "remus ben" ,cam pe la pag 218, si vezi ce zicea atunci de masina. Eu am fost in decembrie trecut sa o iau pt piese dar m-am razgandit cand am vazut-o; e o epava ruginita din care nu ai ce piese sa alegi, dar cu multa munca, ambitie si un sac de bani poti sa o faci din nou masina. Trebuie insa si meseriasi foarte buni sa ii faca tablaria, motoru',suspensiile,tapiteria, si restu'.Pretul de 800 euro e foarte exagerat pt asemenea epava, dar tu decizi...

Si inca ceva: nici actele nu sunt ok- motorul nu este cel din acte, si proprietarul (e tata vanzatorului) e undeva prin Dolj sau Gorj ...

Last edited by NWZeu; 11-04-09 at 23:31.
capricosti is offline   Reply With Quote
Old 11-04-09, 17:25   #4367
andreirss

Stage 2
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 36
Default re: Club Ford Capri

Mersi... am sunat deja azi dimineata pentru anuntul ala, il vazusem si eu de cateva zile si mi se parea super... din ce imi spui tu suna ca o alta masina decat ce era prin poze.
Din pacate pentru mine dimineata persoana respectiva se ducea sa o dea, gasise cumparator cu 600E...
Deci la aia degeaba ma mai gandesc. Multumesc mult oricum si mai astept info cand mai sunt

Last edited by andreirss; 11-04-09 at 17:27.
andreirss is offline   Reply With Quote
Old 13-04-09, 01:15   #4368
TZG@

Stage 5
 
TZG@'s Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 695
Member of:
[RENAULT]
[Old School Cars]
Default re: Club Ford Capri

salutare caprari, am reusit intr-un final sa-mi iau un motor pentru batranica...
motorul e de 1,5 L v4 iar cel vechi este de 1,3l v4. intrebarea este daca se potrivesc pistoanele de 1,5 l in blocul de 1,3l fara alezare...
din ce stiu sunt motoare monobloc,iar pistoanele ar trebui sa se potriveasca pt ca diferenta consta in lungimea bielei... Imi puteti da mai multe detalii? poate stiti mai multe...
TZG@ is offline   Reply With Quote
Old 13-04-09, 17:34   #4369
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default re: Club Ford Capri

eu din cate stiu, motoarele Cologne TOATE(atat v4 cat si v6 au aceeasi biela, arborele difera si/sau alezajul) , am auzit ieri de motorul fara chiulase ce ti l-ai luat, bine ca ai scapat de chinul cu cautarea, acum sa-l rezolvi sa mearga si ai scapat, bafta omu
florin_cars is offline   Reply With Quote
Old 14-04-09, 02:44   #4370
TZG@

Stage 5
 
TZG@'s Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 695
Member of:
[RENAULT]
[Old School Cars]
Default re: Club Ford Capri

multumesc mult o sa am ceva de munca da' asteapta de prea mult timp in garaj...
TZG@ is offline   Reply With Quote
Old 15-04-09, 10:16   #4371
andreirss

Stage 2
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 36
Default re: Club Ford Capri

Salutari!
O intrebare... pentru un Ford Capri mkIII '81, un prag ar fi piesa descrisa pe site-ul http://www.oldcars.de/index_en.htm?g...FRUFZgodYg8QQg la paginile 039-040 sub indicele 3 ("repair panel body rocker")? Incerc sa imi fac o idee de pret si nu sunt sigur ca asta e elementul pe care il caut. A mai schimbat cineva praguri la Capri... cat de greu e? La Dacie doar l-am peticit cu tabla sudata
Mersi!
Attached Images
File Type: bmp prag.bmp (532.7 KB, 9 views)

Last edited by andreirss; 15-04-09 at 20:59.
andreirss is offline   Reply With Quote
Old 15-04-09, 18:47   #4372
costybanica
Opel Driver

Stage 5
 
costybanica's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 328
Member of:
[Opel]
[Old School Cars]
Default re: Club Ford Capri

hello. stie cineva de un carb pentru capri 1.6 din '78 ?
costybanica is offline   Reply With Quote
Old 15-04-09, 18:57   #4373
andreirss

Stage 2
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 36
Default re: Club Ford Capri

Daca te intereseaza nou, poti cauta pe http://www.oldcars.de/index_en.htm. E posibil sa gasesti si unul refacut, mai au piese si asa. Din dezmembrari eu nu cunosc, poate te ajuta din baietii mai cu vechime.
andreirss is offline   Reply With Quote
Old 15-04-09, 23:24   #4374
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default re: Club Ford Capri

Quote:
Originally Posted by costybanica View Post
hello. stie cineva de un carb pentru capri 1.6 din '78 ?
dublu-corp sau simplu vrei?
Am dublu..Weber 32/36, am si galeria aferenta cu vacuumuri cu tot + carcasa filtru aer(demontez ansamblul de pe una din masinile mele) daca vrei mai multa putere, depinde ce varianta de 1.6 ai, cu simplu sau dublu-corp

Last edited by florin_cars; 15-04-09 at 23:35.
florin_cars is offline   Reply With Quote
Old 16-04-09, 10:09   #4375
AudioClass
Ford Driver

Stage 5
 
AudioClass's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 3,228
Member of:
[FORD]
Default re: Club Ford Capri

Caut ax came ford capri mk III 2,0 V6 !!! daca se poate in stare buna, f buna!
AudioClass is offline   Reply With Quote
Old 16-04-09, 11:51   #4376
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default re: Club Ford Capri

sa vad daca o pot extrage
da-mi un sfat bun si rapid cum s-o scot din bloc
florin_cars is offline   Reply With Quote
Old 17-04-09, 08:53   #4377
AudioClass
Ford Driver

Stage 5
 
AudioClass's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 3,228
Member of:
[FORD]
Default re: Club Ford Capri

Quote:
Originally Posted by florin_cars View Post
sa vad daca o pot extrage
da-mi un sfat bun si rapid cum s-o scot din bloc
Trebuie data galeria de admisie jos, scoase amandoua rampele de culbutori, tijele impingatoare, desfaci capacul la distributie , scoti roata dintata de pe arborele cotit, si invarti de aia mai mare de pe axul cu came ca sa poti sa scoti tachetii afara, ca daca nu, nu poti scoate axul cu came afara, apoi dupa ce ai dat jos toti tachetii, scoti roata dintata de pe ax cu came, apoi blocatorul axului....si apoi extragi axul afara..... simplu nu?

mai simplu ar fi sa ai deja motorul facut bucati

daca il scoti si te gandesti sa il vanzi, fa o poza si trimite.....si te rog masoara toate camele sa fie la aceeashi dimensiune.....
__________________
Audio Class
Shop: Piatra Neamt , bd-ul Traian, nr. 21, bl. A5, parter
Telefon: 0748.128.720, 0333.409.329
Yahoo mess : a2tuning2009 sau audioclass_tuning

Magazin on-line Audio Class

Magazin On-line Piese Auto

Furtune siliconice - conversii turbo
AudioClass is offline   Reply With Quote
Old 17-04-09, 09:06   #4378
andreirss

Stage 2
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 36
Default re: Club Ford Capri

Salutari!
O intrebare... pentru un Ford Capri mkIII '81, un prag ar fi piesa descrisa pe site-ul http://www.oldcars.de/index_en.htm?g...FRUFZgodYg8QQg la paginile 039-040 sub indicele 3 ("repair panel body rocker")? Incerc sa imi fac o idee de pret si nu sunt sigur ca asta e elementul pe care il caut. A mai schimbat cineva praguri la Capri... cat de greu e? La Dacie doar l-am peticit cu tabla sudata
Mersi!

Nu a mai facut nimeni operatiunea asta?
andreirss is offline   Reply With Quote
Old 17-04-09, 11:24   #4379
cristivw

Stage 5
 
cristivw's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 1,503
Member of:
[VW]
[Opel]
[Old School Cars]
Default re: Club Ford Capri

Help! Are cineva un set de stopuri pentru Capri mk1? Am constatat ca sunt sparte...
Sau macar o idee... unde/cum pot gasi noi? Le mai fabrica cineva? Nu prea am avut succes cautand online...
cristivw is offline   Reply With Quote
Old 17-04-09, 12:25   #4380
AudioClass
Ford Driver

Stage 5
 
AudioClass's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 3,228
Member of:
[FORD]
Default re: Club Ford Capri

Quote:
Originally Posted by andreirss View Post
Salutari!
O intrebare... pentru un Ford Capri mkIII '81, un prag ar fi piesa descrisa pe site-ul http://www.oldcars.de/index_en.htm?g...FRUFZgodYg8QQg la paginile 039-040 sub indicele 3 ("repair panel body rocker")? Incerc sa imi fac o idee de pret si nu sunt sigur ca asta e elementul pe care il caut. A mai schimbat cineva praguri la Capri... cat de greu e? La Dacie doar l-am peticit cu tabla sudata
Mersi!

Nu a mai facut nimeni operatiunea asta?
Salut.
Am verificat si am gasit pragurile stanga-dreapta la pretul de 150lei/buc, noi, ca elemente de reparatie, e mult mai simplu dacat sa repari prin petice , si e mlt mai rezistent la rugina.
Daca te intereseaza, contacteaza-ma pe PM sau pe id yahoo viperash2003@yahoo.com
Daca te decizi, ar mai fi in plus pretul curierului.
Iti atashez o poza cu elementul.
Attached Images
File Type: gif 629250.gif (18.0 KB, 21 views)
AudioClass is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -