Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Zona tehnica BMW

Zona tehnica BMW Zona tehnica, secrete, tips&tricks BMW

Reply
 
Thread Tools
Old 13-07-11, 09:08   #3646
trafy-vr6

Stage 5
 
trafy-vr6's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 12,564
Member of:
[Moderators]
[4Rally]
[Shadows Racing Team]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

la gaurelele pt bandou m-am gandit si eu pt ca usa aia a fost indoita si in service mi`au schimbat bandoul

legat de apa din portbagaj nu cred ca intra pe la stop ca este ud si capitonajul care acopera telescopul si ieri dupa spalare era si spuma...)
__________________
trafy-vr6 is offline   Reply With Quote
Old 13-07-11, 09:51   #3647
oz_off

Stage 3
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 92
Arrow Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by trafy-vr6 View Post
la gaurelele pt bandou m-am gandit si eu pt ca usa aia a fost indoita si in service mi`au schimbat bandoul

legat de apa din portbagaj nu cred ca intra pe la stop ca este ud si capitonajul care acopera telescopul si ieri dupa spalare era si spuma...)
vezi daca nu ai gaurite oalele de la amortizoare. e o problema foarte intalnita la pisicute. multa bafta!
oz_off is offline   Reply With Quote
Old 13-07-11, 16:07   #3648
trafy-vr6

Stage 5
 
trafy-vr6's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 12,564
Member of:
[Moderators]
[4Rally]
[Shadows Racing Team]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

nu sunt gaurite, m`am uitat...am gasit multa apa exact in spatele stopurilor unde sunt soclurile si un fel de siguranta ..nu stiu cum ii zice...si capitonajul acela de langa roata de rezerva si putin pe peretele aripii stanga spate...o sa ma mai duc odata la spalatorie sa vad exact pe unde curge.
trafy-vr6 is offline   Reply With Quote
Old 14-07-11, 12:19   #3649
SiLoTh

Stage 5
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 726
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

am si eu nevoie sa scot bratul inferior la e36-le meu 316. vin cu o intrebare stupida.. se poate scoate surubul incercuit fara sa scot grupul??? sau puntea??
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	asd.jpg
Views:	135
Size:	104.9 KB
ID:	2084147  
SiLoTh is offline   Reply With Quote
Old 14-07-11, 12:44   #3650
Billy c25xe

Stage 5
 
Billy c25xe's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 846
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Sub bord , in dreptul pasagerului , a rasarit un fir negru cu o tuturica in capat (ca mufele de la castile de telefon de la nokia doar ca e mult mai lunga ), habar nu am de unde e , am inteles ca ar fi de la radio , in fine , pentru a nu-l lua cineva in picioare si sa-l rupa l-am infasurat pe niste manunchiuri de fire colorate , o fi bine ? E posibil sa faca masa sau sa dau in altele ?

Tin sa precizez ca radio-ul se aude la fel de cand a aparut firul buclucas , nu e vre-o diferenta .
Billy c25xe is offline   Reply With Quote
Old 14-07-11, 18:17   #3651
rdy4ever

Stage 5
 
rdy4ever's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 1,287
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by Billy c25xe View Post
Sub bord , in dreptul pasagerului , a rasarit un fir negru cu o tuturica in capat (ca mufele de la castile de telefon de la nokia doar ca e mult mai lunga ), habar nu am de unde e , am inteles ca ar fi de la radio , in fine , pentru a nu-l lua cineva in picioare si sa-l rupa l-am infasurat pe niste manunchiuri de fire colorate , o fi bine ? E posibil sa faca masa sau sa dau in altele ?

Tin sa precizez ca radio-ul se aude la fel de cand a aparut firul buclucas , nu e vre-o diferenta .
eh probabil o fi vreun fir ramas de la amplificatorul/subwooferul pe care l-a avut candva masina.. si eu am ramas cu astfel de fantome ale sistemelor audio trecute. cat timp e izolat n-are ce sa se intample, plus ca mai mult ca sigur nu e conectat nici la celalalt capat.
rdy4ever is offline   Reply With Quote
Old 14-07-11, 23:14   #3652
Billy c25xe

Stage 5
 
Billy c25xe's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 846
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

E bine atunci , m-am linistit
Billy c25xe is offline   Reply With Quote
Old 15-07-11, 10:18   #3653
SiLoTh

Stage 5
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 726
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by SiLoTh View Post
am si eu nevoie sa scot bratul inferior la e36-le meu 316. vin cu o intrebare stupida.. se poate scoate surubul incercuit fara sa scot grupul??? sau puntea??
raspund tot eu , trebuie desfacut grupu din suruburi

revin cu o intrebare, am desfacut surubu de la planetara , unde e discu de frana, si acum este vreo sansa sa scot planetara fara presa??
SiLoTh is offline   Reply With Quote
Old 15-07-11, 10:43   #3654
vali vtk
Dacia Driver

Stage 5
 
vali vtk's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 831
Member of:
[DACIA]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by SiLoTh View Post
raspund tot eu , trebuie desfacut grupu din suruburi

revin cu o intrebare, am desfacut surubu de la planetara , unde e discu de frana, si acum este vreo sansa sa scot planetara fara presa??
Nu trebuie sa desfaci grupul din suruburi. La surubul denspre grup folosesti o cheie inelara si ai grija ca piulita sa nu iasa din locasul ei ca alffel iti blestemi zilele pana o bagi la loc (chestie patita de mine) iar la surubul dinspre fuzeta iti trebuie o inelara sau fixa si un crichet si merge treaba ca unsa.Pana candfaci geometria ai grija si da un semn pe saiba excentrica de la fuzeta aliniat cu cele doua ridicaturi in brat intre care culiseaza astfel incat la montajul celeilalte sa afectezi cat mai putin geometria.
__________________
„Nu te certa niciodată cu un prost! Te aduce la nivelul lui şi te bate cu experienţa! ..."
My tires are worn from the street not from idiot camber,
E36 320i sedan BR 36 EVO
E46 320d touring BR 04 KRO
vali vtk is offline   Reply With Quote
Old 16-07-11, 10:35   #3655
Daniel_Toa

Stage 5
 
Daniel_Toa's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 8,003
Member of:
[Moderators]
[BMW]
[DACIA]
[VW]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Vreau si eu sa schimb bujiile la un bmw e36 , 318 i curea ( 83 kw ) . Si nu stiu ce sa cumpar , ce imi recomandati ?
Daniel_Toa is offline   Reply With Quote
Old 16-07-11, 11:17   #3656
SiLoTh

Stage 5
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 726
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by vali vtk View Post
Nu trebuie sa desfaci grupul din suruburi. La surubul denspre grup folosesti o cheie inelara si ai grija ca piulita sa nu iasa din locasul ei ca alffel iti blestemi zilele pana o bagi la loc (chestie patita de mine) iar la surubul dinspre fuzeta iti trebuie o inelara sau fixa si un crichet si merge treaba ca unsa.Pana candfaci geometria ai grija si da un semn pe saiba excentrica de la fuzeta aliniat cu cele doua ridicaturi in brat intre care culiseaza astfel incat la montajul celeilalte sa afectezi cat mai putin geometria.
pana aici am rezolvat, spunemi , se paote scoate printrun fel planetara fara presa??
SiLoTh is offline   Reply With Quote
Old 16-07-11, 13:13   #3657
krone

Stage 4
 
krone's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 200
Member of:
[BMW]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Am si eu intrebare daca poate cineva sa ma ajute,am achizitionat o plafoniera de bmw e36 cu mood light(doua leduri portocalii care lumineaza consola) si nu stiu cum sa o leg,daca ma poate ajuta cineva cu o schema electrica as fi foarte recunoscator,precizez ca eu inainte am avut plafoniera cu un bec central si doua pe margine de citit.atasaz si o poza cu noua plafoniera.multumesc anticipat.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	domelight2.jpg
Views:	97
Size:	22.1 KB
ID:	2086164  
krone is offline   Reply With Quote
Old 16-07-11, 15:45   #3658
trafy-vr6

Stage 5
 
trafy-vr6's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 12,564
Member of:
[Moderators]
[4Rally]
[Shadows Racing Team]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

cred ca mai trebuie tras cate un plus pt fiecare led.....cred....


de pe ce masina e luata ?
trafy-vr6 is offline   Reply With Quote
Old 16-07-11, 21:51   #3659
Billy c25xe

Stage 5
 
Billy c25xe's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 846
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Deci , astazi mi s-a rupt cablul de la capota , am tras sa o deschid si surpriza , s-a inmuiat de tot manerul , se misca in voie si lejer si capota nu s-a deschis .

Am inteles ca trebuie sa dau o nara jos (cum o dau?) si sa umblu pe acolo sa o deschid , sa trag de ea?

S-a mai confruntat cineva cu problema asta ?
Billy c25xe is offline   Reply With Quote
Old 16-07-11, 21:56   #3660
krone

Stage 4
 
krone's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 200
Member of:
[BMW]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by trafy-vr6 View Post
cred ca mai trebuie tras cate un plus pt fiecare led.....cred....


de pe ce masina e luata ?
de pe un e36 din 98...
krone is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -