Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 01-11-07, 10:40   #166
Adrianos24

Stock
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 7
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: Sfaturi, intrebari, teste

da man asa e , nu va duceti la test fara sa cititi macar o data legislatia din 2007 . Azi am luat cu 14 cu toate ca eram ferm convins ca le-am facut pe toate 15 . Succes la toti !
Adrianos24 is offline   Reply With Quote
Old 08-11-07, 16:50   #167
cipoNCE
Dacia Driver

Stage 4
 
cipoNCE's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 281
Member of:
[DACIA]
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: Sfaturi, intrebari, teste

am dat si eu examenul marti, l`am luat cu 13 din 15 fara sa invat absolut nimic, numai ce stiam de cand am dat de permis
nu e cine stie ce examenul, am avut intrebari usoare din legislatie, niciuna din contraventii.
am inteles ca inca se mai dau examene pentru neacordarea de prioritate si daca te prinde beat la volan.
cipoNCE is offline   Reply With Quote
Old 08-11-07, 20:15   #168
LASERLOCK

Stage 2
 
LASERLOCK's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 39
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: Sfaturi, intrebari, teste

problema e f grava ....astia (militzienii) nu au mama nu au tata frate , nu se gandesc ca poate unii din noi ne castigam painea conducand autovehicule eu il am retinut ca am dat in radar cu 103km/h intr-o localitate in apropiere de Tg Jiu m-a luat un fraier din mers cu o masina neinscriptionata (cica nu ar avea voie ) dar deh asta e Romania noastra , astazi am fost in audienta la comandatul de la dolj si fiindca nu am avut nici o abatere de cand am permis adica 8 ani , s-ar putea sa fiu iertat , acum ramane de vazut ....

PS Respect conducatorilor auto care semnaleaza prezenta radarului
LASERLOCK is offline   Reply With Quote
Old 09-11-07, 18:56   #169
LeeRoy

Stock
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 4
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: Sfaturi, intrebari, teste

Intrebare: prietenei mele i s-a luat permisul pentru trecere pe culoarea rosie (pt. o luna). Au trecut 5 luni de atunci, mai trebuie sa dea examen?
LeeRoy is offline   Reply With Quote
Old 09-11-07, 19:46   #170
cipoNCE
Dacia Driver

Stage 4
 
cipoNCE's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 281
Member of:
[DACIA]
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: Sfaturi, intrebari, teste

si in 5 luni nu s`a gandit sa mearga sa il ia inapoi?
daca nu s`a prezentat la examen in luna de suspendare, se mai prelungeste cu 30 de zile fara sa dea examen, deci dupa 2 luni de suspendare putea sa mearga sa scoata permisul fara a mai da vreun examen.
p.s. zii sa mearga sa il scoata acum fara nici o problema... sigur sta prafuit printr`un birou la rutiera

Last edited by cipoNCE; 09-11-07 at 19:49.
cipoNCE is offline   Reply With Quote
Old 09-11-07, 22:37   #171
LeeRoy

Stock
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 4
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: Sfaturi, intrebari, teste

S-a gandit dar e plecata din oras de atunci si nu a avut cum sa dea examenul. Am mai vorbit cu ceva prieteni si ei zic ca nu mai trebuie sa dai examen doar daca ti-a fost luat carnetul de curand , de cand a intrat noua lege. Si ca se prelungeste tot cu cate o luna pana il iei. Repet, a trecut pe rosu fara sa fie vorba de accident sau altceva (o luna suspendare). Totusi sper sa ai dreptate
LeeRoy is offline   Reply With Quote
Old 09-11-07, 22:45   #172
cipoNCE
Dacia Driver

Stage 4
 
cipoNCE's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 281
Member of:
[DACIA]
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: Sfaturi, intrebari, teste

Quote:
Originally Posted by LeeRoy View Post
S-a gandit dar e plecata din oras de atunci si nu a avut cum sa dea examenul. Am mai vorbit cu ceva prieteni si ei zic ca nu mai trebuie sa dai examen doar daca ti-a fost luat carnetul de curand , de cand a intrat noua lege. Si ca se prelungeste tot cu cate o luna pana il iei. Repet, a trecut pe rosu fara sa fie vorba de accident sau altceva (o luna suspendare). Totusi sper sa ai dreptate
legea a fost skimbata de la inceputul anului, acum 5 luni inseamna prin iunie iulie... ce s`a skimbat acum recent la aceasta lege e faptul ca se mai dau examene doar pentru neacordare de prioritate soldata cu accident si pentru alcoolemie, in rest astepti sa treaca suspendarea si atat...
poate sa mearga si maine sa si`l ia... sa ne anunti si pe noi situatia finala
cipoNCE is offline   Reply With Quote
Old 10-11-07, 10:39   #173
LeeRoy

Stock
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 4
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: Sfaturi, intrebari, teste

Pe convocator scrie:
"Va reamintim faptul ca, potrivit legii, in cazul nepromovarii testului de cunoastere a regulilor de circulatie, perioada de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce autovehicule pe drumuri publice se prelungeste pana la promovarea testului"
LeeRoy is offline   Reply With Quote
Old 10-11-07, 11:01   #174
ponny

Stage 4
 
ponny's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 290
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: Sfaturi, intrebari, teste

deci cum e pina la urma ? se mai da examen sau nu ? din ce am citit am inteles ca se da examen pt rosu + accident , viteza cu accident , etc etc etc si ca se poate face o cerere sa se ia permisul dupa 1 luna fara a se mai da examen ceva de genul asta
ponny is offline   Reply With Quote
Old 10-11-07, 18:00   #175
cipoNCE
Dacia Driver

Stage 4
 
cipoNCE's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 281
Member of:
[DACIA]
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: Sfaturi, intrebari, teste

Quote:
Originally Posted by LeeRoy View Post
Pe convocator scrie:
"Va reamintim faptul ca, potrivit legii, in cazul nepromovarii testului de cunoastere a regulilor de circulatie, perioada de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce autovehicule pe drumuri publice se prelungeste pana la promovarea testului"
potrivit legii, in cazul nepromovarii testului de cunoastere a regulilor de circulatie, perioada de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce autovehicule pe drumuri publice se prelungeste cu inca 30 de zile de suspendare... am avut la examenul de restituire intrebarea cu cat se prelungeste perioada de suspendare in cazul nepromovarii testului de cunoastere a regulilor de circulatie?
a) pana la promovarea testului
b) cu 30 de zile
c) cu 60 de zile
desigur am gresit ca am pus a, dar defapt raspunsul corect s`a dovedit a fi b, si eu m`am luat dupa convocator, insa am impresia k convocatoarele is dupa legea veke.
ponny examen se mai da atunci cand s`a produs accident din vina ta sau daca te prind beat la volan... cat despre cerere ai auzit tu ceva insa nu prea bine.
daca ai trecut de testul pt restituire a permisului te duci la biroul de circulatie cu dovada si copii xerox dupa procesul verbal si kitanta ca ai platit amenda si inca un memoriu catre comandant in care scrii subsemnatul ... cu permis categoriile ... in ziua de am provocat accident ... povestesti acolo... si un motiv cat se poate de convingator ca ai nevoie de permis cat mai repede.
dupa ce iti aproba memoriul (se accepta aproape orice cerere din cate ziceau astia de la circulatie) iti reduce suspendarea de la 60 sau 90 de zile la o durata de 30 de zile.
cipoNCE is offline   Reply With Quote
Old 10-11-07, 18:08   #176
ponny

Stage 4
 
ponny's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 290
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: Sfaturi, intrebari, teste

intrebarea e ... mai dau examen sau nu ? ca asta ma intereseaza ) mi-a luat permisul pe 90 de zile pe 1 sept. ca sa il iau inapoi dau examen sau nu ?
ponny is offline   Reply With Quote
Old 10-11-07, 18:25   #177
cipoNCE
Dacia Driver

Stage 4
 
cipoNCE's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 281
Member of:
[DACIA]
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: Sfaturi, intrebari, teste

Quote:
Originally Posted by ponny View Post
intrebarea e ... mai dau examen sau nu ? ca asta ma intereseaza ) mi-a luat permisul pe 90 de zile pe 1 sept. ca sa il iau inapoi dau examen sau nu ?
inseamna ca mai esti in suspendare pana pe 1 decembrie nu?
din ce motiv ti`au luat permisul? daca a fost ceva soldat cu accident poti sa mergi sa dai examenul de restituire, daca nu risti sa ti`l mai retina pana pe 1 ianuarie.
daca treci de examen asteapta sa expire perioada de suspendare si pe 2 decembrie poti merge sa iei permisul
am uitat ceva, pe 1 sept ai comis fapta si ai avut dovada pana pe 15 sept nu? in cazul asta astepti pana pe 15 decembrie, poti intreba totusi daca poti depune un memoriu ca sa ti`l dea de indata ce iti aproba memoriul, insa mai mult mi`e sa nu te intrebe aia pe acolo ca dc nu te`ai interesat pana acum de permis daca ai nevoie de el mai repede

Last edited by cipoNCE; 10-11-07 at 18:30.
cipoNCE is offline   Reply With Quote
Old 10-11-07, 18:33   #178
ponny

Stage 4
 
ponny's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 290
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: Sfaturi, intrebari, teste

pt viteza 117 in oras ) deci daca depun memoriu din ala si-l aproba , il iau fara examen mai devreme de 3 luni ?
ponny is offline   Reply With Quote
Old 10-11-07, 18:49   #179
cipoNCE
Dacia Driver

Stage 4
 
cipoNCE's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 281
Member of:
[DACIA]
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: Sfaturi, intrebari, teste

Quote:
Originally Posted by ponny View Post
pt viteza 117 in oras ) deci daca depun memoriu din ala si-l aproba , il iau fara examen mai devreme de 3 luni ?
pentru viteza nu se mai dau examene, poti doar sa astepti sa expire perioada de suspendare
cipoNCE is offline   Reply With Quote
Old 10-11-07, 18:54   #180
ponny

Stage 4
 
ponny's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 290
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: Sfaturi, intrebari, teste

bun si daca fac memoriu din ala nu il iau mai devreme ? asta era intrebarea ... legea masii ca nici militienii nu stiu cum e , unii zic ceva altii altceva
ponny is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -