Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > FORD > Alte discutii Ford

Reply
 
Thread Tools
Old 12-06-08, 13:18   #3766
nitu_ovidiu82

Stage 4
 
nitu_ovidiu82's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 193
Default

Vreau sa schimb servofrana, stie careva care ar fii sistemu ei? Are ceva unicat ptr modelu ei, prindere, sistemu de actionare are ceva parghii, tije sau ceva diferit fata de altele? Is mai multe modele? Ce as putea pune mai nou pe ea, de pe ce masinuta ar merge?
msy

m-ar interesa si cu directia cum as putea face si ce servo as putea sa-i pun ca n-am deloc pe ea servo.

Last edited by NWZeu; 12-06-08 at 13:39.
nitu_ovidiu82 is offline   Reply With Quote
Old 12-06-08, 14:06   #3767
silencer

Stage 5
 
silencer's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 485
Default re: Club Ford Capri

mai bine ti-ai lua ca johnny un tico daca vrei o masina care se conduce usor, franeaza bine si eventual mai si consuma putin. servo iti poti pune cu ceva modificari, am impresia ca iti trebuie o pompa, o fulie pe undeva care sa alimenteze pompa si alte subansamble.. cu frana ce ai? ia-ti un servo tot de capri sau macar unu care s-a mai pus pe ea.
__________________
cand vei fi vazut atata rugina cat mine vei putea vorbi
silencer is offline   Reply With Quote
Old 12-06-08, 15:19   #3768
nitu_ovidiu82

Stage 4
 
nitu_ovidiu82's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 193
Default re: Club Ford Capri

Quote:
Originally Posted by silencer View Post
mai bine ti-ai lua ca johnny un tico daca vrei o masina care se conduce usor, franeaza bine si eventual mai si consuma putin. servo iti poti pune cu ceva modificari, am impresia ca iti trebuie o pompa, o fulie pe undeva care sa alimenteze pompa si alte subansamble.. cu frana ce ai? ia-ti un servo tot de capri sau macar unu care s-a mai pus pe ea.
numi trebuie alta masina, io vreau s-o fac pe asta sa mearga usor, sau cat de cat usor iar frana imi trebuie mai tare.
de asta as avea nevoie de ceva indicatii. io ma gandeam sa pun ceva servo de Ford Mondeo sau Sierra din 90 si.
Servo directie mi-ar fii bun si de pe un capri, dar are cineva de vanzare? si la cat? merge pe 2,3?
ce injectie as putea pune si io pe 2,3? am auzit ca merge de pe audi aia monopunct, se poate?

Last edited by NWZeu; 12-06-08 at 18:08. Reason: atentie la greselile gramaticale
nitu_ovidiu82 is offline   Reply With Quote
Old 12-06-08, 15:32   #3769
panaitescud

Stage 5
 
panaitescud's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 1,158
Member of:
[FORD]
Thumbs up re: Club Ford Capri

Quote:
Originally Posted by nitu_ovidiu82 View Post
numi tre alta masina, io vreau so fac pe asta sa mearga usor, sau cat de cat usor iar frana imi trebe mai tare.
de asta as avea nevoie de ceva indicatii. io ma gandeam sa pun ceva servo de ford mondeo sau siera din 90 si.
Servo directie miar fii bun si de pe un capri, dar are cineva de vanzare? si la cat? merge pe 2,3?
ce injectie as putea pune si io pe 2,3? am auzit ca merge de pe audi aia monopunct, se poate?
merge destul de usor directia daca nu virezi de volan stand pe loc.vireaza doar cand este masina in miscare. este si recomandat acest lucru pt a proteja directia de greutatea motorului .
__________________


panaitescud is offline   Reply With Quote
Old 12-06-08, 15:38   #3770
nitu_ovidiu82

Stage 4
 
nitu_ovidiu82's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 193
Default re: Club Ford Capri

Quote:
Originally Posted by panaitescud View Post
merge destul de usor directia daca nu virezi de volan stand pe loc.vireaza doar cand este masina in miscare. este si recomandat acest lucru pt a proteja directia de greutatea motorului .
stai linistit ca nu ma joc cu volanu in stationare, numa in mers
nitu_ovidiu82 is offline   Reply With Quote
Old 12-06-08, 16:27   #3771
silencer

Stage 5
 
silencer's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 485
Default re: Club Ford Capri

Quote:
Originally Posted by nitu_ovidiu82 View Post
numi tre alta masina, io vreau so fac pe asta sa mearga usor, sau cat de cat usor iar frana imi trebe mai tare.
de asta as avea nevoie de ceva indicatii. io ma gandeam sa pun ceva servo de ford mondeo sau siera din 90 si.
Servo directie miar fii bun si de pe un capri, dar are cineva de vanzare? si la cat? merge pe 2,3?
ce injectie as putea pune si io pe 2,3? am auzit ca merge de pe audi aia monopunct, se poate?
mie inca mi se pare ca vrei sa faci alta masina din ea. servo de mondeo? ma indoiesc, injectie pe 2.3?
silencer is offline   Reply With Quote
Old 12-06-08, 17:30   #3772
nitu_ovidiu82

Stage 4
 
nitu_ovidiu82's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 193
Default re: Club Ford Capri

Quote:
Originally Posted by silencer View Post
mie inca mi se pare ca vrei sa faci alta masina din ea. servo de mondeo? ma indoiesc, injectie pe 2.3?
nu chiar alta masina, dar un upgrade la frane, directie si motor tot ias da.
nitu_ovidiu82 is offline   Reply With Quote
Old 12-06-08, 18:43   #3773
cv-03-btf

Stage 5
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 700
Default re: Club Ford Capri

Quote:
Originally Posted by nitu_ovidiu82 View Post
nu chiar alta masina, dar un upgrade la frane, directie si motor tot ias da.
Deci.. pentru servo frana modificarea consta in schimbarea pompei de frana simple .. cu una servo.( aceea care are "balonul " acela din tabla ) Eu cand am cumparat-o avea una de Dacia.. care functiona ireprosabil.. dar recomand cu tarie una de Ford....desi la mk1 se aseamana destul de bina ca volum de pistoane si greutate auto..!!!!.Probleme apar la prinderea balonului de servo in caroserie si a parghiei in pedala.. deasemeni balonul trebuie ales in asa fel incat .. sa nu se loveasca de motor.... daca te intereseaza.. sa ma contactezi... cred ca ma bate un gand cu...ABS !!! Referitor la servodirectie.. trebuie sa montezi o caseta de directie servo si pompa se servo..( trebuie sa ai o prindere pe motor..) daca nu ma insel am una noua....!!! care ar proveni de la un taunus V6... posibil sa ma insel... Alta varianta ar fi montarea unor rulmenti de sarcina pe telescop... se va inalta masina cu aprox 1,5 ...2 cm.... dar se simte diferenta.... candva.. am postat detalii../....daca te intereseaza... plz mess !!!
PS ...SILENCER sa sti ca apreciez punctul tau de vedere... si ceea ce faci tu ..!!!! dar ce ne-am face daca toti ne-am imbraca.... sa zicem in verde..!!! ..ups.. nu verde... alta culoare..!!!

Last edited by cv-03-btf; 12-06-08 at 18:45.
cv-03-btf is offline   Reply With Quote
Old 12-06-08, 18:46   #3774
codrin44

Stage 5
 
codrin44's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 1,189
Member of:
[FORD]
Default re: Club Ford Capri

cauta o pompa de servo ATE-asta e firma originala-mai mare. ptr prindere modifici suportul de prindere pe caroserie.prinderea de pedala-tija- se poate modifica si lungimea si adapta furca veche de prindere. mie mi-a iesit perfect!
__________________

~~~~~~~~~ F o r d C a p r i ~~~~~~~~~
don't just get older...they just get faster
codrin44 is offline   Reply With Quote
Old 12-06-08, 19:22   #3775
criss
Old School Cars

Stage 5
 
criss's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 1,994
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Nissan]
[Old School Cars]
Default re: Club Ford Capri

https://youtube.com/watch?v=m_m7ighwAG4

Stie cineva care-i treaba cu compresoarele? in film din ce vad eu carburatorul e inainte de compresor presupun. Sunt ceva dezavantaje ca trece amestecul si prin compresor? ,toate tipurile de compresoare se preteaza la asa ceva sau doar anumite modele?
__________________
criss is offline   Reply With Quote
Old 12-06-08, 22:59   #3776
nitu_ovidiu82

Stage 4
 
nitu_ovidiu82's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 193
Default re: Club Ford Capri

Quote:
Originally Posted by cv-03-btf View Post
Deci.. pentru servo frana modificarea consta in schimbarea pompei de frana simple .. cu una servo.( aceea care are "balonul " acela din tabla ) Eu cand am cumparat-o avea una de Dacia.. care functiona ireprosabil.. dar recomand cu tarie una de Ford....desi la mk1 se aseamana destul de bina ca volum de pistoane si greutate auto..!!!!.Probleme apar la prinderea balonului de servo in caroserie si a parghiei in pedala.. deasemeni balonul trebuie ales in asa fel incat .. sa nu se loveasca de motor.... daca te intereseaza.. sa ma contactezi... cred ca ma bate un gand cu...ABS !!! Referitor la servodirectie.. trebuie sa montezi o caseta de directie servo si pompa se servo..( trebuie sa ai o prindere pe motor..) daca nu ma insel am una noua....!!! care ar proveni de la un taunus V6... posibil sa ma insel... Alta varianta ar fi montarea unor rulmenti de sarcina pe telescop... se va inalta masina cu aprox 1,5 ...2 cm.... dar se simte diferenta.... candva.. am postat detalii../....daca te intereseaza... plz mess !!!
PS ...SILENCER sa sti ca apreciez punctul tau de vedere... si ceea ce faci tu ..!!!! dar ce ne-am face daca toti ne-am imbraca.... sa zicem in verde..!!! ..ups.. nu verde... alta culoare..!!!
bine zici tu, roz bobon
nitu_ovidiu82 is offline   Reply With Quote
Old 13-06-08, 01:39   #3777
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default re: Club Ford Capri

Quote:
Originally Posted by nitu_ovidiu82 View Post
Servo directie mi-ar fii bun si de pe un capri, dar are cineva de vanzare? si la cat? merge pe 2,3?
ce injectie as putea pune si io pe 2,3? am auzit ca merge de pe audi aia monopunct, se poate?
Audi nu are V6 cu monopunct, sunt destul de sigur..deci nu merge varianta ta
Servo merge orice Pompa model vechi(pana prin ~'85) + fulie dubla de arbore si intinzator cu fulie pt pompa, iar caseta de Capri, nu stiu de Sierra dk merge(am una).

Quote:
Originally Posted by silencer View Post
mie inca mi se pare ca vrei sa faci alta masina din ea. servo de mondeo? ma indoiesc, injectie pe 2.3?
eu cred k Nitu se gandea la servo-FRANA de Mondeo..si da, e o idee buna
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Detalii Servo V6.JPG
Views:	72
Size:	137.6 KB
ID:	561600   Click image for larger version

Name:	PICT0031.JPG
Views:	73
Size:	173.3 KB
ID:	561601  
florin_cars is offline   Reply With Quote
Old 13-06-08, 01:45   #3778
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default re: Club Ford Capri

Quote:
Originally Posted by criss View Post
https://youtube.com/watch?v=m_m7ighwAG4

Stie cineva care-i treaba cu compresoarele? in film din ce vad eu carburatorul e inainte de compresor presupun. Sunt ceva dezavantaje ca trece amestecul si prin compresor? ,toate tipurile de compresoare se preteaza la asa ceva sau doar anumite modele?
toate compresoarele din cate stiu functioneaza pe principiul CARBUL inainte, eu am Carbul inainte de Turbo, asa ca merge , pana si Intercooler se poate pune(la Turbo) desi la Chargere, stiu ca sunt varianta racite cu apa, gen radiator interpus intre carb si charger...

Last edited by NWZeu; 13-06-08 at 12:11.
florin_cars is offline   Reply With Quote
Old 13-06-08, 02:07   #3779
nitu_ovidiu82

Stage 4
 
nitu_ovidiu82's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 193
Default re: Club Ford Capri

stiu ca nu are injectie v6 audi, dar am inteles ca monopunctu de pe motor de audi se poate pune pe capri la vuri, acum nu stiu care audi are mono,
prea putin ma mananca servo directia, mai mult frana ma atrage acum so rezolv,
directia mi se pare mai buna asta veche , mi se pare mai precisa fata de asta noua, la asta noua intorci 2 grade volanu si te trezesti ca se uita rotile la tine, nu imi place , ii prea sensibila,
nitu_ovidiu82 is offline   Reply With Quote
Old 13-06-08, 15:15   #3780
criss
Old School Cars

Stage 5
 
criss's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 1,994
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Nissan]
[Old School Cars]
Default re: Club Ford Capri

Quote:
Originally Posted by florin_cars View Post
toate compresoarele din cate stiu functioneaza pe principiul CARBUL inainte, eu am Carbul inainte de Turbo, asa ca merge , pana si Intercooler se poate pune(la Turbo) desi la Chargere, stiu ca sunt varianta racite cu apa, gen radiator interpus intre carb si charger...
Multzam ,acuma am tema de casa , aveti cumva un 2.0 v6 care va incurca prin garaj?
criss is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -