Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 04-10-08, 17:53   #226
tweeety

Stock
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 4
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: Sfaturi, intrebari, teste

am si eu o intrebare....
mie mi`a fost suspendat pt 2 luni....si nu am stiut ca trebuie dat examen, ca oricum politistu respectiv, mi`a spus ca daca vreau sa`l iau intr`o luna dau examen, daca nu, il iau peste 2 luni fara examen. si cand m`am dus la pitesti sa`l iau...a zis ca trebuia sa dau examen. si ca pot sa`l iau si fara examen peste o luna, adica deja 3 luni x( si... intrebarea era de fapt....daca dau examen, si nu`l iau, pot sa`l iau cand se termina si luna asta fara examen? sau apoi tre` sa dau mereu pana il iau? sper ca ati inteles ceva.. ) ms anticipat
tweeety is offline   Reply With Quote
Old 04-10-08, 18:02   #227
cannavaro

Stage 5
 
cannavaro's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,238
Member of:
[DACIA]
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: Sfaturi, intrebari, teste

eu am pierdut permisul tot pe 2 luni ptr "mers pe contrasens" m-am uitat in decret, suspendarea tine 2 luni. Am vorbit cu un prieten politist care m-a indrumat sa ma programez repede si sa dau examenul cu 15 intrebari daca doresc sa iau permisul intr-o luna. Daca pic examenul iau permisul in 2 luni fara examen.

Ptr. ce ai ramas fara permis?
__________________
Dacia 1300 1979 / Dacia 1300 1979 / Dacia 1300 1981 / Golf III GTI / Golf III VR6
cannavaro is offline   Reply With Quote
Old 04-10-08, 19:51   #228
tweeety

Stock
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 4
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: Sfaturi, intrebari, teste

pai.... e long story, pt neacordare de prioritate cica, numai ca tipu` cu care m`am ciocnit era politist ) am aflat asta mai tarziu...si nu a fost vina mea, dar politistu care a venit atunci, il cunostea p`asta, ca de fapt asta l`a chemat..in fine..nici macar n`au fost de fatza 2 politisti, cum era normal...politistu` statea sa caute in carte ca nu stia ce sa`mi faca, sa`mi ia sau nu permisu, in fien, un retardat oricum...ideea e ca mi l`a luat pt neacordare de prioritate...si ca politistu mi`a zis ca`n 2 luni il iau fara examen si intr`o luna cu examen, cand trebuia sa`mi spuna ca examenu e obligatoriu oricum...
tweeety is offline   Reply With Quote
Old 04-10-08, 19:53   #229
cannavaro

Stage 5
 
cannavaro's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,238
Member of:
[DACIA]
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: Sfaturi, intrebari, teste

pai nu e obligatoriu examenul?! Eu iau permisul in 2 luni fara examen, sau intr-o luna cu examen.
cannavaro is offline   Reply With Quote
Old 04-10-08, 20:32   #230
tweeety

Stock
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 4
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: Sfaturi, intrebari, teste

pai, era obligatoriu examenu in astea 2 luni, numai ca eu n`am stiut asta ca idiotu` ala de politist habar n`avea. si cand au trecut astea 2 luni, si eu m`am dus sa`mi iau permisu aia mi`a zis ca trebuia sa dau aia, si ca daca nu o dau, mai stau o luna si`l iau fara examen. in fine. eu vroiam sa stiu daca dau examenu` si nu`l iau, il iau normal fara examen peste o luna, sau tre` sa`l dau pana il iau?
tweeety is offline   Reply With Quote
Old 04-10-08, 20:36   #231
cannavaro

Stage 5
 
cannavaro's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,238
Member of:
[DACIA]
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: Sfaturi, intrebari, teste

eu cum ti-am zis si cum mi-au zis politistii de aici de la bloc: stau 2 luni fara permis si il iau dupa astea 2 luni fara examen
sau dau examen in prima luna si daca-l iau, dupa o luna imi dau permisul inapoi, daca nu iau, imi vor da permisul fara examen dupa astea 2 luni.

Nu vad de ce ar trebui sa dai tu examen.
cannavaro is offline   Reply With Quote
Old 05-10-08, 12:22   #232
tweeety

Stock
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 4
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: Sfaturi, intrebari, teste

da, asa stiam si eu..numai ca tipa de la permise de acolo mi`a spus ce ti`am zis si eu, ca examenu era obligatoriu, si ca daca nu, mai stau o luna si`l iau fara permis, asta fiind deja a 3`a luna....de legea asta n`am mai auzit la nimeni pana acum, dar in fine politia romana...
tipa a zis ca sa ma duc luni sa dau examen, dar nu pot, pt ca ma duc la facultate, deci teoretic ar trebui sa astept sa se faca 3 luni sa`l pot lua...o porcarie...
tweeety is offline   Reply With Quote
Old 20-10-08, 13:29   #233
challanger

Stock
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 8
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: Sfaturi, intrebari, teste

Am cautat si eu pe google niste teste ptr reexaminare si nu gasesc.rog pe cineva sa posteze niste linkuri cu teste.
Miercuri dau si eu examen si habar nu am ce sa invat.sa invat toata legislatia???
din ce se da examen(contraventii,sanctiuni,semne,masuri de prim ajutor,mecanica........etc)????
va rog sa ma ajutati
challanger is offline   Reply With Quote
Old 20-10-08, 13:30   #234
challanger

Stock
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 8
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: Sfaturi, intrebari, teste

Defapt gasesc dar nu sunt cele noi
challanger is offline   Reply With Quote
Old 22-10-08, 14:02   #235
daniela.

Stock
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 3
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: Sfaturi, intrebari, teste

am ramas si eu fara permis ieri....
cu alea vechi era o carte, nu stiu cu astea noi daca a aparut....
examenul nu e obligatoriu....pt neacordare de prioritate cu accident (cum am patit si eu pt a 2-a oara ) ti se ia permisul pe 60 de zile, dupa care tre sa dai examen, daca nu mai astepti inca 30 de zile, chiar daca ai dat examen si nu l-ai luat, permisul tot ti-l da la 90 de zile.
dar acum am si eu o nelamurire, mi-a zis politaiul ca daca aveam 3 ani de experienta il puteam lua la o luna, dar eu stiu de data trecuta ca trebuia doar 1 an de experenta... oare cum e?
daniela. is offline   Reply With Quote
Old 22-10-08, 14:12   #236
cmghostbuster

Stage 1
 
cmghostbuster's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 11
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: Sfaturi, intrebari, teste

tu probabil l-ai avut luat acum 1 an de exemplu si ca sa indeplinesti conditiile necesare pt a da examenul si a scurta perioada de la 90 sau 60 la 30 de zile trebuia sa nu ai nici o abatare in ultimii doi ani...deci trebuie sa ai 2 ani fara nici un incident de la ultima abatere .eu am avut 1 an si 11 luni si cateva zile si a trebuit sa stau 3 luni pt radar...am ispasit pedeapsa si e bine acum..chestia nasoala e ca daca mai mi-l ia odata o sa mi-l ia pe 5 luni se pune o luna in plus dupa fiecare abatare
cmghostbuster is offline   Reply With Quote
Old 06-11-08, 20:45   #237
B 07 TWK

Stage 2
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 57
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: Sfaturi, intrebari, teste

Quote:
Originally Posted by daniela. View Post
am ramas si eu fara permis ieri....
cu alea vechi era o carte, nu stiu cu astea noi daca a aparut....
examenul nu e obligatoriu....pt neacordare de prioritate cu accident (cum am patit si eu pt a 2-a oara ) ti se ia permisul pe 60 de zile, dupa care tre sa dai examen, daca nu mai astepti inca 30 de zile, chiar daca ai dat examen si nu l-ai luat, permisul tot ti-l da la 90 de zile.
dar acum am si eu o nelamurire, mi-a zis politaiul ca daca aveam 3 ani de experienta il puteam lua la o luna, dar eu stiu de data trecuta ca trebuia doar 1 an de experenta... oare cum e?
din cauza soferilor(soferitelor) ca tine am stat eu 2 luni cu masina in service desi nu am avut nici o vina... si evident ca nu sunt singurul... si mai si razi ca e a 2a oara in 1 an de cand ai carnet; asta ar trebui sa iti dea de gandit daca ai vreo treaba cu condusul, cei ca tine ar trebui sa nu mai primeasca niciodata carnetul inapoi, sunteti un pericol la bunurile si viata altora. si culmea e ca tu de-abia astepti sa il iei inapoi ca sa iesi iar pe strada si probabil in putin timp sa bagi alt om in belea din prostia ta.

Last edited by B 07 TWK; 06-11-08 at 20:47.
B 07 TWK is offline   Reply With Quote
Old 06-11-08, 20:51   #238
daniela.

Stock
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 3
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: Sfaturi, intrebari, teste

Quote:
Originally Posted by B 07 TWK View Post
din cauza soferilor(soferitelor) ca tine am stat eu 2 luni fara masina desi nu am avut nici o vina... si evident ca nu sunt singurul... si mai si razi ca e a 2a oara in 1 an de cand ai carnet; asta ar trebui sa iti dea de gandit daca ai vreo treaba cu condusul, cei ca tine ar trebui sa nu mai primeasca niciodata carnetul inapoi, sunteti un pericol la bunurile si viata altora. si culmea e ca tu de-abia astepti sa il iei inapoi ca sa iesi iar pe strada si probabil in putin timp sa bagi alt om in belea din prostia ta.
hmmm deci o sa ma fac ca n-am vazut ultima parte din msj. si stiie ce, poate ca daca as fi facut asta cand aveam viteza, sau ma rog era aglomeratie si am fost neatenta nu mai radeam si iti dadeam si dreptate, dar cand unul stationeaza in coltul intersectiei si vizibilitatea este 0, cand n-ai nici macar 5 km la ora ...nu vad unde-i prostia... si sa stii ca am treaba cu codusul, ca sa stii si tu asa.. pt tine..ca tot vad ca te intereseaza
daniela. is offline   Reply With Quote
Old 07-11-08, 01:55   #239
cmghostbuster

Stage 1
 
cmghostbuster's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 11
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: sfaturi, intrebari, teste

ce zici sa-mi demonstrezi maine seara la ora 9
cmghostbuster is offline   Reply With Quote
Old 07-11-08, 20:38   #240
daniela.

Stock
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 3
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: sfaturi, intrebari, teste

nu sunt din bucuresti o sa-ti demonstrez cu cea mai mare placere cam peste o luna cand imi voi recupera si permisul
daniela. is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -