Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 01-10-07, 17:32   #151
car_addict

Stage 5
 
car_addict's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 379
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: Sfaturi, intrebari, teste

Quote:
Originally Posted by aPDM View Post
si cu cererea si cu copiile dupa PV, chitanta cec, act identitate si dovada .. ce fac? am nevoie de ele ca sa ma programez?
da.o sa-ti dea un politist un convocator si pe baza acestuia o sa fi programat pentru examen.

bafta.
car_addict is offline   Reply With Quote
Old 01-10-07, 17:41   #152
aPDM

Stock
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 4
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: Sfaturi, intrebari, teste

oof ..doamne .. deci mai intai dau testul ala nenorocit .. si apoi duc hartoagele ? nu de alta .. da` astia la udriste , azi mi`au zis altceva .. plus ca m`au trimis la igp ca cica acolo se depun daca ai comis`o prin alte parti , nu prin bucuresti ..
aPDM is offline   Reply With Quote
Old 22-10-07, 21:19   #153
Sima

Stage 3
 
Sima's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 142
Member of:
[SEAT]
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: Sfaturi, intrebari, teste

am permisul suspendat 1 luna, cica, pentru neacordare de prioritate . am doar 3 luni de cand am luat permisul, mai trebuie sa dau examen pentru redobandire ?
Sima is offline   Reply With Quote
Old 23-10-07, 01:20   #154
cipoNCE
Dacia Driver

Stage 4
 
cipoNCE's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 281
Member of:
[DACIA]
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: Sfaturi, intrebari, teste

se pare ca de azi am ramas fara permis 60 de zile pentru neacordare de prioritate cica... era coada mare k aici in oras trece calea ferata prin mijlocul orasului si se face coada mare de sute de metri zilnic.
am intors intr`o intersectie sa o iau prin alta parte si cand sa ies pe drumul principal, cel din stanga imi facea semn sa ies repede ca imi da prioritate... m`am uitat in dreapta cat am putut nu era nimic si cand sa ies deh... un mertzan sport CLS s`a scapat la viteza si mi`o ras laterala dreapta iar el oleaca rasa aripa stanga, ma rog... un tzaranoi venit "de la italia" cu masina inkiriata si facea moft prin oras, knd l`o intrebat kasketa ce e cu firma care o trecut`o la proprietate in declaratie i`o fost rusine sa raspunda ca e inkiriata... in fine, rezultatul la politie, neacordare de prioritate...
am inteles ca daca dau examenul de restituire si completez un memoriu pot obtine permisul intr`o luna, sau astept 3 luni fara a da examenul si dupa 3 luni merg sa`l iau direkt.
niste intrebari daca ati putea sa imi raspundeti si mie ar fi:
1. memoriul este o declaratie pe care o completez la ei sau o pregatesc yo din timp? k nenea pinguinu avea altele pe cap decat sa`mi explice si mie care e treaba.
2. intrebarile sunt usoare? trebuie invatat neaparat sanctiunile si contraventiile ca la inceput k ma pot astepta la 10 intrebari numai din astea? fac un an de la eliberare cu o zi dupa ce imi expira suspendarea dupa o luna daca iau examenu si inca stiu ce e mai principal din legislatie, indicatorii prioritatea...
cipoNCE is offline   Reply With Quote
Old 24-10-07, 19:25   #155
MaTzA
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
MaTzA's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,596
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Fiat]
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: Sfaturi, intrebari, teste

mi-a luat bou carnetul k nu a stiut sa-si coordoneze extensiile ... or sa se holbeze la poza mea timp de o luna...ce fac...mai dau examen...sau nu...?
__________________
unde se poarta stickerul
Bord cu leduri

GRABA stirca TREABA !!!
MaTzA is offline   Reply With Quote
Old 24-10-07, 22:56   #156
DACIA-Wrc

Stage 5
 
DACIA-Wrc's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 4,203
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: Sfaturi, intrebari, teste

am inteles ca s`a aprobat treaba si nu mai tre sa dai examen , ai scapat :P
DACIA-Wrc is offline   Reply With Quote
Old 25-10-07, 03:00   #157
cipoNCE
Dacia Driver

Stage 4
 
cipoNCE's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 281
Member of:
[DACIA]
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: Sfaturi, intrebari, teste

mie din cauza k mi l`a suspendat acum 3 zile, inainte de a aproba legea inca pot sa dau examen nu?
maine merg in sv sa dau examenul, sper ca inca se poate da examen ca sa depun si o cerere sa imi dea carnetu dupa 30 de zile ca din cate am inteles acum dupa legea noua ti`l suspenda si il da fara examen numai dupa ce expira termenul de suspendare.
p.s. ma poate lamuri cineva referitor la intrebarile din postul anterior?
cipoNCE is offline   Reply With Quote
Old 25-10-07, 13:55   #158
MaTzA
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
MaTzA's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,596
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Fiat]
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: Sfaturi, intrebari, teste

Quote:
Originally Posted by DACIA-Wrc View Post
am inteles ca s`a aprobat treaba si nu mai tre sa dai examen , ai scapat :P
daca e asa...cu prima ocazie cand ne intalnim iti dau o bere
MaTzA is offline   Reply With Quote
Old 25-10-07, 14:01   #159
DACIA-Wrc

Stage 5
 
DACIA-Wrc's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 4,203
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: Sfaturi, intrebari, teste

nu stiu am auzit la tv ca scapi fara examen.
oricum cluj bucuresti...
trimiti berea aia care defapt o sa fie suc natural de fructe exotice prin curier rapid :P
__________________
Sa fi Om e o Intamplare, sa fi Domn e un Lucru Mare ! ! !
DACIA-Wrc is offline   Reply With Quote
Old 25-10-07, 14:15   #160
MaTzA
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
MaTzA's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,596
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Fiat]
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: Sfaturi, intrebari, teste

Art.106. – (1) Pānă la expirarea perioadei de suspendare a exercitării dreptului de a conduce, conducătorul de autovehicul şi tramvai trebuie să se prezinte la serviciul poliţiei rutiere care īl are īn evidenţă, pentru verificarea cunoaşterii regulilor de circulaţie, după cum urmează:
a) cānd permisul de conducere i-a fost reţinut pentru conducerea sub influenţa băuturilor alcoolice sau pentru nerespectarea regulilor privind prioritatea de trecere, depăşirea sau trecerea la culoarea roşie a semaforului, dacă prin aceasta s-a produs un accident de circulaţie din care a rezultat avarierea unui vehicul sau alte pagube materiale;
b) cānd fapta a fost urmărită ca infracţiune prevăzută de prezenta ordonanţă de urgenţă, iar instanţa de judecată sau procurorul a dispus īnlocuirea răspunderii penale cu una dintre sancţiunile cu caracter administrativ prevăzute la art.91 din Codul penal;
c) cānd a solicitat reducerea perioadei de suspendare a exercitării dreptului de a conduce, conform art.104.
(2) Perioada de suspendare a exercitării dreptului de a conduce autovehicule sau tramvaie se prelungeşte cu 30 de zile, dacă titularul permisului de conducere nu promovează testul de cunoaştere a regulilor de circulaţie, īn situaţiile prevăzute la lin.(1) lit.a) şi b, sau nu se prezintă la serviciul poliţiei rutiere pentru susţinerea verificării cunoaşterii regulilor de circulaţie.



in cazul meu, nu a fost nici un accident...deci nu cred k tre sa mai dau examen...dar o sa ma duc la politie sa intreb
MaTzA is offline   Reply With Quote
Old 25-10-07, 17:55   #161
just*rzv

Stage 3
 
just*rzv's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 98
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: Sfaturi, intrebari, teste

pai si eu am ramas fara permis pt viteza , tot pe 3 luni deci cum e mai dai examen ? sau nu ?
just*rzv is offline   Reply With Quote
Old 28-10-07, 22:24   #162
madicioco


Stage 5
 
madicioco's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 900
Member of:
[4Tuning International]
[Opel]
[Fiat]
[Nissan]
[Mitsubishi]
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: Sfaturi, intrebari, teste

si eu sunt tot in situatia asta sunt pe 3 luni pana la urma se da sau nu examen mie imi expira perioada de 3 luni pe 11 decembrie stie careva ceva nu de alta dar eu sunt plecat din tara si vreau sa stiu daca mai ma uit sa nu prin cartea aia
madicioco is offline   Reply With Quote
Old 31-10-07, 14:21   #163
Adrianos24

Stock
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 7
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: Sfaturi, intrebari, teste

sal, sunt nou.. scriu pnt prima data aici . frateee eu am o prb putin complicata sa zic asa .. acum 2 luni si ceva m-au prins cu o masina neinscrisa 'numere nemtesti expirate' .Mi-au facut dosar penal pe loc(se putea inlocuii cu amenda asta din ce am auzit , ma rog...) ,dupa 2 luni de zile la parchet procurorul, Dumnezeu sa-i dea sanatate si ce'shi doreste ma scoate din penal la amenda administrativa si sa-mi recuperez permisul. la politie in loc sa-mi dea permisul ma baga la test. am fost o data si am picat pnt k am fost foarte ambitios si m-am dus cu legislatia din 2001 in cap .Acum va intreb pe voi dak e adevarat ca permisul trebuia sa stea suspendat 3 luni sau dupa hotararea judecatoreasca ?(hotararea o am) . daca nu ma mai prezint la test i-mi da permisul o data ce au trecut cele 3 luni dupa ce a expirat dovada ? multumesc anticipat
Adrianos24 is offline   Reply With Quote
Old 31-10-07, 14:25   #164
Adrianos24

Stock
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 7
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: Sfaturi, intrebari, teste

i-mi cer scuze ca nu am mentionat cate puncte am facut ... 10
Adrianos24 is offline   Reply With Quote
Old 31-10-07, 19:07   #165
MaTzA
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
MaTzA's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,596
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Fiat]
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: Sfaturi, intrebari, teste

trebuie sa dai examen altfel nu-ti iei permisul.
Am fost la udriste si am intrebat. NU mai dau examen ca sa-l iau... Nu mai trebuie decat sa stau cumintel pana in decembrie si gata
MaTzA is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -