Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Evenimente Auto

Evenimente Auto Saloane tuning, Expozitii, Intalniri, Saloane Auto, Diverse evenimente legate de viteza si extrem.

Reply
 
Thread Tools
Old 08-01-11, 21:25   #1636
Ruff_Ryders
Opel Driver

Stage 5
 
Ruff_Ryders's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 775
Member of:
[Opel]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

eu nu cred ceea ce spun alti...doar ceea ce vad...guvernul daca vrea poate sa intervina...Ala de detine Petrom ca nu pot sa-l numesc altfel spune ceea ce spune ca sa iese cu bine din situatie...dar avand in vedere ca la noi profitul este in jurul a 15% si in afara in jurul a max 5 % in opinia mea cresc preturile doar pentru profit nu ca ar da faliment celelalte firme sa fim seriosi
__________________
bertone turbo by ruff ryders
Ruff_Ryders is offline   Reply With Quote
Old 08-01-11, 21:31   #1637
Geox`
Delta Racing Crew Member

Stage 5
 
Geox`'s Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,406
Member of:
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[SKODA]
[Delta Racing Crew]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Da dani intrun fel ai dreptate sa renuntam la masini ,dar atunci pentru e mai facem protestul?
Iar cu alimentarea la lukoil nu are rost,ce facem nu alimentam la petrom ca sa alimentam la lukoil sa le facem lor buzunarele mari?maine poimaine se vad ca le creste si lor cererea si automat vor unfla si ei pretul.
Cred ca blocare tuturor pompelor e unica solutie

Ideea merge pusa in practica in tulcea de exemplu sunt 6 benzinarii,petromu mare care il blocam noi are 10 pompe dar sunt si cu cate 4 pompe sa zic undeva la 40 de pompe in total. 40 de pompe cu cate 3 oameni la o pompa 120 oameni!Cu 150-200 de oameni blochez tot in Tulcea.
Practic ar fii usor daca am mai vb cu taximetristi si avand in vedere ca la prima intalnire am avut 30 acuma 50 poate la urmatoare avem 80 si tot asa ar fii bine!Intro luna,doua ajungem la 100-200 de masini si atunci putem face cu adevarat ceva.Ideea e ca atunci cand blochezi tot se vor creea conflicte intre romanii nostrii,asa una e cand blochezi un peco,hai doua cum a zis cineva si intru interviu in tulcea ma duc in partea celalta ca acolo nu e nimic ... cand nu ai unde sa te duci si ai nevoie urgnta o eii razna,nervii,etc etc stim cum e romanul.
__________________

Înscrie-te aici
În baze de date pentru toate mașinile rapide din Romania pe 1/4 mile

Geox` is offline   Reply With Quote
Old 08-01-11, 21:45   #1638
dany12epz

Stage 5
 
dany12epz's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 452
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Quote:
Originally Posted by Geox` View Post
Da dani intrun fel ai dreptate sa renuntam la masini ,dar atunci pentru e mai facem protestul?
Iar cu alimentarea la lukoil nu are rost,ce facem nu alimentam la petrom ca sa alimentam la lukoil sa le facem lor buzunarele mari?maine poimaine se vad ca le creste si lor cererea si automat vor unfla si ei pretul.
Cred ca blocare tuturor pompelor e unica solutie

Ideea merge pusa in practica in tulcea de exemplu sunt 6 benzinarii,petromu mare care il blocam noi are 10 pompe dar sunt si cu cate 4 pompe sa zic undeva la 40 de pompe in total. 40 de pompe cu cate 3 oameni la o pompa 120 oameni!Cu 150-200 de oameni blochez tot in Tulcea.
Practic ar fii usor daca am mai vb cu taximetristi si avand in vedere ca la prima intalnire am avut 30 acuma 50 poate la urmatoare avem 80 si tot asa ar fii bine!Intro luna,doua ajungem la 100-200 de masini si atunci putem face cu adevarat ceva.Ideea e ca atunci cand blochezi tot se vor creea conflicte intre romanii nostrii,asa una e cand blochezi un peco,hai doua cum a zis cineva si intru interviu in tulcea ma duc in partea celalta ca acolo nu e nimic ... cand nu ai unde sa te duci si ai nevoie urgnta o eii razna,nervii,etc etc stim cum e romanul.
NICI UN PROTEST DIN LUMEA ASTA NU SI-A PRODUS EFECTUL FARA SACRIFICIU
Stiu ca este greu fara masina,insa daca nu incercam cu siguranta nu vom afla
Luk oil a suferit din cauza scaderii cererii...de aceea introduc aceste oferte si preturi mai mici,este adevarat ca pot urca ulterior preturile dar mai exista si posibilitatea de a le mentine sau chiar a le scadea fiind stimulati de noi in acest sens
Ma repet daca nu actionam nu vom stii niciodata ce se putea intampla
dany12epz is offline   Reply With Quote
Old 08-01-11, 22:23   #1639
realmode

Stage 4
 
realmode's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 274
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Si la Arad continua inca blocajele prin benzinarii.
Credeti`ma ca mi se face mila de personalul benzinariilor, la schimbul de ture au de numarat maruntis de vai mama lor
La o adica eu sunt victime colaterale. Oare o sa aiba ecou unde trebuie tot acest protest?
Voie buna... sa avem benzina la jumatate de pret
__________________
Mazda 6 GTA, 2.5i, 125KW, K&N, OZ Michelangelo2 Schwartz, EBC RedStuff pads, EBC performance rotors, Eiback lowering kit, HEL Performance brake lines.
realmode is offline   Reply With Quote
Old 08-01-11, 22:57   #1640
criminales

Stage 5
 
criminales's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 739
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

daca ma ajuta dumnezeu sa iasa mai multa lume la iasi blocam simultam aproape toate benzinariile petrom si omw dar macar 20 de masini de benzinarie ceia ce ar insemna 120 de masini sa ocupam aproape pe toate din cele mai mari din iASI

Last edited by criminales; 08-01-11 at 23:00.
criminales is offline   Reply With Quote
Old 08-01-11, 23:33   #1641
dany12epz

Stage 5
 
dany12epz's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 452
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Pentru ca zilelel astea am tot citit despre benzina va readuc la cunostiinta acele cozi kilometrice din asta vara pentru ora de reducerei de la petrom cand au vandut pentru o ora benzina cu 40% mai ieftin la 2.80 lei/litru motivul acestor reduceri este dat chiar de petrom...citez:
"Reprezentantii Petrom sustin ca vanzarile din cele doua statii au crescut "semnificativ" weekendul trecut.

Potrivit acestora, campania a fost lansata ca urmare a scaderii pietei de carburanti cu 12% in primele sase luni ale acestui an."
http://www.ziare.com/preturi/benzina...petrom-1042788
Si atunci renuntand la ei atatia oameni boicotand statiile ca adevaratii clientii sa plece la concurenta.aplicand la scara cat mai mare evenimentul din 17-18-19 ianuarie nu le scadem cererea.
Eu nu cred ca facem ceva inutil fara sorti de izbanda chiar ei ne arat ca sunt o companie receptiva la scaderea pietei...e de datoria noastra ca si CONSUMATORI prin mijloacele pe care le avem sa le araratam ca numai reprezentam o piata slaba care tace si inghite orice crestere de pret nejustificata.
promovati renuntarea la benzinariile austriecilor schimbati-va obiceiurile de consum spune-ti asta tuturor cunoscutilor
Eu de cand am inceput boicoturile am mers numai la Rompetrol si de azi voi merge la luk oil

Last edited by dany12epz; 08-01-11 at 23:42.
dany12epz is offline   Reply With Quote
Old 08-01-11, 23:36   #1642
Geox`
Delta Racing Crew Member

Stage 5
 
Geox`'s Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,406
Member of:
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[SKODA]
[Delta Racing Crew]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

7.01.2011 Tulcea-Reportaj Daniel Nastase Antena 1

Last edited by Geox`; 08-01-11 at 23:42.
Geox` is offline   Reply With Quote
Old 09-01-11, 00:11   #1643
ALEX_BZN

Stage 5
 
ALEX_BZN's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,456
Member of:
[DAEWOO]
[VW]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Quote:
Originally Posted by Geox` View Post
7.01.2011 Tulcea-Reportaj Daniel Nastase Antena 1
Cred ca unii dintre voi ati ajuns la amiabila)) era prea preocupat cu televizunea si nu s-a mai uitat in fata)
ALEX_BZN is offline   Reply With Quote
Old 09-01-11, 00:21   #1644
montero

Stage 5
 
montero's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 456
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Noi prea suntem romani, asteptam sa faca altii pentru noi. Hai cu totii sa facem ceva, stau toti acasa si injura si gata. Cu cat suntem mai multi indiferent de oras cu atat vom incuraja si alti "frati". Cand vom ajunge la cateva sute-mii de masini atunci chiar vor face spume.
Am inteles ca ramane pe 14.01.11 o intalnire la ora 17:00, dar unde anume va fi aceasta intalnire in BUCURESTI ?
Deja am galbenii pregatiti
__________________
Dumnezeu iti da, dar nu-ti baga in traista !!!
montero is offline   Reply With Quote
Old 09-01-11, 00:26   #1645
dany12epz

Stage 5
 
dany12epz's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 452
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Quote:
Originally Posted by montero View Post
Noi prea suntem romani, asteptam sa faca altii pentru noi. Hai cu totii sa facem ceva, stau toti acasa si injura si gata. Cu cat suntem mai multi indiferent de oras cu atat vom incuraja si alti "frati". Cand vom ajunge la cateva sute-mii de masini atunci chiar vor face spume.
Am inteles ca ramane pe 14.01.11 o intalnire la ora 17:00, dar unde anume va fi aceasta intalnire in BUCURESTI ?
Deja am galbenii pregatiti
Fantana Miorita in fata la gara baneasa este o parcare...va steptam in numar cat mai mare
https://www.facebook.com/#!/event.php...32931593433733
dany12epz is offline   Reply With Quote
Old 09-01-11, 01:25   #1646
montero

Stage 5
 
montero's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 456
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Quote:
Originally Posted by dany12epz View Post
Fantana Miorita in fata la gara baneasa este o parcare...va steptam in numar cat mai mare
ok, ms

14.01.2011 orele 17:00
ROMANIA TREZESTE-TE !!!!
montero is offline   Reply With Quote
Old 09-01-11, 02:24   #1647
dany12epz

Stage 5
 
dany12epz's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 452
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

V-am spus ca incerc sa citesc cat de mult pot pe aceasta tema si am dat de un articol incredibil
Titlul lui este urmatorul
Cum câştigă Petrom de patru ori mai bine decât anul trecut dacă produce şi vinde mai puţin?

http://wall-street.md/view_art.php?view_sub=56189651

"La nivel de piaţă vânzările totale de carburanţi au săzut cu 12%, iar cele din retail s-au contractat cu 6%. Noi am scăzut mai mult pentru că în 2009 am avut multe vânzări de păcură. Oricum, la nivel de piaţă cred că până la sfârşitul anului vom avea pe partea de retail o scădere de 10%, iar pentru 2011 este dificil să fac o predicţie pentru că evoluţia va depinde foarte mult de măsurile de relansare care vor fi luate şi de efectul acestora", a mai precizat Mariana Gheorghe, CEO al Petrom

În contextul în care compania nici nu a produs mai mult şi nici nu a vândut mai multă motorină şi benzină, rezultatele bune sunt explicate în mare parte prin creşterea preţurilor atât la petrol, cât şi la carburanţi.

"Iniţial, concurenţa pe client a dus la o scădere a preţurilor, dar apoi au intervenit mai mulţi factori independenţi de noi care au dus la majorarea acestora cum ar fi creşterea TVA sau creşterea cotaţiilor internaţionale", explică Gheorghe.

Producţia, mina de aur

Pe partea de explorare şi producţie, care reprezintă practic bogăţia Petrom, compania a raportat un profit operaţional (EBIT) de 1,7 miliarde de lei (427 de milioane de euro), aproape dublu comparativ cu perioada similară a anului trecut, chiar şi pe fondul unei scăderi de 3% a producţiei.

Daca cititi printre randuri veti realiza ca astia fac profituri imense si pe timp de criza si toate pe seama noastra...daca lor le scad vanzarile ei cresc preturile pentru ca noi suntem slabi si mergem in continuare sa le cumparam benzina...cand in orice stat civilizat astfel de practici nu isi au locul caci sunt taxate imediat de consumatori prin actinui multiple de protest in care se mobilizeaza toata populatia.
OAMENI BUNI NU LE MAI CALCATI PRAGUL BENZINARIILOR SA AI INVATAM MINTE,REDUCETI CONSUMUL SI MERGETI LA LUK OIL SI ROMPETROLtrebuie sa le reducem vanzarile la maxim astia sunt atat de nesimtiti
dany12epz is offline   Reply With Quote
Old 09-01-11, 02:25   #1648
DORYN80

Stock
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 3
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Fratilor treziti-va la realitate, prin acest asa zis protest cu plata in fise nu se rezolva nimic, doar timp pierdut si chinuirea unui casier care nu are nici o vina. Sunt oameni care stau 90 de zile in greva foamei sau se arunca de la balcon si nu ii asculta nici naiba si credeti voi ca ii intereseaza faptul ca stam ca prostii la rand si platim cu fise un litru de combustibil. Daca intradevar se doreste un protest real ar trebui sa fim uniti si timp de o saptamana, doua sau poate chiar o luna sa nu mai cumparam carburanti sau cel mult in caz de urgenta majora si atunci doar strictul necesar, si sa-i vezi la sfarsita de luna cad trag linie si vad vanzarile per total care sunt ca or sa simta. Asta ar fi singurul mod de protest care i-ar deranja din birourile lor luxoaxe si din nesimtirea in care sunt, fiindca partea financiara ar fi cea care ii doare cel mai tare atat pe "afaceristii" cu combustibil cat si pe stat care nu-si va mai primi "solda" asa mare cum ar fi trebuit sa fie.
DORYN80 is offline   Reply With Quote
Old 09-01-11, 02:37   #1649
dany12epz

Stage 5
 
dany12epz's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 452
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Quote:
Originally Posted by DORYN80 View Post
Fratilor treziti-va la realitate, prin acest asa zis protest cu plata in fise nu se rezolva nimic, doar timp pierdut si chinuirea unui casier care nu are nici o vina. Sunt oameni care stau 90 de zile in greva foamei sau se arunca de la balcon si nu ii asculta nici naiba si credeti voi ca ii intereseaza faptul ca stam ca prostii la rand si platim cu fise un litru de combustibil. Daca intradevar se doreste un protest real ar trebui sa fim uniti si timp de o saptamana, doua sau poate chiar o luna sa nu mai cumparam carburanti sau cel mult in caz de urgenta majora si atunci doar strictul necesar, si sa-i vezi la sfarsita de luna cad trag linie si vad vanzarile per total care sunt ca or sa simta. Asta ar fi singurul mod de protest care i-ar deranja din birourile lor luxoaxe si din nesimtirea in care sunt, fiindca partea financiara ar fi cea care ii doare cel mai tare atat pe "afaceristii" cu combustibil cat si pe stat care nu-si va mai primi "solda" asa mare cum ar fi trebuit sa fie.
Asta este parerea ta..o respectam dar si noi avem una proprie,sunt de accord ca nealimenatrea pe termen lung este solutia cea mai viabila dar daca ne zicea Santos cand s-a facut topicul asta sa numai alimentam toata lumea ar fi ras...im 3 saptamani de la primul protest Lumea a inteles problema grava cu care ne confruntam,datorita acestor boicoturi s-a aflat de noi au inceput sa ajunga date despre situatia reala a combustibililor,FARA ACESTE IESIRI IN BENZINARII boicotul din 17-18-19 NU AR FI FOST AUZIT.
Cu ce chinuim casierii...pai in 2 ore au parte de 100-200 de clienti iar cand mergem noi au 10...ei sunt platiti la ora deci nu le afectam nici nivelul salarial.
Vrei sa faci ceva bun si util....VINO CU NOI...nu poti atunci macar NU MAI ALIMENTA DE LA EI...REDU CONSUMUL SI MERGI LA CEILALTI
Pareri ca a ta am auzit 100, 95 din acestia au inteles si sunt azi alaturi de noi TU INTELEGI???
dany12epz is offline   Reply With Quote
Old 09-01-11, 03:44   #1650
maverick1508

Stage 5
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 4,315
Member of:
[Fiat]
[RENAULT]
[2 Roti]
[SEAT]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

BNR nu înţelege scumpirea carburanţilor

http://www.realitatea.net/bnr-nu-int...eo_789599.html
maverick1508 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -