Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 26-11-08, 22:14   #826
robertinho
VW Driver

Stage 5
 
robertinho's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 632
Member of:
[VW]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

...2 mici experiente:
1. teoretic am voie sa merg pe banda 1 cu 40 km/h??? ...eram intr-o seara pe banda 1 a unui drum cu 3 benzi pe sens,trafic inexistent pentru ca era destul de tarziu(Deci benzile 2 si 3 libere) si ma trezesc cu un om ,care culmea nu era tanar,pusti,taran,etc cu o masina oarecare ca se infige in curul meu si baga flashuri si claxoane...in prima faza m-am speriat pentru ca mergeam f linistit si relaxat,am dat semnal ca trag pe dreapta si am franat,si m-a depasit ajea razant gesticuland...eram mult prea calm si fericit si linistit ca macar sa ma stresez de acest lucru ...WTF?
si a 2 a chestie s-a discutat cu o pagina in urma despre "depasirile" pe autostrada cand tu mergi frumos si linistit si vezi ca trece o janghina de masina pe langa tine plina de tarani care au orgasme ca te-au intrecut ,dupa care ii depasesti si tu frumos...
...de curand o scurta excursie pana la mare cu un opel astra opc...la intoarcere am stat in dreapta si mergeam noi frumos (eu si respectivul prieten) pe banda a 2 cu 150-160 cu pilotul pus,drumul fiind destul de liber...ne trezim deodata in spate cu un bmw seria 3 modelul asta nou cu facelift,flash-uri ,claxoane,nebunii.ne dam la o parte frumos,si ne depaseste injurandu-ne,moment in care ni s-au cam aprins beculetele si mie si celui de la volan si l-am umilit dar nu ajea usor ci grav de tot(era vorba de un 325d)...cred ca omul din bmw nu prea le avea ajea deloc cu masinile si nu a recunoscut opc-ul pentru ca nu avea inscriptie pe spate,dar vreau sa zic ca nu asta e problema,ne-a depasit fiat punto clasic si nu am avut nici o problema,nu ne-am dus dupa el sa-l depasim iar,dar asta a injurat ca un taran fara motiv
__________________
~Intermedieri vanzari/cumparari/inchirieri de studio-uri/garosoniere/apartamente in cea mai frumoasa statiune de vacanta de pe litoralul bulgaresc :SUNNY BEACH.PRETURI FOARTE MICI!!! Pentru detalii,informatii suplimentare sau chiar viizonari-0733 936 864-Dl.Mihaila Robert~
~turism intern,turism extern,curse charter,bilete avion,rezervari hoteliere oriunde in lume.vacante,excursii si weekenduri de vis la preturi avantajoase.Pentru detalii-0733936864-Dl Mihaila Robert~
robertinho is offline   Reply With Quote
Old 26-11-08, 23:10   #827
Mustang
Daewoo Driver

Stage 5
 
Mustang's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,399
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Quote:
Originally Posted by Brian View Post
Asta nu stiu daca s-a mai zis
Draga militian idiot... te rog frumos sa nu mergi tu cu 10 km/h ( nu exagerez ) in oras si sa tii alte 10 masini in spate o bucata buna de drum.. si cand iti iei claxoane tot tu sa gesticulezi si sa incepi sa ameninti..
Si inca ceva .. cand in sfarsit te hotarasti sa`ti tragi hoitul pe dreapta .. SEMNALIZEAZA ca nu sunt Dumnezeu sa stiu ce naiba vrei tu sa faci ..
Ma jur ca asa prost n`am mai vazut
A mai fost discutia asta ... Mi se pare ca tot Sindrom a zis-o.
Oricum, e dovada pura de taranie, nu de prostie.
Mustang is offline   Reply With Quote
Old 27-11-08, 09:49   #828
Sindrom

Stage 5
 
Sindrom's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,744
Member of:
[PEUGEOT]
[FORD]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Quote:
Originally Posted by Herbas View Post
Perfect de acord, si intr-un post mai vechi scriam ca nu am nici o problema sa ma dau la o parte cand vrea cineva sa ma depaseasca.
Sunt si eu conducator auto la urma urmei , si merg si eu repede, iar daca am pe cineva in fata depasesc rapid. Pe mine unul nu ma ajuta cu nimic sa depasesc daca merg in curu lui, si nici nu vreau sa il fac pe el sa mearga mai repede pentru ca odata ce creste viteza masinilor creste si durata timpului de depasire.
Pe mine uite ca ma ajuta, daca merg cu aia mica, si las 1 m intre noi, pana prind io viteza sa te depasesc, mai trec 2 km, asa ca stau in fund, si sar repede cum am loc.
__________________


De ce sa-ti iei audi????? Cand exista ALFA ROMEO
si pentru ca n-am avut bani nici de audi nici de Alfa Romeo, mi-am luat Peugeot.
Sindrom is offline   Reply With Quote
Old 27-11-08, 09:57   #829
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Quote:
Originally Posted by robertinho View Post
ne-a depasit fiat punto clasic si nu am avut nici o problema,nu ne-am dus dupa el sa-l depasim iar,dar asta a injurat ca un taran fara motiv
pai bineinteles... si pe mine m-au depasit nove, si multe alte masini vechi, dar nu am nici o problema cu ei daca pur si simplu ma depasesc si isi vad de treaba. in momentul in care "isi arata muschii", dupa cum ai zis si tu, se aprind beculete)
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 27-11-08, 10:48   #830
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

@ roberthino: nu se circula pe banda 2, ci pe banda 1. Banda 2 este doar pt depasiri... ai depasit o masina, intri la loc pe banda 1, banda 2 sa ramana libera. Mai ales pe autostrada, unde se alearga, banda 2 trebuie lasata libera. Nu stii niciodata cand vine unu cu 200-220 km/h si nu estimeaza corect distanta fata de masina din fata.
Oricum, regula asta exista in afara: se circula pe primele benzi (1a in situatia noastre), ultima fiind doar pt depasiri. La asta mai adaug banda de urgenta, care este doar pt urgente... nu pt depasiri, nu pt a-si intinde picioarele cateva minute, nu pt diverse "necesitati".
__________________
"Stiu ca sunt prost...dar cand ma uit in jurul meu, ma simt mult mai bine" (Ion Creanga)
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 27-11-08, 11:34   #831
Sindrom

Stage 5
 
Sindrom's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,744
Member of:
[PEUGEOT]
[FORD]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Quote:
Originally Posted by Geo_ZGA View Post
nu pt depasiri, nu pt a-si intinde picioarele cateva minute, nu pt diverse "necesitati".


nu la noi, unde asta vara era sa fac pe mine, ca opream la fiecare spatiu amenajat si era inchis, si tot prin boscheti am facut.
Sindrom is offline   Reply With Quote
Old 27-11-08, 20:44   #832
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Quote:
Originally Posted by Geo_ZGA View Post
@ roberthino: nu se circula pe banda 2, ci pe banda 1. Banda 2 este doar pt depasiri... ai depasit o masina, intri la loc pe banda 1, banda 2 sa ramana libera. Mai ales pe autostrada, unde se alearga, banda 2 trebuie lasata libera. Nu stii niciodata cand vine unu cu 200-220 km/h si nu estimeaza corect distanta fata de masina din fata.
eu circul numai pe banda 2 si ma uit permanent in oglinda, pentru ca e usor sa iti dai seama cand vine careva mai tare, si ma dau la o parte. fac asta pentru ca banda 1 e impracticabila la noi. sa mergi cu 140-160 pe banda 1 e crima, din cauza santurilor facute de tiruri.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 27-11-08, 20:55   #833
robertinho
VW Driver

Stage 5
 
robertinho's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 632
Member of:
[VW]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

...stiu ca se merge pe banda 1,dar banda 1 e aglomerata chiar si atunci cand autostrada e libera,majoritatea familistilor,dubitelor,masinilor vechi si neperformante merg pe banda 1,si este oarecum un chin sa faci 'nspe mii de depasiri si sa nu poti sa mentii o viteza constanta cu putin mai mare decat a celor care folosesc banda 1...eu am zis ca noi mergeam 150-160 adica peste media cu care se circula pe banda 1,iar banda a 2 era libera,de fapt aproape toata autostrada era libera,numai ca ma repet pe banda 1 mai dai de 1 dubita ,1 autoutilitara,o remorca,etc...si nu l-am incomodat deloc pe cel cu bmw,din contra ne-am dat imediat din fata lui(adica nu am incomodat pe cel cu fiat punto si il incomodam pe asta cu bmw)doar ca taranul e tot taran si inca odata imi creste ura fata de aceasta marca de masini exclusiv din cauza posesorilor ...dovada ca bmw este masina "TARANILOR"(ca sa nu folosesc cuvinte rasiale) se gaseste chiar pe site-ul lor unde intr-un titlu mare scrie" bmw x5 ,performanta la cel mai inhalt nivel"
robertinho is offline   Reply With Quote
Old 27-11-08, 21:27   #834
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

fac un studiu de caz personal : cine pana acum era sa o mierleasca din cauza tirurilor si implicit, a soferilor de tir inconstienti?! cine e de acord ca soferii de tir ar trebui impuscati(nu toti), sau in cel mai bun si amabil caz, castrati?! mergeam linistit astazi pe dn 71, de la targoviste in drum spre serviciu. la un moment dat prind din urma 2 tiruri; astept sa treaca masina de pe sens opus, dau semnal( absolut totul regulamentar((linie discontinua, m-am asigurat in oglinda, etc)) ) si apoi, bineinteles ca ma "angajez" in depasirea primului tir! cand ajung pe la jumatatea lui, soferul acestuia, bineinteles fara sa se asigure, incearca si el sa se bage in depasirea tirului pe care il avea in fatza, scotzandu-ma pe mine cu rotile din stanga, obligat fortzat, in afara carosabilului! bineinteles ca m-am speriat ingrozitor si din instinct am sarit cu mana in claxon. respectivul se trage repede inapoi pe banda, imi termin depasirea si ma retrag intre cele doua tiruri! soferul, stupefiat de faptul ca eu l-am depasit pe el si l-am mai si claxonat datorita prostiei lui, imi baga un claxon din ala de vapor pretz de 5-6 minute! l-am lasat sa-si termine demonstratia, am pus frumos avarii, si am redus viteza la nu mai mult de 30 km/h, cam vreo 2 km de drum , pana cand s-a hotarat omu' sa ma depaseasca cu baritai tiru! cand l-am vazut ca s-a bagat in depasire, i-am dat frumos a 2-a, blana, apoi a 3-a, blana si l-am lasat pe stanga. dupa ceva timp nu l-am mai vazut in spate deci nu va mai pot povesti reactiile lui dupa cest incident! Nu sunt mandru de ceea ce am facut, dar dupa circul pe care l-a facut eu zic ca si-a meritat-o, pt ca, in ciuda faptului ca e de 30 de ori mai mare decat un turism, tot nu e regele soselelor!

Last edited by fasso; 27-11-08 at 21:29.
fasso is offline   Reply With Quote
Old 27-11-08, 22:17   #835
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

era s-o mierlesc din cauza tiristilor de atatea ori incat nici macar nu mai tin minte. cel mai rau ma exaspereaza pe dealu negru cand la urcare, cand drumul se largeste, se baga el piele repede in depasirea altui tir. bineinteles, tir in urcare = cand a terminat depasirea, drumul se ingusteaza la loc si eu tot in spatele unui tir raman.
bineinteles, sunt destui soferi de tir cumsecade, care daca se poate te si protejeaza cand ii depasesti. am intalnit destui
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 28-11-08, 08:49   #836
Daniel_Toa

Stage 5
 
Daniel_Toa's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 8,003
Member of:
[Moderators]
[BMW]
[DACIA]
[VW]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

In urma cu 23 ani din cauza unui sofer de tir ( era foarte beat ), fratele meu ( nu am apucat sa il cunosc m am nascut dupa ce a murit el ) a murit calcat de soferul tirurul pentru ca nu mai stia unde este starda si trotuarul. Dupa parerea mea toti ar trebuie impuscati pentru ca sunt niste nesimtiti !
Daniel_Toa is offline   Reply With Quote
Old 28-11-08, 10:46   #837
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

unii ştiţi, unii nu, eu lucrez între tir-işti si am crescut intre ei de când ma ştiu, am văzut tot felul de oameni, nu are rost să-i bagaţi pe toţi intr-o oala, nu-s ca taximetriştii de exemplu (nu ca n-ar fi şi acolo oameni şi oameni). să judecăm puţin înainte sa îi criticăm aşa de aspru.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 28-11-08, 11:44   #838
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Quote:
Originally Posted by fasso View Post
cine e de acord ca soferii de tir ar trebui impuscati(nu toti), sau in cel mai bun si amabil caz, castrati?!
aleks,vezi ca eu m-am exprimat corect
fasso is offline   Reply With Quote
Old 28-11-08, 12:29   #839
r0xanicutza

Stage 4
 
r0xanicutza's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 224
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

nu trebuie sa recurgem la masuri atat de extreme...
din cate stiu eu, majoritatea sunt platiti la ora si de aceea merg foarte mult si sunt tot timpul foarte obositi, ceea ce scade puterea de concentrare. oameni astia nu se plimba cu tirurile ca nu au ce face, asta le e jobul, asa isi intretin familiile; lucru care binenteles nu le da dreptul de a fi nesimtiti dar sunt fel si fel de oameni

un fost coleg de liceu de-al meu, a fost strivit de un tir mergea normal pe soseaua de centura si s-a urcat un tir pe el se presupune ca soferul tirului adormise.

ar trebui sa avem mai mult grija cand ne aflam in apropiere unui tir parerea mea
__________________
Nu te cobori la nivelul prostilor, te vor aduce la nivelul lor si te vor bate cu experienta!
r0xanicutza is offline   Reply With Quote
Old 28-11-08, 16:40   #840
Herbas

Stage 5
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 438
Member of:
[Fiat]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Eheee... cea mai recenta intamplare cu un tirist, am intrat in depasire, aveam liber, deodada din fata apare masina destul de grabita la distanta mare, timp aveam destul sa termin depasirea, problema e ca masina mea la 100kmh accelereaza foarte lent si in plus tirul accelera odata cu mine astfel incat abia am terminat depasirea. Apoi normal i-am dat avarii si am ciupit putin frana, bun, merg ce merg, inaintea unei curbe incetinesc pentru ca erau prostii d`alea de denivelari pt reducerea vitezei, asta se baga in depasire si incearca sa ma scoata de pe drum, bineinteles stiam ca asa va face de cand s-a bagat in depasire asa ca am evitat fara mari probleme. In fine a mers apoi incet in fata mea pt ca eram la punctul mort si nu ma vedea in retrovizoare, si apoi a accelerat iar si a condus in asa hal ca in scurt timp nu l-am mai vazut.
Acum nu ii invinovatim pe toti pt ce fac unii, dar problema e ca sunt prea multi care fac asa. Si o fac pentru ca pot sa o faca! Consider ca pentru toti soferii de firma, acesti soferi "profesionisti" ar trebui infiintata o autoritate, unde sa depunem plangeri, sa aflam cine a fost la volan, si sa li se ia definitiv dreptul de a mai conduce in urma acestor plangeri.
__________________
If you go fast you die fast
Herbas is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -