Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 18-07-08, 13:03   #211
cmghostbuster

Stage 1
 
cmghostbuster's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 11
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: Sfaturi, intrebari, teste

astazi am fost si eu pentru prima oara si am luat 14 din 15 pentru ca una stiam ca am gresit-o dar nu mai puteam sa fac nimic..deci mare atentie cand alegeti ca nu puteti sa va razganditi pe urma...din ce imi aduc aminte si nu am vazut postat pe aici mai erau :
1- cand esti pe o strada cu sens unic ce nu ai voie sa faci?
a- sa faci stanga sau dreapta
b- sa intorci autovehiculul
c- sa mergi inapoi ceva de genu eu am pus c...si era b (formularile nu sunt exacte)
si ar mai fi cea cu
2- daca esti pe o banda si cei de pe cealalta banda merg mai tare ca tine se considera depasire?
a-da
b-nu
c-legal nu e prevazut era b

pentru cei care au fost surprinsi de radar in afara bucurestiului cum a fost si cazul meu e bine de stiut faptul ca dupa ce dati examenul sa nu stati pe la usa 25 pentru depuneerea cererii de reducere a pedepsei ci sa mergeti frumusel la adresa: bd.g. cosbuc 83-85
marti-10-11
joi -- 15-16
spr gr ) ( nu stiu ce inseamna asa mi-a scris si mie o tanti pe foaie :P bafta

Last edited by cmghostbuster; 18-07-08 at 13:05.
cmghostbuster is offline   Reply With Quote
Old 21-07-08, 10:22   #212
sorin_pss

Stage 5
 
sorin_pss's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 525
Member of:
[DACIA]
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: Sfaturi, intrebari, teste

Quote:
Originally Posted by saintgeorge View Post
salut am si eu o intrebare tocmai am ramas fara permis mia expirat dovada de 15 zile si lucrurile stau cam asa: mi l-a suspendat pe 60 de zile pentru intrare pe contrasens acum vreau sa fac contestatie ca sa mi reduca la 30 de zile mie permisul mi lau luat in slobozia si eu sunt din bucuresti care puteti sa ma ajutati va rog spunetimi pasii care trebuiesc parcursi va rog mult
1. contestatie poti face doar la p.v., dar se pare ca l-ai semnat deja, ai dat si examen
2. se face cerere pentru reducerea suspendarii de la 60 la 30 zile, doar daca ai mai mult de 1 an de permis si daca nu ai mai avut permisul suspendat. Cererea se face la Bucuresti, pentru ca dosarul tau a fost trimis deja la unitatea emitenta a permisului
3. te astept cu un vot la linkul din semnatura
sorin_pss is offline   Reply With Quote
Old 29-07-08, 17:53   #213
cmghostbuster

Stage 1
 
cmghostbuster's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 11
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: Sfaturi, intrebari, teste

salut am o intrebare azi am fost si am depus cererea impreuna cu actele..si am primit un bon cu data la care le-am depus..acum ce trebuie s fac? sa stau sa astept sa priemsc un raspuns?il primesc prin posta? tre sa merg la politie? tre sa trimit o scrisoare politiei rutiere din giurgiu?(acolo am comis fapta)? ce trebuie sa fac pls
cmghostbuster is offline   Reply With Quote
Old 29-07-08, 22:03   #214
sorin_pss

Stage 5
 
sorin_pss's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 525
Member of:
[DACIA]
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: Sfaturi, intrebari, teste

trebuie sa mergi urgent la politie sa-ti iei permisul. Pana se da sentinta pro sau contra, ai permis in buzunar. Din cate stiu , permisul a fost trimis deja la bucuresti, in pipera.Intereseaza-te acolo.
P.s. ASTEPTAM UN VOT LA URM LINK. http://www.piciulici.ro/concurs/part...SORIN-309.html
sorin_pss is offline   Reply With Quote
Old 07-08-08, 18:36   #215
mickyctin
Banned

Stock
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 2
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: Sfaturi, intrebari, teste

salut! am permisul suspendat pentru 90 zile si trebuie sa dau examen altfel perioada se prelungeste cu inca 30 zile. ok dau examenul, daca il iau am inteles ca pot depune un memoriu pt. reducerea perioadei. este adevarat? daca da unde il depun cu cat mi se reduce perioada si ce trebuie sa scriu in el? multam mult
mickyctin is offline   Reply With Quote
Old 13-08-08, 13:47   #216
cmghostbuster

Stage 1
 
cmghostbuster's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 11
Unhappy Re: Reexaminare pt recuperare permis: Sfaturi, intrebari, teste

am imbulinato... am trimis actele la giurgiu pentru realizarea reducerii actele insa nu au ajuns "s-au pierdut pe drum" asadar am mers personal ieri si am depus altele... ieri ar fi trebuit dupa calculele mele sa primes permisul dar stupoare sunt anuntat ca nu indeplinesc condiitile cerute pt aplicarea reducerii...eu am mai avut permisul suspendat in mai 2006 si dupa calculele mele de atunci pana anul acesta in iunie cand mi-a fost suspendat ar fi trecut 2 ani si o luna....dar numai ca domnii politisti socotesc din momentul cand am primit permisul adica din august 2006 pana cand mi-a fost suspendat acum adica iunie 2008 si ar fi 1 an si 11 luni ceva de genu(( deci nu pot primi reducerea...intrebarea mea mai pot sa fac ceva mai am vreo sansa? pt o luna sunt nevoit sa mai stau inca 3 adica sa ispasesc toata pedeapsa de 90 de zile plus ca banuiesc acum o sa imi considere ca am folosit si dreptul de a avea o reducere din moment ce am sustinut examenul de reducere :-s .... chiar nu pot sa fac nimic daca am 1 an si 11 luni ..2 ani fara o luna?

Last edited by cmghostbuster; 13-08-08 at 14:58.
cmghostbuster is offline   Reply With Quote
Old 13-08-08, 19:24   #217
mike20
Seat Driver

Stage 5
 
mike20's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,096
Member of:
[SEAT]
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: Sfaturi, intrebari, teste

Quote:
Originally Posted by mickyctin View Post
salut! am permisul suspendat pentru 90 zile si trebuie sa dau examen altfel perioada se prelungeste cu inca 30 zile. ok dau examenul, daca il iau am inteles ca pot depune un memoriu pt. reducerea perioadei. este adevarat? daca da unde il depun cu cat mi se reduce perioada si ce trebuie sa scriu in el? multam mult
Poti sa depui daca nu ai mai avut alta suspendare in ultimii 2 ani si ai toate amenzile platite,altfel o sa ti-l respinga.Te duci la politie dupa ce dai examen si ceri e o cerere tip pe care o completezi si mai faci niste copii xerox dupa procesul verbal,chitanta de plata a amenzii,dovada care ai primit`o cand ti`au oprit permisul si buletin.
__________________
mike20 is offline   Reply With Quote
Old 14-08-08, 14:19   #218
mickyctin
Banned

Stock
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 2
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: Sfaturi, intrebari, teste

am fost azi dimineata la udriste si am dat examenul. super tare am luat 14 p. am depus si cerea de reducere la camera 25 si pe 29 aug imi recuperez permisul apoi plec in delta.

P.S. -pentru cei care dau examen luati cartea 13 din 15 si daca o cititi examenul n-o sa vi se para greu. Multa bafta tuturor!!!!!!!
mickyctin is offline   Reply With Quote
Old 14-08-08, 19:10   #219
giule

Stock
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 1
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: Sfaturi, intrebari, teste

pentru suspendarile de 30 de zile mai este necesar sa dai 13 din 15 ? in caz de "neprezentare" la acel examen se prelungeste perioada cu 30 de zile ? ...adica 30+30 ?
giule is offline   Reply With Quote
Old 18-08-08, 21:58   #220
flaviu89

Stock
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 1
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: Sfaturi, intrebari, teste

Salut baieti, sunt nou pe forum si vazand acest topic mam inscris deoarece si eu am permisul suspendat pe 3 luni pt viteza si daca vreau sa il redobandesc dupa o luna trebuie sa fac cerere la Politie si ei ma programeaza la examen si am vrut sa aflu din experientele celorlalti care ati dat examen cum este, ce fel de intrebari sunt si care e promovabilitatea.

Last edited by flaviu89; 18-08-08 at 22:33.
flaviu89 is offline   Reply With Quote
Old 26-08-08, 22:18   #221
luckas
VW Driver

Stage 3
 
luckas's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 111
Member of:
[VW]
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: Sfaturi, intrebari, teste

fratilor,bucurativa k aveti permise,k vin vremuri kkcioase rau,astia se pun cu paru pe noi,de 3 ori am dat examen de permis ,am luat sala fara greturi de fiecare data si am tot picat la oras,nici instructorul meu nu mai stie ce sa zica,am facut ore en_gros si ... nu mai stiu ce sa fac. tot mai greu se va lua permisu,nu stiu ce vor sa demonstreze,ca sint corecti,dupa ce au dat permise la toti analfabetii ...
luckas is offline   Reply With Quote
Old 27-08-08, 13:46   #222
Iuli_90

Stage 4
 
Iuli_90's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 186
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: Sfaturi, intrebari, teste

si eu am luat sala fara cea mai mica pb si am picat traseu'
Asta e,iau data viitoare si sala si traseul.Bani oricum nu o sa dau nici in ruptu' capului.
__________________
"Nu goni mai repede decat poate zbura ingerul tau pazitor!"....

"The faster the speed,the bigger the mess"
Iuli_90 is offline   Reply With Quote
Old 11-09-08, 14:35   #223
aUrELu

Stock
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 1
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: Sfaturi, intrebari, teste

salut !!... am si eu o intrebare !! in seara de 10-09-2008 ora 23:30 am fost oprit dupa ce am ocolit refugiu de tranvai prin stanga ...Dl Politistu foarte amabil mi`a cerut documentele ... eu nu le aveam la mine ... i`am spus ca stau foarte aproape si am trimis pe un tov care era cu mine sa le aduca pt verificare ...pana sa ajunga el DL Politist mi`a luat datele ...dupa care a aparut si tov meu cu permisul si buletinul ...acest Domn Politist foarte amabil ma ierta .pt ocolirea refugiului prin stanga . Dar ce`a mai mare problema era ca la masina nu aveam itp si nici asigurare ...iar el a scris numarul de la masina dar nu a verificato . Este posibil sa se duca sa o verifice si porma sa imi trimita amenda acasa si bineinteles sa imi suspende permisul ?
aUrELu is offline   Reply With Quote
Old 16-09-08, 01:01   #224
cannavaro

Stage 5
 
cannavaro's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,238
Member of:
[DACIA]
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: Sfaturi, intrebari, teste

Quote:
Originally Posted by sorin_pss View Post
1. contestatie poti face doar la p.v., dar se pare ca l-ai semnat deja, ai dat si examen
2. se face cerere pentru reducerea suspendarii de la 60 la 30 zile, doar daca ai mai mult de 1 an de permis si daca nu ai mai avut permisul suspendat. Cererea se face la Bucuresti, pentru ca dosarul tau a fost trimis deja la unitatea emitenta a permisului
3. te astept cu un vot la linkul din semnatura
daca am semnat procesul verbal si fac contestatie se poate elimina suspendarea ?
cannavaro is offline   Reply With Quote
Old 22-09-08, 17:00   #225
razvan5

Stock
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 1
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: Sfaturi, intrebari, teste

CE STIU EU DESPRE CONTESTATII ESTE CA SE DEPUN IN 15 ZILE DE LA DATA SARVASIRII. TOTODATA NU STIU EXACT CE IMPORTANTA ARE DACA SEMNEZI sau nu pe amenda / dovada. dar stiu ca:::::::::::::::
- daca faci contyestatie ti se prelungeste dovada si NU devine exigibila nici amenda (care e injumatatita oricum daca o platesti in 48 ore) deci ca regula generala as putea spune, se poate depune foarte usor o contestatie doar asa de dragul de a o depune fiindca si ei ne mint pe noi si ne duc cu vorba si ne vand verzi si uscate doar doar semnam pe PV !!!! ca sa isi faca si ei planul. Deci legea ne da dreptul sa contestam orice, de ce sa nu o facem ? in plus sistemul lor este prost, dupa ce ca sunt platiti tot din banii nostrii stau si lasa toata lichelele sa scape si pe cetatenii onesti ii ard ca acolo merge
in plus daca faci contestatie AGENTUL ITI DA PERMISUL INAPOI PE PERIOADA JUDECATII
- oricum, scriu cateva intrebari repede, am avut formularul 26 mai scrieti si voi va rog!

1. - cine trece primul daca un sofer are cedeaza si unu "stop" raspuns: =)) nu stiu nici acum ... -dar raspunsuri logice ar fi

2. viteza maxima in zonele de acces pietonal pentru riverani si /sau vanzatori din usa in usa: raspuns 5km/h

3. la ce departare sunt semnalel de cale ferata? rasp: 150/100/50

4. cand concentratia de alcool sin sange constituie infractiune? cand e mai mare de 0.8g/l (daca e peste 0.4 esti obliga sa te duci la iml dar nu e infracitune)

5. ce inseamna oprirea?

6. cand nu mai e valabil semnul de stationarea interzisa? eu am pus dupa 50 m daca nu mai exista si alt semn ... dar se pare ca ar fi valabil pana in prima intersectie.

altele nu mai tin minte, oricum, fara sa invat nimic am facut 12/15 si am picat, acum trebuie sa citesc totusi fiindca acolo unde sunt normate cu cifre exacte regulile nu ai de unde sa stii pur si simplu.

bafta si va reamintesc sa scrieti si voi raspunsuri si sa faceti mereu contestatie ca va castigati timp si poate aveti bafta sa nu vina nimeni de la politite la tribunal (70% din cazuri cel putin) fiindca nu au oameni (pregatiti)

bafta
razvan5 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -