Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 24-02-09, 14:41   #1021
vipertro

Stock
 
vipertro's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 2
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

aaaaa
vipertro is offline   Reply With Quote
Old 11-03-09, 00:23   #1022
mafiozzo

Stage 5
 
mafiozzo's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 1,023
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[DACIA]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Dragule sofer de tir.. cand semnalizezi si schimbi banda 1-a cu banda a2a uita-ten p...a matii de bou sa nu fie careva in depasire sa i-l scoti pe contrasens
__________________
Mixt -->
mafiozzo is offline   Reply With Quote
Old 11-03-09, 17:13   #1023
Hame

Stage 3
 
Hame's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 126
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Quote:
Originally Posted by mafiozzo View Post
Dragule sofer de tir.. cand semnalizezi si schimbi banda 1-a cu banda a2a uita-ten p...a matii de bou sa nu fie careva in depasire sa i-l scoti pe contrasens
Corect ! Am patit`o si eu spre Giurgiu. Ma intrebam ce draq era mai grav, sa ajung sub el sau pe contrasens ? Decizia finala : a 4a (putere mai mare) un claxon scurt, un flash si acceleratie. Mi`am tinut respiratia pana am trecut de el.
__________________
You`ve never seen the best of me !

Prea multi dintre noi se sting datorita vitezei. DRIVE SLOW !
Hame is offline   Reply With Quote
Old 11-03-09, 21:32   #1024
mafiozzo

Stage 5
 
mafiozzo's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 1,023
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[DACIA]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

dah... la mine era mai nasol... eram in a 4a... la deal in blana cu inca 3 in masina .. fics p cand am ajuns langa cabina lui . .el semnalizeaza scurt si se baga ...o trebuit sa franez si eu si cel care venea de sus
mafiozzo is offline   Reply With Quote
Old 14-03-09, 16:06   #1025
demin2609
Renault Driver

Stage 5
 
demin2609's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 478
Member of:
[RENAULT]
Thumbs down Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

regulile p**ii, la noi se poarta jmekeru la care măsa i-a luat strada fara limita de viteza, si discutii in contradictoriu cu flegme cadou, cateodata ma simt complet scarbit de tara asta!
__________________
live high, have fun.. and don't do anything stupid!
Instalatii GPL TOMASETTO fara butelie! 0764781647
demin2609 is offline   Reply With Quote
Old 15-03-09, 07:17   #1026
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Quote:
Originally Posted by fasso View Post
si daca vezi ca m-am dat jos la tine pentru ca tot tu erai cu gura mare, nu deveni fricos sa pleci cu scartz, nu-ti faceam nimic ca aveai martori, decat voiam sa lamuresc problema nu de alta dar cred ca au ras gagicile din dotarea masinii tale ( in numar de 3, toate blonde ) cand te-au vazut ca te sperii de un pusti de 20 de ani
Gura compenseaza lipsa... altui organ

Uite un caz asemanator pe care l-am patit in 2005, cu Broscuta: am oprit la intersectia Viilor - Academia Tehnica Militara sa ma asigur, in spatele meu un Clio Symbol bleumarin. Am lasat masina sa mai alunece cam 1 metru ca sa vad mai bine intersectia si am franat iar. Vaca de la volanul Clio-ului s-a luat dupa mine si n-a apucat sa franeze la timp, oprindu-se in bara mea spate. Cand am coborat sa vad ce si cum s-a rupt/zgariat/indoit si am strigat/urlat dupa ei, coboara pasagerul din dreapta, un cimpanzeu cam de 1,65 cu ochelari, si sare la mine sa ma bata, treaba destul de grea pentru el fiindca il tineam de gat la distanta iar el n-avea labele de cimpanzeu destul de lungi am raportat incidentul in str. Candiano Popescu in dupa amiaza acelei zile, mi-au luat alcoolemia, au constatat ca n-am avarii si m-au pus sa scriu in declaratie ca nu am pretentii materiale de la vinovat, informandu-ma si ca va fi pus sub urmarire fiindca a fugit de la locul accidentului daca nu vine in 48 de ore la cercetari.

Am o vaga impresie ca nici gogomanul cel pitic si nici gratioasa si delicata lui vacutza de partenera n-au patit nimic; cam asa functioneaza "calea legala".

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 15-03-09, 08:57   #1027
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Quote:
Originally Posted by Nautilus View Post
Gura compenseaza lipsa... altui organ

Uite un caz asemanator pe care l-am patit in 2005, cu Broscuta: am oprit la intersectia Viilor - Academia Tehnica Militara sa ma asigur, in spatele meu un Clio Symbol bleumarin. Am lasat masina sa mai alunece cam 1 metru ca sa vad mai bine intersectia si am franat iar. Vaca de la volanul Clio-ului s-a luat dupa mine si n-a apucat sa franeze la timp, oprindu-se in bara mea spate. Cand am coborat sa vad ce si cum s-a rupt/zgariat/indoit si am strigat/urlat dupa ei, coboara pasagerul din dreapta, un cimpanzeu cam de 1,65 cu ochelari, si sare la mine sa ma bata, treaba destul de grea pentru el fiindca il tineam de gat la distanta iar el n-avea labele de cimpanzeu destul de lungi am raportat incidentul in str. Candiano Popescu in dupa amiaza acelei zile, mi-au luat alcoolemia, au constatat ca n-am avarii si m-au pus sa scriu in declaratie ca nu am pretentii materiale de la vinovat, informandu-ma si ca va fi pus sub urmarire fiindca a fugit de la locul accidentului daca nu vine in 48 de ore la cercetari.

Am o vaga impresie ca nici gogomanul cel pitic si nici gratioasa si delicata lui vacutza de partenera n-au patit nimic; cam asa functioneaza "calea legala".

~Nautilus
eu faceam altceva in locul tau...dadeam si eu putin in spate ca sa fiu sigur ca-i intra tzevile de esapament direct in radiator...pentru ca din cate stiu eu la broscutza sunt din inox rezistent si nu se indoaie asa usor
Cu autoritatile insa nu ai ce face, nu te poti baza pe ele : Veneam intr-o seara spre targoviste iar in fatza mea un nene cu un audi 80 mergea in zig-zag pe toata latimea drumului. Ii scotea pana si pe cei care veneau pe banda cealalta pe marginea drumului...De aici nu rezulta decat un singur lucru, omul era MUCI ( termen care defineste o alcoolemie mai mare de 0.8 / 1000 ) . In sfarsit, mi-am facut curaj si l-am depasit intr-un final, iar la intrare in Targoviste m-am oprit langa un nenea militian care controla traficul. I-am explicat cum sta problema, i-am zis mai exact " Domne, fa ceva ca ala nu ajunge intreg acasa plus ca mai pune in pericol zeci de vieti " si , bineinteles, ca am primit un raspuns flegmatic tipic organelor romaneste : " Mda...o sa dau prin staaaaatie ". Acuma explicati-mi si mie ca ma simt cam prost la faza asta, de ce nu s-a dus chiar el impreuna cu parteneru' din dotare sa-l prinda pe betiv?
fasso is offline   Reply With Quote
Old 15-03-09, 11:52   #1028
valib
Banned

Stage 5
 
valib's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,348
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Quote:
Originally Posted by mafiozzo View Post
dah... la mine era mai nasol... eram in a 4a... la deal in blana cu inca 3 in masina .. fics p cand am ajuns langa cabina lui . .el semnalizeaza scurt si se baga ...o trebuit sa franez si eu si cel care venea de sus

nu te-a vazut...erai in unghiul mort al oglinzilor

eu de obicei cand incep sa depasesc, dau un flash...sa fiu sigur ca m-a vazut cel dinainte (asta daca nu imi face semn din semnalizari ca pot sa il depasesc, sau nu se trage mai la dreapta)
valib is offline   Reply With Quote
Old 21-03-09, 20:25   #1029
sKyNeT

Stage 5
 
sKyNeT's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,877
Member of:
[Honda]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

spuneti-mi si mie va rog: un sens giratoriu cu 3 benzi, cine are prioritate in el ? cel care se invarte pe banda din mijloc sau cel care vrea sa iasa de pe banda din interior? ca imi daduse foc unul intr-o zi
__________________
https://i9.photobucket.com/albums/a79/wonderwes/vtec_yo.jpg
sKyNeT is offline   Reply With Quote
Old 21-03-09, 22:08   #1030
kozzmote

Stock
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Quote:
Originally Posted by Hame View Post
) imi place de voi.
Si mai am si eu o treaba de spus.
Draga soferule (iti spun asa doar pt ca esti astfel desemnat de autoritatile INcompetente):
In localitati, viteza maxima este de 50km/h, corect ? Hai ca unii mai merg cu 60... treaba lor (parerea mea e ca mersul cu 50km/h in localitate o faci din prudenta pt pietoni si pt ca tii la viata lor, nu in satuce uitate de lume iti arati "barbatia", "fiara"). Revenind... te rog draga ... soferule... a nu ma depasi tu cu harbu` tau de Dacie sau cine stie ce pocnitoare de prin 1900 toamna ai tu... doar ca sa te mandresti ca ai trecut pe langa o masina buna. Si pe deasupra imi mai faci si din flashuri sa ma dau la o parte, ca tu esti smecher. Si stii si tu, stiu si eu, ca la 50 de m de la iesirea din localitate ti-am dat fum de un car de ani. Dar... se pare ca mai mult nu te duce capu`.
A, referitor tot la "soferi":
Eram prin Alexandria si eram pe a 2a banda. Dau sa ma bag pe prima (faceam dreapta) si cum arunc ochii in oglinda, vad farurile unuia destul de departe. Chiar cand sa trec, mai arunc un ochi si ce vad: ala era chiar langa mine, il claxona pe cel din fata lui (care mergea cu vreo 60), imi taie mie fata, dupa se baga si in fata primului, si ii da el tare, ca e bazat. Cine ? 2 ciori intr-un ford probe. A, si s-au oprit la stop (ma mir cum ?) si ce fac oamenii cand sa plece. Dau un scart din ala lung, cam 2 secunde (nu exagerez).
Asadar, Draga soferule:
Nu mai arata tu cat esti de bazat cu masina ta (care e oricum o trotineta), mai ales in oras, unde sunt atatia participanti la trafic, facand slalom printre masini, taindu-mi mie calea, ca s-ar putea intr-o buna zi sa ma prinz cu o rabla si o sa dau in tine cat pot.
sal. referitor la ce zici sa mai zic si eu ceva.. pe strazi sunt 3 mari si tari categori de participanti in trafic : 1 posesori de permis ; 2 conducatori auto : 3 soferi (care sunt cei mai putin).
kozzmote is offline   Reply With Quote
Old 22-03-09, 00:44   #1031
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Quote:
Originally Posted by sKyNeT View Post
spuneti-mi si mie va rog: un sens giratoriu cu 3 benzi, cine are prioritate in el ? cel care se invarte pe banda din mijloc sau cel care vrea sa iasa de pe banda din interior? ca imi daduse foc unul intr-o zi
prioritate are cel care nu schimbă banda. dacă tu eşti pe interior şi vrei să ieşi din giratoriu (trecānd peste faptul că tai 3 benzi dintr-o dată īn loc să fii deja pe banda cea mai apropiată de ieşire, nu de centrul giratoriului) trebuie să te asiguri ca la orice altă schimbare de bandă, şi să acorzi prioritate celor care circulă īn continuare pe direcţia lor.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 22-03-09, 01:03   #1032
sKyNeT

Stage 5
 
sKyNeT's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,877
Member of:
[Honda]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Quote:
Originally Posted by aleks View Post
prioritate are cel care nu schimbă banda. dacă tu eşti pe interior şi vrei să ieşi din giratoriu (trecānd peste faptul că tai 3 benzi dintr-o dată īn loc să fii deja pe banda cea mai apropiată de ieşire, nu de centrul giratoriului) trebuie să te asiguri ca la orice altă schimbare de bandă, şi să acorzi prioritate celor care circulă īn continuare pe direcţia lor.
asa stiam si eu dar se pare ca multi nici macar nu se uita in oglinda cand ies din sensul giratoriu si atunci cand ma enervase unu era ca eu ma invarteam in sens si a inceput unul din interior sa-mi dea claxoane ca nu l-am lasat sa iasa
sKyNeT is offline   Reply With Quote
Old 09-04-09, 07:16   #1033
Mustang
Daewoo Driver

Stage 5
 
Mustang's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,399
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Dragi soferi:
Daca tot parcati pe locul altuia, aveti bun simt si ocupati numai un singur loc de parcare!
Si daca ma lipesc de usa soferului parcand, nu mai faceti scandal ca nu va puteti urca in masina... Daca tot ati parcat de-an-pulea, va urcati prin dreapta.

Nu mai zbierati ca handilaii ca nu asa se parcheaza... pentru ca eu imi pastrez marcajul de loc de parcare. Daca voi sunteti tembeli ca nu puteti gara cu spatele un ARO pe un singur loc de parcare, CIOCU' MIC si invatati din nou parcarile prin poligoane.
Mustang is offline   Reply With Quote
Old 17-04-09, 08:29   #1034
Reality Check

Stage 2
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 44
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Dragul meu sofer incepator (care, din intamplare, ai si nr. de Arges),

sa stii ca atunci cand esti intr-un sens giratoriu si vrei sa iesi din el, daca s-a intamplat ca un alt sofer sa vina cu viteza (crezand ca tu nu te vei misca precum un melc) si sa te sperie atat de tare incat tu sa uiti ca trebuie sa faci respectiva manevra, nu trebuie sa te opresti in sens si sa astepti sa nu mai vina nimeni pentru ca apoi sa dai cu spatele. E suficient sa te invarti in sens si ai rezolvat problema. (M-a distrat teribil cand am vazut faza asta in Pitesti)
Reality Check is offline   Reply With Quote
Old 17-04-09, 09:31   #1035
Reality Check

Stage 2
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 44
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Anul trecut, in Pitesti, pe la 10, intr-o seara de iunie, trafic aproape zero: mergeam linistit pe una din strazile principale si am observat ca din dreapta se apropie o masina. M-am gandit ca fiind tarziu, soferita respectivei masini s-ar putea sa nu se mai asigure asa ca m-am asigurat eu si am trecut pe banda stanga. Ehe, insa doamna nu s-a multumit sa nu se asigure si sa intre frumusel pe prima banda, asa ca m-am trezit cu ea in fata mea si am fost fortat sa franez puternic. Am depasit-o apoi prin dreapta, i-am intrat in fata, am oprit, m-am dus la ea si am intrebat-o rastit ce-a avut in minte. La care, foarte senina: "Dar nu s-a intamplat nimic!". Corect, nu se intamplase nimic... dar se putea intampla. M-am urcat in masina si mi-a parut rau pentru ca din "dobitoaca" n-o scosesem.

Apropos de epitetele din trafic: un amic trebuia sa ajunga la o conferinta importanta intr-un oras in care nu mai fusese vreodata (pe vremea aceea nu erau sisteme de navigatie). Grabit fiind, a incurcat un alt sofer care l-a gratulat cu "Boule". Toate bune si frumoase, amicul meu ajunge la conferinta cu pricina. Intr-o pauza, la un pahar de vorba si cunoastere, apare si respectivul sofer. Isi intind mainile, respectivul spunea cum il cheama, la care amicul meu: "Eu sunt boul."
Reality Check is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -