Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Evenimente Auto

Evenimente Auto Saloane tuning, Expozitii, Intalniri, Saloane Auto, Diverse evenimente legate de viteza si extrem.

Reply
 
Thread Tools
Old 09-01-11, 11:27   #1651
cutzitaru

Stage 2
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 61
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

O sa fiu la protestul din bucuresti cu alti opelisti. Ideea ar fi dupa parerea mea sa alimentam fiecare de mai multe ori, nu mai mult de 50 bani pe un bon! Bineinteles ca o sa cerem toti bonuri si eu voi plati numai cu cardul ca sa plateasca 3 bonuri, sa folosim apa/baia cat mai mult, sa spalam masina la pompa daca se poate, sa folosim tot ce nu ne pot taxa! Asa poate o sa simta si ei un pic de usturime...
__________________
BMW E36 320i &
Kadett 3drs. C16NZ
cutzitaru is offline   Reply With Quote
Old 09-01-11, 11:35   #1652
B-64-KTL
Opel Driver

Stage 5
 
B-64-KTL's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,392
Member of:
[DAEWOO]
[Opel]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Un exemplu de afis (poza este facuta de un prieten care promoveaza acest fel de protest pe alte site-uri).
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	ARDE-I LA POMPA.JPG
Views:	114
Size:	20.3 KB
ID:	1814374  
B-64-KTL is offline   Reply With Quote
Old 09-01-11, 11:38   #1653
cutzitaru

Stage 2
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 61
Cool Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Interesant... Il facem sticker sau il printam pe A4?
cutzitaru is offline   Reply With Quote
Old 09-01-11, 13:48   #1654
dany12epz

Stage 5
 
dany12epz's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 452
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Quote:
Originally Posted by maverick1508 View Post
BNR nu înţelege scumpirea carburanţilor

http://www.realitatea.net/bnr-nu-int...eo_789599.html
mersi pentru link foarte util...
Am vazut aseara la realitatea declaratia Dl Adrian Vasilescu consilierul guvernatorului Bnr Mugur Isarescu si a deputatului PDL Daniel Oajdea
Datorita acestor boicoturi atragem atentia si unor oameni importanti din viata economica si politica a Romaniei.
Vreau sa va spun ca intr-o discutie neoficiala cu un demnitar din arcul guvernamental,am fost felicitati si mi s-a spus franc ca foarte bine facem si sa continuma sa punem o presiune cat mai mare pe benzinari caci numai atunci guvernul are o justificare pentru a intervenii.
"Cunoaşteti poziţia Băncii Naţionale, care a fost exprimată prin vocea guvernatorului, nu întelegem ce se întamplă pe piaţa carburanţilor şi de unde vin aceste scumpiri. Este de neînţeles această dinamică a preţurilor la benzină şi motorină, în condiţiile în care avem încă extracţii interne şi faţă de anii trecuţi un preţ mai rezonabil pe piaţa internaţională la ţiţei", a declarat Adrian Vasilescu.
"Avem de-a face cu un monopol privat care nu e bine gestionat de stat, de Consiliul Concurenţei. Românii sunt consumatori captivi. Nu putem cere oamenilor să meargă pe bicicletă ca să nu mai crească preţurile. Cei din Consiliul Concurentei ar trebui traşi la răspundere, poate chiar ar trebui să fie trimis la plimbare şi să fie puşi alţii în loc. Categoric nu îşi fac treaba", a declarat Daniel Oajdea, deputat PDL

Ei nu ne pot obliga sa mergem cu bicicleta insa noi ca si consumatori avem dreptul de a o face numai noi putem sa iesim din captivitate....haideti sa faecem noi ceva inainte sa asteptam ca altii sa se implice pentru noi.
dany12epz is offline   Reply With Quote
Old 09-01-11, 13:54   #1655
EvLSant0S
BMW Driver

Stage 5
 
EvLSant0S's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 12,416
Member of:
[BMW]
[Anonymous Motorsport ]
[FOTO]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Quote:
Originally Posted by DORYN80 View Post
Fratilor treziti-va la realitate, prin acest asa zis protest cu plata in fise nu se rezolva nimic, doar timp pierdut si chinuirea unui casier care nu are nici o vina. Sunt oameni care stau 90 de zile in greva foamei sau se arunca de la balcon si nu ii asculta nici naiba si credeti voi ca ii intereseaza faptul ca stam ca prostii la rand si platim cu fise un litru de combustibil. Daca intradevar se doreste un protest real ar trebui sa fim uniti si timp de o saptamana, doua sau poate chiar o luna sa nu mai cumparam carburanti sau cel mult in caz de urgenta majora si atunci doar strictul necesar, si sa-i vezi la sfarsita de luna cad trag linie si vad vanzarile per total care sunt ca or sa simta. Asta ar fi singurul mod de protest care i-ar deranja din birourile lor luxoaxe si din nesimtirea in care sunt, fiindca partea financiara ar fi cea care ii doare cel mai tare atat pe "afaceristii" cu combustibil cat si pe stat care nu-si va mai primi "solda" asa mare cum ar fi trebuit sa fie.
Din cauza oamenilor mai rai ca tine, ca tu ai scris frumos, decent, elegant etc.
Eu unul am renuntat in a participa activ la asa ceva, i-am luat exemplul lui Nautilus.

Singura varianta desteapta din ziua de azi de a PROTESTA, este urmatoarea.

Nu mai participi.

Eu, ca si consumator, am decis sa nu mai alimentez de la OMV - Petrom.

E decizia mea, care, nu ii afecteaza, deloc.
Insa, in momentul in care eu imi conving toti prietenii, sa zicem ca-s multi, sa nu alimenteze, iar ei isi conving toti prietenii, care-s si mai multi (adunati la un loc toti), care la randul lor merg la televiziune si dau in ziare si zic : NU MAI ALIMENTATI DE ACOLO ! CA VA FURA NENOROCITII AIA CA SA FACA EI PROFIT MAXIM !

Eh, atunci cineva s-ar putea sa nu mai doarma BINE noaptea...
S-ar putea sa aiba parte de insomnii... cosmaruri... si alte chestii de genu.
S-ar putea, e o varianta, la fel de bine s-ar putea sa doarma linistit si sa nu se intample nimic.
Stau mult mai linistit eu cu mine insumi stiind ca AM FACUT CEVA, decat sa traiesc cu vinovatia c-am STAT, n-am facut nimic, doar m-am plans pe internet. Toti se plang, nimeni nu face{(a) - ca acum se misca lucrurile} NIMIC!

Dpmdv si sper sa nu va suparati pe mine ca va zic.
Forma in care s-a dat massul, ideea in sine, e ... mai mult decat gresita, de ce?

Nu poti sa-i ceri unui OM, care habar nu are ce inseamna SOLIDARITATE, realmente, nu cunoaste termenul, sa nu alimenteze.
Trebuie sa-l iei usor, ii zici, nu mai alimenta de petrom, alimenteaza de la rompetrol.

Asta e o chestie acceptabila care ar fi avut un efect MULT mai mare, dpmdv.
Si chiar se reusea mobilizarea cel putin a juma de tara.

Cand le zici NU mai alimenta, pai pe 80% din ei deja i-ai pierdut.
Cand le zici alimenteaza de la rompetrol si atat e foarte tare, de ce?
Pierzi doar 2% din posibilii oameni, care au nebuniile lor ca benzina de la rompetrol e proasta, ok, alimenteaza de la omv.pup-pa.

Sper sa mearga totusi, dar nu-i vad pe romani solidari, in zilele de boicot cand nu alimenteaza nimeni o sa ma duc de curiozitate, in benzinarii sa vad, care-i diferenta.

Sper sa fie goale toate.
__________________
EvLSant0S is offline   Reply With Quote
Old 09-01-11, 14:05   #1656
GABBY_

Stage 5
 
GABBY_'s Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,430
Member of:
[Opel]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

de acum in colo voi alimenta motorina doar de la rompetrol...oricum sunt 99% sigur ca e cam aceasi cu sprint diesel-ul de la omv ...
GABBY_ is offline   Reply With Quote
Old 09-01-11, 14:08   #1657
Ruff_Ryders
Opel Driver

Stage 5
 
Ruff_Ryders's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 775
Member of:
[Opel]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

eu de circa 2 sapt numai bag de la petrom..bine mint ca am bagat acu de protest de cativa lei)))
Ruff_Ryders is offline   Reply With Quote
Old 09-01-11, 14:14   #1658
C_kst

Stage 5
 
C_kst's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 1,928
Member of:
[REV UP SQUAD]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Eu chiar sunt curios...cati din cei care sustin si zic ca nu vor intra in benzinarii in zilele respective...cati vor face asa ??!!!
C_kst is offline   Reply With Quote
Old 09-01-11, 14:20   #1659
dany12epz

Stage 5
 
dany12epz's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 452
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Quote:
Originally Posted by C_kst View Post
Eu chiar sunt curios...cati din cei care sustin si zic ca nu vor intra in benzinarii in zilele respective...cati vor face asa ??!!!
Vesnica capra a vecinului in romania...importanta e intrebarea TU CE FACI ???
dany12epz is offline   Reply With Quote
Old 09-01-11, 14:22   #1660
trafy-vr6

Stage 5
 
trafy-vr6's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 12,564
Member of:
[Moderators]
[4Rally]
[Shadows Racing Team]
[ALFA ROMEO]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Asa dany, cearta-i))
trafy-vr6 is offline   Reply With Quote
Old 09-01-11, 14:25   #1661
C_kst

Stage 5
 
C_kst's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 1,928
Member of:
[REV UP SQUAD]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Quote:
Originally Posted by dany12epz View Post
Vesnica capra a vecinului in romania...importanta e intrebarea TU CE FACI ???
Daca am intrebat asta...e clar ca nu alimentez in alea 3 zile.
C_kst is offline   Reply With Quote
Old 09-01-11, 14:35   #1662
dany12epz

Stage 5
 
dany12epz's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 452
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Quote:
Originally Posted by C_kst View Post
Daca am intrebat asta...e clar ca nu alimentez in alea 3 zile.
BRAVO desi o facem pentru noi nu penru propria persoana,este un interes de grup,convinge la randul tau cat mai multi folosind argumente incearca sa renunti la a mai alimenta de la ei si de a merge in alta parte
dany12epz is offline   Reply With Quote
Old 09-01-11, 15:09   #1663
giubau_v8


Stage 5
 
giubau_v8's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,787
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[MACS]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Pentru bucuresteni, mai aveti si varianta rafo...motorina era mult mai ieftina acolo decat la toti , cel putin asa era acum o saptamana cand am trecut eu pe langa o benzinarie rafo
Din pacate sunt foarte putine benzinarii in tara de la acest producator
giubau_v8 is offline   Reply With Quote
Old 09-01-11, 15:38   #1664
xxdadixx
BMW Driver

Stage 5
 
xxdadixx's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 6,369
Member of:
[Moderators]
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[BMW]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Azi la Hunedoara intr-un orasel vai de capul lui, ne-am mobilizat cel putin 50 de masini. Mai mult de 3 sfert din ele nu au fost Vineri la protestul din Deva.
--
Televiziunile nu s-au sinchisit sa vina.
http://www.evz.ro/detalii/stiri/benz...ri-917715.html
Lumea e foarte nemultumita, cei din trafic ne saluta intentia, pietonii la fel. Umbla vorba repede, macar vedem cine e cu noi.
--
Santos, nu toti au internet si messenger.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Image5794.jpg
Views:	49
Size:	964.5 KB
ID:	1814682   Click image for larger version

Name:	Image5785.jpg
Views:	42
Size:	754.2 KB
ID:	1814683   Click image for larger version

Name:	Image5790.jpg
Views:	59
Size:	898.7 KB
ID:	1814684  

Click image for larger version

Name:	Image5792.jpg
Views:	41
Size:	695.6 KB
ID:	1814685   Click image for larger version

Name:	Image5797.jpg
Views:	37
Size:	518.7 KB
ID:	1814686   Click image for larger version

Name:	Image5801.jpg
Views:	43
Size:	785.2 KB
ID:	1814687  

xxdadixx is offline   Reply With Quote
Old 09-01-11, 15:56   #1665
dany12epz

Stage 5
 
dany12epz's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 452
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Quote:
Originally Posted by xxdadixx View Post
Azi la Hunedoara intr-un orasel vai de capul lui, ne-am mobilizat cel putin 50 de masini. Mai mult de 3 sfert din ele nu au fost Vineri la protestul din Deva.
--
Televiziunile nu s-au sinchisit sa vina.
http://www.evz.ro/detalii/stiri/benz...ri-917715.html
Lumea e foarte nemultumita, cei din trafic ne saluta intentia, pietonii la fel. Umbla vorba repede, macar vedem cine e cu noi.
--
Santos, nu toti au internet si messenger.
Asa cum te-am rugat era bine sa iesim toate orasele pe data de 14 am inteles ca veti iesii si atunci si va multumim
Bravo pentru mobilizare dar cel mai bine ar fi ca toti sa iesim simultan...numai asa avem un efect maxim.
dany12epz is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -