Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 22-10-08, 12:50   #751
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

asa e mustangule
am gresit si eu la o faza, am intrat pe banda doi putin saptamana trecuta, pentru ca un ..... a facut brusc dreapta fara sa semnalizeze is a ramas cu spatele masinii in strada.
mi-am cerut scuze cu mana si cu avariile tipului din spate, el nimic, blituri peste blituri si mers lipit de bara mea
la semafor trage langa mine, eu deschid geamul, imi cer scuze, desi era agasant deacum, si el incepe sa ma injure
nu va pot explica momentan continuarea, dar am un martor (telefonic) la ce a urmat
aleks is offline   Reply With Quote
Old 28-10-08, 08:37   #752
Sindrom

Stage 5
 
Sindrom's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,744
Member of:
[PEUGEOT]
[FORD]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Draga soferule de la Politia Rutiera, stiu ca vrei sa mergi regulamentar, dar daca tu tu passat-ul tau mergeti cu 30 la ora si tineti ditamai coloane in spate fiind aglomerat, pot sa va zic sa va dati amenda ca incurcati traficul?????
__________________


De ce sa-ti iei audi????? Cand exista ALFA ROMEO
si pentru ca n-am avut bani nici de audi nici de Alfa Romeo, mi-am luat Peugeot.
Sindrom is offline   Reply With Quote
Old 28-10-08, 17:46   #753
viruszatu1

Stage 4
 
viruszatu1's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 287
Member of:
[Fiat]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

ai dreptate Sindrom, am observat si eu acelasi lucru in plus tot la fel cand intra intro intersectie nu se obosesc sa semnalizeze..sunt cu legea in mana, cine ai vrea sa le dea amenda ? doar sunt colegii lor cei de la sectie..
on: Draga sofer de Dacie imi cer scuze ca am iesit in fata ta, chiar nu stiam intentia ta, data viitoare semnalizeaza si tu sa stie si ceilalti participanti la trafic intentia ta, stii ce coada se face acolo, e un lucru de bun simt sa le arati si celorlalti intentia ta, chiar daca intersectia cu pricina nu merita neaparat un semnal.Era sa o patesc rau de tot, nu cred ca era prea confortabil sa ma izbesc de tine, bot in bot Tre` sa fiu mai atent si sa anticipez pe viitor, sa stiu la ce sa ma astept cand ies pe sosele
viruszatu1 is offline   Reply With Quote
Old 28-10-08, 22:00   #754
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

dragi soferi care circulati intr-un oras mult prea aglomerat in ciudat marimii sale: cand ma opresc si eu ca sa dau prioritate unui biet om care incearca cu disperare de o juma' de ora sa iasa de pe o stradutza laturalnica, va rog din suflet nu mai incepetzi sa claxonatzi ca niste capete de pluta ce sunteti doar pt simplul fapt ca eu sunt mai cu bun simt si mi se mai face mila de cate unu punandu-ma eu in locul lui! cand incerci sa faci si tu aceeasi manevra si ti se da prioritate, cu toate ca nu aveai acest drept, cum te simti? bine, nu...multumit chiar! atunci incearca sa returnezi favorul . ce dai aia ai, oferi respect primesti respect....prin asta se va dezvolta tzara asta, nu prin campaniile petrom...
fasso is offline   Reply With Quote
Old 28-10-08, 22:33   #755
crs_TDI

Stage 4
 
crs_TDI's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 207
Member of:
[SKODA]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Quote:
Originally Posted by Sindrom View Post
Draga soferule de la Politia Rutiera, stiu ca vrei sa mergi regulamentar, dar daca tu tu passat-ul tau mergeti cu 30 la ora si tineti ditamai coloane in spate fiind aglomerat, pot sa va zic sa va dati amenda ca incurcati traficul?????
Eu le dau flashuri
crs_TDI is offline   Reply With Quote
Old 29-10-08, 09:30   #756
myk.v

Stock
 
myk.v's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 4
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

da ce ziceti de politia care te clacsoneaza cand tu cedezi trecerea pietonilor
myk.v is offline   Reply With Quote
Old 29-10-08, 09:47   #757
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Propun sa le bagam cu totii faza lunga in ochi tuturor celor care folosesc farurile de ceata aiurea. Eu fac asta de vreo luna.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 29-10-08, 09:58   #758
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Quote:
Originally Posted by myk.v View Post
da ce ziceti de politia care te clacsoneaza cand tu cedezi trecerea pietonilor
Eu ii claxonez si ma cert cu ei... mi s-a cam dus respectul pt politia romana, dupa cateva incidente.
cred ca nu mai am ce sa scriu pe topicul asta... deja nu mai exista incidente care sa nu fi fost semnalate aici... o concluzie se poate trage care sa le inglobeze pe toate: exista prosti si exista prosti fara bun-simt.
__________________
"Stiu ca sunt prost...dar cand ma uit in jurul meu, ma simt mult mai bine" (Ion Creanga)
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 29-10-08, 10:15   #759
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Quote:
Originally Posted by fasso View Post
dragi soferi care circulati intr-un oras mult prea aglomerat in ciudat marimii sale: cand ma opresc si eu ca sa dau prioritate unui biet om care incearca cu disperare de o juma' de ora sa iasa de pe o stradutza laturalnica, va rog din suflet nu mai incepetzi sa claxonatzi ca niste capete de pluta ce sunteti doar pt simplul fapt ca eu sunt mai cu bun simt si mi se mai face mila de cate unu punandu-ma eu in locul lui! cand incerci sa faci si tu aceeasi manevra si ti se da prioritate, cu toate ca nu aveai acest drept, cum te simti? bine, nu...multumit chiar! atunci incearca sa returnezi favorul . ce dai aia ai, oferi respect primesti respect....prin asta se va dezvolta tzara asta, nu prin campaniile petrom...
asa e, exact asta am patit azi, eu il las pe unul de pe contrasens sa intre pe o straduta in dreapta mea, si in spate claxoane si flashuri ca la nebuni, desi eram in coloana si ne deplasam cu 5 metri pe minut....
aleks is offline   Reply With Quote
Old 29-10-08, 11:53   #760
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Quote:
Originally Posted by ionut_cluj View Post
Propun sa le bagam cu totii faza lunga in ochi tuturor celor care folosesc farurile de ceata aiurea. Eu fac asta de vreo luna.
da, dar mai gasesti si unii destepti care-ti returneaza "favorul", adica iti baga si ei cate o faza lunga de zici ca tocmai ti s-a facut poza eu spre exemplu, cand vad cate unu ca vine cu proiectoarele aprinse le aprind si le sting pe ale mele de 2-3 ori(un fel de flash, dar din proiectoare) si se prind singuri despre ce era vorba
fasso is offline   Reply With Quote
Old 29-10-08, 12:00   #761
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

si cand stai in spatele unuia cu stopurile de ceata aprinse? Desi nu e ceata...
Degeaba ii bag faza lunga, in coloana, in Bucuresti, nu prea se observa fiindca se sta foarte aproape unul de celalalt... si ii mai deranjez si pe altii.
Am patit-o cu un "gip" pe care l-am depasit, m-am bagat in fata lui si i-am aprins stopul de ceata... am primit faza lunga Am ajuns in paralel cu el si i-am explicat ca daca nu-i place, poate nici altora nu le place stopul lui de ceata... habar n-avea ca e aprins, nici nu stia pe unde e butonul
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 29-10-08, 12:06   #762
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

mergi putin in spatele lui dupa care il depasesti daca ai aceasta posibilitate! nu cred ca te deranjeaza daca stai 2-3 minute in spatele unuia cu stopurile de ceatza aprinse! pt ca, daca-i dai faza mare , dupa ce-l depasesti o sa ai surpriza sa-ti dea si el faza mare ...
fasso is offline   Reply With Quote
Old 29-10-08, 12:11   #763
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Nu prea se poate "putin"... merg cat imi da voie coloana, si daca coloana sta pe loc 30min, sau abea se misca... atata stau. In cazul de fata, i-am dat claxoane, flashuri, faza lunga, am strigat la el... radeau si alti soferi si il injurau... nimic, omul avea "ochelari de cal".
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 29-10-08, 13:39   #764
Herbas

Stage 5
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 438
Member of:
[Fiat]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Acum asa ma agitam si eu inainte cand ma deranjau, cu faze luni etc. De la o vreme m-am mai potolit. De exemplu cand merge in spatele meu unul cu faza lunga, sau faza scurta reglata sa imi nenoroceasca ochii, trag pe dreapta 5 minute, beau o gura de apa, mai intind picioarele si scap de ei. E valabil si pt cei care merg cu luminile de ceata, desi in cazul acesta uneori doar maresc distanta dintre masini si il folosesc ca pe ghid .
Cand intalnesc asemenea situatii in oras, sincer de la atatea lumini cate sunt noaptea nici nu mai sesizez, cu atat mai putin sa ma deranjeze.
__________________
If you go fast you die fast
Herbas is offline   Reply With Quote
Old 29-10-08, 14:52   #765
Mustang
Daewoo Driver

Stage 5
 
Mustang's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,399
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Cand are proiectoarele aprinse si e in spatele meu, pun stopul de ceata si ciupesc frana, astfel ca senzorul sa imi aprinda stopurile. Jeneaza si asa. La faza lunga pe care mi-o pun intentionat "prietenii" taximetristi, le mai pun in plus avariile si circul cu viteza melcului.
Mustang is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -