Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 12-02-07, 00:27   #1
s3by
Midnight Racers Member

Stage 5
 
s3by's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 334
Member of:
[Midnight Racers]
[FORD]
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
[RENAULT]
Exclamation Reexaminare pt recuperare permis: sfaturi, intrebari, teste

Am si eu o intrebare-problema.Spre rusinea mea,am ramas fara permis...radar in oras...3 luni.Trebuie sa dau o examinare ca sa il iau mai repede inapoi.Care stie ce se da la aceasta examinare?a dat careva pana acum?Ati auzit pe la prieteni,cunoscuti,etc?Multumesc,astept ceva raspunsuri !
__________________
"There is no replacement for displacement"





|Fiesta RS TURBO|by AS Tuning
Renault Clio Sport 172 Under construction

VAND JANTE PT FORD( 4X108 ) AZEV A
s3by is offline   Reply With Quote
Old 12-02-07, 01:05   #2
RoSonic
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
RoSonic's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 5,778
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[Observator 4tuning]
[REDACTOR 4TUNING]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
Default Re: Help PLZZZ.Reexaminare

Pai examen dai ca sa-l iei inapoi. Nu ca sa-l iei mai repede.
La orice suspendare directa de permis tre sa dai examen. Nu dai daca ramai fara permis pentru cumul de puncte.
RoSonic is offline   Reply With Quote
Old 18-02-07, 15:26   #3
Loop

Stage 5
 
Loop's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 513
Default Re: Help PLZZZ.Reexaminare

examenul e foarte greu ... l-am dat de 2 ori pana acuma si tot nu am luat. Examenul se da saptamanal intr-o anumita zi (la mine in Slobozia e miercurea). Sa invati f bine pt ce anume se suspenda carnetu pe 30 60 90 de zile sa invetzi pt ce se ia puncte (nu cate puncte anume ca nu te intreaba ci doar pt ce anume) puncte amenda nu invata ca pt orice ai face iti iei amenda. In afara de asta tre sa inveti absolut tot inclusiv elemente legate de mopede tractoare masini cu gabarit depasit absolut orice ce nu are legatura cu carnetu de categorie B (mi se pare cea mai mare porcarie). Tre sa stii si chestii despre absolut orice (procese verbale, radieri) nu omite nimic se da din absolut toata cartea aia.

Si acum niste intrebari care am mai gasit pe net si din care mi-am mai adus si io aminte :

1.Cati Kw are un moped ------4 KW
2.La trecerea unei caii ferate curente ce tb sa facem ---- sa reducem viteza
3.Unde se plaseaza semnul distinctiv pentru incepatori (lamaia)----erau mai multe variante , cea corecta era cea cu caroseria
4.Ce indicator intalnim la o trecere de cale ferata industriala -----alte pericole + locomotiva
5.Unde sunt interzise triungiurile reflectorizante?--- era un raspuns de genu ca atunci cand vrem sa inducem in eroare organu......
6.Anularea permisului este pentru -----lovire si vatamare
7.Marcajul longitudinal format dintr-o linie continua pe bordura trotuarului sau pe marginea partii carosabilului interzice stationarea vehiculelor pe acea parte a drumului. (si nu delimiteaza partea carosabila asa cum am zis io)
8. Daca ai permis C ce ai voie sa mai conduci ---- Tr
9 Cati ani trebe pt permis C --- 21 ani (la fel si pt D , Tb, Tv)
Loop is offline   Reply With Quote
Old 19-02-07, 15:41   #4
Andrei Suzuki

Stage 5
 
Andrei Suzuki's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 837
Member of:
[Moderators]
[Street Gambler]
[Suzuki]
Default Re: Help PLZZZ.Reexaminare

Si eu am dat azi examenu,si la fel,nu l-am luat.Foarte greu.Multe intrebari aiurea. Multe intrebari (cam 70%) cu puncte..infractiuni..si tot asa. LA fel,destul de multe legate de moped... ce treaba am eu cu mopedul nu stiu...
Oricum,aveti grija sa nu ramaneti fara carnet ca e jale.
__________________
2006 Mazda6
2010 Skoda Octavia


Suzuki Club Romania
Andrei Suzuki is offline   Reply With Quote
Old 19-02-07, 16:56   #5
smedy

Stage 3
 
smedy's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 79
Default Re: Help PLZZZ.Reexaminare

Hia k joi va spun si eu cum sta treaba poate punem mana de la mana si punem si noi intrebarile care ne amintim de ele mai vede lumea cum sta treaba
__________________
smedy is offline   Reply With Quote
Old 19-02-07, 17:42   #6
mihai134

Stage 5
 
mihai134's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 847
Member of:
[FOTO]
Default Re: Help PLZZZ.Reexaminare

si din seria stupidului. intrebari date cuiva tot pt redobandire :

1) pe ce parte sta magaru` la carutza ? R: pe dreapta
2) la ce distanta de caruta se leaga calu` ?
3) nu mai tin minte exact formularea dar se lega de ce anume tre sa aiba un moped: clanxon, faruri sau alte disp. neomologate. raspunsul era....clanxon. si acum vine intrebarea: ce plm face ala noaptea cu clanxonu` dar fara faruri ? raspunsul la intrebare : "asa zice cartea"


din cate am auzit au mai fost si un reportaj la tv despre stupizeniile astea ....

multa bafta
__________________
my photo blog: Nimic de aratat
mihai134 is offline   Reply With Quote
Old 19-02-07, 18:21   #7
sKyNeT

Stage 5
 
sKyNeT's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,877
Member of:
[Honda]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Help PLZZZ.Reexaminare

azi am luat si eu amenda pt viteza si 2 pct de penalizare, creca o las mai moale ca vad ca e nasol cu sala aia. am si eu o intrebare: la cat timp se reseteaza punctele? a si ce dracu mai e si ala "moped" ?
__________________
https://i9.photobucket.com/albums/a79/wonderwes/vtec_yo.jpg
sKyNeT is offline   Reply With Quote
Old 19-02-07, 19:14   #8
Andrei Suzuki

Stage 5
 
Andrei Suzuki's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 837
Member of:
[Moderators]
[Street Gambler]
[Suzuki]
Default Re: Help PLZZZ.Reexaminare

DIn cate stiu eu punctele se anuleaza la 6 luni.
Iar intrebarea aia cu mopedul cu ce trebuie sa aiba mi-a picat si mie azi.
Totusi,alea cu magarul si carutele mi se par exagerate. Chiar azi in sala una se plangea ca ei i-a cazut o intrebare cu lesa de la caine.Cat trebuie sa fie de lunga. Cand a auzit unul dintre politisti a rugat-o sa zica in ce chestionar a gasit...si pana la urma a dat-o la intors aia...ca zicea de altceva. Deci unele mai sunt si povesti. Oricum,ideea e ca trebuie sa inveti ca papagalul. Cu logica nu faci nici o treaba.
Andrei Suzuki is offline   Reply With Quote
Old 19-02-07, 19:53   #9
Loop

Stage 5
 
Loop's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 513
Default Re: Help PLZZZ.Reexaminare

deci faza cu magaru si la ce distanta se leaga calu e putin vrajeala ca nu zice nimic in legislatie de chestiile astea ... si aia cu claxonu mi-a picat si mie.
Loop is offline   Reply With Quote
Old 19-02-07, 20:11   #10
Andrei Suzuki

Stage 5
 
Andrei Suzuki's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 837
Member of:
[Moderators]
[Street Gambler]
[Suzuki]
Default Re: Help PLZZZ.Reexaminare

Dar spuneti-mi si mie,unde naiba gasesc in legislatie despre moped? La ce capitol? Al dracu sa fiu de-am gasit.
Andrei Suzuki is offline   Reply With Quote
Old 19-02-07, 20:40   #11
Hondarul
Super Moderator

Stage 5
 
Hondarul's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 8,665
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
Default Re: Help PLZZZ.Reexaminare

Ideea este urmatoarea - examenul de redobandire a carnetului este diferit de cel de obtinere a carnetului.

Ca sa-l iei, trebuie sa inveti pe de rost toate aceste maruntisuri, ca la scoala generala, cuvant cu cuvant. Altfel nu exista sanse.

Examenul acesta este asa de greu tocmai pentru a putea fi luat foarte greu si nu de oricine, tocmai pentru a face soferul sa-si dea seama ce norocos este ca are carnet si ca trebuie sa respecte legea pentru a-l pastra.

Concluzia? Invatati cuvant cu cuvant, luati carnetul si pastrati-l.
Hondarul is offline   Reply With Quote
Old 19-02-07, 20:45   #12
Andrei Suzuki

Stage 5
 
Andrei Suzuki's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 837
Member of:
[Moderators]
[Street Gambler]
[Suzuki]
Default Re: Help PLZZZ.Reexaminare

Din pacate ai mare dreptate. Si partial sunt de acord cu ideea asta.Numai ca se suspenda carnetul mult prea usor. Mie de ex mi l-a luat pt ca am trecut pe rosu(ma rog,era galben dar nu am reusit sa il fac pe ala sa inteleaga). Mi se parea de bun simt o amenda,eventual puncte de penalizare si gata.
Andrei Suzuki is offline   Reply With Quote
Old 19-02-07, 21:03   #13
mihai134

Stage 5
 
mihai134's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 847
Member of:
[FOTO]
Default Re: Help PLZZZ.Reexaminare

Andrei, daca e sa o luam asa, fiecare are ceva de obiectat pt ca i s-a luat carnetu` pe nedept. nu ma refer la tine sa stii....e vorba in general.

sanctiunile astea sunt mai stricte pt a "civiliza lumea la volan " (printre altele) nu pt a ramane mai putini soferi pe strazi.

examenul acela de redobandire este foarte greu si cum a zis si Hondarul, kestiile alea tre invatate "pe de rost" insa nu sunt de acord cu intrebarile alea de-a dreptul penale....
mihai134 is offline   Reply With Quote
Old 19-02-07, 21:35   #14
Loop

Stage 5
 
Loop's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 513
Default Re: Help PLZZZ.Reexaminare

daca s-ar gasi niste exemple de chestionare tip cu raspunsuri ar fi muuuuult mai usor
Loop is offline   Reply With Quote
Old 19-02-07, 21:43   #15
smedy

Stage 3
 
smedy's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 79
Default Re: Help PLZZZ.Reexaminare

Sau dak nu macar cei care au dat examenul sa mai puna pe forum intrebarile care si le amintesc joi o sa pun si eu
smedy is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -