Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Zona tehnica BMW

Zona tehnica BMW Zona tehnica, secrete, tips&tricks BMW

Reply
 
Thread Tools
Old 19-06-11, 21:50   #3571
zepolikahhh_

Stage 5
 
zepolikahhh_'s Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 753
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

are idee cineva,e complet tempomatul din linkul ACESTA ?
zepolikahhh_ is offline   Reply With Quote
Old 19-06-11, 22:30   #3572
Sir 10

Stage 5
 
Sir 10's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 719
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Astăzi am constatat ca geamul de pe partea șoferului nu mai funcționează,țin sa precizez ca atunci când închizi/deschizi ușa se lasă și urca pt a intra la locul lui...alta problema în legătură cu ambele geamuri,în momentul când sunt coborâte și merg pe denivelări scârțâie ceva pe acolo,este vorba de un coupe e36...are cineva idee care sunt cauzele?Mulțumesc frumos.
Sir 10 is offline   Reply With Quote
Old 20-06-11, 08:19   #3573
bebe no1

Stage 5
 
bebe no1's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,402
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by zepolikahhh_ View Post
are idee cineva,e complet tempomatul din linkul ACESTA ?
mai iti trebuie cablajul care vine la motoras si la modul. comutatorul ce vine la pedala de ambreiaj(daca ai manuala) ce iti decupleaza pilotul cand o actionezi.
bebe no1 is offline   Reply With Quote
Old 20-06-11, 20:43   #3574
SiLoTh

Stage 5
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 726
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

exista ltw si pt e46??? nu de alta dar este unul in suceava si ma tot uit stramb la el
SiLoTh is offline   Reply With Quote
Old 20-06-11, 20:55   #3575
sprinter
BMW Driver

Stage 5
 
sprinter's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 3,841
Member of:
[BMW]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by SiLoTh View Post
exista ltw si pt e46??? nu de alta dar este unul in suceava si ma tot uit stramb la el
hamman a facut / face pt e46... si au mai incercat si alte firme no name sa faca si pt alte modele de bmw. dar produs de bmw nu exista decat pt e36
__________________

BMW Motorsport

Tractiunea spate e la fel de periculoasa pe cat de prost, ingamfat si dornic de afirmare este soferul...
sprinter is offline   Reply With Quote
Old 24-06-11, 07:54   #3576
FireBlad3

Stage 3
 
FireBlad3's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 146
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

daca se poate sa ma lamureasca si pe mine cineva :
1.modelele de e36 cu clima/AC din fabrica sunt prevazute cu ,,filtru de habitaclu"(care am vazut ca s-ar afla undeva in fata, sub capota)???
2.filtrul de polen se afla sub torpedou, fiind necesara demontarea acestuia pt inlocuire, la majoritatea modelelor ?
__________________
,,Make it count !"
FireBlad3 is offline   Reply With Quote
Old 24-06-11, 08:15   #3577
oz_off

Stage 3
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 92
Arrow Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

eu am un e36 316i coupe din 1994, si am doar un singur filtru pentru interior, cel de polen dreptunghiular care se rupe in 2 locuri ca sa il inlocuiesti si trebuie dat jos torpedoul pentru a fi inlocuit. se schimba foarte usor...
__________________
BMW, E36, 316i, coupe, 1994, A-MD598FI
oz_off is offline   Reply With Quote
Old 24-06-11, 08:19   #3578
maxmartinez

Stage 5
 
maxmartinez's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 592
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by FireBlad3 View Post
daca se poate sa ma lamureasca si pe mine cineva :
1.modelele de e36 cu clima/AC din fabrica sunt prevazute cu ,,filtru de habitaclu"(care am vazut ca s-ar afla undeva in fata, sub capota)???
2.filtrul de polen se afla sub torpedou, fiind necesara demontarea acestuia pt inlocuire, la majoritatea modelelor ?
pai nu e acelasi lucru? filtru de polen=filtru de habitaclu.cel din spatele/stanga torpedoului.
maxmartinez is offline   Reply With Quote
Old 24-06-11, 08:51   #3579
FireBlad3

Stage 3
 
FireBlad3's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 146
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by oz_off View Post
eu am un e36 316i coupe din 1994, si am doar un singur filtru pentru interior, cel de polen dreptunghiular care se rupe in 2 locuri ca sa il inlocuiesti si trebuie dat jos torpedoul pentru a fi inlocuit. se schimba foarte usor...
multumesc pt info

Quote:
Originally Posted by maxmartinez View Post
pai nu e acelasi lucru? filtru de polen=filtru de habitaclu.cel din spatele/stanga torpedoului.
asa stiam si eu, dar
am gasit pe BmwFans punct info cele 2 filtre la modelul pe care il detin (316i '96)....ambele cu numele de ,,microfilter".....de aici si nelamurirea....nu stiu daca se poate posta aici link-ul....
intrebarea ramane valabila

Last edited by FireBlad3; 24-06-11 at 08:53.
FireBlad3 is offline   Reply With Quote
Old 24-06-11, 08:59   #3580
maxmartinez

Stage 5
 
maxmartinez's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 592
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by FireBlad3 View Post
multumesc pt info



asa stiam si eu, dar
am gasit pe BmwFans punct info cele 2 filtre la modelul pe care il detin (316i '96)....ambele cu numele de ,,microfilter".....de aici si nelamurirea....nu stiu daca se poate posta aici link-ul....
intrebarea ramane valabila
da, sunt ambele trecute acolo, ala dreptunghiular e ptr clima (manuala sau digitala) si e sub torpedou, iau ala rotund e ptr masini fara clima, si e sub panoul de la stergatoare.

daca te uiti la fiecare, la ala dreptunghiular scrie "for vehicles with air conditioning" iar la celalalt "only aplies to heater (aeroterma).
__________________

Last edited by maxmartinez; 24-06-11 at 09:02.
maxmartinez is offline   Reply With Quote
Old 24-06-11, 09:09   #3581
FireBlad3

Stage 3
 
FireBlad3's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 146
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by maxmartinez View Post
da, sunt ambele trecute acolo, ala dreptunghiular e ptr clima (manuala sau digitala) si e sub torpedou, iau ala rotund e ptr masini fara clima, si e sub panoul de la stergatoare.

daca te uiti la fiecare, la ala dreptunghiular scrie "for vehicles with air conditioning" iar la celalalt "only aplies to heater (aeroterma).
asa este, ai dreptate
inteleg acum ca modelele cu clima nu au decat filtrul de polen de sub torpedou (cel dreptunghiular), iar cele fara clima au filtrul rotund din fata
good point

simptomele sunt clare ca trebuie inlocuit
FireBlad3 is offline   Reply With Quote
Old 27-06-11, 19:13   #3582
Rareș

Stage 1
 
Join Date: May 2011
Posts: 14
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Salut, oameni buni, mai am și eu o întrebare: este normal ca becul de iluminat comutatorul de lumini să stea aprins indiferent de poziția acestuia? Nu ar trebui să se aprindă odată cu comutarea butonului de pe 0 pe poziții sau fază scurtă?
Rareș is offline   Reply With Quote
Old 27-06-11, 20:18   #3583
Sir 10

Stage 5
 
Sir 10's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 719
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by Rareș View Post
Salut, oameni buni, mai am și eu o întrebare: este normal ca becul de iluminat comutatorul de lumini să stea aprins indiferent de poziția acestuia? Nu ar trebui să se aprindă odată cu comutarea butonului de pe 0 pe poziții sau fază scurtă?
In momentul in care pui contactul acela se aprinde indiferent de pozitie.Numai bine!
Sir 10 is offline   Reply With Quote
Old 27-06-11, 22:42   #3584
rdy4ever

Stage 5
 
rdy4ever's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 1,287
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by Rareș View Post
Salut, oameni buni, mai am și eu o întrebare: este normal ca becul de iluminat comutatorul de lumini să stea aprins indiferent de poziția acestuia? Nu ar trebui să se aprindă odată cu comutarea butonului de pe 0 pe poziții sau fază scurtă?
pai si care ar mai fi logica? nu cumva e iluminat ca sa il vezi noaptea sa sti de unde sa aprinzi lumina?
rdy4ever is offline   Reply With Quote
Old 27-06-11, 23:17   #3585
Rareș

Stage 1
 
Join Date: May 2011
Posts: 14
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by Sir 10 View Post
In momentul in care pui contactul acela se aprinde indiferent de pozitie.Numai bine!
Ok, îți mulțumesc frumos pentru răspuns. Am întrebat în ideea în care becul era ars de când am cumpărat mașina și l-am schimbat azi, iar la alte mașini nu am observat să fie aprins fără să fie comutat cel puțin pe poziții. Stimă!!
Rareș is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -