Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 20-11-08, 22:34   #796
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

da....insa nu toti stiu chestia cu instinctul...si eu de obicei cand mi se intampla astfel de faze si vine si masina din sens opus, trag dreapta si in niciun caz stanga...pt ca totusi stai si te gandesti ca mai bine o iei cu lateralul si mai scapi cum mai scapi, decat vreun zid/shantz sau poate chiar mai rau, frontal anyway, asta chiar e o chestie de bun simtz, pentru ca poate si eu am fost depasit de multe ori de vreo dacie obosita, insa n-am bagat niciodata piciorul in ea ca sa-l las pe om pe stanga numai ca sa-i arat ca a mea fuge mai tare si ca nu ma face pe mine o dacie! daca ma depaseste si am vreo obiectie in legatura cu faptul ca m-a depasit si apoi a lasat-o incet il depasesc si eu mai in colo...as simple as it get's...
fasso is offline   Reply With Quote
Old 23-11-08, 16:09   #797
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

eu patesc des nu din cauza faptului ca vor altii sa-mi arate ca si ei pot (desi chestia asta o fac cei cu masini mai slabe), ci pentru din cauza dobitocilor care nu au auzit de oglinda retrovizoare. pur si simplu ma bag in depasire si ei accelereaza nu tare, dar suficient cat sa-mi dubleze timpul de depasire. ce idiotenie.
si dupa cum zicea si fasso, daca eu as vrea sa-i arat unuia ca a mea fuge mai tare, il las sa ma depaseasca pt ca el sa aiba o satisfactie si apoi il depasesc si eu. dar asa ceva nu fac pe DN. am mai facut pe autostrada, cand eu mergeam linistit cu 120km/h si mai trecea cate o dacie cu 3-4 tarani sau pusti si se uitau victorios la mine si gesticulau. ii lasam sa se duca si apoi ii prindeam cu o viteza destul de mare, doar ca sa le vad moacele de prosti dezamagiti
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 23-11-08, 21:16   #798
Sindrom

Stage 5
 
Sindrom's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,744
Member of:
[PEUGEOT]
[FORD]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Hahahaaaaaa, inchipuieti faza amphetamine, la 190, niste baieteii,cu un 320i , se tot alergau nu stiu cu cine, am mers asa dupa ei ceva timp, dupa care i-am vazut cum au ramas in spate), suparati:P, am uitat sa zic ca inainte de asta, m-au dinamitat cu flash=uri si claxoane, asta in timp ce depaseam un tir, pe a2
__________________


De ce sa-ti iei audi????? Cand exista ALFA ROMEO
si pentru ca n-am avut bani nici de audi nici de Alfa Romeo, mi-am luat Peugeot.
Sindrom is offline   Reply With Quote
Old 23-11-08, 21:31   #799
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

sa vezi ce frumos am umilit 4 fete intr-un c3, eu aveam 140 si au trecut cred cu 150-160 pe langa mine (probabil vmax a acelei masini), facandu-mi tot felul de gesticulari ba victorioase ba de agatat inteligent) apoi eu am trecut pe langa ele cu 180 (mai mult chiar am zis ca nu merita sa dau) facandu-le cu mana. au iesit imediat din ele replicile inteligente) oricat de neinteresat as fi fost, nu pot sa las un c3 rosu cu 4 fete in el sa ma depaseasca. imi darama orgoliul totusi))
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 23-11-08, 21:52   #800
Sindrom

Stage 5
 
Sindrom's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,744
Member of:
[PEUGEOT]
[FORD]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Ma gandeam asa un pic, ca nu merita ceea ce am facut, pentru ca practic inseamna sa ma cobor la nivelul acelora, am renuntat, pentru ca nu am de demonstrat nimic.
Sindrom is offline   Reply With Quote
Old 23-11-08, 21:57   #801
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default

pe mine ma dispera genul de strutzi mai rar intalnitzi cu cate o cazatura din aia de masina care ma depasesc, fie in localitate fie in afara ei, si imi arunca mie cate o privire din aia ciudata gen : " de ce mergi ma asa incet? " sau " iote-l p'asta ce-ncet merge", cand eu de fapt merg regulamentar! sau mai exista alta specie de animale rar intalnite care vin tare in spatele meu si incep sa ma ia la flash-uri sa merg mai tare... fratele meu, daca n-ai loc de mine poti oricand sa ma depasesti ca poate eu nu am tot timpul chef sa consum benzina aiurea ca sa ma intrec cu toti ratatii care se cred "reisari"...

aaaa, si inca una... draga incepatorule care abia ai descoperit zapada : cand te dai cu frana de mana in parcare ca sa-ti impresionezi gagica aia cu fatza de "cap tractor", ai grija sa nu mai fie si alte masini in jur ca nu stii cum iti scapa "bestia" de sub control si te proptesti in vreuna, ca doar esti incepator si experienta ta lasa de dorit...si nu stiu de ce am eu un feeling ca te bateam rau in seara asta daca schitzai cea mai mica miscare inspre masina mea...

Last edited by aleks; 24-11-08 at 01:08.
fasso is offline   Reply With Quote
Old 24-11-08, 09:36   #802
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Draga soferito, daca coloana se misca 4-5m si eu nu inaintez ca sa ii fac loc altei masini sa treaca din dreapta sau stanga, nu claxona, injura, gesticula etc., fiindca oricum nu ma sinchisesc... si daca plec de pe loc la ralanti, la fel, nu ma mai claxona fiindca nu am unde sa ma duc tare. Inteleg ca te grabesti, toti ne grabim, dar nu o sa plec cu demaraj pt 5m, eventual sa ma infig si in bara celui din fata doar ca sa ajungi tu cu 20cm mai in fata.
__________________
"Stiu ca sunt prost...dar cand ma uit in jurul meu, ma simt mult mai bine" (Ion Creanga)
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 24-11-08, 10:19   #803
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Quote:
Originally Posted by Geo_ZGA View Post
Draga soferito, daca coloana se misca 4-5m si eu nu inaintez ca sa ii fac loc altei masini sa treaca din dreapta sau stanga, nu claxona, injura, gesticula etc., fiindca oricum nu ma sinchisesc... si daca plec de pe loc la ralanti, la fel, nu ma mai claxona fiindca nu am unde sa ma duc tare. Inteleg ca te grabesti, toti ne grabim, dar nu o sa plec cu demaraj pt 5m, eventual sa ma infig si in bara celui din fata doar ca sa ajungi tu cu 20cm mai in fata.
lucrul asta niciodata n-o sa-l inteleaga romanii, pur si simplu nu o sa o faca. e vorba de educatie aici, ori ea lipseste cu desavarsire...
aleks is offline   Reply With Quote
Old 24-11-08, 10:33   #804
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Da, stiu... prefera sa blocheze intersectia decat sa mai astepte 2 min. Multi intra pe galben/rosu in intersectie, doar ca sa treaca ei mai repede, desi au masini in fata si nu au unde sa se duca.
Nu mai vorbesc de ce am zis mai sus, chiar nu avea unde sa se duca mai mult de 4-5m (lungimea unei masini) dar femeia era foarte stresata si agitata. Nu mai zic ca a incercat sa ma depaseasca de vreo 2 ori pe contrasens, linie continua... doar ca nu prea le avea cu soferia
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 24-11-08, 10:49   #805
Daniel_Toa

Stage 5
 
Daniel_Toa's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 8,003
Member of:
[Moderators]
[BMW]
[DACIA]
[VW]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Draga soferule, atunci cand eu deja bag semnalul ca depasesc, ca in fata am un tractor care stationeaza, astepta sa depasesc eu si pe urma tu dupa mine, ca la 120 la ora nu am cum sa franez asa repede sa nu intru in tractor,
Daniel_Toa is offline   Reply With Quote
Old 24-11-08, 13:03   #806
Sindrom

Stage 5
 
Sindrom's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,744
Member of:
[PEUGEOT]
[FORD]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Asta e discutabila, pentru ca daca el s-a bagat primu tu trebuie sa ii acorzi prioritate. De exemplu, eu dau semnal ma bag, sa depasesc, tu ai obligatia de a te uita in oglinda si abia dupa aia poti depasi. Unii nu inteleg chestia asta. Eu personal, daca vad ca ala din spate vrea sa se duca mai tare, il las in fata fac frumos semn sa se duca, sa nu stea dupa mine.
Sau mai e ceva aia care se baga in depasire chiar daca tu vii tare din spate, le dai flash-uri si ei tot se arunca kamikaze, ca de ei e primii,
Sindrom is offline   Reply With Quote
Old 24-11-08, 18:15   #807
Daniel_Toa

Stage 5
 
Daniel_Toa's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 8,003
Member of:
[Moderators]
[BMW]
[DACIA]
[VW]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Mai aveam cam 50 de metri pana in tractor, era un drum judetean, aveam 120 la ora si tocmai ma pregateam sa depasesc tractorul el tocmai atunci se hotarase sa ma depaseasca , amfost nevoit sa pun frana ca altfel intram in plin in tractor, eu zic ca trebuie sa astepte sa depasesc eu si pe ruma si el , nu era mai logic asa ?
Daniel_Toa is offline   Reply With Quote
Old 24-11-08, 21:32   #808
Sindrom

Stage 5
 
Sindrom's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,744
Member of:
[PEUGEOT]
[FORD]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Era iesit din spatele tau, cand te-ai uitat in oglinda? Daca da trebuia sa-l lasi sa treaca. Asa scrie la carte. N-ai ce sa faci, poti sa mergi cu 130, daca e unu din spate da semnal si vrea sa depaseasca, vrei si tu, iar el e primu, il lasi sa treaca incetinesti si mergi mai aproape de margine. Daca asta e legea, ne supunem toti indiferent de ce viteza si masina avem.
Sindrom is offline   Reply With Quote
Old 24-11-08, 21:56   #809
paunionutz

Stage 4
 
paunionutz's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 268
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Deja a ajuns povestiri adevarate, topicul asta. Regulile de bun simt s-au cam epuizat sau au inceput sa se repete a 4 oara. Eu zic ca ar cam fi cazul sa mai sarim peste unele din ele, ca nu cred ca toti circula regulamentar. Eu azi de ex, am facut de la Ikea pana in baneasa 1h si 20 min, de am facut spume, tinand cont ca sunt 4-5 km. Si apoi din Baneasa pana pe Stefan cel Mare, am facut 7 min, incalcand toate regulile de circulatie si de bun simt (cu exceptia prioritatii la masini si pietoni). Nu ma laud, nu sunt mandru de ceea ce am facut, dar nici nu-mi pare rau, pt ca daca as fi mers regulamentar as mai fi facut inca 1 ora cel putin si nu mai aveam acea ora la dispozitie. Si ianinte sa aruncati cu pietre in mine, ganditi-va cum circulati si voi, iar daca sunteti un exemplu in trafic, accept orice
__________________
Mercedes 190 in the past
Volvo S60 for the moment
Mercedes XXX ... will be next
paunionutz is offline   Reply With Quote
Old 24-11-08, 22:04   #810
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

pe naiba eu model in trafic... poate antimodel, conform codului rutier, dar cu bun simt, spre deosebire de majoritatea ciobanilor cu permis si masina de la noi...
aleks is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -